Gmina nie może iść na rękę przedsiębiorcy i wstrzymywać się z cofnięciem zezwoleń na alkohol
W sklepie Pana X przeprowadzona została kontrola prawdziwości złożonego oświadczenia o wysokości sprzedaży napojów alkoholowych w 2022 r. Na podstawie przedłożonych wydruków kontrolujący stwierdzili, że w złożonym oświadczeniu przedsiębiorca podał kwoty netto i od nich naliczono mu roczna opłatę. Przedsiębiorca wyjaśnił, iż jest to zwykła ludzka pomyłka. Czy w takiej sytuacji możliwa jest korekta oświadczenia
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
Produkcja i sprzedaż alkoholi „domowej” roboty podlega rejestracji i wymaga zezwoleń na jej prowadzenie. Ponadto po zakończonej produkcji należy oznaczyć butelki znakami akcyzy. Niezastosowanie się do wymaganych przez przepisy zasad jest zagrożone wysokimi karami.
Wydatki na zakup alkoholu podanego podczas spotkania biznesowego mogą być kosztem podatkowym przedsiębiorcy. Warunkiem jest należyte udokumentowanie tych wydatków, potwierdzające ich racjonalność. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pełna treść interpretacji jest dostępna na www.inforfk.pl.