Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      System VIES, czyli jak sprawdzić podatnika VAT UE

      Unijny system internetowy VIES umożliwia sprawdzenie numerów VAT podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Przydatny jest w przypadku transakcji transgranicznych dotyczących towarów i usług (VAT UE). Podpowiadamy, gdzie go znaleźć i jak z niego skorzystać.

    • comment
      Artykuł

      Rozliczenie w VAT usług, gdy świadczy je lub nabywa zagraniczny kontrahent

      Świadczenie usług na rzecz zagranicznych kontrahentów i nabywanie usług od zagranicznych kontrahentów jest obecnie niemal tak powszechne jak świadczenie i nabywanie ich w obrocie krajowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że obrót zagraniczny jest bardziej wymagający, jeśli chodzi o rozliczenie w podatku VAT. Rozliczenia te wymagają bowiem precyzji i bardzo dobrej znajomości przepisów podatkowych.

    • comment
      Artykuł

      Transakcje zagraniczne - zakupy i dostawy towarów

      Od rozliczenia za styczeń 2017 r. podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE składają wyłącznie miesięczne i w formie elektronicznej informacje podsumowujące. Obostrzone zostały również zasady rozliczeń WNT. Łatwiej utracić status podatnika VAT UE. Natomiast od 1 marca 2017 r. w związku z reformą administracji podatkowej zmieniają się zasady rozliczeń importu towarów.

    • comment
      Artykuł

      Rejestracja VAT i VAT UE w 2017 r. - kiedy można utracić status podatnika

      Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady rejestracji podatników VAT. Zmiany mają na celu lepszą weryfikację podmiotów zgłaszających się do tego rejestru i bieżącą weryfikację bazy podatników VAT. Od 2017 r. możliwa jest odmowa rejestracji podmiotu jako podatnika VAT (i w rezultacie podatnika VAT UE). Zwiększył się również katalog przypadków, w których podatnicy VAT i VAT UE mogą zostać wykreśleni

    • comment
      Porada

      Jak rozliczyć zakup usługi reklamowej na Facebooku

      Na Facebooku zamierzam zamieścić reklamę świadczonych usług fryzjerskich. Facebook Ireland Limited wystawia faktury dzienne za usługi reklamowe. Zobowiązanie z tytułu nabytych usług reklamowych opłacimy za pośrednictwem naszego banku kartą kredytową MasterCard w euro, zaś obciążenie naszego rachunku nastąpi w złotych.

    • comment
      Artykuł

      Zagraniczne dochody przedsiębiorcy

      Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. transakcje, których podmiotami są podatnicy z różnych krajów. Opodatkowaniem VAT są również objęte transakcje, które polski podatnik wykonuje na rzecz podmiotu zagranicznego lub czynności, które wykonuje zagraniczny kontrahent dla polskiego podatnika. Opodatkowaniu VAT podlegają zatem m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wewnątrzwspólnotowa

    • comment
      Porada

      Jak opodatkować usługę świadczoną na rzecz unijnego nabywcy nieposiadającego NIP UE

      Odbiorcą naszej usługi jest Niemiec. Nie jest on podatnikiem VAT czynnym, ale prowadzi działalność gospodarczą. Nie ma numeru NIP UE, czyli według ustawy o VAT jest podatnikiem i usługa przez nas świadczona jest opodatkowana u niego w kraju. Czy w takim przypadku mamy złożyć informację podsumowującą?

    • comment
      Porada

      Jak jest opodatkowana dostawa schodów z montażem w nieruchomości położonej w Niemczech

      Jak należy opodatkować sprzedaż usługi polegającej na montażu wyprodukowanych przez dostawcę schodów osobie fizycznej niezarejestrowanej jako podatnik VAT UE? Miejscem wykonania usługi jest nieruchomość położona w Niemczech. Moim zdaniem opisana usługa w Polsce nie podlega VAT. Podatek powinien zapłacić nabywca usługi. Czy ten tok myślenia jest prawidłowy? Czy należy zarejestrować się w Niemczech do

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00