Data publikacji: 25.03.2003
Jak uniknąć błędów w fakturach VAT i dokumentach księgowych?
Prowadzenie ewidencji na potrzeby VAT to jeden z podstawowych obowiązków podatników tego podatku. Ustawa o VAT przewiduje dwa rodzaje ewidencji: ewidencję sprzedaży oraz tzw. pełną ewidencję VAT, w której rejestrowana jest sprzedaż, zakupy oraz kwoty podatku należnego i naliczonego. Niezależnie od obowiązku prowadzenia jednej z tych ewidencji, część podatników VAT musi ewidencjonować sprzedaż także za pośrednictwem kas rejestrujących.
Artur Nawrocki, Krzysztof Hałub, Aneta Pożarowska, Aneta Mazur-Jelonek
Stan prawny na 14 marca 2003 r.
Aby te ewidencje spełniały swoją rolę, cały obrót VAT powinien być odpowiednio udokumentowany - różnego rodzaju fakturami, a w przypadku posiadania kas - paragonami fiskalnymi. Przepisy o VAT szczegółowo określają treść tych dokumentów, termin ich sporządzania i moment ujmowania w ewidencji.
Nie znając reguł dokumentowania i ewidencjonowania obrotu VAT, nie można prawidłowo rozliczyć się z tego podatku. Dla celów obliczania VAT najważniejsze jest bowiem to, co wynika z posiadanej przez podatnika dokumentacji. Przepisy o VAT zmieniły się ostatnio także w tym zakresie (wprowadzono m.in. nowe rodzaje faktur - VAT-MP), dlatego warto zapoznać się z tymi zmianami oraz przypomnieć sobie zasady wystawiania dokumentów i sporządzania ewidencji VAT.
Obowiązek stosowania charakterystycznych dokumentów (faktur VAT), dostosowanych do specyfiki rozliczania podatku od towarów i usług, wynika z przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 7, poz. 79, dalej zwana ustawą o VAT). Jednak wprowadzając obowiązek wystawiania faktur VAT, przepisy tej ustawy nie regulują szczegółowych zasad wystawiania tych dokumentów. Podstawowe zasady stosowania i sporządzania - na potrzeby rozliczenia podatku od towarów i usług - faktur VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 27, poz. 268 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 216, poz. 1828, dalej rozporządzenie z dnia 22 marca 2002 r.).