Jaką stawką opodatkować dostawę terenu z ruiną budynku
W październiku 2014 r. zawarliśmy umowę przedwstępną nabycia gruntu niezabudowanego. Planujemy wybudowanie na nim w przyszłości siedziby jednego z oddziałów naszej firmy. Mamy jednak pewne wątpliwości, czy stawka VAT w wysokości 23%, którą chce zastosować sprzedawca gruntu, jest właściwa. Grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie wydano również dla niego decyzji o
Minister Finansów potwierdził, że dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z VAT. Od 1 kwietnia 2013 r. nie należy się w tym przypadku kierować zapisami w ewidencji gruntów i budynków. Poniżej pełna treść interpretacji ogólnej MF w tej sprawie.
Wola stron umowy co do sposobu przeznaczenia w przyszłości terenu niezabudowanego nie może być podstawą do określenia stawki podatku od towarów i usług - wyrok WSA w Krakowie z 27 kwietnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Kr 2155/10).
Spółka sprzedaje działkę niezabudowaną, która była wykorzystywana do wykonywania działalności rolniczej. Taki wpis widnieje w ewidencji gruntów. Jednak według nowo przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego jest to teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną. Jaką w związku z tym powinniśmy zastosować stawkę? Czy można zastosować zwolnienie?
Czy prawidłowo organ podatkowy opodatkował sprzedaż całej działki stawką 22% VAT w sytuacji, gdy podatnik VAT sprzedał działkę, na której znajdował się teren budowlany z budynkiem jednorodzinnym, z ulicą lokalną, z łąką oraz ze żwirownią?