Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [2222 z 457450]

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.217.2024.3.JMS

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace tzw. projekty, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X sp. z o.o. (…) (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Spółka prowadzi działalność od (…). Działalność gospodarcza Spółki opiera się przede wszystkim na projektowaniu i budowaniu maszyn (…).

(…) Wnioskodawca dostarcza na polski rynek nowoczesne i zindywidualizowane rozwiązania z branży (…).

Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”).

Spółka oferuje swoim klientom autorskie rozwiązania dopasowane pod ścisłe wymagania klienta.

Zaoferowane rozwiązanie musi spełniać określone przez niego warunki takie jak m.in.:

1. wydajność produkcji (…),

2. poprawa bezpieczeństwa (…),

3. automatyzacja produkcji (…).

Wnioskodawca spełnia wymagania klientów dostarczając im nowatorskie rozwiązania w zakresie następujących usług/produktów:

(…).

W celu spełnienia wymagań klientów Spółka przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych systematycznie prowadzi działania mające na celu dostarczenie najwyższej jakości produktów, co powoduje że działalność badawczo-rozwojowa (dalej: „B+R”) jest podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania już istniejących zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność B+R jest nieodzownym elementem funkcjonowania Spółki. Aby dostarczać najlepsze rozwiązania Wnioskodawca musi poszukiwać i testować nowe technologie, zamienniki, materiały jako elementy produktów, doskonalić/ulepszać już istniejące technologie i rozwiązania.

Spółka nie prowadzi produkcji seryjnej (…). Tym samym nie może ona zostać zastosowana w innym podmiocie bez odpowiedniego dostosowania - produkcja prototypowa. Poprzez produkcję prototypową Spółka rozumie stworzenie zupełnie nowych lub znacząco zmodyfikowanych urządzeń zakończonych przeprowadzeniem pełnego procesu wdrażania pierwszego egzemplarza nowego wyrobu. Jeżeli wytworzony prototyp spełnia wszystkie wymagania klienta i został on przez niego zaakceptowany to zostaje sprzedany klientowi (zgodnie ze złożonym przez klienta zamówieniem).

Wnioskodawca zatrudnia wykwalifikowaną kadrą inżynierską i menadżerską, dysponującą wiedzą zdobytą podczas studiów wyższych (m.in. politechnicznych). Część kadry, w tym Prezes spółki posiada również doświadczenie naukowe zdobyte w trakcie realizacji pracy w projektach B+R na (i dla) uczelni. Specjaliści są biegli z zakresu projektowania konstrukcji, inżynierii mechanicznej, elektrycznej oraz informatycznej (…). Spółka dwukrotnie otrzymała dofinansowanie z środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekty o charakterze B+R, co pozwoliło jej wyrobić nawyk ciągłego rozwoju i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Projekty współfinansowane zostały już zakończone. W wyniku prowadzonych prac Spółka uzyskuje i doskonali praktyczną wiedzę z zakresu projektowania innowacyjnych maszyn, urządzeń oraz linii z uwzględnieniem szczególnych wymaganiach lub warunków oraz poszerza swoje doświadczenie w zakresie badania prototypów.

Typowy cykl pracy (cykl projektowy) Wnioskodawcy składa się z następujących etapów:

1. Tworzenie koncepcji rozwiązania spełniającego wymagania klienta, harmonogramu realizacji oraz szacunek kosztów projektu;

2. Doprecyzowanie zaproponowanej koncepcji z klientem;

3. Zaprojektowanie linii/urządzenia/stanowiska, ustalenie harmonogramu prac, aktualizacja budżetu projektu, stworzenie listy zakupów oraz ich realizacja;

4. Budowa linii/urządzenia/stanowiska;

5. Przeprowadzenie testów i walidacja postawionych wymagań.

W zakresie etapu 1 prowadzone są rozmowy z klientem. Na podstawie otrzymanych od niego informacji tworzona jest koncepcja rozwiązania. Przygotowywany jest jego opis, czasami również wizualizacja, która ma w możliwie najlepszy sposób zobrazować przygotowane rozwiązanie spełniające stawiane przez klienta wymagania (…).

Po akceptacji ogólnych rozwiązań i uzyskaniu akceptacji klienta Spółka może przejść do kolejnego etapu. W fazie 1 Spółka ponosi głównie koszty wynagrodzeń pracowników oraz koszty korzystania na podstawie umów leasingu z urządzeń lub maszyn (np. sprzęt komputerowy), a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w części odpowiadającej poziomowi ich wykorzystania w realizacji projektu.

W zakresie etapu 2 następuje dalsze doprecyzowanie funkcjonalności urządzenia/maszyny/ linii montażowej/produkcyjnej w porozumieniu z klientem. Jest to też faza, w której klient dostarcza Spółce bardziej szczegółowych informacji odnośnie produktu, którego ma dotyczyć projekt, jeżeli występuje taka konieczność dostarcza próbki produktu powiązanego z projektem na których prawie zawsze prowadzone są czynności testowe i budowane jest stanowisko testowe (tzw. proof of concept) (…).

W kolejnym etapie osoba nadzorującą merytoryczną i terminową realizację projektu wyznacza osobom zaangażowanym w realizację projektu zadania, sporządza harmonogram, który jest aktualizacją tego z etapu pierwszego oraz uaktualnia kosztorys projektu (…).

W 4 etapie następuje budowa maszyny/urządzenia/linii (…).

W ostatnim etapie są przeprowadzane testy funkcjonalne urządzenia/maszyny/linii (…).

Główną działalnością Spółki jest realizacja projektów pod indywidualne zamówienia klientów. Działalność B+R jest prowadzona w sposób systematyczny, twórczy i projektowy, co wskazują przedstawione powyżej kolejne etapy cyklu pracy Spółki, w którym jest realizowany projekt. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Wnioskodawcy, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. W efekcie prac B+R Spółka wytwarza nowe, zmienione lub ulepszone rozwiązania, często w zaawansowanym poziomie (produkty lub procesy) co jest podyktowane potrzebami rynku. Prace B+R Spółki polegają głównie na poszukiwaniu, nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnie aktualnie wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych zasobów wiedzy lub/oraz zmienionych, ulepszonych, innowacyjnych nowych produktów (maszyn/urządzeń/linii). Prowadzone prace B+R wpływają na powstawanie nowej wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej, elektrycznej, analizy danych i nowatorskich technologii oprogramowania.

Produkty tworzone w ramach prac B+R nie były/nie są związane z standardowymi, powtarzalnymi i okresowymi zmianami w wytwarzanym produkcie. Produkowane rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem zaawansowania i innowacyjności. Posiadają innowacyjne i indywidualne funkcjonalności. Prace B+R prowadzone w Spółce zawsze dążyły/dążą do opracowania i/lub wytworzenia rozwiązania/produktu, które nie istniały/istnieją na rynku lub w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy, bądź są na tyle nowatorskie, że w istotny sposób różnią się od funkcjonujących już na rynku rozwiązań/produktów. Jednocześnie Spółka wskazuje, że prace B+R nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzonych do oferowanych produktów, nawet jeżeli te zmiany miały charakter ulepszeń.

Działalność B+R Wnioskodawcy ma charakter nowatorski i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opisanym powyżej cyklem projektowym, z uwzględnieniem opracowanego harmonogramu, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.

Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. Koszty każdego projektu są ewidencjonowane i dają możliwość powiązania danego kosztu bezpośrednio z projektem. Ewidencja jest prowadzona w pliku Excel oraz systemie wewnętrznym. Wnioskodawca ma możliwość wyodrębnienia w tych kosztach kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT i właśnie je chciałby odliczyć w uldze zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT. Koszty kwalifikowane zostały/zostaną pokryte z środków własnych Spółki i nie zostały/nie zostaną jej zwrócone w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawca zamierza odliczać koszty kwalifikowane w zeznaniach podatkowych za rok, w którym zostały poniesione koszty kwalifikowane. Spółka odliczać będzie koszty kwalifikowane jedynie w zakresie odpowiadającym części powiązanej z pracami B+R. W przypadku kosztów wynagrodzeń Spółka nie będzie ujmować w kosztach kwalifikowanych wynagrodzenia za czas nieobecności (np. choroba, urlop) oraz wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych. Ujmować będzie wynagrodzenie za pracę wypłacane proporcjonalnie do czasu przeznaczonego na pracę nad projektami B+R.

Pismem uzupełniającym, doprecyzowali Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego m.in. o następujące informacje:

1. Przedmiotem głównej działalności spółki jest budowa (…). W dotychczasowej działalności spółki nie było do tej pory przypadku w którym dany projekt realizowany był więcej niż jeden raz.

(…).

Każdorazowo, dla każdego urządzenia opracowywany jest bowiem unikatowy system sterowania uwzględniający indywidualne wymogi klienta w zakresie sposobu działania, interakcji z otoczeniem i reagowania na potencjalne awarie (…).

Najczęstszym przypadkiem w działalności Wnioskodawcy jest jednak sytuacja w której każdy element systemu jest całkowicie indywidualnie dobierany pod aktualne wymogi klienta.

(…).

Powyższy opis udowadnia, że procedura powstawania jest zgodna praktyka realizowania prac badawczo-rozwojowych i projektowania unikatowych, innowacyjnych rozwiązań. Dodatkowo jednak, najczęściej funkcjonalności projektowanych urządzeń i systemów świadczą o ich całkowitej unikatowości i innowacyjności.

(…).

Wnioskodawca nie prowadzi produkcji seryjnej, wytwarzane maszyny są prototypowe i wymagają na każdym etapie sprawdzania i poprawiania, ponieważ wstępne założenia bądź wykorzystane materiały i surowce mogą nie spełniać założonych wymagań na etapie testów lub montażu w klienta (w wyniku zmiany środowiska działania linii/maszyny/urządzenia). Tym samym Wnioskodawca uważa, że jest spełniony twórczy charakter prowadzonych prac wskazanych we wniosku.

Jak Wnioskodawca wspominał już we wniosku z dn. 11 kwietnia 2024 r.:

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: „W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.

Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

W ocenie Wnioskodawcy, działalność B+R w ramach realizowanych Projektów ma charakter twórczy - opracowywane są nowe produkty i/lub rozwiązania, następuje udoskonalenie już istniejące, jednocześnie rynek wymaga aby były wysokiej jakości i trwałe.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace tzw. projekty, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach realizowanych Projektów stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Obecnie zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została przedstawiona w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. 2022 r., poz. 574) (dalej: „PSWiN”).

Przez badania naukowe zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN:

- badania podstawowe,

- prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

- badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN, przez prace rozwojowe należy rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak wynika z analizy powyższych przepisów, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:

- prace muszą mieć charakter twórczy,

- działalność B+R prowadzona przez Wnioskodawcę, w tym w ramach poszczególnych projektów, musi mieć charakter systematyczny,

- Spółka nabywa i wykorzystuje wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów, procesów lub usług,

- prace w ramach projektu nie są działalnością rutynową i okresową.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: „W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.

Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

W ocenie Wnioskodawcy, działalność B+R w ramach realizowanych Projektów ma charakter twórczy - opracowywane są nowe produkty i/lub rozwiązania, następuje udoskonalenie już istniejące, jednocześnie rynek wymaga aby były wysokiej jakości i trwałe.

Ponadto, rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:

- jest odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - rezultatem prac B+R jest wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów,

- ma charakter indywidualny - nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Spółki kreatywności i innowacyjnego podejścia,

- ma charakter oryginalny - wprowadzone produkty mają niepowtarzalny charakter. Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają więc charakter twórczy i są ukierunkowane na stworzenie nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizację stosowanych metod produkcji.

Zgodnie z wydanymi Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet). Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa opisana w treści stanu faktycznego była/jest prowadzona w sposób systematyczny, zgodnie z przyjętym cyklem projektowym, w oparciu o uzgodniony plan oraz harmonogram. Działania te mają charakter regularny. W ocenie Wnioskodawcy, prowadzone prace spełniają przesłankę systematyczności. W ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki spełnia definicję prac rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów (projektowania nowych produktów, wprowadzenia nowych procesów technologicznych) oraz unowocześnianie istniejących produktów. Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę nie były i nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia produktów posiadających cechę nowości, również w sytuacji, gdy Spółka w ramach prowadzonego projektu wprowadza zmiany do istniejących już produktów.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT oraz wynikające z definicji prac rozwojowych w PSWiN. Mając na uwadze powyższe, realizowane Projekty wpisują się w definicję prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie o CIT, ponieważ miały charakter twórczy, nie wprowadzały zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, były prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach wskazanych we wniosku Projektów spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 26 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję działalności B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Tym samym, zgadzamy się z Państwa stanowiskiem zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace tzw. projekty, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do korzystania z ulgi B+R.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

 - W zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3 dotyczących możliwości odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

 - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00