Czy od nowego roku można zmienić przyjętą stawkę amortyzacyjną
Firma amortyzuje środek trwały według indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Czy w trakcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych można obniżyć stawkę?
Właściciel firmy 20 lat temu kupił przedwojenny budynek mieszkalny. Wynajmował go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych. W 2013 r. budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy można go traktować jako budynek używany i amortyzować według stawki 10%?
Podatnik, który nabył lokal mieszkalny używany przez poprzedniego właściciela przez okres przekraczający 60 miesięcy, może go amortyzować według ustalonej indywidualnie stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacyjnej do budynku wybudowanego we własnym zakresie. W tym przypadku nie ma znaczenia, że budynek ten spełnia warunki do uznania go za używany środek trwały. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej, której fragment przedstawiamy.
Do amortyzacji podatkowej składnika majątku trwałego wytworzonego przez przedsiębiorcę we własnym zakresie nie można przyjąć indywidualnej podwyższonej stawki - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt II FSK 191/10).