Broszura informacyjna dotycząca struktury JPK_VAT z deklaracją
Oznaczenie GTU_10 w JPK_VAT stosuje się do takich towarów jak budynki, budowle i grunty. Skoro towarem są również części rzeczy, to oznaczenie GTU_10, jest również właściwe do dostawy części budynku czyli lokalu.
Transakcje towarowe między podatnikami UE to odpowiednio WDT i WNT. Gdy towar przekracza granicę UE, dochodzi do importu lub eksportu towarów. W przypadku usług ustawodawca nie wprowadza już takich rozróżnień ze względu na kraj pochodzenia kontrahenta. Nabywając usługę od zagranicznego podatnika możemy być zobowiązani do rozliczenia importu usług.
Świadczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego powoduje niekiedy problemy w zakresie rozliczeń VAT. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy usługi te świadczone są przez czynnych podatników VAT. Podatnicy muszą pamiętać przede wszystkim o szczególnym sposobie powstawania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz braku prawa do odliczenia przy nabywaniu
MF opublikowało projekt rozporządzenia, które zmieni rozporządzenie regulujące zasady wypełniania JPK_V7. Możemy wyróżnić dwie grupy zmian. Jedna z nich to zmiana zasad stosowania kodów w JPK_V7. Część tych regulacji jest już znana podatnikom, gdyż stosują je na podstawie objaśnień MF. Teraz będą wynikały wprost z przepisów. Przy okazji tych zmian ustawodawca postanowił także uprościć zasady dokonywania
Podatnicy mają obowiązek oznaczać niektóre transakcje w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT. Trzy ze stosowanych do oznaczania transakcji kodów są związane z bonami. Przy czym duże znaczenie ma tutaj rodzaj bonu, który jest przedmiotem transferu. Do każdego rodzaju bonu przypisano inny kod.