Obowiązek wystawienia na żądanie klienta faktury do paragonu na kwotę 15 zł
Spółka sprzedała samochód osobie fizycznej. Sprzedaż ta została ujęta w kasie fiskalnej. Dane nabywcy na fakturze – osoba fizyczna bez NIP. Nabywca zwrócił się z prośbą o korektę faktury sprzedaży na firmę, wyjaśniając, że prowadzi działalność gospodarczą i pomyłkowo nie podał NIP. Czy jest to dopuszczalne?
Czy jeżeli osoba fizyczna prosi o wystawienie imiennej faktury w momencie zakupu, to czy możemy wystawić od razu tylko fakturę, czy musimy wystawić paragon, a następnie fakturę do tego paragonu? Nie mamy kasy fiskalnej, tylko drukarkę fiskalną i prowadzimy rejestr sprzedaży.
Mam pytanie dotyczące wystawienia faktury na podstawie paragonu. Co można zrobić, jeśli osoba fizyczna poprosi o wystawienie faktury na podstawie wcześniej wydanego paragonu, ale paragon nie zawiera numeru identyfikacji podatkowej (NIP), ponieważ kasa fiskalna nie ma technicznej możliwości wpisywania go?
Wykonałem usługę na rzecz konsumenta. Po kilku miesiącach od jej wykonania osoba ta zgłosiła się do mnie i zażądała wystawienia faktury za wykonaną usługę. Czy muszę wystawić taką fakturę?
Wystawiłem paragon dla klienta jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Paragon nie zawierał jego NIP. Po tygodniu klient zmienił zdanie i zażądał wystawienia faktury do paragonu na prowadzoną przez niego działalność z jego NIP. Klient uważa, że jego NIP mogę teraz dopisać ręcznie na paragonie? Czy klient ma rację?
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące:
Podatnicy ewidencjonujący sprzedaż na kasie spotykają się obecnie z dwoma problemami: 1) dokumentacyjnymi, gdyż ograniczono możliwość wystawiania faktur do paragonów; 2) ewidencyjnymi, gdyż od 1 października 2020 r. zmieniono zasady wpisywania tej sprzedaży do ewidencji i JPK. Przedstawiamy zasady postępowania w tych przypadkach.
Czy w sytuacji sprzedaży dokonywanej na rzecz klienta będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, która to sprzedaż jest ewidencjonowana przy użyciu kasy rejestrującej, w przypadku przesłania klientowi faktury elektronicznej na wskazany w procesie rejestracji adres e-mail (w formie dokumentu elektronicznego lub linku do dokumentu elektronicznego) firma będzie zobowiązana do wydania
Z pierwszej wersji komunikatu MF wynikało, że uproszczone zasady ewidencjonowania paragonów uznanych za faktury uproszczone obowiązują od 1 kwietnia 2020 r., mimo że rozporządzenie z które wynikają te regulacje wchodzi w życie dopiero 1 lipca 2020 r. Okazuje się że MF zmieniło zdanie lub poprawiło błąd. Dostępna obecnie wersja tego komunikatu zawiera już datę 1 lipca 2020 r. Oznacza to, że uproszczone
Od 25 kwietnia 2020 r. podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kasy fiskalnej online, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. A w przypadku gdy rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić e-paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej.
Zmiany, które wprowadzono od 1 stycznia 2020 r. w wystawianiu faktur do paragonów, wzbudzają wątpliwości również co do zasad korygowania sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej. Paragon z NIP do 450 zł to faktura, więc w tym przypadku obowiązują takie same zasady jak przy korekcie pozostałych faktur.
W przypadku gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru identyfikującego (NIP) na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje zakaz wystawiania faktury dla przedsiębiorcy do paragonu bez jego NIP. W związku z tym pojawia się wiele problemów. Jednym z nich jest pomyłka w numerze NIP na paragonie czy wystawianie „normalnych” faktur do faktur uproszczonych, jakimi są paragony z NIP do kwoty 450 zł.
Od początku 2020 r., po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur do paragonów, sprzedawca nie będzie mógł wystawić faktury w każdym przypadku. Niezbędnym elementem paragonu będzie bowiem NIP nabywcy na paragonie. Co to oznacza w praktyce?