Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [1 z 3601]

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.239.2024.2.PC

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca powinien uznać, że nabywane przez niego od Wspólnika na podstawie Umowy usługi stanowić będą tzw. kategorię ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 Ustawy o CIT, a w konsekwencji Wnioskodawca powinien te transakcje opodatkowywać i zaliczać do kategorii ukrytych zysków.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 kwietnia 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z 22 kwietnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca powinien uznać, że nabywane przez niego od Wspólnika na podstawie Umowy usługi stanowić będą tzw. kategorię ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 Ustawy o CIT, a w konsekwencji Wnioskodawca powinien te transakcje opodatkowywać i zaliczać do kategorii ukrytych zysków.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lipca 2024 r. (data wpływu 8 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka T. Sp. z o.o. Spółka komandytowa (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W ramach prowadzonej działalności Spółka świadczy usługi sklasyfikowane pod kodami PKD:

45.31.Z - sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (przedmiot przeważającej działalności Spółki);

Dział 45 - handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych;

Dział 29 - produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli;

Dział 47 - handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi;

Dział 33 - naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń;

Dział 49 - transport lądowy oraz transport rurociągowy;

Dział 53 - działalność pocztowa i kurierska;

Dział 70 - działalność firm centralnych (head offices); doradztwo związane z zarządzaniem;

Dział 46- handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi;

Dział 47 - handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi.

Wnioskodawca w przyszłości, w pierwszej kolejności zamierza dokonać przekształcenia swojej formy prawnej ze spółki komandytowej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Przekształcenie”), a następnie wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT (dalej jako: „estoński CIT”).

Obecnie jedynymi wspólnikami Spółki są: spółka T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - jako komplementariusz oraz M.O. (dalej jako: „Wspólnik”) - jako komandytariusz.

Na skutek Przekształcenia, wspólnikami Spółki mają zostać: spółka T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz M.O..

Dodatkowo na skutek Przekształcenia, M.O. ma zostać jednym z członków zarządu przekształconej spółki (Wnioskodawcy). Następnie, po Przekształceniu, T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zbędzie posiadane przez nią udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy na rzecz osoby fizycznej. W rezultacie tej transakcji udziałowcami Wnioskodawcy po Przekształceniu będą wyłącznie osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski i będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Wspólnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, przedmiotem której jest świadczenie usług sklasyfikowanych m.in. jako badanie rynku i opinii publicznej (PKD 73.20.Z), pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z) oraz pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 74.90.Z).

Z uwagi na fakt, że Wspólnik świadczy usługi o opisanym powyżej przedmiocie, a także, że profil prowadzonej przez Spółkę działalności wymaga i będzie także po Przekształceniu wymagać zapewnienia Spółce dostępu do odpowiedniego wsparcia merytorycznego oraz szeroko pojętej obsługi biznesowej, a także z uwagi, iż wraz z rozwojem Spółki, powiększaniem się skali jej działalności oraz trudniejszej konkurencji rynkowej w Spółce pojawiła się konieczność zapewnienia również usług doradztwa komercyjnego oraz usług specjalistycznych, Spółka oraz Wspólnik po Przekształceniu planują nawiązać współpracę w oparciu o pisemną umowę o współpracy (dalej jako: „Umowa”).

Umowa stanowić będzie umowę o świadczenie usług, o której mowa w art. 750 w zw. z art. 734 i nast. Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.).

Przedmiotem Umowy będzie świadczenie przez Wspólnika na rzecz Spółki po Przekształceniu następujących usług:

1. opracowywanie strategii i planów sprzedaży Spółki;

2. zajmowanie się badaniem rynku i monitorowania działań konkurencji;

3. weryfikowanie zgodności działań handlowych Spółki z przepisami prawa;

4. opracowywanie planów zakupowych, kształtowania polityki zakupów Spółki;

5. optymalizowanie poziomu zakupów, stanu zapasów Spółki;

6. opracowywanie strategii rozwoju operacyjnego Spółki;

7. opracowywanie systemu motywacyjnego dla pracowników Spółki;

8. opracowywanie koncepcji szkoleń, programów motywacyjnych dla pracowników i współpracowników Spółki.

Z prac, o których mowa powyżej, Wspólnik sporządzał będzie materiały w formie wymaganej przez Spółkę, w szczególności mogą to być analizy oraz opracowania pisemne. W ramach usług Wspólnik będzie mógł być także przekazywać Spółce porady ustne. Wspólnik będzie mógł świadczyć usługi według swojego uznania w każdym dowolnym miejscu wynikającym z potrzeb i charakteru danej czynności lub zadania.

Spółka nie będzie zobowiązana do wykorzystania materiałów stanowiących owoc prac Wspólnika, jednak w przypadku, kiedy Spółka zdecyduje się na zastosowanie opracowanych przez Wspólnika strategii, planów, systemów, koncepcji i optymalizacji, Wspólnik zobowiązuje się do doradzania i pomocy Spółce przy ich wdrażaniu, koordynowaniu i nadzorowaniu. Co do zasady, decyzję o wykorzystaniu efektów pracy Wspólnika podejmować będzie kolegialny zarząd Spółki. Prezes zarządu Spółki przed praktycznym wykorzystaniem przez Spółkę strategii, planów, systemów, koncepcji i optymalizacji sporządzonych przez Wspólnika, zobowiązany będzie do ich przedstawienia, w celu konsultacji, pozostałym członkom zarządu, o czym stanowił będzie wewnętrzny regulamin zarządu Spółki. W sprawach mających szczególny wpływ na funkcjonowanie Spółki lub przedstawiających szczególne znaczenie ekonomiczne dla Spółki, zarząd Spółki zobowiązany będzie podjąć uchwałę o przedłożeniu zgromadzeniu wspólników Spółki ww. efektów prac Wspólnika, w celu podjęcia decyzji przez zgromadzenie wspólników Spółki co do ich wykorzystania.

Umowa ma przewidywać, że z tytułu prawidłowego wykonania Umowy, Wspólnikowi przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości określonej za jedną godzinę świadczenia usług (stawka godzinowa). Wspólnik będzie zobowiązany do bieżącego ewidencjonowania usług świadczonych na rzecz Spółki ze wskazaniem rodzaju usługi, daty dziennej (lub dat dziennych) jej wykonywania oraz ilości poświęconego czasu. Wspólnik będzie zobowiązany do udostępniania Spółce ewidencji na każde wezwanie. W przypadku wątpliwości co do zasadności zaewidencjonowanej ilości czasu pracy Wspólnika, Spółka będzie miała prawo żądać dodatkowych wyjaśnień w przedmiocie czasochłonności danej usługi i dokładnego wskazania czynności wykonanych w celu jej realizacji.

Z tytułu niewykonania lub nieprawidłowego wykonania usług w oparciu o Umowę, Wspólnik będzie ponosił odpowiedzialność cywilną za szkody poniesione przez Spółkę. Dotyczy to w szczególności sytuacji zastosowania się przez Spółkę do porad, analiz, prognoz, zestawień sporządzonych przez Wspólnika, w sytuacji kiedy zostaną one sporządzone w sposób nierzetelny lub z pominięciem istotnych danych przekazanych przez Spółkę.

W Spółce funkcjonować będzie ponadto procedura oceny jakości usług świadczonych przez Wspólnika. Zgodnie z mającym obowiązywać w Spółce po Przekształceniu regulaminem zarządu, kolegialny (minimum dwuosobowy) zarząd Spółki zobowiązany będzie do okresowego, nie rzadszego jednak niż raz na każde 6 miesięcy obowiązywania Umowy, sporządzenia pisemnej oceny jakości usług świadczonych przez Wspólnika na podstawie zawartej Umowy (dalej jako: „Ocena”).

W tym celu kolegialny (minimum dwuosobowy) zarząd Spółki w okresach nie rzadszych niż każde 6 miesięcy obowiązywania Umowy analizował będzie dokumenty finansowe Spółki oraz wydawał Ocenę obejmującą kryteria takie jak: czy usługi świadczone przez Wspólnika w danych 6 miesiącach obowiązywania Umowy przyczyniły się do efektywnego wykorzystywania w bieżącej działalności posiadanych przez Spółkę zasobów materialnych i niematerialnych oraz doprowadziły do podniesienia poziomu efektywności ekonomicznej Spółki.

W przypadku pozytywnej ewaluacji usług Wspólnika w danym okresie obowiązywania Umowy, kolegialny zarząd spółki podejmował będzie uchwałę o zatwierdzeniu pisemnej Oceny oraz kontynuowaniu współpracy ze Wspólnikiem przez okres kolejnych 6 miesięcy. W przypadku negatywnej ewaluacji, kolegialny zarząd Spółki podejmował będzie uchwałę o zakończeniu współpracy ze Wspólnikiem.

Spółka zakłada, że Umowa między stronami zawarta zostanie na czas nieokreślony. Każda ze Stron będzie miała prawo do wypowiedzenia Umowy na piśmie za jedno lub kilkumiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.

Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że po Przekształceniu:

 1. wykonywanie na rzecz Spółki usług przez Wspólnika na podstawie Umowy, nie będzie związane z prawem Wspólnika do udziału w zyskach Spółki;

 2. obowiązek wykonania usług przez Wspólnika wynikał będzie wyłącznie z treści Umowy, nie zaś z umowy Spółki ani uchwały wspólników;

 3. wykonywanie usług przez Wspólnika nie będzie związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje Spółki, bowiem to Spółka podejmowała będzie ostateczną decyzję co do wykorzystania efektów prac Wspólnika w prowadzonej przez Spółkę działalności;

 4. nabycie usług od Wspólnika przez Spółkę będzie w przyszłości niezbędne dla jej funkcjonowania (gdyby Spółka nie nabywała w przyszłości usług od Wspólnika, musiałaby zawrzeć analogiczne umowy z innymi specjalistami, świadczącymi analogiczne usługi);

 5. Umowa będzie zawarta na czas nieokreślony, przy czym każda ze stron będzie miała prawo do jej wypowiedzenia (wynagrodzenie przestanie być należne z chwilą wygaśnięcia Umowy nawet wówczas, gdy Wspólnik nadal będzie posiadać udziały w Spółce);

 6. wynagrodzenie będzie należne wyłącznie za wykonane na rzecz Spółki usługi/usług, a nie będzie służyło dekapitalizowaniu Wspólnika (jeśli Wspólnik w danym okresie nie wykona usług lub po prostu nie będą mu one zlecone przez Spółkę, Wspólnik nie otrzyma wynagrodzenia);

 7. za niewykonanie/nienależyte wykonanie Umowy, Wspólnik ponosił będzie odpowiedzialność cywilnoprawną względem Spółki;

 8. Wspólnik - bez względu na sytuację finansową Spółki - będzie miał prawo dochodzić swoich roszczeń względem Spółki, o wypłatę wynagrodzenia, co wynika z ogólnych zasad Kodeksu cywilnego.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca powziął wątpliwość jak należy charakteryzować powyżej wskazane czynności/transakcje, które Wnioskodawca zamierza podejmować po Przekształceniu, mając na uwadze przepisy dotyczące tzw. ukrytych zysków w zakresie przepisów regulujących estoński CIT.

W uzupełnieniu wniosku zawartym w piśmie z 3 lipca 2024 r., Wnioskodawca dodatkowo wskazał, że:

 1. Spółka dotychczas nie korzystała z usług doradztwa komercyjnego oraz usług specjalistycznych, będących przedmiotem zawartej Umowy ze Wspólnikiem przed wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

 2. Warunki wskazanej we wniosku Umowy, zawieranej z podmiotem powiązanym, ustalone zostaną na warunkach rynkowych.

 3. Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że konieczność zawarcia Umowy z M.O. związana jest z rozwojem Spółki, powiększaniem się skali jej działalności oraz trudniejszej konkurencji rynkowej. Gdyby usługi na rzecz Spółki nie były świadczone przez M.O., Spółka musiałaby korzystać z usług innych specjalistów i miałoby to miejsce na takich samych warunkach. Warunki wskazanej we wniosku Umowy, zawieranej z podmiotem powiązanym, ustalone zostaną bowiem na warunkach rynkowych (zgodnie z odpowiedzią nr 2 powyżej).

 4. Powiązanie podmiotu świadczącego wskazane we wniosku usługi na podstawie Umowy, nie ma żadnego wpływu na warunki zawarcia umowy o ich świadczenie.

 5. Zawarcie wskazanej we wniosku Umowy wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Zgodnie z informacją zawartą we wniosku, z uwagi na fakt, że Wspólnik świadczy usługi o opisanym powyżej przedmiocie, a także, że profil prowadzonej przez Spółkę działalności wymaga i będzie także po Przekształceniu wymagać zapewnienia Spółce dostępu do odpowiedniego wsparcia merytorycznego oraz szeroko pojętej obsługi biznesowej, a także z uwagi, iż wraz z rozwojem Spółki, powiększaniem się skali jej działalności oraz trudniejszej konkurencji rynkowej w Spółce pojawiła się konieczność zapewnienia również usług doradztwa komercyjnego oraz usług specjalistycznych, Spółka oraz Wspólnik po Przekształceniu planują nawiązać współpracę w oparciu o pisemną umowę o współpracy.

 6. Wymienione w treści wniosku usługi wykonywane przez Wspólnika - Pana M.O. - są niezbędne w realizacji podstawowej działalności Spółki. Podstawową działalnością Spółki jest ogólnie pojęty handel. Pan M.O. jest specjalistą w zakresie badania rynku, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Bez nabywania tego typu usług przez Spółkę istnieje ryzyko spadku konkurencyjności oferowanych przez nią towarów i usług, co w dalszej perspektywie spowodować może spadek przychodów i brak realizacji podstawowych założeń działalności Spółki.

 7. Pan M.O. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od dnia 2 stycznia 2019 r. (według informacji z CEIDG).

 8. Usługi jakie Pan M.O. będzie świadczył w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej na rzecz Spółki, pokrywają się z przedmiotem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. M.O. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, przedmiotem której jest świadczenie usług sklasyfikowanych m.in. jako badanie rynku i opinii publicznej (PKD 73.20.Z), pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z) oraz pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 74.90.Z).

 9. Pan M.O. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy/będzie świadczyć te same lub podobne usługi na rzecz innych podmiotów.

10. Potrzeba świadczenia opisanych usług na rzecz Spółki pojawiła się już obecnie, z tym że Wnioskodawca przed podjęciem decyzji co do nawiązania współpracy z M.O. , chce uzyskać potwierdzenie prawidłowości takiego działania od tut. Organu. Pan M.O. rozpocznie świadczenie usług na rzecz Spółki najwcześniej po wydaniu przez tut. Organ rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Pan M.O. nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego za świadczenie ww. usług, w tym sensie, że nie będzie on go mógł go samodzielnie kształtować działając w imieniu Spółki, jako drugiej strony Umowy. Pan M.O. będzie mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia wypłacanego za świadczenie ww. usług w ten sposób, że jeśli np. w danym okresie rozliczeniowym świadczyć będzie większą ilość usług (roboczogodzin), należne będzie mu większe wynagrodzenie, które określane będzie według stawki godzinowej.

11. Podobnie jak przy klasycznej umowie zlecenia rozliczanej na podstawie ilości przepracowanych godzin, Wspólnik będzie pobierał wynagrodzenie za faktycznie przepracowany przez niego czas i to nawet jeśli Spółka takich materiałów, stanowiących owoc pracy Wspólnika, nie wykorzysta. Spółka nie jest zobligowana do wykorzystania materiałów przygotowanych przez Wspólnika na skutek świadczonych usług, co nie zmienia faktu, że za wykonanie określonej pracy należy się Wspólnikowi określone Umową wynagrodzenie.

Spółka będzie samodzielnie podejmowała decyzję co do wykorzystania efektów pracy Wspólnika. Przykładowo, jeżeli okaże się, że zaproponowany przez Wspólnika model działania uznany zostanie przez Spółkę za zbyt ryzykowny lub zbyt mało korzystny ekonomicznie, Spółka nie skorzysta z materiałów opracowanych przez Wspólnika. Materiały i opracowania przygotowane przez Wspólnika nie będą obligatoryjnie wiązać Spółki w zakresie kierunku działania, a stanowić będą jedynie pomoc w działaniu, z której Spółka skorzysta lub nie, w zależności od własnej oceny. Co do zasady, decyzję o wykorzystaniu efektów pracy Wspólnika podejmować będzie kolegialny zarząd Spółki. Prezes zarządu Spółki przed praktycznym wykorzystaniem przez Spółkę strategii, planów, systemów, koncepcji i optymalizacji sporządzonych przez Wspólnika, zobowiązany będzie do ich przedstawienia, w celu konsultacji, pozostałym członkom zarządu, o czym stanowił będzie wewnętrzny regulamin zarządu Spółki. W sprawach mających szczególny wpływ na funkcjonowanie Spółki lub przedstawiających szczególne znaczenie ekonomiczne dla Spółki, zarząd Spółki zobowiązany będzie podjąć uchwałę o przedłożeniu zgromadzeniu wspólników Spółki ww. efektów prac Wspólnika, w celu podjęcia decyzji przez zgromadzenie wspólników Spółki co do ich wykorzystania.

12. Wspólnik będzie zobowiązany do bieżącego ewidencjonowania usług świadczonych na rzecz Spółki ze wskazaniem rodzaju usługi, daty dziennej (lub dat dziennych) jej wykonywania oraz ilości poświęconego czasu. Wspólnik będzie zobowiązany do udostępniania Spółce ewidencji na każde wezwanie. W przypadku wątpliwości co do zasadności zaewidencjonowanej ilości czasu pracy Wspólnika, Spółka będzie miała prawo żądać dodatkowych wyjaśnień w przedmiocie czasochłonności danej usługi i dokładnego wskazania czynności wykonanych w celu jej realizacji. W Spółce obowiązywać ma także system ewaluacji pracy Wspólnika. Po zakończeniu każdego 6-miesięcznego okresu obowiązywania Umowy, kolegialny zarząd Spółki podejmował będzie decyzję co do kontynuowania lub zakończenia współpracy ze Wspólnikiem.

Pytanie

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca powinien uznać, że nabywane przez niego od Wspólnika na podstawie Umowy usługi stanowić będą tzw. kategorię ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 Ustawy o CIT, a w konsekwencji Wnioskodawca powinien te transakcje opodatkowywać i zaliczać do kategorii ukrytych zysków?

Państwa stanowisko w sprawie (przedstawione w piśmie z 3 lipca 2024 r.)

Zdaniem Wnioskodawcy, nabywane przez Wnioskodawcę od Wspólnika na podstawie Umowy usługi nie będą stanowić tzw. kategorii ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 Ustawy o CIT, a w konsekwencji Wnioskodawca nie powinien tych transakcji opodatkowywać i zaliczać do kategorii ukrytych zysków.

Uzasadnienie Stanowiska Wnioskodawcy

W pierwszej kolejności należy wskazać, że Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123) wprowadzone zostały do Ustawy o CIT przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych - stanowiący alternatywny w stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy powyższe weszły wżycie 1 stycznia 2021 r.

Na podstawie bowiem art. 28j Ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie warunki określone w przepisie art. 28j Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 28f Ustawy o CIT, co do zasady, opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7. W trakcie opodatkowania ryczałtem, możliwe jest, że podatnik utraci prawo do stosowania tej formy opodatkowania albo dokona rezygnacji, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) niepodlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie żart. 28m ust. 1 Ustawy o CIT - opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,

b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Ponadto, zgodnie z ust. 2 cytowanego przepisu - przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

Z kolei art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT wskazuje, iż przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Natomiast art. 28m ust. 4 Ustawy o CIT wskazuje, że do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Natomiast zgodnie z art. 28o ust. 1 Ustawy o CIT - ryczałt wynosi:

1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem, co do zasady, efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku lub wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

1) wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

2) inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a Ustawy o CIT),

3) wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

4) wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 Ustawy o CIT - ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa wart. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28just. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT - ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

- ten sam inny podmiot lub

- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa wart. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT, rozumie się:

 1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a) udziałów w kapitale lub

b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

 2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

 3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Zgodnie z art. 11c Ustawy o CIT: Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań (art. 11c ust. 2 ustawy o CIT).

Określając wysokość dochodu (straty) podatnika w sytuacji, o której mowa w ust. 2, organ podatkowy bierze pod uwagę faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia i realizacji transakcji kontrolowanej oraz zachowanie stron tej transakcji (art. 11c ust. 3 ustawy o CIT).

W przypadku, gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej lub zawarłyby inną transakcję, lub dokonałyby innej czynności, zwanych dalej „transakcją właściwą”, uwzględniając:

1) warunki, które ustaliły między sobą podmioty powiązane,

2) fakt, że warunki ustalone między podmiotami powiązanymi uniemożliwiają określenie ceny transferowej na takim poziomie, na jaki zgodziłyby się podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną uwzględniając opcje realistycznie dostępne w momencie zawarcia transakcji - organ ten określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia transakcji kontrolowanej, a w przypadku, gdy jest to uzasadnione, określa dochód (stratę) podatnika z transakcji właściwej względem transakcji kontrolowanej (art. 11c ust. 4 ustawy o CIT).

Podstawą zastosowania ust. 4 nie może być wyłącznie:

1) trudność w weryfikacji ceny transferowej przez organ podatkowy albo

2) brak porównywalnych transakcji występujących pomiędzy podmiotami niepowiązanymi w porównywalnych okolicznościach (art. 11c ust. 5 ustawy o CIT).

Za okres objęty uprzednim porozumieniem cenowym, porozumieniem inwestycyjnym, o którym mowa w art. 20zs § 1 Ordynacji podatkowej, albo porozumieniem podatkowym, o którym mowa w art. 20zb pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy nie określa zobowiązania podatkowego (wysokości straty) w zakresie, w jakim wykazany przez podatnika dochód (strata) został ustalony zgodnie z tym porozumieniem (art. 11c ust. 6 ustawy o CIT).

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest ustalenie, czy po Przekształceniu transakcje Umowne w zakresie nabywania od Wspólnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą usług w przedstawionym w opisie Zdarzenia przyszłego zakresie stanowią tzw. kategorię ukrytych zysków, a w konsekwencji, Wnioskodawca powinien transakcje te opodatkowywać i zaliczać do kategorii ukrytych zysków.

Wobec powyższego, Wnioskodawca zauważa, że zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 pkt 2 Ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT. W przepisie tym wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych, jako taki dochód.

Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 Ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika, zatem, że wszystko, co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Przykładowe wyliczenie wskazane wart. 28m ust. 3 Ustawy o CIT wskazuje również na kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi (art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT). W tym przypadku brak jest odwołania do rynkowych warunków transakcji pożyczki.

Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a jej wspólnikiem (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz wspólnika przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.

Rozumienie „ukrytych zysków” przedstawiono w „Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 r. (dalej jako: „Przewodnik”). Co istotne, zgodnie z informacją zawartą w samym Przewodniku, stanowi on ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienie podatkowe), o których mowa wart. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm. dalej jako: „Ordynacja podatkowa”).

Z objaśnień tych wynika, iż „Szczególnie wnikliwej ocenie powinny podlegać usługi o charakterze niematerialnym, które są często wykorzystywane do czerpania zysków ze spółki w innej postaci niż dywidenda. W relacji spółka - wspólnik istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości). Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Przykładowo, jeżeli spółka opodatkowana ryczałtem zapłaci za fakturę z tytułu zakupu usługi niematerialnej na rzecz powiązanej spółki cypryjskiej, która posiada niewiele lub nie posiada żadnych aktywów czy nie ponosi żadnych ryzyk, to pomimo tego, iż marża dla tego typu wynagrodzeń ustalona w umowie ma charakter rynkowy, to jednak ponieważ usługodawca cypryjski nie posiadał faktycznej zdolności do wykonania usługi - cała wartość świadczenia powinna być uznana za dochód z tytułu ukrytego zysku. Również w sytuacji, gdy taka usługa niematerialna nie była spółce potrzebna w prowadzonej działalności - cała wartość świadczenia powinna być uznana za dochód z tytułu ukrytego zysku. Także stan faktyczny, w którym określony majątek (np. nieruchomość) wypracowany w spółce przekazany został jej wspólnikowi, który ten następnie udostępnił tejże spółce w formie np. odpłatnego świadczenia może kreować dochód z tytułu ukrytych zysków. Z uwagi zatem na wielorakość stanów faktycznych i umów, jakie mogą być zawierane między spółką a jej wspólnikiem lub innym podmiotem powiązanym istnieje konieczność każdorazowego badania postanowień zawartych w umowie określającej dane świadczenie a także sytuację biznesową spółki. Dopiero to pozwoli na odpowiedź, czy w danym stanie faktycznym może znaleźć zastosowanie art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, w zakresie dochodów z tytułu ukrytych zysków”.

W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 193 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm. zwanej dalej również k.s.h.), uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Przesłanką do otrzymania dywidendy jest zatem posiadanie statusu wspólnika, którego udziały przysługiwały mu w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

A contrario należy zaznaczyć, że wypłacenie wynagrodzenia przez Spółkę w zamian za świadczenie usług przez jej wspólnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nie może być traktowane jako „świadczenia ekwiwalentne dywidendzie”, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy.

W przedstawionym Zdarzeniu przyszłym wynagrodzenie otrzymywane z tytułu świadczenia usług przez Wspólnika nie może zostać uznane za ekwiwalentne dywidendzie, bowiem wypłacane będzie na podstawie Umowy, z której wynikać będzie obowiązek świadczenia określonych usług przez Wspólnika na rzecz Spółki.

Co do zasady, otrzymywanie dywidendy nie wymaga od wspólnika spółki kapitałowej aktywności, poza posiadaniem przez niego udziałów w danym dniu. Otrzymywanie wynagrodzenia za świadczone usługi natomiast wymaga od wspólnika podjęcia określonych rzeczywistych działań, które również wymagają określonych środków, umiejętności, doświadczenia, wiedzy oraz uprawnień do świadczenia danych usług.

Z tego względu zdaniem Wnioskodawcy, wypłacane Wspólnikowi w przyszłości, po Przekształceniu, wynagrodzenie za rzeczywiście świadczone przez niego usługi na podstawie Umowy nie powinny być uznawane za ukryte zyski, bowiem wypłaty te nie będą stanowić świadczeń ekwiwalentnych dywidendzie.

Na stronie 34 Przewodnika wskazano, iż „świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów”.

Analizując charakter usług opisanych w Zdarzeniu przyszłym, należy wskazać, że zdaniem Wnioskodawcy, usługi, które mają być świadczone na jego rzecz, dokonywane będą w ramach jego podstawowej działalności tj. handlu. Doświadczenie i wiedza ekspercka Wspólnika, która ma być przekazywana w ramach świadczonych usług wpłynie na rozwój przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Zachowując przy tym zasady rynkowe stosunku pomiędzy Wnioskodawcę a Wspólnikiem, świadczenia pieniężne Wnioskodawcy na rzecz Wspólnika nie powinny powodować powstania po stronie Wnioskodawcy dochodu z tytułu ukrytego zysku.

Jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 Ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

Przepis art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT wskazuje, iż za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej), ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.

Tym niemniej, Wnioskodawca podkreśla, że już tylko wstępnie oceniając projektowane warunki jego współpracy ze Wspólnikiem tj. wynagrodzenie w stawce godzinowej odpowiadające warunkom rynkowym, odpowiedzialność Wspólnika za niewykonanie lub nienależyte wykonanie Umowy, brak wynagrodzenia w przypadku braku wykonywania usług przez Wspólnika w danym okresie, system ewaluacji usług Wspólnika (Ocena), należy dojść do wniosku, że współpraca Wspólnika i Spółki będzie odpowiadała warunkom na jakich mogłaby zostać zawarta umowa pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Uwzględniając także profil działalności Spółki oraz jej potrzeby gospodarcze, które będą również aktualne po Przekształceniu, trzeba podkreślić, że nawet gdyby usługodawcą nie był w przyszłości Wspólnik, to i tak Spółka korzystałaby z usług innego profesjonalisty.

W relacji Spółka - Wspólnik istotne może być również w przedmiotowej ocenie to, czy Wspólnik zadbał o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).

Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do opisu sprawy przedstawionego we wniosku, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcje w zakresie szczegółowo objętym Umową, a także opisanym powyżej w Zdarzeniu przyszłym nie stanowią tzw. kategorii ukrytych zysków, a w konsekwencji Wnioskodawca nie powinien w przyszłości transakcji tych opodatkować i zaliczać do kategorii ukrytych zysków.

Transakcje te nie będą stanowiły kategorii ukrytych zysków, bowiem:

1) Spółka posiada i po Przekształceniu posiadać będzie aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym, z uwagi na chęć poszerzania swojej działalności i chęć rozwoju gospodarczego, a także ze względu na aktualną rzeczywistość gospodarczą, potrzebę utrzymania i zwiększenia stabilizacji swojej działalności na rynku - Spółka potrzebuje i będzie potrzebowała specjalistycznego wsparcia w prowadzeniu działalności;

2) dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia - co ma miejsce w rzeczonej sprawie;

3) ponadto, okoliczność powiązań pomiędzy podmiotami nie będzie miała wpływu na zasadność i racjonalność zawartej w Zdarzeniu przyszłym Umowy, w tym zachowanie zasad rynkowych przy jej zawieraniu oraz realizowaniu;

4) wynagrodzenie ustalone w ramach przedmiotowych transakcji określone zostanie według wartości rynkowej;

5) transakcje te odpowiadać będą potrzebom Spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, bowiem trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie Spółki bez wsparcia jej działań w zakresie doradztwa gospodarczego czy handlowego. Ponadto, z uwagi na charakter prowadzonego biznesu, w kontekście nowej rzeczywistości gospodarczej, która jest wyjątkowa i trudna dla podmiotów gospodarczych, ze względu w szczególności na trwający wciąż konflikt w Ukrainie oraz post-pandemiczne przerwanie łańcuchów dostaw;

6) wszystkie wskazane transakcje będą dla Spółki istotne z punktu widzenia prowadzonego modelu biznesu i wpisywać się będą w jej potrzeby biznesowe. Fakt projektowanej współpracy z podmiotem powiązanym pozostawał będzie bez wpływu na charakter zawieranych transakcji. Spółka i tak musiałaby dokonać zakupu przedmiotowych świadczeń by realizować przyjętą strategię, z uwagi jednak na fakt, iż podmiot powiązany dysponuje określonymi środkami, wiedzą i doświadczeniem, świadczyć będzie usługi, które wpisują się w zakres usług/świadczeń, którymi zainteresowana jest Spółka - Spółka planuje podjęcie współpracy ze Wspólnikiem na zasadach rynkowych.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, transakcje w zakresie szczegółowo objętym Umową, a także opisanym powyżej w Zdarzeniu przyszłym, nie stanowią tzw. kategorii ukrytych zysków, a w konsekwencji Wnioskodawca nie powinien w przyszłości transakcji tych opodatkowywać i zaliczać do kategorii ukrytych zysków, zwłaszcza, iż Wnioskodawca wskazał, że cena transakcji zostanie ustalona według wartości rynkowej.

Ponadto, bezsprzecznie doszłoby do zawarcia wskazanych transakcji, nawet wówczas gdyby nie uczestniczyły w nich podmioty powiązane, bowiem transakcje te są istotne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania Spółki. Co równie istotne, transakcje te są i będą po Przekształceniu kluczowe dla potrzeb Spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu, jak i potrzeb biznesowych Spółki.

Zasadność stanowiska Wnioskodawcy, na gruncie spraw o podobnym stanie faktycznym do przedstawionego, potwierdzona została w szeregu pism tutejszego Organu, w tym zaś miejscu warto wskazać na indywidualne interpretacje wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

1) z dnia 14 listopada 2022 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.382.2022.2.ANK,

2) z dnia 13 maja 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.58.2022.2.IM,

3) z dnia 12 września 2022 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.375.2022.1.DD.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

 1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

 2) świadczenia wykonane na rzecz:

 a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

 b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

 4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

 5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

 6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

 7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

 8) wydatki na reprezentację;

 9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Co nie stanowi ukrytych zysków zostało wskazane w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy o CIT,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

Przepisy art. 28c pkt 1 w zw. z art. 11a ust. 1 pkt 4 i art. 11a ust. 2 ustawy o CIT stanowią regulację odnośnie definicji podmiotów powiązanych w ramach ryczałtu od dochodów spółek.

Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:

Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

W przepisie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, wskazano na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotów powiązanych przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.

Przy czym, jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej), ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.

Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca powinien uznać, że nabywane przez niego od Wspólnika na podstawie Umowy usługi stanowić będą tzw. kategorię ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, a w konsekwencji Wnioskodawca powinien te transakcje opodatkowywać i zaliczać do kategorii ukrytych zysków.

Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do opisu sprawy przedstawionego we wniosku oraz Państwa wątpliwości stwierdzić należy, że usługi świadczone przez Wspólnika na podstawie Umowy oraz wypłacane z tego tytułu należności, będą stanowiły dla Spółki ukryte zyski, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, co za tym idzie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Wskazać bowiem należy, że Wnioskodawca będzie korzystał z usług świadczonych przez członka Zarządu – wspólnika Spółki.

Jak wskazano we wniosku, z prac, o których mowa powyżej, Wspólnik sporządzał będzie materiały w formie wymaganej przez Spółkę, w szczególności mogą to być analizy oraz opracowania pisemne. W ramach usług Wspólnik będzie mógł być także przekazywać Spółce porady ustne. Wspólnik będzie mógł świadczyć usługi według swojego uznania w każdym dowolnym miejscu wynikającym z potrzeb i charakteru danej czynności lub zadania.

Spółka nie będzie zobowiązana do wykorzystania materiałów stanowiących owoc prac Wspólnika, jednak w przypadku, kiedy Spółka zdecyduje się na zastosowanie opracowanych przez Wspólnika strategii, planów, systemów, koncepcji i optymalizacji, Wspólnik zobowiązuje się do doradzania i pomocy Spółce przy ich wdrażaniu, koordynowaniu i nadzorowaniu. Co do zasady, decyzję o wykorzystaniu efektów pracy Wspólnika podejmować będzie kolegialny zarząd Spółki.

Umowa ma przewidywać, że z tytułu prawidłowego wykonania Umowy, Wspólnikowi przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości określonej za jedną godzinę świadczenia usług (stawka godzinowa). Wspólnik będzie zobowiązany do bieżącego ewidencjonowania usług świadczonych na rzecz Spółki ze wskazaniem rodzaju usługi, daty dziennej (lub dat dziennych) jej wykonywania oraz ilości poświęconego czasu. Wspólnik będzie zobowiązany do udostępniania Spółce ewidencji na każde wezwanie. W przypadku wątpliwości co do zasadności zaewidencjonowanej ilości czasu pracy Wspólnika, Spółka będzie miała prawo żądać dodatkowych wyjaśnień w przedmiocie czasochłonności danej usługi i dokładnego wskazania czynności wykonanych w celu jej realizacji.

Powyższe pozwala przyjąć, że na sposób ukształtowania relacji pomiędzy Państwem a działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wspólnika (M.O.), istotny wpływ mają powiązania pomiędzy podmiotami.

Przypomnieć należy, że do ukrytych zysków kwalifikują się takie świadczenia, na które miały wpływ powiązania pomiędzy podmiotami, a z taką sytuacją niewątpliwie mamy do czynienia na gruncie analizowanej sprawy. Nie można uznać, że w okolicznościach przedstawionych we wniosku na wykonywanie świadczonych usług jakiegokolwiek wpływu nie będą miały powiązania podmiotów. Decyzję o zawarciu umowy ze Wspólnikiem ma podjąć spółka opodatkowana ryczałtem, w której wspólnik będzie równocześnie jednym z członków zarządu.

W analizowanej sprawie dochodzi do wykreowania potrzeb Wnioskodawcy, tak aby zawrzeć umowę świadczenia usług z podmiotem powiązanym i wypłacać wynagrodzenie za korzystanie z Usług.

Zatem w pełni uzasadnione jest stwierdzenie, że w analizowanej sprawie dochodzi do powstania ukrytego zysku. Uznać należy, że Spółka pod postacią wynagrodzenia za korzystanie z ww. Usług wypłacała będzie zysk dla podmiotu – pana M.O.  (członka Zarządu i wspólnika Wnioskodawcy) - co w pełni wypełnia definicję ukrytych zysków.

Tym samym, mając na uwadze opis sprawy, zdaniem organu do zawarcia umowa świadczenia Usług pomiędzy Wnioskodawcą a jednoosobową działalnością gospodarczą pana M.O.  nie doszłoby, gdyby nie istniejące powiązania między tymi podmiotami.

Zauważyć należy, że celem wprowadzenia przepisów o ukrytych zyskach była próba wyeliminowania przez ustawodawcę pewnych sztucznych/fikcyjnych działań spółek polegających na wypłacie zysków w formie innej niż dywidenda. Intencją ustawodawcy było więc uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców, akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami, akcjonariuszami, wspólnikami (tzw. ukryte zyski).

W świetle powyższego, Wnioskodawca powinien uznać, że nabywane przez niego od Wspólnika na podstawie Umowy usługi stanowić będą tzw. kategorię ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, a w konsekwencji Wnioskodawca powinien te transakcje opodatkowywać i zaliczać do kategorii ukrytych zysków.

Zatem, Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

- Odnosząc się do powołanych interpretacji indywidualnych należy wskazać, że dotyczą one konkretnej i indywidualnej sprawy podatnika w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i w tej danej sprawie rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

- Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00