Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [1568 z 2304]

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2011, sygn. IPPB1/415-781/11-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-781/11-2/JB

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kar umownych (odszkodowań) w związku z opóźnieniem w dostawie towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 01.09.2011 r. (data wpływu 08.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kar umownych (odszkodowań) w związku z opóźnieniem w dostawie towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kar umownych (odszkodowań) w związku z opóźnieniem w dostawie towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą towarów. Towary będące przedmiotem obrotu handlowego są nabywane przez Wnioskodawcę u dostawców krajowych i zagranicznych, a następnie sprzedawane nabywcom, również krajowym bądź zagranicznym. W praktyce obrotu gospodarczego niejednokrotnie zdarza się, iż Wnioskodawca ze względu na opóźnienia w dostawie, wynikłe z winy jego dostawcy, nie jest w stanie terminowo zrealizować swojej dostawy. Za opóźnienia te Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności, zaś specyfika towaru będącego przedmiotem sprzedaży przesądza o tym, że nie ma możliwości korzystania z innych poddostawców, czy to poprzez klasyczny zakup, czy poprzez tzw. wykonanie zastępcze. Na taką okoliczność w standardowych umowach zawieranych przez Wnioskodawcę z nabywcami, zamieszczana jest klauzula zabezpieczająca nabywców, w ramach której ustala się, iż Wnioskodawca zobowiązany jest do zapłaty kary umownej bądź odszkodowania z tytułu opóźnienia w dostawie nawet, jeśli za opóźnienie nie ponosi odpowiedzialności. Podobne klauzule umowne stanowią pewien standard na danym rynku, powszechnie stosowany i niemożliwy do wyeliminowania w drodze negocjacji pomiędzy partnerami. Powyższe kary umowne (odszkodowania) wypłacane są przez Wnioskodawcę niezwłocznie po otrzymaniu wezwania od uprawnionego, niezależnie od tego, czy Wnioskodawca uzyskał podobne świadczenie od swego dostawcy, czy też nie. Należy podkreślić, iż charakter transakcji, w który wpisany jest ograniczony dostęp do danych towarów, przesądza o braku faktycznych możliwości egzekwowania kar umownych (odszkodowań) od dostawców Wnioskodawcy, z uwagi na ryzyko utraty źródła zaopatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00