Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych
Już niedługo przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowego rodzaju ulgi w opłacaniu składek ZUS – tzw. wakacji składkowych. Rozwiązanie to polega na możliwości skorzystania w jednym wybranym miesiącu ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Takie zwolnienie ma charakter dobrowolny. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał je zastosować.
Nowelizacja ustawy systemowej przewiduje nowy rodzaj ulgi dla małych przedsiębiorców w postaci zwolnienia z opłacania składek ZUS – tzw. wakacje składkowe.
Zwolnienie to obejmuje wyłącznie składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolne chorobowe, jak również na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – nie dotyczy natomiast składki zdrowotnej.
Omawiana ulga ma charakter dobrowolny, co oznacza, że przedsiębiorca będzie zwolniony z opłacania składek ZUS na swój wniosek (który może złożyć wyłącznie drogą elektroniczną).
Zwolnienie z opłacania składek ZUS obejmuje jeden miesiąc kalendarzowy (wskazany przez przedsiębiorcę) w każdym roku kalendarzowym. Ulga ta stanowi pomoc de minimis.
Z wakacji składkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż 10 ubezpieczonych, a ich roczny przychód z działalności w okresie ostatnich 2 lat poprzedzających rok złożenia wniosku (lub w co najmniej jednym roku z tych 2 lat) nie przekroczył równowartości w złotych 2 mln euro. Warunkiem jest też podleganie przez przedsiębiorcę ubezpieczeniom społecznym z działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o wakacje składkowe.
Prawo do tej ulgi nie przysługuje, jeśli przedsiębiorca w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o wakacje składkowe oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia jego przedłożenia wykonywał działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, u którego w ramach umowy o pracę w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał czynności wchodzące w zakres tej działalności.