Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 27-09-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 27-09-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-20

Jak uzyskać zwrot VAT

Jednym z dwóch sposobów dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym jest wykazanie kwoty nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy. Jest to tzw. zwrot bezpośredni. Drugi sposób to przeniesienie jej do rozliczenia w kolejnych okresach rozliczeniowych (zwrot pośredni). Jednak nas interesuje ten pierwszy sposób. Dlatego w niniejszym artykule omówimy zasady zwrotu VAT bezpośredniego na rachunek podatnika.

Z artykułu dowiesz się jak uzyskać zwrot VAT na rachunek bankowy. Jest to jeden z dwóch sposobów dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym, który reguluje art. 87 ustawy o VAT. Możemy wnioskować o zwrot w różnych terminach w zależności od tego, jakie warunki spełniamy (zob. tabelę). Od rozliczenia za lipiec 2024 r. zasady zwrotu VAT nie ulegną zmianie, gdyż zmiany te były powiązane z wdrożeniem obowiązkowego KSeF, którego wejście w życie zostało przesunięte na 2026 r.

Tabela. Terminy zwrotu VAT 

Lp.Terminy zwrotu Komu przysługuje
  1.  
60-dniowy Każdemu podatnikowi(z wyjątkiem przypadków wskazanych w poz 6.), u którego wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym albo dokonującemu dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującemu sprzedaży opodatkowanej
2. 40-dniowy Podatnikowi, który dokumentuje całą sprzedaż fakturami ustrukturyzowanymi i spełnia warunki wskazane w art. 87 ust. 5b ustawy o VAT (zob. pkt 2.4)
3. 25-dniowy na rachunek rozliczeniowyPodatnikowi, który odliczył VAT zasadniczo z opłaconych faktur i spełnia warunki wskazane w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT (zob. pkt 2.2) 
4. 25-dniowy na rachunek VATKażdemu podatnikowi bez obowiązku spełnienia dodatkowych warunków
5. 15-dniowy Podatnikowi otrzymującemu płatności bezgotówkowe, gdy spełnia warunki wskazane w art. 87 ust. 6e ustawy o VAT
6. 180-dniowyPodatnikowi, który w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał żadnej czynności opodatkowanej na terytorium kraju, jak również żadnej dostawy towarów lub świadczenia usługi poza Polską w związku z którymi przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00