Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [310 z 457024]

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.360.2024.1.AG

Skutki podatkowe wypłaty przez spółkę z o.o. powstałej z przekształcenia spółki komandytowej zysku wypracowanego przed zmianą formy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 30 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo pismem z 7 maja 2024 r. (wpływ 7 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca (dalej jako „Spółka komandytowa”) jest podmiotem działającym w formie prawnej spółki komandytowej. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości osiąganego przez siebie dochodu bez względu na miejsce jego powstania. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Spółka komandytowa powstała z przekształcenia w (…)

 2012 roku spółki (…). Przekształcenia dokonano na mocy odpowiedniej uchwały wspólników i rejestracji Spółki komandytowej w Krajowym Rejestrze Sądowym (…) 2012 r. Spółka komandytowa zarejestrowana jest w KRS pod numerem (…) i posługuje się numerem NIP (…) i numerem REGON (…).

Spółka komandytowa ma dwoje komandytariuszy, osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi, podlegające w Polsce opodatkowaniu od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich powstania (dalej jako: „Wspólnicy”). Komplementariuszem Spółki komandytowej jest (…).

W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2123, dalej: „Ustawa nowelizująca”), nadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”) m.in. spółkom komandytowym, mającym siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, Spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2021 r.

W trakcie swojej działalności, w latach poprzedzających uzyskanie statusu podatnika CIT Spółka komandytowa na koniec poszczególnych lat obrotowych wypracowywała zysk, mający odzwierciedlenie w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych Spółki komandytowej. Zysk ten nie był jednak w całości wypłacany wspólnikom i na dzień 31 grudnia 2020 r., tj. przed dniem uzyskania statusu podatnika CIT, Spółka komandytowa posiadała skumulowane w ten sposób niepodzielone zyski z lat ubiegłych. Zyski te były ujawnione w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniach finansowych Spółki komandytowej jako część jej kapitałów w pozycji zyski zatrzymane lub zyski z lat ubiegłych, z wyszczególnieniem roku obrotowego, którego dotyczy. Spółka komandytowa posiada więc pełną wiedzę i ewidencję dotyczącą zysków, jakie Spółka komandytowa uzyskała w poszczególnych latach obrotowych i jakie jego wartości pozostały niewypłacone do wspólników, tworząc kapitał zapasowy na dzień uzyskania statusu podatnika CIT.

W chwili obecnej Spółka komandytowa rozważa przekształcenie formy prowadzenia działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka przekształcona”). Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z przepisami tytułu IV działu III (art. 551 i następne) ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.), dalej zwana: „k.s.h.”.

Majątek Spółki przekształconej w związku z planowanym przekształceniem Spółki komandytowej nie zostanie zwiększony w stosunku do majątku przekształcanej Spółki komandytowej. Na skutek przekształcenia majątek Spółki komandytowej stanie się majątkiem Spółki przekształconej. Kapitał zakładowy Spółki przekształconej w całości pochodzić będzie z majątku Spółki komandytowej (w procesie przekształcenia nie będą wnoszone nowe wkłady).

Spółka komandytowa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się głównie działalnością handlową i reprezentuje w Polsce światowe marki z branż (…). Spółka komandytowa posiada w ofercie szeroką ofertę produktową w kategoriach, takich jak (…). Po zmianie formy działalności Spółka przekształcona będzie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki komandytowej w oparciu o jej majątek i zasoby ludzkie.

Jak już wspomniano powyżej, w sprawozdaniach finansowych Spółki komandytowej, sporządzanych na koniec każdego okresu obrachunkowego zostały szczegółowo wyodrębnione zyski, jakie Spółka komandytowa uzyskała w poszczególnych latach obrotowych i jakie jego wartości pozostały niewypłacone, tworząc kapitał zapasowy na dzień uzyskania statusu podatnika CIT. Zyski te będą również ujawnione w planie przekształcenia oraz w sprawozdaniu finansowym, sporządzonym na dzień poprzedzający dzień przekształcenia. Będą one pokazane w kategorii zysków z lat ubiegłych. W Spółce przekształconej będą one miały status zysku zatrzymanego z lat ubiegłych, zgromadzonego na kapitale zapasowym (dalej: „Zyski Zatrzymane”).

Zgodnie z obowiązującymi do 31 grudnia 2020 r. przepisami w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym spółek komandytowych i ich wspólników, wypracowany w poszczególnych latach zysk z lat ubiegłych, mimo iż nie został wypłacony wspólnikom, został już uwzględniony przez nich w deklarowanej podstawie opodatkowania i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód wspólników został obliczony w oparciu o przychody i koszty uzyskania przychodów danego roku, jakie proporcjonalnie, zgodnie z umową Spółki komandytowej, należało przypisać do każdego ze wspólników.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w przyszłości wypłata udziałowcom przez Spółkę przekształconą dywidendy w części, w jakiej dywidenda ta pochodzi z zysku wypracowanego przez Spółkę komandytową przed 1 stycznia 2021 r. (Zysk Zatrzymany), tj. w okresie, kiedy Spółka komandytowa nie była podatnikiem CIT, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych („PIT”) po stronie wspólników (którzy staną się udziałowcami Spółki przekształconej), z tytułu wypłaty dywidendy, a co za tym idzie poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego PIT po stronie Spółki przekształconej jako płatnika.

Pytania

1. Czy w wyniku przekształcenia Spółki komandytowej w trybie przewidzianym w Kodeksie spółek handlowych w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w sytuacji istnienia w Spółce przekształconej niewypłaconego zysku wygenerowanego, zanim stała się ona podatnikiem CIT, po stronie wspólników będących osobami fizycznymi (tj. dotychczasowych komandytariuszy) powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a przez to Wnioskodawca, działając jako Spółka przekształcona, będzie zobligowany do pełnienia funkcji płatnika od uzyskanego przez wspólników dochodu?

2. Czy w przypadku, gdy uchwała o podziale zysku wypracowanego przez Spółkę komandytową, zanim ta stała się podatkiem CIT, zostanie podjęta przed jej przekształceniem, a jej wykonanie, tj. wypłata zysku na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi zostanie dokonana już przez Spółkę przekształconą, dojdzie do powstania u wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a przez to, czy Wnioskodawca będzie zobligowany do pełnienia funkcji płatnika w stosunku do uzyskanego przez wspólników dochodu?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy – w odniesieniu zarówno do pytania nr 1, jak i pytania nr 2 – w wyniku przekształcenia Spółki komandytowej w trybie art. 551 k.s.h. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w sytuacji istnienia w Spółce przekształconej niewypłaconego zysku wygenerowanego, zanim Wnioskodawca stał się podatnikiem CIT, po stronie wspólników będących osobami fizycznymi (tj. dotychczasowych komandytariuszy) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a przez to Wnioskodawca, działając już jako Spółka przekształcona, nie będzie zobligowany do pełnienia funkcji płatnika od uzyskanego przez ww. wspólników dochodu.

Uzasadnienie

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w stanie prawnym obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe nie były podatnikami podatków dochodowych w Polsce. Miały one charakter podmiotów „transparentnych podatkowo”, co oznacza, że opodatkowanie ich dochodów następowało na poziomie wspólników, będących podatnikami. Konsekwencją takiego stanu rzeczy był brak opodatkowania wypłaty zysku ze spółki komandytowej dokonywanej na rzecz jej wspólników.

Niemniej jednak, na podstawie art. 2 pkt 1 lit. a Ustawy nowelizującej, od dnia 1 stycznia 2021 r. wprowadzone zostały zmiany, zgodnie z którymi spółki komandytowe stały się podatnikami podatku CIT. Spółki komandytowe zostały więc zrównane pod względem ich podatkowego statusu w podatkach dochodowych ze spółkami posiadającymi osobowość prawną.

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT przepisy tej ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie, art. 2 pkt 3 Ustawy nowelizującej wprowadził zmianę w definicji „spółki” w rozumieniu art. 4a pkt 21 ustawy o CIT, która od 1 stycznia 2021 r. obejmuje także spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a ustawy o CIT, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że w zakresie pojęcia „spółki” znajdzie się również spółka komandytowa mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W konsekwencji Wnioskodawca jest podatnikiem podatku CIT opodatkowanym w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich powstania.

Jak wskazano w stanie faktycznym, w przyszłości Wnioskodawca planuje przekształcenie swojej formy prawnej. Spółka przekształcona dokona wypłaty na rzecz wspólników dywidendy z tytułu Zysków Zatrzymanych, tj. zysków z lat ubiegłych, osiągniętych przed 1 stycznia 2021 r. (w okresie, w którym Spółka nie była podatnikiem podatku CIT). Przy czym możliwe jest, że uchwała o wypłacie dywidendy z Zysków Zatrzymanych wspólnikom zostanie podjęta jeszcze przed przekształceniem Spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, albo już pod tej dacie. W każdym jednak przypadku wypłata do wspólników będzie już realizowana przez Spółkę przekształconą.

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Jak stanowi art. 552 k.s.h., spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Natomiast w myśl art. 553 § 3 k.s.h. wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Przekształcenie spółki powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Regulacja zawarta w art. 553 k.s.h. wprost wyraża zasadę kontynuacji, w myśl której istnieje tożsamość podmiotu przekształcanego i podmiotu przekształconego, a dochodzi jedynie do zmiany formy prawnej tego podmiotu. W przypadku kontynuacji nie ma poprzednika i następcy prawnego, ale istnieje ta sama spółka, ale w zmienionej formie.

Na skutek przekształcenia dochodzi do kontynuowania prowadzonej działalności przez ten sam podmiot, jedynie w innej, zmienionej formie prawnej. Podkreślenia wymaga, że majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.

Na tożsamość spółki przekształconej i przekształcanej oraz zasadę sukcesji praw i obowiązków wskazują również przedstawiciele doktryny prawa handlowego:

Przekształcenie spółki w inną spółkę polega na modyfikacji formy ustrojowej (typu) spółki bez zmiany przedmiotu jej działalności, sposobu jej prowadzenia, a także bez zmiany większości wspólników. Modyfikacja ta zakłada, że nie jest konieczne rozwiązanie dotychczasowej spółki i utworzenie na jej miejsce innej, nowej spółki. Zarówno przed, jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym podmiotem (przedsiębiorcą), który jedynie zmienia swą formę („szatę”) prawną. Istnieje więc tożsamość podmiotu przekształcanego i przekształconego”. (Kodeks spółek handlowych. Komentarz T. 4 – komentarz do art. 551, S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, Warszawa 2012. Wyd. III.).

Przenosząc powyższe na grunt analizowanego stanu faktycznego, przekształcenie Spółki komandytowej w Spółkę przekształconą nie spowoduje powstania żadnego nowego bytu prawnego. Będzie to ciągle ten sam podmiot praw i obowiązków, a w stosunku do Spółki przekształconej będzie miała miejsca pełna sukcesja praw i obowiązków na gruncie Kodeksu cywilnego i k.s.h. O podobnej sukcesji będzie można również mówić na gruncie przepisów podatkowych.

Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Powyższa konstatacja jest istotna by wykazać, że po stronie Spółki przekształconej, w przypadku gdy wspólnicy nie dokonają żadnych dodatkowych wpłat, zachowana zostanie ciągłość majątku, ciągłość w zakresie jego wartości, jak również pełna sukcesja praw i obowiązków. W istocie więc, w wyniku przekształcenia nie pojawią się żadne nowe kategorie majątku czy pozycje bilansowe. W konsekwencji nie ulegnie zmianie charakter pozycji Zysków Zatrzymanych i nadal będzie to zysk poprzednich lat obrotowych, który nie został w żaden sposób przeznaczony do wypłaty wspólnikom.

W myśl art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej, uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku CIT, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku CIT. Oznacza to, że w świetle przywołanych przepisów do dochodów wspólników z tytułu udziału w zyskach Spółki komandytowej, uzyskanych przed dniem, kiedy ta stała się podatnikiem CIT, zastosowanie znajdą przepisy obowiązujące przed tą datą.

Wskazana norma potwierdza, że intencją ustawodawcy, w odniesieniu do zysków osiągniętych przez spółki komandytowe przed dniem, w którym dana spółka staje się podatnikiem CIT, było stosowanie dotychczasowych zasad opodatkowania. Wobec tego, Zyski Zatrzymane osiągnięte przez Spółkę komandytową przed 1 stycznia 2021 r. w momencie ich podziału i wypłaty przez Spółkę przekształconą w formie dywidendy podlegałyby opodatkowaniu jedynie na poziomie jej wspólników (udziałowców). W tym zakresie nie ma znaczenia, czy na dzień stania się przez Spółkę komandytową podatnikiem CIT Zatrzymane Zyski wypracowane przez Spółkę zostały wypłacone ani nawet to, kiedy te Zyski Zatrzymane będą faktycznie wypłacone. Co więcej, późniejsza wypłata Zysków Zatrzymanych przez Spółkę przekształconą dotyczyłaby bowiem dochodu już opodatkowanego na poziomie wspólników. Konsekwentnie, wypłata dywidendy z Zysków Zatrzymanych będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo, a przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do nieuzasadnionego podwójnego opodatkowania tego samego dochodu.

Mając na względzie powyższe, Spółka komandytowa do dnia 31 grudnia 2020 r. jako spółka osobowa nieposiadająca osobowości prawnej nie była podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegały dochody poszczególnych wspólników. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w Spółce komandytowej uzależniony był więc od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jak stanowi art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przywołaną zasadę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT).

Zgodnie więc z wyżej przywołanymi przepisami wspólnik Spółki komandytowej, przed uzyskaniem przez tą spółkę statusu podatnika CIT, przychody i koszty podatkowe powinien był rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału i w takim zakresie, w jakim był on upoważniony i obowiązany do rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej spółki.

Jak stanowi natomiast art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie natomiast z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 tej ustawy, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W świetle powyższego, do dnia 31 grudnia 2020 r. wspólnicy Spółki komandytowej będący osobami fizycznymi zobowiązani byli na bieżąco w ciągu roku rozliczać wynikające z działalności spółki przychody podatkowe i koszty uzyskania przychodów oraz płacić w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wspólnicy dokonywali takiego rozliczenia na podstawie informacji przekazywanych im przez Spółkę komandytową.

Ustawa o PIT nie zawiera odrębnych regulacji dotyczących przypadku powstania obowiązku podatkowego dla wspólników w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałowa, w szczególności w przypadku występowania w tym podmiocie niepodzielonych zysków z lat ubiegłych. Ustawa o PIT adresuje wyłącznie przypadek odwrotny. Jak bowiem stanowi art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia. W opisanym zdarzeniu przyszłym dojdzie jednak do sytuacji odwrotnej, tj. do przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną (Spółki komandytowej, czyli spółki osobowej) w spółkę kapitałową, która taką osobą prawną jest (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).

Co do zasady zatem przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o PIT nie wygeneruje wypłata zysku, który wypracowany został w Spółce komandytowej przed tym, jak stała się podatnikiem PIT. Zysk ten, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o PIT, został już bowiem opodatkowany u wspólników tej spółki (będących osobami fizycznymi), na rzecz których ma zostać dokonana wypłata.

Powyższy tok rozumowania znajduje swoje odzwierciedlenie również w stanowisku organów podatkowych. Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 sierpnia 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.383.2022.3.NM: „skoro do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, w sytuacji gdy zysk tej spółki został osiągnięty przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (a z taką sytuacją mamy do czynienia w sprawie), stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r. to w sytuacji gdy spółka przekształcona wypłaci wspólnikom zyski spółki komandytowej, powstałe przed 1 stycznia 2021 r., czy też 1 maja 2021 r., to wypłata ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie wspólników spółki”.

Tożsame stanowisko zostało również wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2021 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.364.2020.1.AG, interpretacji indywidualnej z dnia 20 stycznia 2023 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.1049.2022.2.MS2 oraz interpretacji indywidualnej z dnia 6 marca 2023 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.1179.2022.3.EC, a także w judykaturze, tj. m.in. w wyroku WSA w Rzeszowie z dnia 14 lutego 2023 r., w którym sąd wskazał, że: „zyski wypracowane przez wspólników spółki komandytowej z chwilą przekształcenia w spółkę z o.o., nie stały się zyskami osoby prawnej. Wypłata niepodzielonych zysków powinna być neutralna podatkowo dla wspólnika, niezależnie od tego, kiedy nastąpi – przed przekształceniem, czy już po”.

Mając powyższe na uwadze, w wyniku przekształcenia Spółki komandytowej w trybie art. 551 k.s.h. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w sytuacji istnienia w Spółce przekształcanej niewypłaconego zysku wygenerowanego zanim stała się ona podatnikiem CIT, po stronie wspólników będących osobami fizycznymi (tj. dotychczasowych komandytariusza) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. W konsekwencji Spółka przekształcona nie będzie zobligowana do pełnienia funkcji płatnika od uzyskanego przez ww. wspólników dochodu. Powyższe będzie miało miejsce bez względu na to, kiedy zostanie podjęta stosowna uchwała o podziale Zysków Zatrzymanych, tj. przed czy też po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Istotne będzie bowiem to, że taka uchwała dotyczyć będzie zysku wypracowanego przez Spółkę komandytową zanim ta stała się ona podatkiem CIT, a więc zysku, który podlegał już opodatkowaniu podatkiem PIT, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej wspólników w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Wyżej wyrażone stanowisko znajduje swoje uzasadnienie w przywołanej już w pkt 1 interpretacji indywidulanej z dnia z dnia 2 sierpnia 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.383.2022.3.NM oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 26 lipca 2021 r., w której Dyrektor KIS stwierdził, że: „wypłata zysku wypracowanego, lecz niewypłaconego przez spółkę komandytową (w sytuacji gdy Uchwała w zakresie podziału zysków wypracowanych przez spółkę komandytową w okresie działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej zostanie podjęta przed przekształceniem w spółką kapitałową na rzecz Wnioskodawcy), realizowana już po przekształceniu Spółki Komandytowej w Spółkę Przekształconą nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myślart. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Przy czym stosownie do art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółkę kapitałową w organizacji,

c) spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Przy czym zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na podstawieart. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W konsekwencji, wspólnik spółki niebędącej osoba prawną przychody i koszty podatkowe powinien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w tej spółce i w takim zakresie, w jakim, jako wspólnik tej spółki, jest upoważniony i zobowiązany do rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej spółki.

Odrębnym od pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodów są natomiast kapitały pieniężne.

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myślart. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Stosownie do art. 5a pkt 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych – oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e.

Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zatem dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych klasyfikuje jako przychody z kapitałów pieniężnych, przy czym w przypadku dywidendy przychód powstaje dopiero w dniu jej wypłaty wspólnikowi. Dywidendy wypłacane przez spółki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych podlegają opodatkowaniu 19% stawką podatku dochodowego. Do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy jest zobowiązana spółka, która dokonuje takiej wypłaty. Niezależnie od powyższego, spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ma obowiązek opodatkowywania na bieżąco wypracowywanego przez nią dochodu odpowiednią stawką podatku dochodowego od osób prawnych. W ten sposób, w momencie wypłaty dywidendy, dochodzi do dwukrotnego opodatkowania zysku – po raz pierwszy przez spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a po raz drugi przez wspólnika, gdzie spółka wypłacająca dywidendę pełni rolę płatnika.

Natomiast przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowywane są na bieżąco wyłącznie przez wspólników takiej spółki i na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikowane są jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W rozpatrywanej sprawie wymaga podkreślenia, że od 1 stycznia 2021 r./od 1 maja 2021 r. – na mocy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: ustawa zmieniająca) – spółki komandytowe stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ustawy zmieniającej:

W przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.

W myślart. 12 ust. 2 ustawy zmieniającej:

Spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.

Zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy zmieniającej:

Do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów spółek, o których mowa w ust. 1, nie zalicza się przychodów oraz kosztów, które na podstawie art. 8 ustawy zmienianej w art. 1 lub art. 5 ustawy zmienianej w art. 2 stanowiły przychody lub koszty wspólników takiej spółki.

Z ustawy zmieniającej zatem wynika, że dla wypracowanego dochodu z udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej, przed zmianą jej statusu podatkowego, stosuje się zasady opodatkowania obowiązujące przed 1 stycznia 2021 roku (lub 1 maja 2021 roku).

Do 31 grudnia 2020 roku (lub 30 kwietnia 2021 roku) wspólnicy spółki komandytowej byli zobowiązani na bieżąco w ciągu roku rozliczać wynikające z działalności spółki przychody podatkowe i koszty uzyskania przychodów (dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych) i płacić w trakcie roku zaliczki na podatek. W zeznaniu rocznym rozliczali uzyskany dochód (ewentualnie wykazywali stratę). Obowiązki te występowały po ich stronie niezależnie od dokonywanych na ich rzecz przez spółkę wypłat zysku, tj. obowiązek obliczenia należnego podatku i jego zapłaty występował po stronie wspólników spółki komandytowej także wtedy, gdy wspólnicy nie otrzymali wypłaty tego zysku.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jesteście Państwo Spółką komandytową (dalej: Spółka komandytowa), która status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych uzyskała 1 stycznia 2021 r. Do końca 2020 r. Spółka komandytowa nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych – była transparentna podatkowo. Spółka komandytowa powstała z przekształcenia spółki jawnej. W latach poprzedzających uzyskanie statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych Spółka komandytowa wypracowała zysk, który nie był w całości wypłacany wspólnikom i na 31 grudnia 2020 r., tj. przed dniem uzyskania statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka komandytowa posiadała skumulowane w ten sposób niepodzielone zyski z lat ubiegłych. Planowane jest przekształcenie Spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Przekształcona). W Państwa sprawie ma dojść do wypłaty przez Spółkę Przekształconą udziałowcom będącym osobami fizycznymi dywidendy w części, w jakiej dywidenda ta pochodzi z zysku wypracowanego przez Spółkę komandytową przed dniem uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Stąd pojawiła się wątpliwość, czy po stronie wspólników Spółki Przekształconej (osób fizycznych) powstanie obowiązek podatkowy oraz czy po stronie Spółki Przekształconej powstanie obowiązek poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku.

Wyjaśniam, że wypłata kwot przez Spółkę Przekształconą zgodnie z podjętymi uchwałami nie będzie związana z koniecznością zapłaty podatku (będzie neutralna podatkowo).

Zwracam bowiem uwagę, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej:

Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wypłacane przez Spółkę Przekształconą kwoty będą związane z redystrybucją zysków wypracowanych w okresie transparentności podatkowej Spółki komandytowej. Nie będą to kwoty pochodzące z zysków wypracowanych przez Spółkę komandytową jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Dlatego wypłaty będące konsekwencją uzyskania dochodów przez Spółkę komandytową w okresie jej transparentności podatkowej powinny być opodatkowane na zasadach analogicznych jak obowiązujące przed wprowadzeniem przepisów zmieniających. Nie ma przy tym znaczenia to, czy wypłata wystąpiła faktycznie po 1 stycznia 2021 r. (czyli po dniu uzyskania przez Spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych), czy przed tą datą.

Jednocześnie zauważam, że w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym kwoty wypłacane przez Spółkę Przekształconą na podstawie podejmowanych uchwał nie będą stanowić dywidend uzyskiwanych w związku z posiadaniem udziału w spółce będącej osobą prawną i nie będą opodatkowane na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi.

Wobec tego, że wypłata przez Spółkę Przekształconą będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zatrzymanych zysków, które zostały wypracowane przez Spółkę komandytową, kiedy Spółka komandytowa była transparentna podatkowo, nie jest dywidendą. Na Spółce Przekształconej nie będą ciążyły zatem obowiązki płatnika związane z tymi wypłatami, o których mowa w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 orazart. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz llb-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5,10,12 i 21.

Wypłaty tych kwot, niezależnie od daty ich dokonywania, w dalszym ciągu należy traktować jak wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę niebędącą osobą prawną, opodatkowanego już uprzednio przez wspólników takiej spółki, na bieżąco w miarę jego powstawania.

W sytuacji, gdy dojdzie do przekształcenia Spółki komandytowej w Spółkę Przekształconą – w ramach sukcesji uniwersalnej, która ma miejsce przy przekształceniu spółek – zobowiązanie do wypłaty zaległego zysku zostanie przejęte przez Spółkę Przekształconą. Po przekształceniu – następca prawny Spółki komandytowej, czyli Spółka Przekształcona – będzie zobowiązany do spełnienia tego zobowiązania wobec dotychczasowych wspólników.

Jak stanowi art. 553 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18):

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Z kolei, zgodnie z art. 553 § 3 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Stosowniedo art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej:

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W związku z tym przekształcenie Spółki komandytowej w Spółkę Przekształconą nie powinno mieć wpływu na skutki podatkowe wypłaty wspólnikom zysków wypracowanych przez Spółkę komandytową, zanim stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Podsumowanie: w wyniku przekształcenia Spółki komandytowej w Spółkę Przekształconą, w sytuacji istnienia w Spółce Przekształconej niewypłaconego zysku wygenerowanego przez Spółkę komandytową zanim stała się ona podatnikiem CIT, po stronie wspólników będących osobami fizycznymi (tj. dotychczasowych komandytariuszy) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a przez to Spółka Przekształcona nie będzie zobligowana do pełnienia funkcji płatnika od uzyskanego przez wspólników dochodu.

W przypadku, gdy uchwała o podziale zysku wypracowanego przez Spółkę komandytową, zanim ta stała się podatkiem CIT, zostanie podjęta przed jej przekształceniem, a jej wykonanie, tj. wypłata zysku na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi zostanie dokonana już przez Spółkę przekształconą, nie dojdzie do powstania u wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a przez to Spółka Przekształcona nie będzie zobligowana do pełnienia funkcji płatnika w stosunku do uzyskanego przez wspólników dochodu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosują się Państwo do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00