Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na podróże współpracowników
Elementem decydującym o zakwalifikowaniu świadczenia jako nienależnie pobranego jest na gruncie ubezpieczeń społecznych świadomość osoby pobierającej świadczenie co do braku prawa do tego świadczenia. Kryterium istnienia świadomości wynika bądź z pouczenia dokonanego przez ZUS, bądź z zachowania samego ubezpieczonego, tj. składania fałszywych zeznań czy posługiwania się fałszywymi dokumentami (wyrok
Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest rządowym programem, zasadniczo bezzwrotnej pomocy finansowej dla firm poszkodowanych podczas pandemii COVID-19 w Polsce. Wsparcie zostało uruchomione w ramach Tarczy antykryzysowej (Tarczy 1.0 PFR i 2.0 PFR). Beneficjenci, czyli mikro, małe, średnie i duże firmy, mogą się ubiegać o subwencję z PFR na podstawie regulaminu programu i na warunkach
Przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi w prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie rodziny. Zdarza się również, że z członkami rodziny przeprowadzane są różnego rodzaju transakcje. Sprawia to różnego rodzaju problemy, w związku z tym w niniejszym opracowaniu wskazane i omówione zostaną zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rodzinie oraz problemy
Począwszy od 1 stycznia 2019 r., przedsiębiorcy będą mogli opłacać niższe składki ZUS, które będą uzależnione od osiągniętych przychodów. Z nowych preferencji będą mogły skorzystać osoby prowadzące jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą (oraz osoby z nimi współpracujące), które spełnią określone warunki. Natomiast nie będą mogli z nich skorzystać np. wspólnicy spółek osobowych.
Mąż jest wspólnikiem spółki jawnej. Ja jestem osobą współpracującą i opłacane są za mnie składki w takiej samej wysokości jak za osobę prowadzącą działalność gospodarczą - w spółce prowadzę księgowość spółki. Problem polega na tym, że nie wiem, czy składki są dobrze odprowadzane, oraz czy powinnam mieć podpisaną umowę o pracę lub umowę cywilną, żeby wszystko było zgodnie z prawem.
Prowadzę wraz z żoną działalność gospodarczą. Czy moja żona, jako współpracownik w tym zakładzie, pracująca w warunkach szkodliwych, może skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę z tego tytułu?
Osobom, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego podczas absencji chorobowej, przysługuje zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne.
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Z mężem mamy rozdzielność majątkową. W mojej firmie mąż występuje jako osoba współpracująca, bez wynagrodzenia. Opłacam za męża składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Czy w ciągu roku mogę od podatku odjąć ubezpieczenie zdrowotne męża? Jak należy postąpić w rozliczeniu rocznym, gdy składamy oddzielne zeznania podatkowe?
Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Do tej pory za żonę odprowadzałem składki do ZUS jak za osobę współpracującą, przyjmując podstawę wymiaru składek taką jak dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie chciałbym, aby spółka zatrudniła moją żonę, gdyż to dla niej wykonuje ona pracę. Czy spółka może zatrudnić moją żonę na umowę o pracę? Jakie minimalne wynagrodzenie
Przepisy podatkowe stanowią, iż do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika i jego małżonka. Mimo to w określonej sytuacji praca małżonka może być takim kosztem.