Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [2283 z 7207]

Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.742.2022.2.IR

Zaliczenie wydatków jako koszty kwalifikowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego:

  • w zakresie uznania opisanych czynności jako stanowiących działalność badawczo-rozwojową – jest prawidłowe,
  • w  zakresie ustalenia czy wskazane przez Pana koszty na poszerzanie rynków zbytu można uznać jako koszty wymienione w art. 26gb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe,
  • w zakresie uznania za koszty kwalifikowane wydatków na:
  •  składki zdrowotne pracowników – jest nieprawidłowe
  • w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek uzupełnił Pan pismem z 12 stycznia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2018 r. poz. 646 ze zm., dalej: Prawo przedsiębiorców), polegającą w głównej mierze na produkcji haków holowniczych do samochodów. Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Ponadto nie prowadzi Pan działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Prowadzona przez Pana działalność produkcyjna oraz w części usługowa wymaga nieustannego dostosowywania się do dynamicznie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego. Każdy z wiodących producentów wprowadza każdego roku kilka nowych modeli produkowanych przez siebie aut, a jeszcze do tego produkowane są tzw. modele przejściowe. Każdy z produkowanych modeli ma swoje charakterystyczne wymiary i ściśle określone parametry, dyktują one warunki jakie muszą być spełnione przez Niego aby produkowane wyroby były bezpieczne i w całości precyzyjnie dostosowane do wymogów producenta auta. To wymaga od firmy ciągłego doskonalenia procesów wytwórczych, uczestniczenia w przenoszeniu wartości intelektualnych z obszaru wiedzy, nauki i innowacji do praktycznych wdrożeń oraz implementacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowych technologii oraz organizacji pracy, w tym poprzez automatyzację procesów produkcyjnych.

Dla realizacji powyższych zadań wyodrębniono w strukturze firmy dział …., który odpowiada za procesy projektowania nowych wyrobów, co pewien okres czasu również nowych procesów produkcyjnych, a co za tym idzie i ich uruchomień i optymalizacji. Kierownik działu … odpowiada za zespół ludzi, którzy są zaangażowani w procesy projektowania nowych wyrobów, nowych procesów produkcyjnych i ich uruchomień i optymalizacji – to jest projektantów, kreślarzy, mechaników, operatorów urządzeń.

Działania działu … obejmują więc następujące etapy:

1.Analiza montażu haka i jego konstrukcji do danego modelu samochodu.

2.Projektowanie nowego modelu haka.

3.Wykonanie prototypu.

4.Wykonanie szablonu do zrobienia haka do badań wytrzymałościowych i produkcji seryjnej.

5.Badania wytrzymałościowe – firma zewnętrzna ….

6.Uzyskanie homologacji – instytucja zewnętrzna.

Ad 1

Cały proces wykonania nowego wyrobu – haka – rozpoczyna się od dokładnej analizy i pomiaru nowo wyprodukowanego modelu samochodu pod kątem możliwości zainstalowania w nim haka jako typowego dla danej jednostki albo dostosowanego do potrzeb danego klienta produktu zgodnego z jego oczekiwaniami. Nadmienić należy, że część klientów potrzebuje haki holownicze do ciągnięcia małej przyczepki, inni do dużej, a jeszcze inni do różnych rozmiarów przyczep kempingowych czy po prostu tylko do rowerów.

Ad 2

Jeżeli przeprowadzona analiza nie pozwala na zamontowanie w danym modelu haka podejmowana jest decyzja o odmowie (wstrzymaniu) dalszych prac związanych z wyprodukowaniem odpowiedniego modelu. Może się to odnosić również do sytuacji, kiedy klient zwraca się o wyprodukowanie haka do samochodu już używanego a stan fizyczny pojazdu nie pozwala na jego montaż. W przypadku pozytywnego wyniku analizy następuje zlecenie wykonania prototypu, które poprzedzone jest wykonaniem odpowiedniej dokumentacji projektowej.

Zadanie to jest realizowane przez konstruktorów i kreślarzy.

Ad 3

Po wykonaniu odpowiedniej dokumentacji mechanicy i operatorzy przystępują do wykonania prototypu haka, w tym kuli. Jest to zwykle kilkakrotnie ponawiany proces wytwórczy, w trakcie którego następuje dochodzenie do tego stanu, w którym spełnia on wymogi projektowe i zostaje on przekazany do etapu następnego.

Ad 4

W kolejnym etapie jest wykonanie szablonu do zrobienia haka do badań wytrzymałościowych i produkcji seryjnej. Prace te są wykonywane przez konstruktorów oraz mechaników. W wyniku ich prac powstaje szablon (czyli wzór, który będzie podstawą do wdrożenia produkcji seryjnej). Jest to niezwykle odpowiedzialny etap prac, gdyż model wyrobu, który powstaje w wyniku prac tego zespołu przekazywany jest do badań wytrzymałościowych, które realizuje wyspecjalizowana i autoryzowana firma zewnętrzna.

Ad 5

Badania wytrzymałościowe prowadzone przez firmę zewnętrzną … będącą częścią grupy … stanowią podstawę do występowania o otrzymanie homologacji.

Ad 6

Homologacje są nadawane przez … i uprawniają do wprowadzania wyrobu na rynek krajowy oraz na rynki unijne i z poza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Całościowy nadzór nad pracami badawczo-rozwojowymi sprawuje kierownik działu …. Wszelkie uwagi z prowadzonych prób umieszczane są w Raporcie sporządzanym na Formularzu ….

Raport ten obejmuje w szczególności:

1.Skład osobowy wykonawcy prototypu.

2.Data wykonania prototypu.

3.Czas wykonania prototypu.

4.Ilość wykonanych egzemplarzy wadliwych.

5.Ilość wykonanych egzemplarzy prawidłowych.

6.Adnotację o spostrzeżonych wadach produkcyjnych wyrobu (na przykład ….).

7.Wykazanie zużytych surowców.

8.Wykaz maszyn i urządzeń użytych do wykonania prototypu oraz czas ich pracy.

9.Wykaz zużytych podzespołów.

Wykazane w Raporcie uwagi i zgłoszone problemy na dowolnym etapie realizacji prób są podstawą do podjęcia działań korygujących.

Po wyeliminowaniu zgłoszonych problemów i uwag następuje wykonanie dokumentacji wyrobu. Obejmuje ona:

1.Przewodnik projektowania.

2.Procedurę projektowania.

3.Opracowanie dokumentacji technicznej.

Opracowanie dokumentacji technicznej i wykonanie prototypu rozpoczyna proces wykonania szablonu. Następuje proces składania elementów haka na szablonie i jego spawanie. Po tym procesie następuje kolejny etap badań, z którego sporządzony jest kolejny Raport na Formularzu ….

Raport ten obejmuje w szczególności:

1. Skład osobowy wykonawcy szablonu.

2. Data wykonania szablonu.

3. Czas wykonania szablonu.

4. Ilość wykonanych egzemplarzy wadliwych.

5. Ilość wykonanych egzemplarzy prawidłowych.

6. Adnotację o spostrzeżonych wadach produkcyjnych wyrobu (na przykład ….).

7. Wykazanie zużytych surowców.

8. Wykaz maszyn i urządzeń użytych do wykonania szablonu oraz czas ich pracy.

9. Wykaz zużytych podzespołów.

Realizacja powyższych procesów projektowych, badawczych, konstrukcyjnych i wdrożeniowych wymaga pozyskania i zatrudniania odpowiednio przygotowanych specjalistów z wielu dziedzin. Opracowywaniem prototypów i projektów pilotażowych, testowaniem i walidacją nowych lub ulepszonych procesów lub usług zajmują się w Pana firmie pracownicy, którzy w tym zakresie posiadają dużą wiedzę i doświadczenie. Zostali oni zatrudnieni tylko w celu realizacji ww. zadań i realizują tę działalność z uwagi na podział zadań w ramach projektów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwie. Zaangażowani są też pracownicy, którzy biorą częściowy udział w realizacji działalności badawczo-rozwojowej, jest to rozliczane na podstawie ewidencji czasu pracy poświęconego na realizację działalności badawczo-rozwojowej. Pracownicy zatrudnieni tylko i wyłącznie dla celów związanych z realizacją zadań badawczo-rozwojowych mają zapis w umowie o pracę „zatrudniony w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej”, a pracownicy wykonujący również inne czynności zawodowe w zakładzie pracy są rozliczani z udziału w działalności badawczo-rozwojowej na podstawie zapisów w karcie pracy. Omawiani pracownicy, którzy wykonują działalność badawczo-rozwojową jako część swoich obowiązków służbowych wynikających z bieżących potrzeb Wnioskodawcy, zatrudnieni są w różnych stanowiskach przedsiębiorstwa. Wykonywane przez tych pracowników zadania badawczo-rozwojowe są niezbędne i konieczne do ukończenia działań badawczo-rozwojowych, co wynika z podziału zadań w ramach projektów. Pracownicy, o których mowa posiadają odpowiednie zapisy w kartach obowiązków służbowych wskazujących na ich zatrudnienie również w „celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej”. Pracownicy, którzy w zależności od Pana potrzeb realizują działalność badawczo-rozwojową, zajmują się m.in. wprowadzaniem rozwiązań badawczo-rozwojowych uzyskanych w wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych, a poza tym wykonują czynności innego rodzaju niż działalność badawczo-rozwojowa, związane z Pana rutynową działalnością.

Realizując wymienione wyżej zadania konieczne jest też ponoszenie wydatków na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Bez ich pozyskania nie możliwe jest wytworzenie prototypów i szablonów poszczególnych konstrukcji. Koszty związane z ich nabyciem obciążają koszty podatkowe firmy jako niezbędne do przetestowania rozwiązań pilotażowych lub testowania w przypadku, gdy pilotaże lub testy zostaną następnie wykorzystane jako rozwiązanie docelowe i wykorzystane w zwykłej standardowej działalności przedsiębiorstwa. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową.

Realizując procesy badawczo-rozwojowe wykorzystuje Pan też środki trwałe i wartości niematerialno-prawne poprzez wykorzystywanie ich do produkcji prototypów i szablonów oraz celem zastosowania nowych technologii i optymalizacji procesów (wewnętrznych oraz zewnętrznych).

Wdrożenia nie zawsze kończą się sukcesem, a najczęściej w ich trakcie należy dokonywać zmian i dostosowywać dany środek trwały czy wartości niematerialne i prawne do potrzeb wdrożenia nowego procesu, usługi czy zmian wyżej wymienionych lub planowania, co należy także uznać za prace rozwojowe.

Prowadzi Pan i będzie prowadzić w przyszłości inne działania związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej takie jak: testowanie rozwiązań technologicznych i optymalizowanie sposobu planowania, wdrożenie nowego oprogramowania, co stanowi wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i technologii do planowania, a także tworzenie ulepszonych procesów.

Ponadto ponosi Pan wydatki na poszerzanie rynków zbytu, między innymi poprzez udział w targach w kraju i zagranicą poprzez:

a)organizację miejsca wystawowego;

b)zakup biletów lotniczych dla pracowników i podatnika;

c)zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników i podatnika;

d)podejmowanie działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów;

e)dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów;

f)przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych;

g)przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom.

Wydatki te są ponoszone gdy zmienia się sytuacja na rynku, na którym dotychczas Pan działał. Ma to miejsce wtedy, kiedy następuje przejęcie udziałów, a często i rynku przez podmiot z poza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymaga to podejmowania działań w celu utrzymania rynku, ale i konieczności wchodzenia na nowe. Opisane wyżej działania pokazują szeroki wachlarz przedsięwzięć, jakie Pan podejmuje żeby działać na bardzo wąskim rynku, na którym jest stosunkowo mało krajowych podmiotów konkurujących, ale niezwykle wymagającym ze względu na konkurencję silnych podmiotów zagranicznych. Dlatego podejmowane działania: od prototypu, poprzez szablony, prowadzone badania, produkcję oraz poszukiwanie i poszerzanie rynków zbytu wymagają aktywnej i innowacyjnej działalności badawczo rozwojowej.

Ponadto w odniesieniu do treści pytań postawionych w skierowanym do Pana wezwaniu oświadczył Pan, że nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474).

Nie prowadzi Pan działalności badawczo-rozwojowej ukierunkowanej na uzyskiwanie z tego tytułu dochodów. Działalność badawczo-rozwojową prowadzi Pan wyłącznie na potrzeby Jego przedsiębiorstwa, gdyż bez niej w niedługim okresie czasu utraciłby zdolność do realizacji zamówień.

Jego działalność opodatkowana jest liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych - PIT 36L i z powodu obrotów prowadzony rodzaj dokumentacji podatkowej to księgi rachunkowe.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wymienionych we wniosku wydatków dotyczy 2022 roku i lat następnych.

Pana działalność, o której mowa we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647) z ukierunkowaniem przede wszystkim na część rozwojową, o której mowa w pkt 40 przytoczonego wyżej art. 5a.

Wszystkie czynności wykonywane przez Pana w ramach prac B+R były działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły:

1)rutynowych i okresowych zmian,

2)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produkowanych produktów i usług,

3)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności firmy,

4)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

5)czynności:

-testowania produktu/produktów,

-wykonania badań produktu/produktów,

-oceny produktu/produktów,

-bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu.

Nadmienił Pan, że czynności te wykonywane są w ramach kontroli jakości i nie wchodzą w żaden sposób do prac badawczo-rozwojowych):

1)czynności serwisowych,

2)promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych już w firmie,

3)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac B+R,

4)innych prac spoza prac B+R.

Prowadzona działalność obejmuje działalność polegającą na pracach rozwojowych.

Opisana we wniosku działalność prowadzona przez Pana wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria i tak:

-jest ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów). Przykładem są tutaj prace koncepcyjne a następnie projektowe i konstrukcyjne, jakie należy podejmować na przykład w przypadku jednego tylko elementu, jakim jest kula w haku.

W każdym z niżej wymienionych przypadków należało podjąć wymienione wyżej prace i zmierzyć się z wyzwaniem wyprodukowania haka z:

·kulą stałą ,

·kulą odkręcaną,

·kulą automatycznie wypinaną.

-jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane na przykład ze zmianami w produkcie).

Prowadzona działalność wymusza na firmie prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, gdyż brak jest w kraju podmiotów, które prowadziłyby działalność w podobnym zakresie i jednocześnie podjęły się działań badawczo-rozwojowych. Dlatego prowadzona działalność wyklucza wszelkie rutynowe i odtwórcze działania.

-brak jest pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności),

-jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność systematyczna – przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych),

-prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia).

Zamierza Pan korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej z tytułu realizacji następujących prac:

1.Analiza montażu haka i jego konstrukcji do danego modelu samochodu.

2.Projektowanie nowego modelu haka.

3.Wykonanie prototypu.

4.Wykonanie szablonu do zrobienia haka do badań wytrzymałościowych i produkcji seryjnej.

5.Badania wytrzymałościowe – firma zewnętrzna ….

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej są wykorzystywane następujące materiały:

-blacha gat. 235 grubość 6,8,10,

-profile gat. 235 wymiary 50x50, 60x50, 80x 40, 60x40 lub zbliżone do wymienionych,

-wałek-pręt okrągły * ( fi) 36 gat. 315,

-śruby – wyroby śrubowe.

Nie wszystkie nabywane przez Pana materiały są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową. Do działalności badawczo-rozwojowej są wykorzystywane tylko te, które służą tylko i wyłącznie do stworzenia prototypu oraz do wytworzenia egzemplarza wysyłanego do badań wytrzymałościowych. W tej ilości znajdują się też te materiały, które nie przeszły prób i stanowią prototyp wadliwy.

Ponieważ zatrudnia Pan pracowników wykonujących prace na rzecz działalności badawczo-rozwojowej zamierza Pan zaliczać do wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową koszty wynagrodzeń pracowników oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne stanowiące należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem, że ww. należności zostały poniesione i uwzględnione jako wydatki kwalifikowane w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W skład należności dotyczących pracowników nie będą wchodzić takie wynagrodzenia jak np. za: czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem itp. i nie zamierza Pan ich odliczać w ramach ulgi B+R.

Nadmienił Pan, że dotychczas wszystkie zatrudnione osoby, które biorą częściowy udział w realizacji działalności badawczo-rozwojowej – są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Dla prawidłowego ustalenia wysokości nakładów osobowych prowadzona jest ewidencja czasu pracy pozwalająca na wyodrębnienie czasu pracy tych osób przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu.

Po ponownym rozważeniu zagadnienia związanego z precyzyjnym ustaleniem i ustalenia prawidłowej proporcji: czasu przeznaczonego na badania rozwojowe w stosunku ogólnego czasu pracy środków trwałych oświadczył Pan, że nie zamierza zaliczać do wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Koszty, o których mowa we wniosku, które zamierza Pan odliczyć w ramach ulgi B+R nie zostały Mu zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W okresie, którego dotyczy wniosek prowadził Pan ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Wydatki na badania wytrzymałościowe wykonywane przez jednostkę zewnętrzną … zamierza Pan zaliczyć do wydatków wymienionych w art. 26e pkt 2 ppkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie nadmienił Pan, że usługa ta była świadczona przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.) lub jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 87).

Koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone przez Pana w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów danego roku z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Koszty, które zamierza Pan odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej są związane wyłącznie z działalnością badawczo-rozwojową prowadzoną przez Pana. Koszty te nie były związane z pozostałą działalnością prowadzoną przez Pana polegającą głównie na produkcji haków holowniczych.

Równocześnie dodał Pan, że po ponownym rozważeniu zagadnienia związanego z precyzyjnym ustaleniem i ustalenia prawidłowej proporcji: czasu przeznaczonego na badania rozwojowe w stosunku ogólnego czasu pracy środków trwałych oświadcza że nie zamierza zaliczać do wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Oświadczył Pan też, że w związku z podjęciem decyzji o rezygnacji z dokonywania odpisów amortyzacyjnych od maszyn i urządzeń na których wykonywane są prace badawczo-rozwojowe odstępuje Pan również od pytania o możliwość uznania ich za koszty kwalifikowane w części dotyczącej ulgi badawczo-rozwojowej.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

1.Czy wymienione we wniosku czynności opisane w opisie stanu faktycznego prowadzone w ramach działalności gospodarczej polegające na:

a)analizie montażu haka i jego konstrukcji do danego modelu samochodu,

b)projektowanie nowego modelu haka,

c)wykonanie prototypu,

d)wykonanie szablonu do zrobienia haka do badań wytrzymałościowych i produkcji seryjnej,

e)badania wytrzymałościowe – firma zewnętrzna …

stanowiące koszty uzyskania przychodu będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26e i będzie można je zaliczyć jako prace stanowiące działalność badawczo-rozwojową?

2.Czy ponoszone przez Pana koszty wynagrodzeń pracowników opisane w stanie faktycznym będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26e?

3.Czy ponoszone przez Pana koszty z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników opisane w stanie faktycznym będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26e?

4.Czy ponoszone przez Pana koszty z tytułu zakupu materiałów opisane w stanie faktycznym będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26e?

5.Czy wydatki, jakie są ponoszone na badania wytrzymałościowe wykonywane przez jednostkę zewnętrzną … opisane w stanie faktycznym będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26e?

6.Czy wydatki, jakie są ponoszone na poszerzanie rynków zbytu, między innymi poprzez udział w targach w kraju i zagranicą poprzez:

a)organizację miejsca wystawowego;

b)zakup biletów lotniczych dla pracowników i podatnika;

c)zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników i podatnika;

d)podejmowanie działań promocyjno- informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów;

e)dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów;

f)przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych;

g)przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom opisane w stanie faktycznym i zdarzeniach przyszłych

będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26gb i będzie można je zaliczyć jako poniesione w ramach ulgi na poszerzanie rynków zbytu?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem wydatki ponoszone przez Pana, które związane są z pracami badawczo-rozwojowymi należy uznać jako koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej – uwzględniając ograniczenia i wymogi, jakie związane są z jej dokładnym udokumentowaniem.

Koszty wynagrodzeń pracowników:

W przypadku pracowników nieposiadających odpowiednich zapisów w kartach obowiązków służbowych (np. działu informatyki czy działu marketingu), którzy w głównej mierze wykonują standardową działalność, a częściowo realizują także działalność badawczo-rozwojową, okolicznością wystarczającą do potwierdzenia, że pracownicy zostali zatrudnieni również w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej jest ewidencja czasu pracy poświęconego na realizację przez pracowników działalności badawczo-rozwojowej potwierdzająca, w jakim zakresie swego czasu pracy dany pracownik realizował działalność badawczo-rozwojową, a zatem potwierdzającą, w jakim stopniu pracownik został zatrudniony w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Do pełnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych jest konieczny bowiem udział w tych czynnościach pracowników, co wynika z podziału zadań w ramach projektów badawczo-rozwojowych. Pracownicy wykonują działalność badawczo-rozwojową, w szczególności określoną w art. 26e-26g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy wskazać, że opracowywaniem prototypów i projektów pilotażowych, testowaniem i walidacją nowych lub ulepszonych procesów lub usług zajmują się u Pana pracownicy, którzy w tym zakresie zostali zatrudnieni m.in. w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej i realizują tę działalność z uwagi na podział zadań w ramach projektów badawczo-rozwojowych w Pana przedsiębiorstwie. Do takich pracowników należą: kierownik działu, konstruktor programista, mechanik – montażysta, ślusarz, konstruktor i pracownik biurowy – wnioski i dokumentalista. W przypadku ich częściowego udziału w realizacji działalności badawczo-rozwojowej określany jest on na podstawie ewidencji czasu pracy poświęconego na realizację działalności badawczo-rozwojowej. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują i nie wprowadzają ograniczeń w zakresie dotyczącym tego, z czego powinno wynikać zatrudnienie konkretnego pracownika w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Z uwagi na liczne wątpliwości interpretacyjne przedsiębiorstw w zakresie m.in. rozliczania kosztów osobowych w ramach ulgi B+R – dnia 18 maja 2017 r., Ministerstwo Finansów wydało komunikat „Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową”, który przedstawia stanowisko Ministerstwa Finansów w niniejszym zakresie. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, „przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, którzy realizują wskazany cel (tj. działalność badawczo-rozwojową), należy przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza, że to wynagrodzenie (w całości bądź części) stanowi koszt kwalifikowany. W przypadku więc, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi B+R) tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności B+R”. Wystarczającym potwierdzeniem spełnienia warunku zatrudnienia pracownika w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej jest zatem prowadzona ewidencja czasu pracy pracownika, z której wynika, że pracownik wykonuje działalność badawczo-rozwojową zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy. Sformułowanie „zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej” nie oznacza, że pracownik w momencie zatrudniania musiałby być już przydzielony do wykonywania działalności badawczo-rozwojowej, lecz że w danym okresie czasu, pracownik zgodnie z bieżącymi potrzebami pracodawcy, otrzymał polecenie wykonywania działalności badawczo-rozwojowej, bądź został przydzielony do wykonywania działalności badawczo-rozwojowej, a tym samym jest w tym okresie czasu zatrudniany m.in. po to, by taką działalność realizował, co wynika z podziału zadań w przedsiębiorstwie w danym okresie czasu. Należy też zauważyć, że w trakcie zatrudnienia, zakres obowiązków pracownika może ulegać zmianom i to również na podstawie poleceń służbowych, o ile tylko wykonywanie danych czynności mieści się w kompetencjach pracownika.

W związku z powyższym, fakt wykonywania, np. przez pracowników działalności badawczo-rozwojowej może zostać wykazany wszelkimi możliwymi dowodami, w szczególności na podstawie ewidencji ich czasu pracy związanej z realizacją Pana działalności badawczo-rozwojowej. Należy też zwrócić uwagę, że pracownicy realizujący działalność badawczo-rozwojową, od wielu lat wykonują działania badawczo-rozwojowe na Pana rzecz, tj. zostali zatrudnieni jeszcze przed wprowadzeniem ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową z dniem 1 stycznia 2016 r. Podkreśla Pan ponadto, że ujęcie zatrudnienia w „celu realizacji działalności B+R” jest zgodne z Podręcznikiem Frascati „Proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej” (obowiązującym w krajach OECD do celów statystycznych) – zawierającym proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej („Podręcznik”). W oparciu o Podręcznik, w statystyce B+R zostało powszechnie przyjęte, że dane odnoszące się do nakładów finansowych związanych z personelem B+R powinny obejmować pełen koszt B+R, łącznie z kosztami działalności wspomagającej, traktowanymi jako koszty ogólne.

W trakcie procesu zbierania danych dotyczących B+R trudno jest niekiedy oddzielić działalność B+R personelu pomocniczego od działalności B+R wykonywanej przez innych pracowników związanych z B+R, taką jak:

-wykonywanie prac naukowo-technicznych na potrzeby projektów (projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów i badań, konstruowanie prototypów),

-projektowanie i produkcja prototypów,

-kierowanie projektami B+R, szczególnie w ich aspekcie naukowo-technicznym,

-przygotowywanie raportów cząstkowych i końcowych dla projektów B+R, szczególnie w odniesieniu do aspektów związanych z B+R,

-bezpośrednia obsługa własna działalności B+R, np. obsługa informatyczna, biblioteczna, czy dokumentacyjna,

-obsługa administracyjna projektów B+R w zakresie spraw finansowych i kadrowych.

Tym samym, zgodnie z Podręcznikiem, do personelu B+R należy zaliczyć wszystkie osoby zatrudnione bezpośrednio przy pracach B+R, w tym pracowników dowolnego działu w zakresie wsparcia działalności B+R, chociażby poprzez udział w testowaniu projektów pilotażowych na potrzeby działalności B+R.

Zdaniem Wnioskodawcy, pracownicy wspierający działalność badawczo-rozwojową są personelem niezbędnym do realizacji projektu badawczo-rozwojowego.

Wobec tego, wynagrodzenia pracowników zatrudnionych pierwotnie w celach innych niż działalność badawczo-rozwojowa, a wykonujących działalność badawczo-rozwojową przy okazji standardowych działań na rzecz Wnioskodawcy, można uwzględnić w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e-26g ustawy o PIT, na podstawie prowadzonej ewidencji czasu pracy realizacji przez poszczególnych pracowników działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca jest w stanie wykazać, poprzez dokumentację dotyczącą projektów badawczo-rozwojowych, czy bieżących konsultacji z pracownikami, że omawiani pracownicy faktycznie realizują działalność badawczo-rozwojową. Jednocześnie, jak zostało wskazane w wyżej wymienionym stanowisku Ministerstwa Finansów, przepisy ustawy o PIT nie regulują wprost obowiązku wskazywania w umowie o pracę celu zatrudnienia, czy też obowiązku ewidencjonowania czasu pracy pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej dla potrzeb rozliczenia ulgi B+R. Dodatkowo, jak zaznaczyło Ministerstwo Finansów, ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia tych kosztów. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Przepisy podatkowe dają możliwość zaliczenia do ulgi B+R kosztów pracowników, którzy faktycznie realizują cel, jakim jest działalność badawczo-rozwojowa. Wykazanie tego celu w umowie o pracę ma w tym względzie drugorzędne znaczenie, istotny jest sam fakt realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Przy czym, w przypadku, gdy pracownik oprócz realizacji działalności badawczo-rozwojowej wykonuje również inne obowiązki niezwiązane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, niezbędne jest wyłączenie tej części czasu pracy z kosztów kwalifikowanych określonych w art. 26e-26g Ustawy o PIT, która nie jest związana z działalnością badawczo-rozwojową. W przypadku więc, gdy do obowiązków pracownika należy oprócz realizacji działalności badawczo-rozwojowej wykonywanie również innych obowiązków związanych z Pana regularną działalnością, niezbędne jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika przeznaczonej na realizację przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Przy czym, podkreślić należy, że sposób wyodrębnienia kosztów osobowych nie został określony przez ustawodawcę, lecz pozostaje do decyzji podatnika. Ustawodawca pozostawia dowolność w sposobie wykazywania przez podatnika kosztów pracowniczych stanowiących koszty kwalifikowane, zatem dopuszczalna jest forma, którą Wnioskodawca przedstawił we wniosku. Znowelizowany przepis wyraźnie pokazuje, że chodzi o rzeczywiste wykonywanie działalności badawczo-rozwojowej, a nie formalne wskazanie, w jakim celu jest zatrudniony pracownik. Skoro bowiem, pracownik w danym okresie wykonuje działalność badawczo-rozwojową, to oznacza to, że pracodawca potrzebuje go w tym celu i w danym okresie czasu właśnie po to tego pracownika zatrudnia. Kluczowe znaczenie ma zatem element faktyczny w postaci rzeczywistego wykonywania działalności badawczo-rozwojowej przez pracownika.

Podsumowując:

Powyżej przytoczone przepisy oraz wytyczne dla przedsiębiorców realizujących działalność badawczo-rozwojową wykazują, że w przypadku pracowników, którzy w główniej mierze wykonują działalność badawczo-rozwojową, ale i ci którzy wykonują Pana standardową działalność, a częściowo realizują także działalność badawczo-rozwojową, okolicznością wystarczającą do potwierdzenia, że pracownicy zostali zatrudnieni również w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej jest ewidencja czasu pracy tychże pracowników, z której wynika, w jakim zakresie swego czasu pracy, dany pracownik został zatrudniony w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej i rzeczywiście realizuje działalność badawczo-rozwojową. Wydatki pracodawcy z tego tytułu stanowią koszt kwalifikowany.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Ponoszone przez Pana koszty z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26e ust. 2-3. Podobnie też, jak to określił Pan w stanowisku dotyczącym kosztów zatrudnienia pracowników, związane z tym koszty ponoszone na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników obliczane w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział tych prac w ogólnym czasie pracy danego pracownika. Podstawą do obliczenia kosztu kwalifikowanego będą dane wynikające z Ewidencji i indywidualnych kart czasu pracy.

Potwierdza to brzmienie art. 26e ust. 2, który stanowi, że poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie zadań w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. Wydatki pracodawcy z tego tytułu stanowią koszt kwalifikowany.

Koszty materiałów i surowców

Do kosztów kwalifikowanych opisanych w art. 26e ust. 2 ppkt 2 ustawy o PIT, można także zaliczyć koszty materiałów i surowców (w tym energii) zużytych na przetestowanie rozwiązań pilotażowych lub testowania, jeżeli pilotaże lub testy zostaną następnie wykorzystane jako rozwiązanie docelowe i wykorzystane w zwykłej działalności.

Zgodnie z brzmieniem art. 26e ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej są wykorzystywane następujące materiały:

-blacha 235 grubość 6,8,10,

-profile 235 wymiary 50x50, 60x50, 80x 40, 60x40 lub zbliżone do wymienionych,

-wałek – pręt okrągły * ( fi) 36 gat. 315,

-śruby – wyroby śrubowe.

Oznacza to, że nie wszystkie nabywane przez Pana materiały są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową. Do działalności badawczo-rozwojowej są wykorzystywane tylko te, które służą tylko i wyłącznie do stworzenia prototypu oraz do wytworzenia egzemplarza wysyłanego do badań wytrzymałościowych. W tej ilości znajdują się też te materiały, które nie przeszły prób i stanowią prototyp wadliwy. Z konstrukcji powyżej przytoczonego przepisu oraz enumeratywnego wymienienia materiałów, które są używane przy wytworzeniu prototypów wynika zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców (w tym energii, stanowiących koszty uzyskania przychodu) niezbędnych do przetestowania rozwiązań pilotażowych lub testowania, w przypadku, gdy pilotaże lub testy zostaną następnie wykorzystane jako rozwiązanie docelowe i wykorzystane w zwykłej standardowej działalności przedsiębiorstwa. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową.

Stanowisko to według Pana potwierdzają również interpretacje wydane w analogicznych stanach faktycznych:

1)interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 sierpnia 2017 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.135.2017.1.APO,

2)interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 marca 2017 r., znak: 0461-ITPB3.4510.687.2016.2.PS,

3)interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 kwietnia 2017 r., znak: 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR.

Wydatki, jakie są ponoszone na badania wytrzymałościowe

Pana zdaniem, wydatki, jakie są ponoszone na badania wytrzymałościowe wykonywane przez jednostkę zewnętrzną … opisane w stanie faktycznym i zdarzeniach przyszłych będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26e i będzie można je zaliczyć jako prace stanowiące działalność badawczo-rozwojową.

Ustawa o PIT – art. 26e pkt 3 określa ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i stanowi, że nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej stanowi koszt kwalifikowany.

… to instytut badawczy należący od 1 kwietnia 2019 r. do … – trzeciej największej sieci badawczej w Europie. Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie prac naukowo-badawczych i prac rozwojowych w dziedzinie motoryzacji. Przedmiotem podstawowej działalności Instytutu jest: prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, przystosowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki, wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Organem założycielskim jest i prowadzi nadzór Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oznacza to że wydatki ponoszone na rzecz badań wytrzymałościowych wykonywanych przez powyższy Instytut stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu ulgi badawczo rozwojowej określonej w ustawie o PIT.

Wydatki, jakie są ponoszone na badania wytrzymałościowe zlecone zostały jednostce zewnętrznej … .  Zostało to opisane w stanie faktycznym i stanowią one koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26e pkt 2 ppkt 3.

Zgodnie z tym, aby można było zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ponoszone wydatki na badania muszą one być świadczone przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce lub jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 87).

 to instytut badawczy należący od 1 kwietnia 2019 r. do … – trzeciej największej sieci badawczej w Europie.

Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie prac naukowo-badawczych i prac rozwojowych w dziedzinie motoryzacji. Przedmiotem podstawowej działalności Instytutu jest:

-prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych,

-przystosowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki,

-wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych, Organem założycielskim jest i prowadzi nadzór Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ponadto Pana zdaniem wydatki, jakie są ponoszone na poszerzanie rynków zbytu, między innymi poprzez udział w targach w kraju i zagranicą poprzez:

a)organizację miejsca wystawowego;

b)zakup biletów lotniczych dla pracowników i podatnika;

c)zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników i podatnika;

d)podejmowanie działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów;

e)dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów;

f)przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych;

g)przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom

opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniach przyszłych będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26gb i będzie można je zaliczyć jako poniesione w ramach ulgi na poszerzanie rynków zbytu. Są one enumeratywnie wymienione w powyższym artykule i faktyczne ich poniesienie udokumentowane fakturami i rachunkami oraz umowami z nimi związanymi stanowi podstawę do powyższej kwalifikacji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W pierwszej kolejności przedstawił Pan wątpliwość dotyczącą kwestii czy wymienione we wniosku czynności wskazane w opisie stanu faktycznego prowadzone w ramach działalności gospodarczej polegające na:

a)analizie montażu haka i jego konstrukcji do danego modelu samochodu,

b)projektowaniu nowego modelu haka,

c)wykonaniu prototypu,

d)wykonaniu szablonu do zrobienia haka do badań wytrzymałościowych i produkcji seryjnej.

e)badaniu wytrzymałościowym – firma zewnętrzna …

będzie można je zaliczyć jako prace stanowiące działalność badawczo-rozwojową.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.–- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.– Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.

Twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawia się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Jak wskazano we wniosku prowadzona przez Pana działalność produkcyjna oraz w części usługowa wymaga nieustannego dostosowywania się do dynamicznie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego. Każdy z wiodących producentów wprowadza każdego roku kilka nowych modeli aut. Każdy z produkowanych modeli ma swoje charakterystyczne wymiary i ściśle określone parametry, dyktują one warunki jakie muszą być spełnione aby produkowane wyroby były bezpieczne i w całości precyzyjnie dostosowane do wymogów producenta auta. To wymaga od firmy ciągłego doskonalenia procesów wytwórczych, uczestniczenia w przenoszeniu wartości intelektualnych z obszaru wiedzy, nauki i innowacji do praktycznych wdrożeń oraz implementacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowych technologii oraz organizacji pracy.

W opisie stanu faktycznego wskazał Pan również, że Pana działalność, o której mowa we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z ukierunkowaniem przede wszystkim na część rozwojową, o której mowa w pkt 40. Podał Pan też, że wszystkie czynności wykonywane przez Pana w ramach prac B+R były działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Prowadzi Pan i będzie prowadzić w przyszłości inne działania związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej takie jak: testowanie rozwiązań technologicznych i optymalizowanie sposobu planowania, wdrożenie nowego oprogramowania, co stanowi wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i technologii do planowania, a także tworzenie ulepszonych procesów.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz cytowane przepisy, należy stwierdzić, że czynności wskazane przez Pana w opisie wykonywane w ramach działalności gospodarczej można uznać jako prace stanowiące działalność badawczo-rozwojową.

Według art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a)nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Jak stanowi art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r.– Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Ponadto w myśl art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)w ramach działalności badawczo-rozwojowej podatnik poniósł koszty będące kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników, którzy realizują wskazany cel, tj. wykonują prace badawczo-rozwojowe stwierdzić należy, że przepis art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość uznania za koszty kwalifikowane poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Ustawodawca w treści art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Wynagrodzenie wymienione w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, jako przychody ze stosunku pracy,  mieści się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W opisie wskazał Pan, że w Pana firmie są pracownicy zatrudnieni tylko i wyłącznie dla celów związanych z realizacją zadań badawczo-rozwojowych oraz pracownicy wykonujący również inne czynności zawodowe w zakładzie pracy, którzy są rozliczani z udziału w działalności badawczo-rozwojowej.

W przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, należy wyodrębnić (wyłączyć z ulgi badawczo-rozwojowej) tą część wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Wskazane w przepisie art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako koszty kwalifikowane składki z tytułu należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1009) to składki na ubezpieczenie społeczne, ponieważ przepisy tej ustawy odnoszą się do zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i zasad ustalania składek na ubezpieczenia społeczne oraz podstaw ich wymiaru. Przepisy tej ustawy nie dotyczą składek zdrowotnych.

Przepis art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zaliczenia do kosztów kwalifikowanych składek zdrowotnych, ponieważ zasady powszechnego – obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

Zatem, ponoszone przez Pana wydatki z tytułu składek zdrowotnych sfinansowanych przez Pana jako płatnika nie stanowią kosztów kwalifikowanych, ponieważ tego rodzaju kosztów nie wymienia art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym wynagrodzenia pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę oraz składki na ubezpieczenie społeczne od tych należności finansowane przez pracodawcę, mogą stanowić dla Pana koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracowników w danym miesiącu.

Natomiast wydatki z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników nie stanowią kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do kosztów materiałów i surowców zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jako kosztów kwalifikowanych, wymienionych w art. 26e ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych, dla celów ustalenia zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy: materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej są wykorzystywane przez Pana następujące materiały: blacha gat. 235 grubość 6,8,10, profile gat. 235 wymiary 50x50, 60x50, 80x 40, 60x40 lub zbliżone do wymienionych, wałek-pręt okrągły * ( fi) 36 gat. 315, śruby – wyroby śrubowe.

Kategoria wydatków określonych w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje wydatki na zakup materiałów i surowców bezpośrednio zużytych do działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wskazał Pan we wniosku realizując wymienione zadania konieczne jest ponoszenie wydatków na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zatem, poniesione przez Pana wydatki na koszty materiałów, które są bezpośrednio związane z pracami badawczo-rozwojowymi, stanowią wydatki kwalifikowane mieszczące się w przepisie art. 26e ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy.

W przypadku materiałów lub surowców wykorzystywanych nie tylko do działalności badawczo-rozwojowej, podatnik ma możliwość rozliczenia wyłącznie tej części kosztów, która jest związana z działaniami badawczo-rozwojowymi.

Jak wynika z treści wniosku, kolejnymi wydatkami, które Pan poniósł są wydatki na badania wytrzymałościowe wykonywane przez jednostkę zewnętrzną … . Badania wytrzymałościowe prowadzone przez firmę zewnętrzną … będącą częścią grupy … stanowią podstawę do występowania o otrzymanie homologacji.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574), system szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:

1) uczelnie;

2) federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

3) Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej „PAN”;

4) instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5) instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 498);

6) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;

6a) Centrum ..., działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej ... (Dz.U. z 2020 r. poz. 2098);

6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej ..., zwane dalej „instytutami Sieci ....;

7) Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;

8) inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Przytoczony powyżej art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

-na podstawie umowy wyłącznie przez podmioty, wskazane w pkt 1, 2 i 4-8 treści ww. artykułu oraz

-na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do treści art. 26e ust. 2 pkt 3 omawianej ustawy, opinie, ekspertyzy, usługi doradcze i usługi równorzędne dla celów ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinny być świadczone lub wykonywane przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8, a więc podmiot należący do systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

W opisie wskazał Pan, że poniósł wydatki na badania wytrzymałościowe, które są wykonywane przez jednostkę zewnętrzną … będącą częścią grupy ….

Instytuty działające w ramach Sieci Badawczej.... zwane „instytutami Sieci ...” są podmiotem wymienionym w art. 7 ust. 1 pkt 6a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zatem, wydatki na badania wytrzymałościowe można uznać za podlegające odliczeniu koszty kwalifikowane wymienione w art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kolejna Pana wątpliwość  dotyczy kwestii czy wydatki, jakie są ponoszone na poszerzanie rynków zbytu, między innymi poprzez udział w targach w kraju i zagranicą poprzez :

a)organizację miejsca wystawowego,

b)zakup biletów lotniczych dla pracowników i podatnika,

c)zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników i podatnika;

d)podejmowanie działań promocyjno- informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów;

e)dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów;

f)przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych;

g)przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom opisane w stanie faktycznym i zdarzeniach przyszłych

będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26gb i będzie można je zaliczyć jako poniesione w ramach ulgi na poszerzanie rynków zbytu.

Jak podał Pan we wniosku wydatki te są ponoszone gdy zmienia się sytuacja na rynku, na którym dotychczas Pan działał. Ma to miejsce wtedy, kiedy następuje przejęcie udziałów, a często i rynku przez podmiot z poza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymaga to podejmowania działań w celu utrzymania rynku, ale i konieczności wchodzenia na nowe.

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105) wprowadzono do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 26gb. Przepis wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Art. 26gb ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

Podatnik uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie więcej jednak niż 1 000 000 zł w roku podatkowym.

Przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika.

W myśl art. 26gb ust. 3 powołanej ustawy:

Przez zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów, o którym mowa w ust. 1, rozumie się odpłatne zbycie produktów do podmiotu niebędącego podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4.

Stosownie do treści art. 26gb ust. 4 ww. ustawy:

Podatnik jest uprawniony do skorzystania z odliczenia pod warunkiem, że w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów, o których mowa w ust. 1, zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.

Zgodnie z art. 26gb ust. 5 powyższej ustawy:

Przy ustalaniu spełnienia warunku, o którym mowa w ust. 4, uwzględnia się wyłącznie przychody, z których dochód podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 26gb ust. 6 ww. ustawy:

W przypadku gdy podatnik, który skorzystał z odliczenia, nie spełni warunku, o którym mowa w ust. 4, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym upłynął termin do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży produktów, do odpowiedniego doliczenia kwoty uprzednio odliczonej.

Stosownie do art. 26gb ust. 7 cytowanej ustawy:

Za koszty poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów uznaje się koszty:

1)uczestnictwa w targach poniesione na:

a)organizację miejsca wystawowego,

b)zakup biletów lotniczych dla pracowników i podatnika,

c)zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników i podatnika;

2)działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów;

3)dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów;

4)przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych;

5)przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom.

Zgodnie z art. 26gb ust. 8 ww. ustawy:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Stosownie do art. 26gb ust. 9 ww. ustawy:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zaś stosownie do art. 26gb ust. 10 ww. ustawy:

Koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W odniesieniu do Pana wątpliwości w powyższym zakresie należy wskazać, że cytowany przepis art. 26gb ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje wymienione wyżej rodzaje  kosztów, które uznaje się jako koszty  poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów.

Biorąc pod uwagę treść przepisu art. 26gb ust. 7 powołanej ustawy i rodzaj wymienionych w nim kosztów stwierdzić należy, że wskazany przez Pana w opisie stanu faktycznego rodzaj kosztów na poszerzanie rynków zbytu  można uznać za koszty poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów, o których mowa w przepisie art. 26gb ust. 7 tej ustawy w przypadku spełnienia przez Pana warunków określonych w art. 26gb ust-1-10 ww. ustawy.

Skorzystanie przez podatnika uzyskującego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej z odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy od podatku dochodowego od osób fizycznych – kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów wymaga spełnienia wszystkich warunków wskazanych w art. 26gb ust. 1-10 tej ustawy. 

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Przedmiotowa interpretacja nie dotyczy kwestii czy ponoszone przez Pana koszty z tytułu odpisów amortyzacyjnych będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ oświadczył Pan, że w związku z podjęciem decyzji o rezygnacji z dokonywania odpisów amortyzacyjnych od maszyn i urządzeń na których wykonywane są prace badawczo-rozwojowe odstępuje Pan od pytania o możliwość uznania ich za koszty kwalifikowane w części dotyczącej ulgi badawczo-rozwojowej. W tym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie kwestii będących przedmiotem zapytania nie dotyczy natomiast innych kwestii przedstawionych we wniosku.

Należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb Ordynacji podatkowej. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”. 

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00