Kiedy gmina spłaci kredyt zmarłego mieszkańca
Bank wezwał gminę do zapłaty długu po mieszkańcu, który zmarł i nie zostawił potomków. Żąda ok. 40 tys. zł, ale część rat kredytu jest przedawniona. Czy gmina musi spłacić taki dług?
Skoro bank kieruje wezwania zapłaty do gminy, to z dużym prawdopodobieństwem osoba fizyczna, której bank udzielił kredytu, zmarła i nie zostawiła żadnych uprawnionych do dziedziczenia po sobie.
Spadkobierca ustawowy
Podstawę odpowiedzialności gminy w opisanym przypadku reguluje art. 935 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), w myśl którego „w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu”. Z kolei zgodnie z art. 1023 k.c. Skarb Państwa ani gmina nie mogą odrzucić spadku, który im przypadł z mocy ustawy. Skarb Państwa ani gmina nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.