Jak wystawić fakturę korygującą dokumentującą zwrot towaru po wystawieniu faktury zbiorczej dokumentującej przyznanie rabatu
Podatnik KPiR i VAT wykonuje usługi transportowe. Firma ta ma polski NIP do rozliczeń VAT. Faktura wystawiona w euro z VAT 23%. Spółka X wystawia na rzecz podatnika jako samofakturowanie faktury zbiorcze obejmujące kilka kursów z kilku dat. Na fakturze jest łączna kwota podatku należnego VAT w PLN. Czy taką zbiorczą fakturę można zaksięgować z datą wystawienia tej faktury i kwotę netto przeliczyć według
Do przeliczeń walutowych związanych z fakturami korygującymi wystawianymi z powodu rabatów posprzedażowych od obrotu należy stosować kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej (a nie pierwotnej). Dotyczy to zarówno faktur sprzedaży, jak i faktur zakupu, a także zarówno VAT, jak i CIT (wyrok NSA z 25.05.2022 r., sygn. akt II FSK 2530/19).
Pakiet SLIM VAT wprowadza zmiany także w zasadach korzystania z mechanizmu podzielonej płatności. W publikacji omówimy, na czym polegają zmiany oraz wybrane, aktualne (także w 2021 r.) problemy związane z MPP, m.in. świadczenie kompleksowe, dzielenie świadczeń na kilka faktur czy faktura zbiorcza do paragonów.
Podatnik, który uregulował gotówką wydatki wynikające ze zbiorczej faktury dokumentującej kilka transakcji, może je w całości zaliczyć do kosztów, nawet jeżeli wartość faktury przekracza 15 000 zł. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnicy dokonujący wielu transakcji na rzecz tych samych kontrahentów są zainteresowani ich dokumentowaniem fakturami zbiorczymi. Od 1 stycznia br. taką możliwość przewidują wprost przepisy VAT.