Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [336 z 532]

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.217.2024.1.KK

W zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości zlokalizowanej za granicą.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości za granicą. Treść wniosku jest następująca.

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest fundacją działającą na podstawie przepisów prawa polskiego oraz statutu. Fundacja X w dniu (…) 2012 r. została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym przez Sąd Rejonowy (…), XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (…).Fundacji X zostały nadane numery NIP: (…) oraz REGON: (…). Fundacja X z dniem (…) 2018 r. została zarejestrowana jako organizacja pożytku publicznego. Fundacja zgodnie ze Statutem działa na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami. Celem Fundacji jest (…).

Fundacja prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego i realizuje swoje cele poprzez (…).

Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych, kościołów, związków wyznaniowych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z jej celem.

Istotę i wagę działań realizowanych w Fundacji X zaprezentować można w działaniach zrealizowanych w samym roku 2023, do których należało m.in. (…).

Wnioskodawca prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. z 2019 r. poz. 688 z późn. zm.). Fundacja finansuje swoją działalność ze środków pochodzących z darowizn otrzymywanych od osób prawnych i fizycznych. W związku z dalszym rozwojem działalność Fundacji, Fundacja podjęła decyzję o otwarciu biura (…) w miejscowości (…), a tym samym dokonania nabycia nieruchomości (…) w miejscowości (…). Podjęcie tej decyzji spowodowane było intencją Fundacji do stworzenia w nowej lokalizacji biura w ramach nieodpłatnej działalności statutowej.

Centrum będzie stanowić miejsce spotkań (…). Nieruchomość będzie zorganizowana jako biuro Fundacji. Lokalizacja (…) w (…) we Włoszech pozwoli na (…)

Czynność cywilnoprawna polegająca na nabyciu nieruchomości będzie miała miejsce we Włoszech.

Pytanie

Czy nabycie nieruchomości zlokalizowanej we Włoszech będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej jako: ustawa o PCC), art. 1 (winno być: art. 1 ust. 1 pkt 1) podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)(uchylona),

d)umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)umowy dożywocia,

f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)(uchylona),

h)ustanowienie hipoteki,

i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)umowy depozytu nieprawidłowego,

k)umowy spółki.

Jednocześnie na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1)rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2)rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) nabywana nieruchomość znajduje się na terytorium Włoch, a nie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z tym na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC, transakcja nabycia nieruchomości we Włoszech nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Z kolei w odniesieniu do art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC, transakcja może podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce, jeśli rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) nabywana nieruchomość znajduje się we Włoszech, nabywca ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże czynność cywilnoprawna zostanie dokonana na terytorium Włoch. Tym samym na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy PCC, transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Z powyższego wynika, iż transakcja nabycia nieruchomości we Włoszech przez Wnioskodawcę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Jednolity tekst ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych został opublikowany  w Dz.U. z 2024 r. poz. 295.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…) Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00