Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – marzec 2024 r.
Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.
Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.
Pytanie dotyczy prawidłowego rozliczenia składkowo-podatkowego ubezpieczenia grupowego członków zarządów pobierających wynagrodzenie na podstawie uchwały powołania. Część kosztów ubezpieczenia będzie pokrywać spółka, a część członek zarządu. Czy jeżeli członek zarządu wyraził zgodę na potrącenie z wynagrodzenia części składki, to jego przychodem do opodatkowania jest jedynie część finansowana przez
Członek zarządu może być zwolniony z odpowiedzialności za istniejący już dług tylko wtedy, gdy przez wszczęcie postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego we właściwym czasie umożliwił spłatę tego długu choćby w części (wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 2022 r., II USKP 219/21).
Wiele wskazuje na to, że zmiana w zaliczaniu składek ZUS od pensji pracowników do podatkowych kosztów firmy będzie miała zastosowanie po raz pierwszy dopiero do składek zapłaconych do 15 marca 2023 r., a należnych od wynagrodzenia za styczeń br. wypłaconego w lutym
Niezależnie od licznych i szeroko opisywanych nowości w CIT w nowelizacji z 7 października 2022 r. znalazły się również poprawki mniejszego kalibru. Są one jednak nie mniej istotne z punktu widzenia płatników podatku dochodowego oraz biur rachunkowych
Hitem ostatnich tygodni stały się w spółkach z o.o. powtarzalne, odpłatne świadczenia wspólników na ich rzecz. Główny powód to chęć uniknięcia składki zdrowotnej, ale są też inne korzyści
Od 1 stycznia 2022 r. osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania będą obowiązkowo objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli z tytułu pełnionej funkcji pobierają wynagrodzenie. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że przy ustalaniu obowiązku składkowego na przełomie 2021 i 2022 r. decydujące znaczenie ma okres, za który przysługuje wypłata.
Obniżka czynszów w galeriach, umorzenie spłat pomocy z tarczy antykryzysowej, przesunięcie terminu zwrotu wpłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów, wsparcie dla sklepików szkolnych i pilotów wycieczek w muzeach. Takie zmiany rząd wprowadził w przepisach ustawy o COVID-19.
Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.
Przedsiębiorca, który chce zatrudnić cudzoziemca musi zawrzeć z nim pisemną umowę o pracę i przetłumaczyć ją na język zrozumiały dla pracownika. Nowego pracownika należy również zgłosić do ZUS-u, opłacać za niego składki i zaliczki na podatek dochodowy, jak również prowadzić dokumentację pracowniczą.
Jak prawidłowo założyć własną działalność gospodarczą? Jaką formę opodatkowania dla swojej firmy najlepiej wybrać? Zagadnienia te wyjaśniamy w poniższym artykule.