Fakturowanie sprzedaży na rzecz podmiotów zagranicznych i przez podmioty zagraniczne w KSeF
Coraz częściej mamy do czynienia z fakturami wystawianymi przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (dalej nazywanego KSeF). Od 1 lipca 2024 r. w ten sposób będzie wystawiana przez podatników większość faktur. Pojawiają się w związku z tym pytania o zasady obowiązujące w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotów zagranicznych oraz przez podmioty zagraniczne. W niniejszym artykule omówione zostaną zarówno obecnie obowiązujące w tym zakresie zasady, jak i zasady, które będą obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
- Do 30 czerwca 2024 r. fakturami ustrukturyzowanymi przy użyciu KSeF dokumentowana może być również sprzedaż na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie obowiązują w tym zakresie żadne szczególne regulacje. Trzeba im jednak dostarczyć te faktury poza systemem, gdyż podmioty nieposiadające polskiego NIP nie mogą uwierzytelnić się na razie w KSeF, chyba że korzystają z tzw. anonimowego dostępu.
- Od 1 lipca 2024 r. większość podmiotów zagranicznych nie będzie miała obowiązku wystawiania faktur przy użyciu KSeF. Będzie miała jednak taką możliwość.
- Od 1 lipca 2024 r. faktury na rzecz podmiotów zagranicznych będą musiały być wystawiane w KSeF, ale nie muszą być dostarczane za pomocą tego systemu.
- Oceny istnienia obowiązku wystawienia faktury w ramach samofakturowania przy użyciu KSeF trzeba będzie dokonywać z punktu widzenia podatnika, w imieniu którego faktury są wystawiane.
- Faktury w KSeF wystawiane są w języku polskim, ale podatnicy mogą natomiast przygotować dla swoich zagranicznych klientów wizualizację tych faktur z opisami poszczególnych pozycji w języku obcym.
KSeF służy do wystawiania dokumentów uznanych za faktury według ustawy o VAT. Dlatego nie wystawimy za pomocą tego systemu dokumentów wewnętrznych, np. faktur wewnętrznych, które są często sporządzane, aby rozliczyć transakcje zagraniczne, takie jak WNT, import. Dokumenty te muszą być nadal wystawiane poza systemem.