Jak rozliczyć w pkpir fakturę w walucie obcej otrzymaną od polskiego kontrahenta
Nasze przedsiębiorstwo korzysta z leasingu finansowego w firmie austriackiej, która deklaruje, że jest zwolniona z VAT (podatku od wartości dodanej). 1. Czy w takim przypadku jesteśmy zobowiązani naliczać VAT w Polsce od rat leasingowanej naczepy, która jest przedmiotem leasingu? 2. Czy naczepę trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych w naszej firmie? 3. Koszt raty określony jest w euro, dlatego
Spółka wystawiła notę odsetkową dla kontrahenta w walucie obcej. Po jakim kursie należy przeliczyć notę: po kursie zakupu waluty banku, w którym spółka posiada rachunek bankowy, czy po kursie z dnia poprzedzającego zdarzenie?
Spółka otrzymuje od kontrahenta krajowego faktury dokumentujące zakup surowca w walucie EUR. Wszystkie pozycje na fakturze i waluta płatności określone są w EUR. Czy taką fakturę można uznać za fakturę walutową, a powstałe różnice kursowe traktować jako koszt bądź przychód podatkowy? Czy fakt przeliczenia wszystkich pozycji na PLN powoduje, że taką fakturę należy traktować jak zwykłą fakturę krajową
Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim i w walucie polskiej. Również w walucie polskiej należy sporządzać sprawozdania finansowe. Przepis ten oznacza więc, że wszystkie transakcje wyrażone w walutach obcych należy wykazać w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym w przeliczeniu na walutę polską.
Jesteśmy spółką z kapitałem zagranicznym. Jeden z pracowników ma wynagrodzenie ustalane w euro. Wypłata również jest dokonywana w euro. Według jakiego kursu powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie, aby prawidłowo sporządzić i zaksięgować listę płac?