TSUE będzie transmitował rozprawy
Przedstawiamy Państwu mało jeszcze znaną polskiemu podatnikowi, a tak ważną dla funkcjonowania Wspólnot Europejskich, instytucję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podstawy jego funkcjonowania oraz organizację. Większość zawartych w tekście rozważań dotyczy zasad określonych przez traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Traktat ten, będący podstawą jej funkcjonowania, jest jedną z najważniejszych
Czuwanie nad poszanowaniem prawa, dokonywanie wykładni całości regulacji prawnej poszczególnych państw członkowskich oraz instytucji wspólnotowych jest najważniejszą kompetencją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Równe traktowanie to zasada wynikająca z prawa europejskiego oznaczająca zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć w zakresie warunków pracy, w tym selekcji i dostępu do wszystkich stanowisk oraz szczebli hierarchii zawodowej. W sprawie Carmen Sarkatzis Herrero przeciwko Instytutowi Zdrowia Europejski Trybunał Sprawiedliwości badał, jak należy obliczać staż pracy dla nowo mianowanej urzędniczki
Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie jest powołany do rozpatrywania spraw indywidualnych, jest to bowiem sąd międzynarodowy. Osoby fizyczne lub prawne z kraju UE mogą jednak uzyskać możliwość rozpatrzenia swojej sprawy za pośrednictwem sądu krajowego.
W toku działalności Wspólnot Europejskich nieuniknione są spory przy stosowaniu i interpretacji prawa. Rozstrzyganiem tych sporów zajmują się organy sądowe. Jeden z nich spełnia ponadto funkcje audytorskie.
Sprzedaż przez gminę nieruchomości może podlegać opodatkowaniu VAT. Tak stwierdził TSUE, odpowiadając na pytanie prejudycjalne NSA, w postanowieniu z 20 marca 2014 r., w którym uznał, że nie narusza to przepisów dyrektywy. Tak będzie w przypadku, gdy gmina nie będzie działać w charakterze organu władzy publicznej. Ocenę, w jakim charakterze działa gmina w konkretnym przypadku, Trybunał pozostawił sądom
Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 16 maja 2013 r. zajmował się sprawą polskiej firmy transportowej TNT Express Worldwide (Poland) sp. z o.o. (C-169/12 ), która ustalając obowiązek podatkowy, stosowała zasady ogólne (tzn. wyznaczał go termin wystawienia faktury), a nie zasady szczególne. Zostało to zakwestionowane przez organy podatkowe. Zdaniem Trybunału niesłusznie, gdyż szczególne zasady ustalania
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o. przeciwko Ministrowi Finansów postanowił:
Ustawodawca wspólnotowy kładzie szczególny nacisk na obowiązek informowania pracowników o warunkach pracy, w tym o przeciętnych normach dobowego i tygodniowego wymiaru czasu pracy. W sprawie Lange (C-350/99) ETS rozstrzygał, jak szczegółowe powinny być postanowienia umowy o pracę dotyczące pracy poza normalnym rozkładem czasu pracy.
Rozpoczynamy publikację cyklu artykułów prezentujących najciekawsze orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczace spraw związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi.