Od kiedy można podwyższyć opłatę za odpady komunalne w nieruchomościach letniskowych
Mamy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi złożoną przez osobę nieupoważnioną (podmiot wskazany na deklaracji nie jest zobowiązany do złożenia deklaracji). Na podstawie deklaracji zostały naliczone należności. Jaki powinien być tryb postępowania, aby przedmiotową deklarację wycofać z obiegu prawnego?
Czy w przypadku braku zapłaty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi upomnienie wysyła się tylko do osoby składającej deklarację, czy musimy/możemy wysłać również do współwłaścicieli?
Złożona została pierwsza deklaracja na Jana Kowalskiego. Po jakimś czasie Jan Kowalski umiera. Syn przepisuje deklarację na siebie. Czy syn powinien złożyć deklarację zerową, a dopiero później pierwszą na siebie? Czy przepisanie może nastąpić tylko poprzez zmianę?
W dniu 20 marca 2018 r. podatnik złożył zmianę deklaracji dotyczącą zwiększenia liczby osób o jedną (2 lutego 2018 r. urodziło się dziecko). Od jakiego miesiąca należy zrobić zmianę?
Dnia 20 marca 2018 r. podatnik złożył nową deklarację dotyczącą zmniejszenia jednej osoby, która zmarła 2 stycznia 2018 r. Od jakiego miesiąca należy zrobić zmianę?
Dnia 2 lutego 2018 r. podatnik złożył zmianę deklaracji dotyczącej zmniejszenia jednej osoby, która zmarła 27 stycznia 2018 r. Od jakiego miesiąca należy zrobić zmianę?
Właściciel nieruchomości złożył pierwszą deklarację 3 lutego 2018 r. Od jakiego miesiąca naliczyć opłatę, skoro osoba już przez pełny miesiąc (luty) mieszka w tej nieruchomości i zmieściła się w 14 dniach na złożenie deklaracji?
Czy w sytuacji gdy określamy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującą od maja 2015 r., a w styczniu 2018 r. podatnik złożył deklarację, ponieważ zmniejszyła się liczba osób, powinniśmy zmienić decyzję? Czy przyjmujemy zmiany na podstawie deklaracji i deklaracja jest tym dokumentem obowiązującym?
Czy w myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 6o) w decyzji trzeba określić opłatę miesięczną obowiązującą do zmiany danych, tzn. czy można np. określić opłatę miesięczną obowiązującą od maja 2015 r.? Opłata ta obowiązywać będzie do zaistnienia zmiany. Czy w decyzji jednak powinno się określić okres, za jaki ustala się opłatę?
Czy w związku z dokonaniem odpisu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z datą inną niż „data zmiany” wskazana w deklaracji, wystarczające jest dokonanie na deklaracji adnotacji urzędowej, z jaką datą został dokonany odpis wraz z podaniem podstawy prawnej, tj. art. 6q ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach? Czy też dla zachowania zgodności zapisu w programach księgowych ze
Czy podmiotem zobowiązanym do deklarowania i tym samym regulowania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest właściciel nieruchomości, czy najemca?
Jeżeli wygasa obowiązek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bo właściciel wyprowadza się z nieruchomości, to czy składa on w takim wypadku deklarację zerową? Czy do zamknięcia deklaracji wystarczy pisemne oświadczenie w tej sprawie?
Na podstawie projektów opublikowanych od 13 do 26 lutego 2012 r.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 1-15.10.2010 r.
Minister Finansów przygotował omówienie zmian wprowadzonych w przepisach VAT od 1 lipca 2011 r. Podstawową zmianą merytoryczną jest rozszerzenie katalogu towarów opodatkowanych u nabywcy na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązek stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia wprowadzono w dostawach krajowych "złomu". Ze względu na brak definicji złomu powstały wątpliwości
Usługa odbioru odpadów jest opodatkowana obniżoną stawką VAT (8%). Usługa dzierżawy pojemników na odpady jest jednak opodatkowana podstawową stawką VAT (23%). Jest tak również, w przypadku gdy usługę dzierżawy pojemników oraz usługę odbioru odpadów z tych pojemników świadczy ten sam podmiot. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przytaczamy.
Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności nabywcy za niezapłacony VAT u sprzedawcy oraz poszerzenie katalogu wyrobów zaliczanych do złomu i odpadów, w przypadku których VAT rozlicza kupujący - to najważniejsze zmiany, które wprowadza ostatnia nowelizacja ustawy o VAT. Większość zmian wejdzie w życie 1 października br.