Sprzedaż domen może być z 3-proc. ryczałtem
Zazwyczaj po podstawowym okresie umowy leasingu korzystający nabywa przedmiot leasingu za cenę znacznie niższą niż aktualna wartość rynkowa danej rzeczy. Do niedawna sprzedając prywatnie samochód wykupiony z leasingu, podatnik mógł łatwo uniknąć opodatkowania. Zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu znacznie ograniczyły tę korzyść podatkową.
PROBLEM Działalność jest prowadzona w formie sp. z o.o. Zajmuje się działalnością rolniczą: hodowlą bydła, produkcją roślinna. Przychody z działalności rolniczej stanowią ok. 98% wszystkich przychodów. Sprzedano w tym roku nieruchomość zabudową zespołem dworsko-parkowym wpisanym do rejestru zabytków. Czy sprzedaż ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
PROBLEM Gmina sprzedaje pozyskane drewno przez osoby fizyczne. Drewno pochodzi z wywrotów i złomów. Osoby fizyczne same pozyskują je tzn. tną na mniejsze kawałki i we własnym zakresie transportują. Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży tzw. wywrotów?
PROBLEM Gmina zawarła umowę z czynnym podatnikiem VAT na sprzedaż drewna. Kupujący kupuje drewno pochodzące z wycinki drzew z nieruchomości gminy. Transport drewna i jego załadunek odbywać się będzie starannie na koszt i ryzyko kupującego. Gmina sprzedaje drewno iglaste S4 oraz drewno liściaste S4 pocięte na dwumetrowe kawałki i ustala kwotę brutto. Jaką należy zastosować stawkę VAT za sprzedaż drewna
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sklep może prowadzić sprzedaż alkoholu także przez internet. Nie zgodził się z często powielanym stanowiskiem, że skoro nie ma wyraźnej regulacji pozwalającej prowadzić taką sprzedaż online, to tym samym jest zakaz
Przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi w prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie rodziny. Zdarza się również, że z członkami rodziny przeprowadzane są różnego rodzaju transakcje. Sprawia to różnego rodzaju problemy, w związku z tym w niniejszym opracowaniu wskazane i omówione zostaną zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rodzinie oraz problemy
Po upływie półtora roku od wejścia w życie zmian w zakresie rozliczania w PIT i CIT kosztów używania samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, MF zdecydował się wydać objaśnienia w tej sprawie. Wyjaśnił w nich m.in., jak rozliczać umowy leasingu zawarte przed 1 stycznia 2019 r., kto i od kiedy może stosować podwyższony limit amortyzacji dla samochodów elektrycznych oraz w jaki
Aby oszacować koszty sprzedaży prowadzonej przez podatnika przez internet, organy podatkowe muszą dysponować chociażby pośrednimi dowodami ich poniesienia. Jeżeli podatnik takich dowodów nie dostarczył, szacowanie nie może dotyczyć samej okoliczności poniesienia przez niego wydatków, gdyż faktu tego z natury oszacować nie można - wyrok NSA z 9 października 2019 r., sygn. akt II FSK 3780/17.
Podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego, nie osiąga przychodu z działalności gospodarczej pod warunkiem, że samochód ten po wykupie nie stanowił środka trwałego w prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik ma lokal użytkowy będący środkiem trwałym w jego firmie. Chce zlikwidować działalność gospodarczą i sprzedać ten lokal. Czy pieniądze z takiej transakcji będą u niego przychodem?
Podatnik prowadził kiedyś działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zlikwidował ją 5 lat temu. Zostały mu towary ujęte w wykazie składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Czy jeżeli teraz zdecyduje się na ich sprzedaż, będzie ona opodatkowana ryczałtem?
Wielu podatników, którzy przekazują towary swoim dystrybutorom, nie przekazuje im faktur i nie płaci z tego tytułu należnego podatku od towarów i usług. Takie postępowanie traktowane jest jako ukryta sprzedaż i prowadzi do powstania zaległości podatkowych.
Na podstawie projektów opublikowanych od 1 do 20 listopada 2011 r.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 29 października do 18 listopada 2011 r.