Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [74 z 3601]

Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.158.2024.2.SH

Czy usługi świadczone przez Wspólnika na rzecz Wnioskodawcy (Spółki) będą stanowiły dla Wnioskodawcy (Spółki) ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 marca 2024 roku, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii ustalenia, czy usługi świadczone przez wspólnika na rzecz Wnioskodawcy (Spółki) będą stanowiły dla Wnioskodawcy (Spółki) ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 27 maja 2024 r. (data wpływu tego samego).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” bądź „Spółka”), zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, pod numerem NIP: (…). Na dzień składania wniosku dochody Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), tj. zgodnie z art. 18 i 19 tej ustawy.

Wnioskodawca spełnia na dzień składania wniosku przesłanki warunkujące możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek na zasadach opisanych w rozdziale 6B ustawy o CIT.

Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”). Spółka nie posiada relacji handlowych z krajami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.

Przedmiotem działalności spółki jest m.in. handel detaliczny odbywający się na podstawie umowy franczyzowej. Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności konieczny jest wynajem przez Wnioskodawcę powierzchni użytkowych niezbędnych do prowadzenia działalności handlowej i przechowywania towarów będących przedmiotem obrotu. Spółka nie jest właścicielem żadnych lokali, które mogłyby spełniać powyższe funkcje, dlatego korzysta ona w tym zakresie z usług podmiotów zewnętrznych.

Dwóch wspólników spółki to osoby fizyczne, posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., winno być: „t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze. zm.”). Rzeczone osoby są jedynymi wspólnikami Wnioskodawcy, ponadto jeden ze wspólników jest członkiem zarządu. Wspólnicy są współwłaścicielami nieruchomości, która została przez nich nabyta (wytworzona) przed założeniem Spółki. Wspólnicy świadczą na rzecz Wnioskodawcy odpłatnie usługi najmu lokalu użytkowego, w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Wysokość comiesięcznego czynszu najmu z tytułu użytkowania lokalu została ustalona z uwzględnieniem stawek za metr kwadratowy wynajmowanych powierzchni, stosowanych w mieście, w którym Spółka ma siedzibę oraz prowadzi działalność gospodarczą, przy uwzględnieniu faktu, że budynek jest położony w atrakcyjnej lokalizacji.

Wnioskodawca wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy w opisanym wyżej przypadku mogłaby znaleźć zastosowanie instytucja ukrytych zysków, o której mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 i 4 ustawy o CIT.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 27 maja 2024 r., odpowiadając m.in. na zadane pytania, wskazali Państwo, że:

-Spółka będzie spełniała wszystkie warunki określone w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT w momencie przystąpienia do estońskiego CIT-u.

-Do spółki nie będą miały zastosowania negatywne przesłanki, o których mowa w art. 28k ustawy o CIT.

-Wnioskodawca zamierza rozpocząć korzystanie z estońskiego CIT-u w bieżącym roku podatkowym, po uzyskaniu interpretacji podatkowej, która wyklaruje jego sytuacje podatkową.

-Zdaniem Wspólników Spółki, zadbali oni o wyposażenie Spółki w aktywa, które są niezbędne do prowadzenia działalności. Wspólnicy zadbali o aranżacje sklepu oraz jego wyposażenie w monitoring oraz alarm, a także baner. Dodatkowo, jeżeli chodzi o aktywa to Spółka posiada samochód osobowy – (…) oraz dwa samochody dostawcze (busy) – (…).

-Działaniem rynkowym jest najem lokali użytkowych przez przedsiębiorców, Spółka jeżeli nie wynajęłaby lokalu od Wspólników Spółki musiałaby na tych samych zasadach wynająć lokal od podmiotów niepowiązanych. Z tego względu racjonalnym twierdzeniem jest, że udostępnienie lokalu użytkowego nie jest formą dokapitalizowania Spółki.

-Spółka została założona (…) maja 2023 r., lokal Spółka wynajmuje od czerwca 2023 r.

-Umowa została zawarta na takich warunkach na jakich Wspólnicy zawarliby umowę z podmiotami niepowiązanymi, z tego względu występujące powiązania nie mają wpływu na transakcję.

-Wynajmowany lokal użytkowy nie stanowił wcześniej majątku Spółki.

-Lokal raczej nie wymagał doposażenia poza przystosowania go do prowadzenia działalności gospodarczej, większość infrastruktury zapewnia franczyzodawca na podstawie umowy franczyzowej.

-Spółka przede wszystkim podpisała umowę franczyzową, dodatkowo zadbała o zapewnienie mediów, konwojenta oraz zatrudnienie personelu.

-Spółka nie posiada własnych nieruchomości.

-Jeżeli Spółka nie wynajęłaby lokalu od Wspólników to wynajęłaby go od innych podmiotów.

-Spółka nie wynajmuje innych aktywów.

-Wspólnicy wynajmują lokale użytkowe dwóm innym podmiotom niepowiązanym, w których najemcy prowadzą kwiaciarnie oraz lokal gastronomiczny.

-Wspólnicy prowadzą działalności gospodarcze jednoosobowe (każdy nich odrębnie), których przedmiotem są usługi transportowe.

-Umowa najmu została zawarta na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane tj. warunkach rynkowych.

Pytanie

Czy usługi świadczone przez Wspólnika na rzecz Wnioskodawcy (Spółki) będą stanowiły dla Wnioskodawcy (Spółki) ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 27 maja 2024 r.)

Zdaniem Spółki, usługi świadczone przez Wspólników na rzecz Spółki polegające na najmie lokalu użytkowego nie będą stanowić tzw. ukrytych zysków, a więc nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów spółek w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Wynagrodzenie za usługę najmu zostało ustalone na warunkach rynkowych, a zawarcie umowy wynikało z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Spółka nigdy nie była właścicielem nieruchomości. Umowa została zawarta i będzie obowiązywać ze względu na faktyczne potrzeby biznesowe Spółki - korzystanie z nieruchomości nie byłoby możliwe bez ich udostępnienia na podstawie stosownego tytułu prawnego. Jednocześnie mając na uwadze wyżej wskazane okoliczności, do zawarcia transakcji ze wspólnikiem doszłoby niezależnie od istniejących między stronami transakcji powiązań, ponieważ nieruchomość jest niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej w sposób niezakłócony. Umowa ta zostałaby zatem zawarta niezależnie od powiązań stron.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznaczyć należy, że stosownie do zadanego pytania wyznaczającego granice rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy spełniają Państwo określone ustawowo warunki w zakresie opodatkowania, tj. ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT).

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),

1. Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Stosownie do postanowień art. 28o ust. 1 ustawy CIT:

Ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Zatem, dla podatnika ukryte zyski stanowić będą wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia, czy usługi świadczone przez wspólnika (winno być: Wspólników) na rzecz Wnioskodawcy (Spółki) będą stanowiły dla Wnioskodawcy (Spółki) ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Z opisu sprawy oraz uzupełnienia wniosku wynika, że przedmiotem działalności spółki jest m.in. handel detaliczny odbywający się na podstawie umowy franczyzowej. Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności konieczny jest wynajem przez Wnioskodawcę powierzchni użytkowych niezbędnych do prowadzenia działalności handlowej i przechowywania towarów będących przedmiotem obrotu. Spółka nie jest właścicielem żadnych lokali, które mogłyby spełniać powyższe funkcje, dlatego korzysta ona w tym zakresie z usług podmiotów zewnętrznych.

Dwóch wspólników spółki to osoby fizyczne, posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rzeczone osoby są jedynymi wspólnikami Wnioskodawcy, ponadto jeden ze wspólników jest członkiem zarządu. Wspólnicy są współwłaścicielami nieruchomości, która została przez nich nabyta (wytworzona) przed założeniem Spółki. Wspólnicy świadczą na rzecz Wnioskodawcy odpłatnie usługi najmu lokalu użytkowego, w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Wysokość comiesięcznego czynszu najmu z tytułu użytkowania lokalu została ustalona z uwzględnieniem stawek za metr kwadratowy wynajmowanych powierzchni, stosowanych w mieście, w którym Spółka ma siedzibę oraz prowadzi działalność gospodarczą, przy uwzględnieniu faktu, że budynek jest położony w atrakcyjnej lokalizacji.

Na dzień składania wniosku dochody Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. zgodnie z art. 18 i 19 tej ustawy.

Wnioskodawca spełnia na dzień składania wniosku przesłanki warunkujące możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek na zasadach opisanych w rozdziale 6B ustawy o CIT.

Ponadto, jak wynika z uzupełnienia wniosku Spółka będzie spełniała wszystkie warunki określone w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT w momencie przystąpienia do estońskiego CIT. Do spółki nie będą miały zastosowania negatywne przesłanki, o których mowa w art. 28k ustawy o CIT.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Z kolei przez ukryte zyski (co wynika z powołanego art. 28m ust. 3 ustawy CIT) rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Wskazać należy, że w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT ustawodawca przykładowo wymienia niektóre kategorie ukrytych zysków, jednak należy podkreślić, że katalog ukrytych zysków ma otwarty charakter zatem wyszczególnienie części z nich w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie oznacza że są to jedyne kategorie dochodu uznane za ukryte zyski.

Przykładem transakcji traktowanej jako dochód z tytułu ukrytych zysków jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści przepisu wynika zatem, że wszystko, co przewyższa wartość rynkową transakcji, stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Jednocześnie zauważyć należy, że ustawodawca dokonał także pewnych wyłączeń z kategorii ukrytych zysków, które zostały określone w cyt. powyżej art. 28m ust. 4 ustawy CIT.

Rozumienie powyższej normy przedstawiono w projekcie „Przewodnika do Ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych” z 8 grudnia 2020 r., (stanowiącego ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów – objaśnienia podatkowe) w przykładzie 26, opisującym sytuację, w której XYZ Sp. z o.o. dokonała transakcji o wartości rynkowej 120 000 zł, którą zaksięgowała w kwocie 50 000 zł. Jak wynika z treści projektu objaśnień, jako ukryty zysk do opodatkowania podatkiem od ryczałtu należy przyjąć powstałą nadwyżkę wartości rynkowej określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji w wysokości 70 000 zł.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy oraz biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że usługi najmu lokalu użytkowego, w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą, świadczone przez Wspólników na rzecz Wnioskodawcy nie stanowią dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT w zw. z art. 28m ust. 3 pkt 3.

Wysokość comiesięcznego czynszu najmu na rzecz Wspólników (podmiotów powiązanych) z tytułu użytkowania lokalu została ustalona z uwzględnieniem stawek za metr kwadratowy wynajmowanych powierzchni, stosowanych w mieście, w którym Spółka ma siedzibę oraz prowadzi działalność gospodarczą, przy uwzględnieniu faktu, że budynek jest położony w atrakcyjnej lokalizacji.

Wspólnicy Spółki zadbali o wyposażenie Spółki w aktywa, które są niezbędne do prowadzenia działalności. Wspólnicy zadbali o aranżacje sklepu oraz jego wyposażenie w monitoring oraz alarm, a także baner. Dodatkowo, jeżeli chodzi o aktywa to Spółka posiada samochód osobowy – (…) oraz dwa samochody dostawcze (busy) – (…).

Działaniem rynkowym jest najem lokali użytkowych przez przedsiębiorców, Spółka jeżeli nie wynajęłaby lokalu od Wspólników Spółki musiałaby na tych samych zasadach wynająć lokal od podmiotów niepowiązanych. Z tego względu racjonalnym twierdzeniem jest, że udostępnienie lokalu użytkowego nie jest formą dokapitalizowania Spółki.

Umowa została zawarta na takich warunkach na jakich Wspólnicy zawarliby umowę z podmiotami niepowiązanymi, z tego względu występujące powiązania nie mają wpływu na transakcję.

Wynajmowany lokal użytkowy nie stanowił wcześniej majątku Spółki.

Umowa została zawarta na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane tj. warunkach rynkowych.

Przedmiotem działalności spółki jest m.in. handel detaliczny odbywający się na podstawie umowy franczyzowej. Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności konieczny jest wynajem przez Wnioskodawcę powierzchni użytkowych niezbędnych do prowadzenia działalności handlowej i przechowywania towarów będących przedmiotem obrotu. Spółka nie jest właścicielem żadnych lokali, które mogłyby spełniać powyższe funkcje, dlatego korzysta ona w tym zakresie z usług podmiotów zewnętrznych. Spółka nie wynajmuje innych aktywów.

Wspólnicy wynajmują lokale użytkowe dwóm innym podmiotom niepowiązanym, w których najemcy prowadzą kwiaciarnie oraz lokal gastronomiczny. Wspólnicy prowadzą działalności gospodarcze jednoosobowe (każdy nich odrębnie), których przedmiotem są usługi transportowe.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena, czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku, powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

Zatem usługi świadczone przez Wspólnika na rzecz Wnioskodawcy (Spółki) nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy (Spółki) ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, zgodzić należy się z Państwa stanowiskiem, że usługi świadczone przez Wspólników na rzecz Spółki polegające na najmie lokalu użytkowego nie będą stanowić tzw. ukrytych zysków, a więc nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów spółek w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00