Samorządy mają problemy z właściwym prowadzeniem kont bankowych
PROBLEM Jak powinny zostać zaksięgowane i w ramach jakiej pozycji bilansowej powinny być ujęte środki zablokowane przez bank na wydzielonym rachunku (tzw. rachunku rezerwy obsługi długu), stanowiące zabezpieczenie w związku z zaciągniętym kredytem bankowym? Bank przerzucił środki z rachunku bieżącego na ten wydzielony osobny rachunek. Czy należy je traktować podobnie jak kaucję?
Od 1 lipca 2018 r. kolejna grupa podatników będzie zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Będą to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy.
Przepisy prawa bankowego dopuszczają tworzenie lokat terminowych przy rachunkach bankowych. W praktyce mogą powstać wątpliwości, czy odsetki od takich lokat są przychodem z działalności gospodarczej czy przychodem z kapitałów pieniężnych. Nowelizacja przepisów dotyczących podatków dochodowych, które weszły w życie 1 stycznia 2015 r., rozwiązuje ten problem.
Co zrobić na koniec roku z ujemnym saldem na rachunku bankowym? Czy powinniśmy na 31 grudnia 2012 r. przenieść je na kredyty bankowe, a następnie 1 stycznia 2013 r. zaksięgować z powrotem na rachunek bankowy?
Zasady prowadzenia rachunków bankowych reguluje ustawa - Prawo bankowe. Zgodnie z art. 49 ustawy - Prawo bankowe banki prowadzą rachunki bankowe dla osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, jeżeli posiadają zdolność prawną. Rachunki bankowe są prowadzone w złotych i walutach obcych.