Jaki jest czas pracy pracowników administracji w podmiocie leczniczymim
Od 11 maja 2002 r. obowiązują urzędowe formularze wniosków o dokonanie zwrotu składek na ubezpieczenie rentowe i wypadkowe opłaconych przez pracodawcę za absolwenta albo przez absolwenta, który podjął i wykonuje własną działalność gospodarczą.
Co zrobić z alkoholem wnoszonym na teren zakładu pracy? Jak należy dokonywać badań na zawartość alkoholu w organizmie?
Przepisy kodeksu wykroczeń oraz kodeksu karnego nie definiują wprost pojęć wykroczenia oraz przestępstwa. Można jednak uznać, iż wykroczeniem jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany, a przestępstwem - czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia
W praktyce życia gospodarczego funkcjonują różne formy zatrudniania osób świadczących pracę. Wprawdzie nadal najpopularniejszą formą jest stosunek pracy, nabierają znaczenia także formy cywilnoprawne, jak umowa-zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna czy kontrakty menedżerskie.
Coraz częściej mają miejsce przypadki zatrudniania osób na podstawie umów cywilnoprawnych lub nawet przymuszania pracowników dotychczas zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do prowadzenia na własny rachunek działalności gospodarczej. Jak wówczas wygląda kwestia bezpieczeństwa i higieny pracy?
25 października br. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny, podczas którego udzielano porad w zakresie różnych form zatrudnienia. Pewne istotne kwestie związane z wyborem właściwej formy zatrudnienia powtarzały się w różnych telefonach. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.