Czy grunty będące w użytkowaniu wieczystym podlegają amortyzacji
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dość często wykorzystują grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego (lub Skarbu Państwa). Grunty te mogą być bowiem oddawane w użytkowanie wieczyste, w wyniku czego oddający w użytkowanie nadal pozostaje właścicielem gruntu, natomiast użytkownik nabywa prawa zbliżone do praw właściciela.
Nabyliśmy sklep z gruntem (prawo użytkowania wieczystego). Czym jest prawo użytkowania wieczystego? Czy opłata roczna za użytkowanie wieczyste będzie podlegać zaliczeniu w koszty czy też amortyzacji?
Firma zakupiła prawo wieczystego użytkowania gruntu w lipcu 2004 r. Prawo wieczystego użytkowania kończy się w 2089 r. Z powodu niejednoznacznej konstrukcji ustawy o rachunkowości problem amortyzacji prawa wieczystego użytkowania gruntów jest dość skomplikowany i spotkaliśmy się z wieloma sprzecznymi interpretacjami. Jak należy amortyzować prawo wieczystego użytkowania gruntu?
Spółka akcyjna posiada grunty będące w wieczystym użytkowaniu (na 99 lat), ujęte w ewidencji pozabilansowej. Jak należy ująć wartość prawa wieczystego użytkowania w ewidencji prowadzonej po 1 stycznia 2002 r.? Jeśli należy je wprowadzić do ewidencji bilansowej, to czy prawo to należy amortyzować?
Od 1 stycznia 2002 r. użytkowanie wieczyste gruntu oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie są zaliczane do wartości niematerialnych tylko do nieruchomości. Konieczne jest więc dokonanie odpowiednich przeksięgowań w bilansie otwarcia.