Jaki kurs waluty przyjąć w przypadku importu usług ciągłych
W przypadku niektórych usług świadczonych długoterminowo nie sposób stwierdzić, że zostały wykonane w konkretnej dacie. Dlatego strony, w celu dokonania zapłaty, ustalają okresy rozliczeniowe, po zakończeniu których następuje przekazanie zapłaty. Może się także zdarzyć, że ze względu na powtarzalność świadczonych usług strony umówią się, iż będą rozliczały się za okresy rozliczeniowe, które będą sumą
Przychód z opłaconej z góry umowy o świadczenie usług powstaje w momencie wystawienia faktury albo uregulowania należności. Nie ma znaczenia długość okresu, na jaki zawarto umowę. Inaczej jest w przypadku, w którym strony określiłyby w umowie, że będzie ona rozliczana okresowo. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Nasza firma zleca wykonanie prac instalacyjnych (c.o. i wodno-kanalizacyjnych w budynkach mieszkalnych) podwykonawcy, który na koniec kwartału wystawia nam fakturę VAT za wykonane w tym okresie usługi. Płacimy za te usługi też kwartalnie. Następnie fakturujemy je na naszego kontrahenta. Czy te usługi można uznać za usługi ciągłe? Jak je rozliczyć?