Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [48 z 517]

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.398.2024.1.IN

Brak utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na skutek posiadania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie braku utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na skutek posiadania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki komandytowej. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wspólnikami spółki komandytowej są wyłącznie osoby fizyczne.

Wnioskodawca obecnie rozważa wybór opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek (dalej: „Ryczałt”). Wnioskodawca zakłada, ze spełniał będzie warunki pozytywne do skorzystania z Ryczałtu (art. 28j ustawy o CIT) i nie będzie spełniał negatywnych (art. 28k ustawy o CIT).

Możliwe jest, ze Wnioskodawca po przejściu na Ryczałt zawiąże nową spółkę - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której byłby jedynym udziałowcem. Możliwe jest jednak, ze spółka w organizacji nie zostałaby zgłoszona do KRS i funkcjonowałaby przez kilka miesięcy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Z rożnych przyczyn może się bowiem okazać, ze powołana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji nigdy nie zostanie zarejestrowana w KRS, bowiem Wnioskodawca nie złoży zgłoszenia do KRS, nastąpi odmowa wpisu do KRS lub upłynie termin sześciomiesięczny do zgłoszenia KRS. Wówczas nigdy nie powstanie docelowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wnioskodawca zastanawia się, czy w opisanej powyżej sytuacji, gdy zawiąże spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, ale nie zostanie ona zarejestrowana w KRS przestanie spełniać warunek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT.

Pytanie

Czy posiadanie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji spowoduje, że w świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT przestanie spełniać warunek do skorzystania z Ryczałtu i utraci prawo do Ryczałtu?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, fakt posiadania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji nie spowoduje, że w świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT przestanie spełniać warunek do skorzystania z Ryczałtu i utraci prawo do Ryczałtu.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT opodatkowaniu Ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie m.in. następujący warunek: 5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że jeżeli spółka posiada udziały (akcje) w kapitale innej spółki, nie może skorzystać z opodatkowania Ryczałtem.

Natomiast - jak wskazano w opisie sprawy - możliwe jest, że Wnioskodawca będzie posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. W okresie, w którym będzie istniała nie będzie jej można uznać za spółkę, o której mowa w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT. Z rożnych przyczyn może się bowiem okazać, ze powołana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji nigdy nie zostanie zarejestrowana w KRS, bowiem Wnioskodawca nie złoży zgłoszenia do KRS, nastąpi odmowa wpisu do KRS lub upłynie termin sześciomiesięczny do zgłoszenia KRS. Wówczas nigdy nie powstanie docelowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dopiero, gdyby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji została wpisana do KRS będzie można uznać, że Wnioskodawca posiada udziały w spółce, o której mowa w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT (tj. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) i wówczas utraci prawo do Ryczałtu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805, ze zm. dalej: „ustawa o CIT”):

Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

Podatnik, aby móc wybrać nową formę opodatkowania jest zobowiązany spełnić warunki określone w ww. przepisach o ryczałcie. Dodatkowo przepisy zawarte w art. 28k ust. 1 wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji.

Stosownie do art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o CIT:

Podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem:

4) roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym:

a) podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4–6,

Państwa wątpliwości dotyczą utraty prawa do opodatkowania ryczałtem na skutek posiadania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka komandytowa rozważa wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Spółka zakłada, że będzie spełniała warunki pozytywne do skorzystania z ryczałtu wskazane w art. 28j ustawy o CIT i nie będzie spełniała negatywnych warunków podmiotowych wskazanych w art. 28k ustawy o CIT. Po przejściu na ryczałt Spółka komandytowa zawiąże nową spółkę – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której będzie jedynym udziałowcem. Możliwe jest, że Spółka w organizacji nie zostałaby zgłoszona do KRS i funkcjonowałaby przez kilka miesięcy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Może też się zdarzyć, że docelowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nigdy nie powstanie.

Stosownie do art. 4a pkt 21 ustawa o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:

a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółkę kapitałową w organizacji,

c) spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z art. 4a pkt 14 ustawy o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 21.

Z kolei w myśl art. 4a pkt 16 ustawy o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o udziale (akcji) - oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3.

Zauważyć należy, że na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, poprzez pojęcie udział (akcje) należy również rozumieć również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce komandytowej.

Z przepisu art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT wynika wprost, że jeżeli spółka posiada udziały (akcje) w kapitale innej spółki, tytuły uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogół praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz inne prawa majątkowe związane z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, to w takim przypadku nie może skorzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28c i nast. ustawy o CIT. Na powyższe wskazuje jednoznacznie językowa wykładnia przedmiotowej regulacji.

Zauważyć należy, iż w orzecznictwie zarówno Sądu Najwyższego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także w piśmiennictwie ukształtowany jest pogląd, w myśl którego przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem, a jedynie w sytuacjach wątpliwych, gdy językowa wykładnia nie doprowadza do ustalenia jednoznacznej treści normy prawnej, należy skorzystać z innych metod wykładni w taki sposób, by wyinterpretowana norma spójna była z innymi normami skorelowanymi, jak również by jednocześnie w pełni odzwierciedlała intencje racjonalnego ustawodawcy. Stanowisko to ma swoje oparcie przede wszystkim w założeniu, że źródłem wiedzy, zarówno dla podatnika, jak i organów stosujących prawo, jest i zawsze będzie tylko językowe znaczenie norm prawnych, albowiem przekaz językowy rozumiany jako możliwy sens słów jest powszechną metodą komunikowania się ustawodawcy z podatnikiem i organami stosującymi prawo.

Jednocześnie brak spełnienia powyższego warunku w trakcie korzystania z tej formy opodatkowania może spowodować utratę prawa do opodatkowania ryczałtem, na podstawie art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy CIT.

Jak wskazali Państwo we wniosku, spółka komandytowa zawiąże nową spółkę w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek i będzie jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Podkreślić należy, że w myśl art. 4a pkt 21 ustawy o CIT poprzez spółkę należy rozumieć również spółkę kapitałową w organizacji tj. m.in. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Zatem, w świetle wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że w świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT spółka komandytowa nie będzie spełniała tego warunku, bowiem będzie posiadała udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, która może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Wynika to z literalnego brzmienia ww. przepisu. Tym samym, spółka komandytowa utraci prawo do opodatkowania ryczałtem zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o CIT.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00