Czy opłata dla komornika za poszukiwanie majątku dłużnika jest kosztem uzyskania przychodu
Sławomir Szynalik: 10 proc. komorników ponosi straty w prowadzonej działalności lub uzyskuje dochód miesięczny nie wyższy niż wynagrodzenie minimalne. Dlatego tak ważna jest waloryzacja opłat minimalnych
Od 1 stycznia 2019 r. komornicy sądowi wykonujący czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie są podatnikami VAT. Potwierdził to Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 15 kwietnia 2019 r. Od 1 stycznia 2019 r. zmieniła się zatem sytuacja prawnopodatkowa komorników, którzy w okresie od października 2015 r. do końca 2018 r. byli uznawani za podatników VAT.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określające m.in. zasady rachunkowości i ewidencji operacji finansowych kancelarii komorniczych. Przybliżamy zapisy w nim zawarte, w tym zasady księgowania w podstawowym dokumencie finansowym komornika, czyli księdze pieniężnej.
Komornik sądowy, określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego, nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej ustalonej na podstawie art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji o stawkę podatku od towarów i usług - uchwała SN z 7 lipca 2016 r., sygn. akt III CZP 34/16.
Komornik sądowy jest podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczania tego podatku. Nie ma do niego zastosowania wyłączenie przewidziane dla organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. Potwierdził to NSA w uchwale z 6 marca 2017 r. (sygn. akt I FPS 8/16):
Nasze zobowiązanie zostało skierowane do postępowania egzekucyjnego. Dług szybko spłaciliśmy po otrzymaniu wezwania od komornika. Niestety, komornik w postanowieniu o ustaleniu kosztów egzekucyjnych określił swą opłatę egzekucyjną bardzo wysoko (kilkanaście procent kwoty długu). Czy mamy możliwość zmniejszenia tej opłaty?