Jak ująć w księgach rachunkowych przedłużenie gwarancji na środek trwały
W 2000 r. spółka akcyjna dokonała zakupu działki budowlanej z zamiarem wykorzystania jej w przyszłości jako lokalizacji siedziby firmy. Zgodnie z aktualnym prawem bilansowym działkę zaliczono do środków trwałych, grupa rodzajowa: grunty. W jaki sposób należy ująć tę działkę w księgach po 1 stycznia 2002 r.?
Uchwałą rady gminy przekazano w nieodpłatne użytkowanie samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej (SPZOZ) zabudowaną nieruchomość (budynek, grunt, pozostałe składniki budowlane). Jak należy prawidłowo zaksięgować otrzymany majątek komunalny? Czy budynek i pozostałe składniki budowlane podlegają amortyzacji?
Gmina realizowała w latach 2009-2010 inwestycję polegającą na budowie kanalizacji sanitarnej. Przedsięwzięcie to było współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Po zakończeniu inwestycja została przekazana nieodpłatnie w użytkowanie zakładowi gospodarki komunalnej, będącemu odrębnym podatnikiem. Na etapie inwestycji nie odliczano
Czy wieczyste użytkowanie gruntów (22 000 zł) przyjęte do środków trwałych na dzień 1 stycznia 2002 r. należy umarzać i jaką stawką? - Stała Czytelniczka.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła pewne zmiany w ewidencji gruntów. Najważniejszą z nich jest zaliczenie prawa użytkowania wieczystego gruntów do środków trwałych.