Błąd w kwalifikacji gruntów może wiele kosztować
W ewidencji posiadamy budynek biurowy z lokalami do wynajęcia o łącznej wartości ponad 10 mln. Podatek minimalny od nieruchomości komercyjnych ustalamy miesięcznie od wartości ewidencyjnej lokali, ale tylko tych gdzie osiągamy przychody z tytułu najmu tych lokali. W kwietniu wyprowadził się najemca i od maja 2023 r. lokal stoi pusty, więc nie obliczamy podatku minimalnego od tego lokalu (pozostałe
Ministerstwo Finansów rozważa zaostrzenie przepisów dotyczących opodatkowania lokali wynajmowanych co prawda na cele mieszkaniowe, ale w ramach biznesu. Samorządy już wydają pierwsze interpretacje, w których chcą podatku według wyższej stawki
Od 1 stycznia 2022 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmujące dotąd tylko grunty zajęte pod budynki i budowle znajdujące się na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego rozszerzone zostanie na pozostałe grunty zajęte na części lotnicze takich lotnisk. Zmianę wprowadzi nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opublikowana 25 sierpnia 2021 r.
Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości, są zobowiązani do opłacania podatku od nieruchomości. Rozliczanie tego podatku sprawia w praktyce wiele problemów. Przedstawiamy zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jego ewidencję w księgach rachunkowych oraz odpowiedzi na pytania, jakie w tym zakresie wpłynęły do naszej redakcji.
W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy
Tytuł tego artykułu mógłby brzmieć: "Uważaj komu wynajmujesz mieszkanie!" Dlaczego? Ponieważ od tego komu wynajmuje się lokal mieszkalny zależy stawka podatku od nieruchomości. Wynajęcie lokalu podmiotowi prowadzącemu w nim działalność gospodarczą może doprowadzić do „wskoczenia” w najwyższą z możliwych stawek, przewidzianą dla podmiotów prowadzących działalność.
Incydentalne wynajęcie przez szkołę innemu podmiotowi sali na konferencję czy szkolenie nie oznacza, że dana nieruchomość przestaje być nieruchomością faktycznie zajętą na działalność oświatową. Nie powoduje to utraty zwolnienia z podatku od nieruchomości. Warunkiem jest, aby udostępnienie sali nie zaburzało prowadzenia działalności oświatowej. Udostępnianie sal nie może być równoległą działalnością
Kupiłam lokal użytkowy. Nie jest jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy czynsz uiszczany na konto wspólnoty oraz podatek od nieruchomości mogę bezpośrednio zaliczyć w koszty w dacie poniesienia, czy podwyższają one wartość środka trwałego?
Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale wynajmuję mieszkanie. Proszę o informację, czy od wynajmowanego mieszkania muszę zapłacić podwyższony podatek od nieruchomości według stawek dla nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Czy, skoro prowadzimy wyłącznie działalność rolniczą, to od lokalu mieszkalnego stanowiącego własność firmy i przeznaczonego na biuro zobowiązani jesteśmy płacić podatek od nieruchomości i według jakiej stawki?
Prowadzę kancelarię we własnym mieszkaniu. Stawka podatku od nieruchomości została wymierzona wg maksymalnej stawki przewidzianej dla opodatkowania lokali zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy nie powinnam opłacać podatku wg stawki przewidzianej dla lokali mieszkalnych, skoro lokal ten ma właśnie taki charakter?