Błędy w rozliczeniach VAT. Na czym polegają i jak ich uniknąć
Z uwagi na awarię samochodu musiałem wynająć inny samochód osobowy. Jak rozliczyć wydatki eksploatacyjne dotyczące tego samochodu takie jak paliwo? Samochód ten wykorzystuję również do celów prywatnych.
Spółka zakupiła samochód osobowy elektryczny. Jak wprowadzić go do ewidencji i rozliczać wydatki związane z jego eksploatacją? W jaki sposób go amortyzować? Czy obowiązuje tu limit 50% kwot podatku VAT? Jak rozliczać koszty ładowania tego samochodu ponoszone przez pracownika „na mieście”?
Spółka z o.o. od 1 stycznia 2022 r. jest na estońskim CIT. Spółka ta ma 3 wspólników, z czego dwóch jest pracownikami, którzy użytkują samochody osobowe dla celów mieszanych oraz mają pracowników, którzy użytkują w celach prywatnych i służbowych samochody osobowe. Od wszystkich wydatków na samochody osobowe w części 50% wydatków (brutto) liczę CIT w wysokości 10% (dla małych podatników), który spółka
Podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego, nie osiąga przychodu z działalności gospodarczej pod warunkiem, że samochód ten po wykupie nie stanowił środka trwałego w prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 15 maja 2019 r., sygn. akt C- 235/18 - Vega International Car Transport and Logistic, uznał, że emitenci kart paliwowych, którzy nie są dostawcami paliwa, świadczą swoim klientom usługi finansowe zwolnione z VAT. W takim zaś przypadku zarówno emitenci (jako świadczący usługi finansowe zwolnione z VAT), jak i nabywcy paliwa nie mogą odliczać VAT naliczonego. Wyrok
Od 1 stycznia 2019 r. w wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały wprowadzone zmiany dotyczące samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.
Samochody osobowe i ciężarowe to środki transportu powszechnie wykorzystywane w firmach. W 2019 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych, zwłaszcza tych droższych. Zasady te nie zmieniły się natomiast w stosunku do samochodów ciężarowych. Nie objęły także podatku naliczonego od wydatków dotyczących
Mam niezapłaconą fakturę za najem lokalu. Kłopot polega na tym, że wystawiłam ją w jednym miesiącu, ale termin płatności przypadał już w następnym. W którym momencie powstaje u mnie obowiązek podatkowy?
Podatnicy, którzy zdecydowali się na odliczanie 50% VAT od samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej oraz wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, mają wątpliwości, jak powinni rozliczać w kosztach wydatki związane z ich eksploatacją. Przedstawiamy wyjaśnienie tych problemów, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji wydanych przez organy podatkowe
Czy mogę odliczyć VAT naliczony od zakupionych części, usług przeglądu i innych wydatków na samochód osobowy o ładowności do 500 kg będący w ewidencji środków trwałych oraz na samochód o ładowności powyżej 500 kg, zarejestrowany jako osobowy, którego koszty są ewidencjonowane za pomocą ewidencji przebiegu pojazdu?