Aktualność
Zerowy VAT na żywność do 31 marca 2024 r. - decyzja MF
Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 roku 0% stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Od 1 kwietnia podatników czeka zmiana stawek VAT. Produkty spożywcze, które obecnie są objęte 0 % stawką podatku VAT, zostaną opodatkowane stawką w wysokości 5 %.
INFORLEX Matryca stawek VAT z kodami GTU – program z wyszukiwarką >>>
W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0%, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.
Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2% (r/r) - przypomina resort finansów.
Zerowa stawka VAT obejmuje obecnie (do 31 marca 2024 r.) podstawowe produkty spożywcze takie jak:
- mięso i ryby oraz przetwory z nich,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- orzechy,
- warzywa i owoce oraz ich przetwory,
- tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
- zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
- jak również określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Stawkę 0 %, a wkrótce 5 % stosuje się do towarów spożywczych wymienionych w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).
Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9% (r/r) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9% w styczniu br. (tj. najniżej od września 2021 r.).
Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (r/r) jak i tempo wzrostu cen żywności (r/r) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.
Dane dotyczące inflacji ogółem jak i dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych za styczeń i luty br. GUS opublikuje 15 marca.
Komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca 2024 r.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Jak przygotować się na nadchodzące zmiany przeczytasz w publikacjach INFORLEX:
Od 1 kwietnia 2024 r. zmiana stawek VAT >>>
Jakie są skutki zakończenia okresu stosowania stawki 0% VAT na żywność >>>
Jak uzyskać wiążącą informację stawkową (WIS) od 2024 r. >>>
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right