Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [30 z 555]

Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.383.2024.3.ANK

Czy środki wypłacane podmiotom powiązanym przez Wnioskodawcę z tyt. zakupu usług oraz towarów stanowią tzw. „ukryte zyski” w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT; Czy w wyniku transakcji z podmiotami powiązanymi, z tytułu których Wnioskodawca otrzymuje przychód, powstaje wartość dodana pod względem ekonomicznym wyższa niż znikoma, o której mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

- środki wypłacane podmiotom powiązanym przez Wnioskodawcę z tyt. zakupu usług oraz towarów stanowią tzw. „ukryte zyski” w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT;

- w wyniku transakcji z podmiotami powiązanymi, z tytułu których Wnioskodawca otrzymuje przychód, powstaje wartość dodana pod względem ekonomicznym wyższa niż znikoma, o której mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 sierpnia 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca, tj. X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (dalej: „Spółka” albo „Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową posiadającą siedzibę i miejsce zarządu w Polsce, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą od (…) grudnia 2019 roku (data wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego). Spółka została wyposażona przez wspólników w potrzebne aktywa do prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka od 1 czerwca 2022 roku (aż do dnia złożenia wniosku o interpretację) stosuje ryczałt od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b Ustawy o CIT jako model opodatkowania działalności gospodarczej i planuje go stosować w dalszym ciągu.

Wnioskodawca nie posiada relacji handlowych z krajami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, tj. zgodnie z art. 11a i nast. ustawy o CIT. Spółka sporządza sprawozdanie finansowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.).

Wnioskodawca nie posiada udziałów w kapitale zakładowym innych spółek. Wnioskodawca nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia, jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Spółka jest firmą (…) oferującą (…). Przedmiotem przeważającej działalności przedsiębiorcy jest (…):

Na dzień złożenia wniosku, Spółka posiada relacje gospodarcze z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 4 ustawy o CIT - tj. przeprowadza z nimi transakcje o charakterze sprzedażowym oraz zakupowym. Charakter powiązań jest osobowy - wszystkie podmioty powiązane z X są skupione wokół rodziny Y.

W ramach relacji z podmiotami powiązanymi, Spółka dokonuje następujących transakcji zakupowych (dalej: „Transakcje zakupowe”):

1. najem s. - od A

2. najem powierzchni biurowej – od B

3. refaktura kosztów z tytułu … – od C

4. zakup p. od A i C .

Transakcje wymienione w pkt 1-2 mają charakter transakcji długoterminowych i stałych, za które Wnioskodawca płaci zryczałtowaną miesięczną kwotę i są wykonywane na podstawie umów zawartych:

1. w listopadzie 2022 roku (umowa najmu s.),

2. we wrześniu 2019 roku (umowa najmu powierzchni biurowej).

Transakcja zakupowa nr 2 (najem powierzchni biurowej - od B) służy zapewnieniu Spółce miejsca do prowadzenia bieżącej działalności i jako taka jest konieczna dla prowadzenia działalności gospodarczej. Transakcje wymienione w pkt 3 i 4 nie miały charakteru stałego i były transakcjami jednorazowymi, koniecznymi dla prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej w przedmiocie najmu aktywów - … (transakcja nr 4).

De facto Wnioskodawca nabywa towary i usługi od podmiotów powiązanych należących do tej samej grupy podmiotów powiązanych, skupionych wokół rodziny Y. Dzięki temu Spółka jest w stanie minimalizować koszty prowadzonej działalności. Przewidywany dzięki temu długi okres współpracy pozwala podmiotom powiązanym również zaproponować korzystniejsze ceny dla Wnioskodawcy, które równocześnie utrzymują się na poziomie rynkowym.

Dokonywane transakcje zakupowe mają rzeczywisty charakter, a wynagrodzenie należne kontrahentom z tytułu świadczonych usług i nabytych towarów zostało określone na warunkach rynkowych. Rynkowa wartość transakcji, które zastosowane zostały w transakcjach są znane z uwagi na wieloletnią obecność podmiotów na rynku usług … .

W przypadku, gdyby nie doszło do wskazanych powyżej Transakcji zakupowych, konieczne byłoby dokonanie tożsamych transakcji z podmiotami niepowiązanymi. Spółka przewiduje, że mogłaby dokonać transakcji na identycznych warunkach rynkowych z udziałem innych podmiotów. Jednak warunkiem współpracy z tym podmiotem trzecim musiałaby być elastyczna dyspozycyjność … (Transakcja zakupowa nr 1) na bardzo dużym poziomie zapotrzebowania Wnioskodawcy. Ponieważ podmioty powiązane odpowiadają na takie potrzeby Spółki, transakcje odbywają się z ich udziałem.

Nabyte w ramach Transakcji zakupowych środki … nie były uprzednio (przed dokonaniem Transakcji zakupowych) własnością Wnioskodawcy.

Jeśli chodzi o najem powierzchni biurowej, to pomieszczenia biurowe są niezbędne do prowadzenia bieżących spraw Spółki. Dodatkowo Spółce potrzebna jest powierzchnia biurowa, aby móc udostępnić stanowiska pracy osobom zatrudnionym.

Jako że przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest najem środków … , świadczone usługi i nabyte … są konieczne dla działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazuje, że do nabycia usług doszłoby także wtedy, gdyby nie uczestniczył w niej podmiot powiązany (tzn. doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi).

Wnioskodawca nie ma bezpośredniej wiedzy co do skali transakcji podmiotów powiązanych, a dokonywanych z innymi podmiotami niepowiązanymi. Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z jego najlepszą wiedzą A i B posiadają innych kontrahentów, będących podmiotami niepowiązanymi.

Oprócz tego, Wnioskodawca realizuje transakcje sprzedażowe do podmiotów powiązanych (dalej: „Transakcje sprzedażowe”):

1. usługi … osób - do B, E, F,G,

2. usługi wymiany s. - do G,

3. sprzedaż … - do C,

4. wynajem … - do C.

Usługi … oraz wynajem a. realizowane są przez X w sposób stały, natomiast pozostałe usługi mają charakter okazjonalny (tj. mają charakter albo jednorazowy, jak w przypadku sprzedaży …, albo też wykonywanych w razie zapotrzebowania - jak w przypadku wymiany …). Podobnie jak w przypadku Transakcji zakupowych, Transakcje sprzedażowe zostały określone w oparciu o zasady rynkowe stosowane przez podmioty w transakcjach z podmiotami niepowiązanymi.

Z uwagi na model biznesowy i wysokie zapotrzebowanie podmiotów powiązanych, Spółka świadczy usługi związane z Transakcjami sprzedażowymi na rzecz tych podmiotów (obecnie, Spółka nie świadczy podobnych usług na rzecz podmiotów niepowiązanych).

Przychody z ww. transakcji nie przekroczyły 50% łącznych przychodów Wnioskodawcy w okresie od 1 czerwca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku ani w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 r. oraz od 1 stycznia 2024 r. do dnia złożenia wniosku o interpretację indywidualną (na chwilę obecną oscylują poniżej 30% przychodów Wnioskodawcy). Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotowe transakcje były i są niezbędne w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Do przedmiotowych transakcji doszłoby nawet wtedy gdyby pomiędzy podmiotami w nich uczestniczących nie występowały powiązania.

Spółka podkreśla, że powiązania podmiotów występujących w ww. transakcjach nie miały wpływu na transakcje i ich warunki. Transakcje przebiegały na warunkach rynkowych, które były uzależnione od bieżącej działalności, popytu i podaży.

W ocenie Spółki byłaby w stanie dokonywać ww. transakcji na identycznych warunkach od podmiotu niepowiązanego. Tak jak Spółka wskazuje, współpraca z podmiotami niepowiązanymi mogłaby przebiegać na tych samych warunkach jak z tymi powiązanymi. Warunkiem spółki, aby dochodziło do zawierania transakcji jest elastyczna dyspozycyjność floty na bardzo wysokim poziomie zapotrzebowania Spółki. Spółka zdecydowała się zawierać transakcje z podmiotami powiązanymi, gdyż te odpowiadają na potrzeby flotowe Spółki.

Spółka została wyposażona w odpowiednie składniki majątkowe pozwalające jej na prowadzenie działalności gospodarczej. Spółka posiada odpowiednie składniki majątkowe, które odpowiadają jej profilowi działalności. Warto nadmienić, że Spółka posiada również inne p., wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a które nie zostały nabyte w ramach Transakcji zakupowych ( a i b ). … te nie są wykorzystywane do świadczenia usług przez Spółkę, a do bieżącej obsługi działalności Wnioskodawcy.

Zgodnie z wiedzą Spółki, podmioty powiązane świadczące usługi na rzecz Spółki świadczą również usługi na rzecz innych podmiotów.

Spółka podkreśla, że wypłata wynagrodzenia z tytułu ww. transakcji na rzecz podmiotu powiązanego nie będzie w rzeczywistości służyła dokapitalizowaniu podmiotu powiązanego. Wynika to z niezaprzeczalnego faktu, że wypłacane wynagrodzenie odpowiada faktycznie świadczonym usługom.

Spółka nabywa usługi oraz towary od podmiotów powiązanych, gdyż te podmioty posiadają odpowiednie zaplecze, które odpowiada na zapotrzebowanie Spółki. Jest to duży wolumen floty oraz elastyczność co do jej dyspozycyjności. Podkreślenia wymaga, że współpraca z podmiotami powiązanymi nie wynika z powiązań i jakichkolwiek korzyści z tym związanych (tj. nie są to np. lepsze warunki niż rynkowe), a jedynie dostępność usługi, gdyż jak wskazano podmiot powiązany może je świadczyć w zakresie odpowiadającym potrzebom Spółki.

Spółka na własne potrzeby weryfikowała ceny obowiązujące na rynku, aby nie powstała przestrzeń do podważenia cen między podmiotami powiązanymi. Z weryfikacji wynika, że brak jest rozbieżności pomiędzy cenami rynkowymi a cenami stosowanymi w transakcjach z podmiotami powiązanymi.

Warto także wskazać, że Spółka w ogóle nie opiera swojej działalności na podzlecaniu usług. Spółka samodzielnie realizuje usługi w ramach wykonywanej działalności. Spółka jedynie wykorzystuje w tym celu „narzędzia” (a, b) wynajęte od innego podmiotu (np. na kształt usług leasingu).

W uzupełnieniu wniosku wskazano:

Wspólnicy zadbali o wyposażenie Spółki w aktywa. Spółka została wyposażona w odpowiednie składniki majątkowe pozwalające jej na prowadzenie działalności gospodarczej. Spółka posiada odpowiednie składniki majątkowe, które odpowiadają jej profilowi działalności. Warto nadmienić, że Spółka posiada również inne p., wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, (tj. l. i s.). Ponadto Spółka posiada w swoim majątku 4 a.., które wynajmuje w ramach swojej działalności (vide Transakcje sprzedażowe).

Do Spółki, zgodnie z umową najmu powierzchni biurowej, przynależą także dwa miejsca parkingowe.

Podsumowując, Spółka została wyposażona w odpowiednie składniki majątkowe pozwalające jej na prowadzenie działalności gospodarczej. Spółka posiada odpowiednie składniki majątkowe, które odpowiadają jej profilowi działalności.

Spółka nie nabywała i nie nabywa tożsamych czy podobnych usług od innych podmiotów, w tym niepowiązanych.

Wnioskodawca nabywa towary i usługi od podmiotów powiązanych należących do tej samej grupy podmiotów powiązanych, skupionych wokół rodziny Y. Dzięki temu Spółka jest w stanie minimalizować koszty prowadzonej działalności. Przewidywany dzięki temu długi okres współpracy pozwala podmiotom powiązanym również zaproponować korzystniejsze ceny dla Wnioskodawcy, które równocześnie utrzymują się na poziomie rynkowym.

Spółka posiada na własność a. nabyte w drodze Transakcji zakupowych, które służą do realizacji usług w ramach działalności Spółki. A. zostały nabyte w drodze wskazanych Transakcji zakupowych i są wykorzystywane do świadczenia przez Spółkę usług (w ramach Transakcji sprzedażowych).

Spółka nie posiada własnej powierzchni biurowej, lecz korzysta z powierzchni biurowej wynajmowanej w ramach Transakcji zakupowych od B.

Spółka prowadzi działalność tak za pomocą wynajmowanych środków, jak i środków stanowiących jej własność.

Spółka posiada również inne p., wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, tj. l. i s. P. te są wykorzystywane do bieżącej obsługi działalności Wnioskodawcy.

Najmowane od podmiotów powiązanych s. oraz powierzchnia biurowa nie stanowiły wcześniej własności Spółki.

Jako, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy są miedzy innymi usługi …, najem … jest niezbędny, aby realizować te usługi (w ramach Transakcji sprzedażowych). Wnioskodawca wskazuje, że do nabycia usług najmu doszłoby także wtedy, gdyby nie uczestniczył w niej podmiot powiązany (tzn. doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi).

Jeśli chodzi o najem powierzchni biurowej, to pomieszczenia biurowe są niezbędne do prowadzenia bieżących spraw Spółki. Dodatkowo Spółce potrzebna jest powierzchnia biurowa, aby móc udostępnić stanowiska pracy osobom zatrudnionym.

Wnioskodawca wskazuje, że transakcja refaktury kosztów z tytułu … stanowiła transakcję jednorazową i incydentalną, związaną z aktualnymi potrzebami Spółki. Obecnie, transakcje tego typu nie są przez Spółkę dokonywane.

Transakcja zakupu p. była transakcją jednorazową. Spółka kupiła „a” i je wynajmuje (Transakcja sprzedażowa). Spółka osiąga przychody z najmu aktywów.

Podsumowując, Wnioskodawca nabywa towary i usługi od podmiotów powiązanych należących do tej samej grupy podmiotów powiązanych, skupionych wokół rodziny Y. Dzięki temu Spółka jest w stanie minimalizować koszty prowadzonej działalności. Przewidywany dzięki temu długi okres współpracy pozwala podmiotom powiązanym również zaproponować korzystniejsze ceny dla Wnioskodawcy, które równocześnie utrzymują się na poziomie rynkowym.

Przedmiot działalności podmiotów powiązanych:

- A … ,

- B … ,

- C …,

- E …,

- F …,

- G ….

Należy wskazać na następujące przesłanki świadczące o tym, że w ramach dokonywanych transakcji wytwarzana jest dodana wartość ekonomiczna inna niż znikoma.

- Rentowność transakcji oraz działalności - Spółka wykazuje zysk zarówno na poszczególnych transakcjach sprzedażowych, jak i na całej swojej działalności, zysk ten nie jest znikomy i pozwala na zaspokojenie ekonomicznych potrzeb Spółki.

- Zaangażowanie istotnych aktywów - Spółka poświęciła znaczące aktywa dla zbudowania zdolności do świadczenia transakcji sprzedażowych, w tym zatrudniono wykwalifikowany personel służący na potrzeby obsługi transakcji oraz nabyto środki … niezbędne do realizowania usług.

- Poziom ryzyka gospodarczego - Prowadzenie działalności i dokonywanie transakcji sprzedażowych charakteryzuje się istotnym poziomem ryzyka gospodarczego spoczywającego na Spółce, właściwym w swoim charakterze dla rodzaju działalności Spółki. Oznacza to, że Transakcje sprzedażowe nie są rutynowe i wiążą się z wyższym niż niskim stopniem ryzyka gospodarczego.

- Charakter transakcji - Opisane transakcje nie są transakcjami o charakterze pomocniczym, lecz stanowią główny przedmiot działalności Spółki. Nie są to usługi o niskiej wartości dodanej, które charakteryzowałyby się rutynowością, łatwą dostępnością czy brakiem wpływu na pozycję rynkową stron transakcji.

- Rola Spółki w ramach grupy podmiotów powiązanych - Transakcje realizowane przez Spółkę wynikają ze strategii gospodarczej i specjalizacji w ramach grupy podmiotów powiązanych. Podział zadań pozwala na efektywniejsze gospodarowanie, ograniczenie ryzyka, przyspieszenie i usprawnienie procesów, co stanowi wartość dla wszystkich stron transakcji.

W odniesieniu do transakcji sprzedaży p. należy dodatkowo wskazać, że stanowiła on transakcję jednorazową, podyktowaną utratą przez środek trwały przydatności w prowadzonej działalności gospodarczej. Pomimo tego, tego typu transakcje są konieczne w prowadzonej działalności gospodarczej i przekładają się na rentowność Spółki, która chcąc uniknąć wydatków w przyszłości postanowiła o sprzedaży środka trwałego, który znacznie tracił na wartości.

Podkreślić trzeba, że w Spółce usługi … osób i wynajmu a są podstawowymi usługami tj. jest to podstawowa działalność Spółki. Powyższe usługi są rentowne tj. tzw. dodana pod względem wartość ekonomiczna nie jest znikoma. Świadczy o tym wynik spółki za rok 2023, który wykazuje zysk (…) tys. zł. W roku 2022 spółka dopiero zaczynała świadczyć powyższe usługi, stąd strata, która wynika z małego przychodu spółki tj. zaledwie ok. (…) tys. zł. Rok 2023 był pierwszym, normalnym rokiem działalności Spółki.

Podsumowując, dodana wartość ekonomiczna świadczonych podstawowych usług pozwala Spółce wypracowywać znaczące zyski.

a) W związku z Transakcja sprzedażową … osób w Spółce wykonywane są następujące czynności:

- Osoby zatrudnione w dziale …. przyjmują zamówienie 9…) - odbierają telefony od klientów, zapisują osoby chętne na (…), ustalają termin i miejsce docelowe (…), uzgadniają formę płatności.

- Pracownicy działu administracyjnego oraz d. ustalają ilość dostępnych s. do wykorzystania na daną trasę oraz dostępność kierowców, sprawdzają harmonogramy oraz grafiki pracowników.

- Klienci informowani są o dacie i godzinie odbioru mailowo, a również często telefonicznie.

- Ponadto, Spółka działa w oparciu o system informatyczny służący do samodzielnego zapisywania się klientów zainteresowanych ….

- Ceny za przejazd ustalane są na zasadach rynkowych, różniąc się w zależności od destynacji … oraz obszaru w jakim Spółka świadczy usługi.

 b) W odniesienie do usługi wymiany s. Wnioskodawca wskazuje, że transakcja występuje rzadko, sporadycznie i w zależności od zapotrzebowania.

 c) Transakcja sprzedaży … stanowiła transakcję incydentalną i obecnie już nie występuje w działalności Spółki.

 d) Wynajem a. jest transakcją długoterminową, która następuje na zasadach określonych w umowie. Spółka otrzymuje kwartalną zapłatę za usługę wynajmu, zaś podmiot wynajmujący zobowiązany jest do utrzymania wynajmowanych a. właściwym stanie technicznym (… i bieżące naprawy). Spółka otrzymuje z transakcji całkowitą wartość dodaną i nie ponosi bieżących kosztów eksploatacji p.

Spółka wskazuje, że do wykonywania działalności gospodarczej, w tym do wykonywania wskazanych czynności, wykorzystywane są następujące zasoby i aktywa:

1. Personel - Spółka zatrudnia wykwalifikowanych pracowników realizujących wskazane usługi.

2. Środki …:

- P. własne, wskazane w opisie sprawy.

- P. wynajmowane.

3. Powierzchnia biurowa - Spółka wynajmuje powierzchnię biurową niezbędną do prowadzenia bieżącej działalności, wyposażoną w odpowiednie środki do realizacji zadań administracyjnych, jak również przynależą do niej 2 miejsca parkingowe, zgodnie z zawartą umową.

4. Know-how - Spółka wykorzystuje wiedzę o sektorze działalności oraz bazę kontaktów, niezbędną do świadczenia usług.

5.L. i s. - Spółka posiada te … do bieżącej obsługi przedmiotu działalności. Nie są one bezpośrednio wykorzystywane do świadczenia wskazanych usług, jednak są konieczne przy okazji ich świadczenia.

6. Aktywa finansowe, potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pytania

1) Czy środki wypłacane podmiotom powiązanym przez Wnioskodawcę z tyt. zakupu usług oraz towarów stanowią tzw. „ukryte zyski” w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT?

 2) Czy w wyniku transakcji z podmiotami powiązanymi, z tytułu których Wnioskodawca otrzymuje przychód, powstaje wartość dodana pod względem ekonomicznym wyższa niż znikoma, o której mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

 1) Środki wypłacane podmiotom powiązanym przez Wnioskodawcę z tyt. zakupu usług oraz towarów nie stanowią tzw. „ukrytych zysków” w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

 2) W wyniku transakcji z podmiotami powiązanymi, z tytułu których Wnioskodawca otrzymuje przychód, powstaje wartość dodana pod względem ekonomicznym wyższa niż znikoma, o której mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT.

Ad 1)

Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

 1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

 a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

 b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

 4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym, jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

 5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

 6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

 7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

 8) wydatki na reprezentację;

 9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Dodatkowo, w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT znajduje się katalog takich wypłat, których nie zalicza się do ukrytych zysków:

1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

 2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącz-nie na cele działalności gospodarczej;

 3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Analiza cytowanych wyżej przepisów wskazuje, że środki wypłacane przez Wnioskodawcę na podstawie zawartych umów nie zostały ani wprost wskazane jako przykład ukrytego zysku, jak również nie zostały wprost wskazana jako przykład tytułu do wypłaty, który nie jest ukrytym zyskiem.

W związku z powyższym, należy odnieść się do ogólnej charakterystyki ukrytego zysku, którym zgodnie z cytowanym wcześniej art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT jest:

świadczenie pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Konstrukcja cytowanego wyżej przepisu wskazuje, że aby uznać świadczenie za ukryty zysk, każdy z powyżej wymienionych warunków musi być spełniony. Zostały one wymienione kolejno po sobie, po przecinkach - a zatem mamy do czynienia z koniunkcją - czyli sytuacją, w której wyrażenie jest prawdziwe (tu: spełniona została hipoteza przepisu) jeżeli wszystkie zdania są prawdziwe (tu: wszystkie warunki zostały spełnione) [zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2019 roku, sygn. akt: II SA/Wa 942/1].

Niemniej, w ocenie Wnioskodawcy, nie zostanie spełniony warunek związku między prawem do udziału w zysku oraz otrzymanym świadczeniem, gdyż tak jak wskazane w stanie faktycznym, współpraca z podmiotami powiązanymi nie wynika z powiązań i jakichkolwiek korzyści z tym związanych (tj. nie są to np. lepsze warunki niż rynkowe), a jedynie dostępność usługi, gdyż jak wskazano podmiot powiązany może je świadczyć w zakresie odpowiadającym potrzebom Spółki. Spółka podkreśla, że wypłata wynagrodzenia z tytułu ww. transakcji na rzecz podmiotu powiązanego nie będzie w rzeczywistości służyła dokapitalizowaniu podmiotu powiązanego. Wynika to z niezaprzeczalnego faktu, że wypłacane wynagrodzenie odpowiada świadczonym usługom.

Wykładni normy dokonuje Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r., stanowiący ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienie podatkowe, dalej: „Objaśnienia”) w rozumieniu w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”), który w pkt 6.2. wskazuje się, że:

„Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku. Do reguły tej (wyłączającej z dochodu z tytułu ukrytego zysku) nie powinno przypisywać się świadczeń pośrednio powiązanych z podstawowym przedmiotem działalności, tj. np. szeroko pojmowanych świadczeń doradczych, udostępniania wartości intelektualnych czy majątku. Czerpanie przez podmioty powiązane korzyści z takich świadczeń jak np. udostępnianie praw własności przemysłowej, może spełniać cechy uznania takiego świadczenia za ukryty zysk”.

W związku z powyższym, dla subsumpcji wyżej wskazanej normy szczególne znaczenie ma art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym ukrytym zyskiem jest m.in. nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ustawy o CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji. Wszystko, co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia Spółki:

1) wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

2) inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym,

3) wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

4) wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/ akcjonariuszem.

Sam fakt transakcji przeprowadzonej z podmiotem powiązanym nie stanowi dochodu z tytułu ukrytych zysków. Ukryte zyski bądź ich brak, konstytuuje cel danej transakcji, jej uzasadnienie gospodarcze oraz rynkowość wynagrodzenia. Jeżeli transakcja jest niezbędna do wykonywania działalności gospodarczej podatnika, a wynagrodzenie otrzymywane przez podmiot powiązany jest rynkowe, w ocenie Wnioskodawcy nie stanowi ono dochodów z tytułu ukrytych zysków.

Nie ulega wątpliwości, że w sytuacji stanowiącej przedmiot niniejszego wniosku o interpretację, wynagrodzenie wypłacone przez Wnioskodawcę na rzecz podmiotów powiązanych wymienionych w opisie stanu faktycznego będzie:

- świadczeniem pieniężnym (wynagrodzenie z tytułu wykonywania usług zostało wyrażone w pieniądzu);

- innym niż podzielony zysk (jego źródłem nie będzie uchwała o podziale zysku);

- świadczeniem, którego beneficjentem jest podmiot powiązany z Wnioskodawcą (podmiot powiązany).

Biorąc pod uwagę okoliczności wskazane w opisie stanu faktycznego, należy wskazać, że:

- okoliczność powiązań pomiędzy podmiotami nie ma wpływu na zasadność i racjonalność dokonywanych transakcji, w tym zasad rynkowych przy ich zawieraniu;

- zawarte transakcje realizują rzeczywiste potrzeby gospodarcze Spółki, które wymagałyby zrealizowania także w wypadku, gdyby transakcje nie zostały zawarte z podmiotem powiązanym;

- wynagrodzenie ustalone w ramach przedmiotowych transakcji ustalone zostało według wartości rynkowej,

- świadczenia będące przedmiotem transakcji są świadczeniami wykonywanymi bez związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeniami podjętymi (wykonanymi) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia.

W tym przypadku - co wynika ze stanu faktycznego - wynagrodzenie zostało ustalone w oparciu o dane rynkowe, zebrane przez Wnioskodawcę oraz inne podmioty z grupy firm skupionych wokół rodziny X w oparciu o ogólnodostępne dane oraz znajomość rynku, wynikającą z wieloletniej obecności na nim. Dokonując poszczególnych transakcji, Wnioskodawca na swoje potrzeby badał cenę rynkową danych usług.

Dla analizy, czy wynagrodzenie wypłacone podmiotom powiązanym będzie stanowić ukryty zysk, istotna jest także dyrektywa interpretacyjna wyrażona na str. 35 Objaśnień:

„Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi).”

Zgodnie z nią, istotnym kryterium dla oceny, czy dana wypłata mogłaby być ukrytym zyskiem, jest to, czy sama transakcja miałaby miejsce, gdyby nie uczestniczyłyby w niej podmioty powiązane. Transakcja musi więc zdać test racjonalności biznesowej.

W przypadku zawartych umów istnieją racjonalne biznesowo przesłanki za ich zawarciem oraz ich dalszym wykonywaniem przez Wnioskodawcę - są one związane ściśle z przedmiotem działalności Spółki, a dodatkowo (dzięki faktowi, że usługi i towary są nabywane od podmiotów powiązanych) cena za nie - choć wciąż rynkowa - może być korzystniejsza, niż w przypadku zakupu analogicznych towarów i usług od podmiotów z zewnątrz. W efekcie tego, minimalizuje się koszty działalności Wnioskodawcy, dzięki czemu zostaje zwiększona jego rentowność.

Tym samym (mając na uwadze rynkowość transakcji oraz jej racjonalność gospodarczą) w świetle definicji ukrytych zysków art. 28m ust. 3 UCIT (w tym nieumieszczeniu wypłaty z tytułu umowy o świadczenie usług w katalogu przykładowych świadczeń, będących ukrytymi zyskami) oraz treści Objaśnień będącego podstawą do szczegółowej wykładni przepisów dot. opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, wypłacane wynagrodzenie z tytułu zawartych umów nie może zostać uznane za ukryty zysk - co uzasadnia stanowisko Wnioskodawcy. Powyższe potwierdzają stanowiska organów podatkowych przedstawione w nw. interpretacjach indywidualnych.

 1) Dyrektora KIS z dnia 1 grudnia 2022 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.554.2022.1.BJ:

Ponoszone przez Państwa na rzecz udziałowca wydatki, z tytułu najmu aktywów, tj. hal przemysłowych, maszyn i wózków widłowych, nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Umowa wynajmu opisanych aktywów od udziałowca (podmiotu powiązanego) będzie zawarta na zasadach rynkowych i cena nie przekroczy wartości transakcyjnych zawieranych w podobnych umowach pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Dodatkowo, jak wskazano we wniosku Spółka nie posiada na własność swoich składników majątkowych, a wykorzystywane do działalności maszyny i wyposażenie spółka będzie posiadała na podstawie umowy najmu. Celem udziałowców nie jest alternatywne dokapitalizowanie Spółki nr 2 poprzez udostępnianie aktywów zamiast wniesienia wkładu. Zamysłem działalności Podatnika jest generowanie zysków, a nie na gromadzenie majątku w postaci środków trwałych. Ww. aktywa udziałowiec nabył we własnym zakresie i nie były one wcześniej własnością spółki Sp. z o.o. Jak wskazali Państwo umowa najmu musiałaby być również zawarta, nawet gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tzn. doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Co przy tym istotne, we wniosku wyraźnie wskazaliście Państwo, że umowa najmu z udziałowcem będzie uzasadniona biznesowo i będzie wynikać z potrzeb produkcyjnych firmy.

2) Dyrektora KIS z dnia 23 listopada 2022 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.202.2022.2.OK, w której wskazano, że:

Skoro zatem warunki usług realizowanych przez wspólnika Spółki z o.o. w ramach niezbędnych Usług będą miały charakter rynkowy (ustalenie wynagrodzenia na poziomie rynkowym jest zresztą wymogiem wynikającym wprost z przepisu kodeksu spółek handlowych) i usługi te są niezbędne, jako usługi o charakterze wsparcia w realizacji działalności Spółki z o.o. oraz świadczenia te nie dotyczą czynności zarządczych, które winny być wykonywane w ramach pełnienia funkcji członka zarządu to należy stwierdzić, że wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z o.o. z tytułu ww. Niezbędnych Usług nie będzie stanowiło ukrytego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy CIT.

3) Dyrektora KIS z dnia 4 kwietnia 2023 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.95.2023.1.MC, w której wskazano, że:

W świetle powyższych okoliczności wynajem nieruchomości handlowo-magazynowej, placów parkingowych jest uzasadnione potrzebami biznesowymi Spółki, a wynajmowana nieruchomość jest związana z prowadzoną działalnością Spółki w zakresie sprzedaży paliw. Zatem skoro transakcje będą dokonywane na warunkach rynkowych i powiązania podmiotów nie miały wpływu na warunki zawarcia transakcji to brak jest podstaw do uznania wypłacanego wynagrodzenia w związku z ww. najmem za ukryty zysk w rozumieniu przepisów o ryczałcie od dochodów spółek.

Mając zatem na uwadze powyższe okoliczności, a także dokonana wykładnie przepisów prawa podatkowego, transakcje w zakresie wynajmu od podmiotu powiązanego - spółki komandytowej nieruchomości handlowo-magazynowych, placów parkingowych nie stanowią ukrytych zysków i w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

 4) Dyrektora KIS z dnia 21 marca 2023 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.63.2023.2.AK, w której wskazano, że:

Spółka korzystając więc z najmu doprowadziła do sytuacji, gdzie może normalnie funkcjonować, realizować sprzedaż i osiągać zysk. Aby móc realizować swoją działalność tzn. posiadać magazyn dla towarów oraz odpowiednie biuro dla pracowników Spółka zdecydowała się na wynajem nieruchomości. Fakt, że najem nastąpił od podmiotu powiązanego wynika z jego dostosowania do potrzeb Spółki. Powiązania stron umowy nie miało/nie będzie miało wpływu na warunki zawarcia umowy najmu nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe okoliczności uznać należy, że w analizowanej sytuacji nie powstanie ukryty zysk, bowiem wynajmowany lokal użytkowy (magazyn z częścią biurową) jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy i konieczność jego wynajmu wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki, natomiast, jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, powiązania pomiędzy stronami umowy najmu nie miały wpływu na warunki jej zawarcia, a wynagrodzenie jest zawarte w cenach rynkowych.

Ad 2)

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 [ustawy o CIT - przyp. Wnioskodawcy] - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Podatnik nie może stosować ryczałtu od dochodów spółek jeśli (m.in.) jego struktura przychodów będzie zawierać ponad 50% przychodów z tytułu transakcji z podmiotami powiązanymi, które nie wytwarzają wartości dodanej pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Jeżeli z kolei próg ten zostanie przekroczony w toku stosowania ryczałtu od dochodów spółek, spółka utraci prawo do stosowania ryczałtu od dochodów spółek z końcem roku podatkowego, w którym przekroczono próg (art. 28l ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT).

Ustawa o CIT nie operuje definicją legalną „wartości dodanej pod względem ekonomicznym”, jak również nie określa jaką wartość stanowi „znikoma wartość dodana”. Z uwagi na fakt, że jest to pojęcie specjalistyczne, należy odwołać się do definicji ww. pojęcia z nauki ekonomii, a konkretnej mikroekonomii. Wartość dodana, w ujęciu mikroekonomicznym, to:

- przyrost wartości dóbr w wyniku procesu produkcji (Kubiak E., Nakonieczna-Kisiel H. (1999). Ekonomia Makroekonomiczne podstawy polityki gospodarczej, Wydawnictwo Samorządowe FRDL, Warszawa str. 43) lub,

- różnica pomiędzy utargiem przedsiębiorstwa a kosztami zakupów materiałów i usług od innych firm, zatem jest to różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem pozyskania koniecznych nakładów; różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem nabycia dóbr i usług od innych firm (R. Barto, Makroekonomia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1997, str. 59) lub,

- różnica pomiędzy wartością rynkową produktu lub usługi a kosztami wytworzenia (W. Smid Boss Leksykon, Dr Lex, Kraków 2012, str. 576).

Natomiast odnosząc się do pojęcia znikomy wskazać należy, że zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego PWN, znikomy, to «bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub znaczenia» (https://sjp.pwn.pl).

Takie rozumienie potwierdzają stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zob. pismo z dnia 4 marca 2024 r., 0111-KDIB2-1.4010.2.2024.1.DD; pismo z dnia 18 stycznia 2023 r., 0114-KDIP2-2.4010.194.2022.2.KW) oraz stanowisko doktryny prawa (por. P. Małecki, M. Mazurkiewicz [w:] P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Komentarz. Podatki i rachunkowość, wyd. XIV, Warszawa 2023, art. 28(j).)

Usługami o niskiej wartości dodanej są usługi o charakterze rutynowym, wspomagające działalność główną usługobiorcy, ogólnie lub łatwo dostępne, które nie przyczyniają się do powstania wartości dodanej dla usługodawcy lub usługobiorcy. Będą to zatem usługi, które charakteryzują się niskim poziomem ryzyka gospodarczego i nie mają istotnego wpływu na pozycję rynkową stron transakcji. Pogląd taki został wyrażony w licznych stanowiskach organów podatkowych (m.in. interpretacja indywidualna dyrektora KIS z dnia 21 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.575.2023.1.IN)

Rozpatrując w tym kontekście transakcje sprzedażowe dokonywane przez Spółkę, wartość dodaną stanowi zysk, tj. nadwyżka przychodu z transakcji ponad koszty, z jakimi wiąże się transakcja. Zysk po stronie Spółki należy odnieść do zysku na transakcji (skala mikroekonomiczna) lub zysku całej działalności (skala makroekonomiczna). Mając na uwadze, że zarówno realizowane usługi, jak i Spółka są rentowne (wykazuje zysk zarówno na transakcjach sprzedażowych, jak też na całej swojej działalności i zysk ten nie jest znikomy), to nie ma wątpliwości, że z perspektywy Spółki powstaje istotna wartość dodana pod względem ekonomicznym.

Za stanowiskiem, że usługi świadczone przez Spółkę nie stanowią usług o niskiej wartości dodanej przemawia również fakt, iż Spółka poświęciła istotne aktywa dla zbudowania zdolności do świadczenia Transakcji sprzedażowych, zatrudniając wykwalifikowany personel i nabywając środki … niezbędne do realizowania usług. Z uwagi na to, prowadzenie przez Spółkę jej działalności i dokonywanie Transakcji sprzedażowych charakteryzuje się istotnym poziomem ryzyka gospodarczego spoczywającego na Spółce.

W ocenie Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym transakcje nie są transakcjami rutynowymi, a ponadto charakteryzują się pewnym (tj. wyższym niż niskie) stopniem ryzyka gospodarczego po stronie Spółki - są to transakcje związane z przedmiotem działalności Spółki o charakterze innym niż pomocniczy, co już przesądza o wykluczeniu ich z grona transakcji, w wyniku których nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym.

W wyniku tego, w ocenie Wnioskodawcy, nawet jeżeli przychody Spółki z tytułu transakcji z podmiotami powiązanymi wskazanymi w opisie stanu faktycznego miałyby przekroczyć 50%, to Spółka nie utraci prawa do stosowania ryczałtu od dochodów spółek, ponieważ z transakcjami z podmiotami powiązanymi wiąże się powstanie wartości dodanej pod względem ekonomicznym.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych:

1) Dyrektora KIS z dnia 15 marca 2024 r., 0111-KDIB2-1.4010.38.2024.1.AS:

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że w przedstawionym we wniosku okolicznościach nie można uznać, że świadczone przez Państwa na rzecz podmiotu powiązanego usługi najmu stanowią transakcje, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Wskazane usługi najmu nie stanowią bowiem dla podmiotu powiązanego z Państwem (Usługobiorcy) - którego przedmiotem działalności jest m.in. produkcja (...) kosmetyków - usług wspomagających. Usług tych nie można również uznać za usługi rutynowe, łatwo dostępne oraz charakteryzujące się niskim poziomem ryzyka. Usługi te niewątpliwie przyczynią się do powstania wartości dodanej zarówno dla Usługodawcy (Wnioskodawcy) jak i Usługobiorcy (Najemcy) a wartość ta nie będzie znikoma.

2) Dyrektora KIS z dnia 2 maja 2024 r., 0111-KDIB2-1.4010.63.2024.1AJ:

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że przeważającą działalnością Spółki jest działalność rachunkowo-księgowa oraz doradztwo podatkowe. Swoje przychody osiągacie Państwo z tytułu prowadzenia szeroko rozumianej księgowości dla podmiotów powiązanych. Na dzień złożenia wniosku z tego tytułu generowanych jest 100% przychodów Spółki. Usługi wymienione we wniosku stanowią przedmiot Państwa działalności. Pozyskaliście i zatrudniliście Państwo wykwalifikowanych pracowników, ponosicie również Państwo koszty zakupu sprzętu komputerowego, najmu nieruchomości, zakupu oraz utrzymania programów księgowych [...]

Z powyższego wynika więc, że prowadzą Państwo aktywną działalność gospodarczą, a swoich dochodów nie opierają na pasywnych źródłach przychodów. Biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej przez Państwo działalności, zakres zaangażowanych zasobów do wykonania tych usług, stwierdzić należy, że świadczone usługi przyczynią się do powstania wartości dodanej, a wartość ta nie będzie znikoma.

3) Dyrektora KIS z dnia 8 kwietnia 2024 r., 0111-KDIB1-2.4010.90.2024.1.ANK:

Z opisu sprawy wynika, że usługi (1-4) o których mowa we wniosku nie są usługami o charakterze ogólnym, łatwo dostępnym czy rutynowym. Usługi, świadczone przez Spółkę nie znajdują się również w wykazie usług o niskiej wartości dodanej. Do ich świadczenia niezbędna jest wiedza: o sektorze, specyfice produkcji, szeroka baza kontaktów ułatwiających dystrybucję oraz zaopatrzenie, a także wykwalifikowana kadra. Świadczenie ww. usług przez Spółkę pozwala skupić się Spółce powiązanej na jej statutowej działalności jaką jest produkcja. Koncentracja funkcji w różnych podmiotach pozwala na utrzymywaniu konkurencyjności w porównaniu z innymi producentami z branży. Jednocześnie podział zadań pozwala na efektywniejsze gospodarowanie Spółki powiązanej, ograniczenie ryzyka, przyspieszenie i usprawnienie procesów zakupu, sprzedaży, logistyki i transportu oraz produkcji. Podmioty z Grupy cechują się specjalizacją, co też wynika ze strategii gospodarczej podmiotów powiązanych (osobny podmiot produkcyjny oraz osobny podmiot zajmujący się wsparciem sprzedażowym, zakupowym, wsparciem produkcji i logistycznym). Spółka stosuje się do stawek wynikających z analizy danych porównawczych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy wniosku. W związku z powyższym wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

 1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

 2) świadczenia wykonane na rzecz:

 a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

 b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

 4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

 5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

 6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

 7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

 8) wydatki na reprezentację;

 9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W świetle art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

 1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

 2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

 3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy o CIT,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:

Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1 jest ustalenie, czyśrodki wypłacane podmiotom powiązanym przez Wnioskodawcę z tyt. zakupu usług oraz towarów stanowią tzw. „ukryte zyski” w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…).

W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotów powiązanych przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.

Przy czym, jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.

W relacji spółka – podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).

Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do opisu sprawy przedstawionego we wniosku oraz wątpliwości Wnioskodawcy stwierdzić należy, że środki wypłacane podmiotom powiązanym przez Wnioskodawcę z tyt. zakupu usług oraz towarów nie będą stanowiły ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji Transakcje zakupowe nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Jak wynika z opisu sprawy, dokonywane Transakcje zakupowe obejmujące najem s.  oraz najem powierzchni biurowej, mają charakter długoterminowy i stały a Wnioskodawca płaci za nie zryczałtowaną miesięczną kwotę wynagrodzenia.

Z kolei Transakcje zakupowe obejmujące refakturę kosztów z tytułu … oraz zakup p. były transakcjami jednorazowymi.

Wszystkie cztery Transakcje zakupowe mają/miały rzeczywisty charakter, a wynagrodzenie należne kontrahentom z tytułu świadczonych usług i nabytych towarów zostało określone na warunkach rynkowych. Rynkowa wartość transakcji, które zastosowane zostały w transakcjach są znane z uwagi na wieloletnią obecność podmiotów na rynku usług …. Gdyby nie doszło do wskazanych we wniosku Transakcji zakupowych, konieczne byłoby dokonanie tożsamych transakcji z podmiotami niepowiązanymi. Nabyte w ramach Transakcji zakupowych środki … nie były uprzednio (przed dokonaniem Transakcji zakupowych) własnością Wnioskodawcy. Najem środków … (a., świadczone usługi i nabyte s. są konieczne dla działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazuje, że do nabycia usług doszłoby także wtedy, gdyby nie uczestniczył w niej podmiot powiązany (tzn. doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi).

Zatem stwierdzić należy, że zakup przez Spółkę od podmiotów powiązanych opisanych we wniosku usług oraz towarów (Transakcji zakupowych) nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji Transakcje zakupowe nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało zatem uznać za prawidłowe.

Ad 2.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia m.in. łącznie następujące warunki mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:

 a) z wierzytelności,

 b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

 c) z części odsetkowej raty leasingowej,

 d) z poręczeń i gwarancji,

 e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

 g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Należy zauważyć, że podatnik, aby móc wybrać formę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest zobowiązany łącznie spełnić wszystkie warunki określone w powołanym wyżej przepisie art. 28j ust. 1 ustawy CIT. Przy czym warunki te podatnik musi spełniać w każdym okresie korzystania z tej formy opodatkowania.

Wskazane w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, warunki dotyczące struktury przychodów mają w zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z nowej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.

W przypadku transakcji, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma (lit. g) – transakcje te ograniczone są do podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.

W przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT, ustawodawca wyklucza bowiem możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodu spółek przez podmioty uzyskujące więcej niż 50% przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi ale wyłącznie w sytuacji, gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Przedmiotem wątpliwości w zakresie pytania nr 2 jest ustalenie, czy w wyniku transakcji z podmiotami powiązanymi, z tytułu których Wnioskodawca otrzymuje przychód, powstaje wartość dodana pod względem ekonomicznym wyższa niż znikoma, o której mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT.

Odnosząc się zatem do wątpliwości Wnioskodawcy w niniejszej sprawie wskazać należy, że z literalnego brzmienia art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT wynika, że jednym z warunków opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest to, aby u podatnika korzystającego z tej formy opodatkowania mniej niż 50% przychodów z działalności, osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodziło z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zawiera definicji wartości dodanej pod względem ekonomicznym. Zatem, w pierwszej kolejności należy odnieść się do słownikowej definicji tego pojęcia. Zgodnie z Encyklopedią Zarządzania – ekonomiczna wartość dodana (EVA – Economical Value Added) obrazuje efekt gospodarowania przedsiębiorstwa. Stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pomiaru wartości firmy. Bazuje na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt.

Zaznaczyć przy tym należy, że osiągana na danej transakcji marża nie będzie jedynym wyznacznikiem/elementem kalkulacji wartości dodanej pod względem ekonomicznym.

Istnieje bowiem możliwość, że przy dodatniej marży ekonomiczna wartość dodana nie powstanie lub będzie znikoma.

Natomiast, odnosząc się do pojęcia „znikomy” wskazać należy, że zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego, znikomy, to «bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub znaczenia» (https://sjp.pwn.pl).

Jak wynika z opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca realizuje Transakcje sprzedażowe do podmiotów powiązanych tj.: usługi …, usługi wymiany …, sprzedaż …, wynajem a. Spółka do wykonywania działalności gospodarczej, w tym do wykonywania wskazanych czynności, wykorzystuje odpowiednie zasoby i aktywa tj.: personel zatrudniony przez Spółkę; środki … własne oraz wynajmowane; powierzchnię biurową wynajmowana do której przynależą 2 miejsca parkingowe, zgodnie z zawartą umową, know-how, … do bieżącej obsługi przedmiotu działalności, które nie są bezpośrednio wykorzystywane do świadczenia wskazanych usług, jednak są konieczne przy okazji ich świadczenia oraz aktywa finansowe, potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wymienione we wniosku Transakcje sprzedażowe są rentowne bowiem Spółka wykazuje zysk zarówno na poszczególnych transakcjach sprzedażowych, jak i na całej swojej działalności.

Spółka ponadto angażuje istotne aktywa do świadczenia Transakcji sprzedażowych, w tym zatrudnienia wykwalifikowany personel oraz nabywa środki … niezbędne do realizowania usług. Transakcje sprzedażowe nie są rutynowe i wiążą się z wyższym stopniem ryzyka gospodarczego oraz nie są transakcjami o charakterze pomocniczym, lecz stanowią główny przedmiot działalności Spółki. Nie są to usługi o niskiej wartości dodanej, które charakteryzowałyby się rutynowością, łatwą dostępnością czy brakiem wpływu na pozycję rynkową stron transakcji. Transakcje sprzedażowe realizowane przez Spółkę wynikają ze strategii gospodarczej i specjalizacji w ramach grupy podmiotów powiązanych. Podział zadań pozwala na efektywniejsze gospodarowanie, ograniczenie ryzyka, przyspieszenie i usprawnienie procesów, co stanowi wartość dla wszystkich stron transakcji.

Biorąc pod uwagę rodzaj i zakres usług oraz zaangażowanie zasobów Spółki towarzyszących transakcjom stwierdzić należy, że wymienione we wniosku Transakcje sprzedażowe niewątpliwie przyczynią się do powstania wartości dodanej, i wartość ta nie będzie znikoma. Ponadto prowadzą Państwo aktywą działalność gospodarczą, a swoich dochodów nie opierają Państwa na pasywnych źródłach przychodów.

Przypomnieć należy, że warunek dotyczący uzyskiwania przychodów z transakcji podmiotami powiązanymi na poziomie niższym niż 50% dotyczy wyłącznie sytuacji, w której w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Powyższa sytuacja nie będzie miała miejsca w omawianej sprawie.

Reasumując, zgodzić należy się z Państwem, że w wyniku wymienionych we wniosku Transakcji sprzedażowych z podmiotami powiązanymi, z tytułu których Wnioskodawca otrzymuje przychód, powstaje wartość dodana pod względem ekonomicznym wyższa niż znikoma, o której mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00