Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [24 z 477]

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.186.2024.2.MG

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.   

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 9 września 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą ..., NIP: ..., polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Głównym przedmiotem Pana działalności jest działalność związana z oprogramowaniem (...). Oprócz tego, prowadzi Pan działalność m.in. związaną z doradztwem w zakresie informatyki (...). Nie korzysta Pan z ulgi na badania i rozwój w rozumieniu art. 26e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2021, poz. 1128, dalej zwana ustawą o PIT). Wykonuje Pan czynności opisane w niniejszym wniosku na terytorium RP, na własny rachunek i własną odpowiedzialność. Nie zatrudnia Pan pracowników, ani nie posiada usługodawców świadczących na Pana rzecz czynności zleconych na podstawie umów zlecenia albo o świadczenie usług. Rozlicza się Pan na podstawie księgi przychodów i rozchodów.

Wykonuje Pan w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez Pana harmonogramu prace na rzecz Zleceniodawcy polegające na projektowaniu i tworzeniu modularnego systemu rozszerzeń do głównego produktu spółki ... (Zleceniodawcy). Produkt ten jest agregatem rozwiązań ... (platformą) pozwalających na skomponowanie sklepu internetowego w oparciu o uniwersalną i niezależną od ... strukturę danych. Głównymi celami prac jest zaprojektowanie architektury wspomnianego systemu modularnego, przygotowanie jej pod problemy związane z unifikacją funkcjonalności wielu ...oraz do instalacji w trybie .... Poza samym projektowaniem, zadaniem Pana jest również implementacja, aktywny rozwój oraz prace utrzymaniowej przy wyżej wymienionych rozwiązaniach. Dodatkowo, częścią Pana pracy jest także budowa narzędzia ...pozwalającego na wygenerowanie działającego projektu sklepu pod zadaną przez użytkownika platformę... oraz wybrane przez niego moduły. ... do tworzenia projektu ma docelowo wykorzystywać serię generatorów kodu oraz rozwiązania ....

Aktualnie, wynikiem Pana pracy są prototypy systemu modułów, samych modułów oraz narzędzia … do ich wykorzystywania, używane już w tym momencie wewnętrznie przez dział testerów oraz dział marketingowy spółki …. Docelowo rozwiązania mają być ustabilizowane i używane przez ww. działy Spółki oraz potencjalnie też przez użytkowników zewnętrznych (np. agencje IT). Wszystkie te narzędzia stanowią główny produkt ….

Produkty opisane wyżej, tj. modularny system rozszerzeń do głównego produktu Spółki oraz narzędzie …, a także wszelkiego rodzaju opracowane w związku z nimi rozwiązania techniczne mają nowy i innowacyjny charakter. Jest to pierwszy na rynku … dający użytkownikowi dostęp do …. - agnostycznego modelu danych oraz systemu modułów zbudowanego na jego podstawie. Obecnie na rynku brakuje tego typu rozwiązań. Produkt pozwala na wytworzenie sklepu działającego w wybranym środowisku … w bardzo szybkim czasie (wygenerowanie oraz wdrożenie pierwszej wersji sklepu zajmuje kilkanaście minut). Dodatkowo korzystanie z agnostycznej warstwy danych pozwala klientom na zmianę silnika … bez konieczności (lub z minimalną) ingerencji w kod …. Dla przykładu - klient może zmienić lokalizację sklepu z platformy …na … zmieniając tylko kilka fragmentów kodu. A następnie może dodać nowy moduł do sklepu również za pomocą kilku „kliknięć” (lub uruchomienia jednej komendy w terminalu).

W wyżej opisanych pracach bierze Pan czynny udział od września 2023 r. Natomiast, co należy podkreślić, przedmiotem Pana pracy, wykonywanej w ramach działalności, jest głównie oprogramowanie oraz tworzenie schematów technicznych oraz dokumentacji wykorzystywanych do wdrożenia tegoż oprogramowania. Ww. pojęcia jak Oprogramowaniemoduły czy narzędzia należy rozumieć jako program komputerowy. Pojęcia te dotyczą efektów Pana pracy w postaci stworzenia odrębnego programu komputerowego, które podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pojęcia te są używane zamiennie, żeby określić te same efekty w postaci stworzenia programu komputerowego, które podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Z uwagi na fakt, iż za każdym razem przedmioty Pana pracy odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, nowym oraz twórczym charakterem, nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć, a także nie są jedynie techniczną, lecz twórczą realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę, oznacza to, że każdego rodzaju przedmioty Pana pracy są utworem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2509).

Opisywane we wniosku Pana działania nie są czynnościami rutynowymi i powtarzalnymi, ponieważ zadania wykonywane przez Pana, a co za tym idzie efekty Pana prac, mają na celu wytworzenie nowych programów, jak również wprowadzenie stałych usprawnień poprawiających skuteczność ich działania, dostosowywania systemu do aktualnych potrzeb Zleceniodawcy. Każda dokonana modyfikacja i zmiana jest inna, wynika z konkretnego zapotrzebowania. Opisane w stanie faktycznym prace podejmowane przez Pana nie mają charakteru prac rutynowych, gdyż zadania i problemy, przed którymi stawiany jest Pan wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności.

Pana działalność w zakresie tworzenia odrębnego oprogramowania jest prowadzona bezpośrednio przez Pana. Efektem Pana pracy każdorazowo są odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Czasem rozwija Pan oprogramowanie już istniejące, ale należy podkreślić, iż zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów - efekty Pana pracy są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W przypadku rozwijania oprogramowania efekty pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia przed implementacją stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Prawa autorskie są tworzone w oparciu o wiedzę bazującą na doświadczeniu oraz specjalistycznym wykształceniu. Cel, w postaci wytworzenia wyżej opisanych produktów, wymusza na Panu abstrakcyjne oraz nieszablonowe podejście do tworzonego kodu, który musi nie tylko prawidłowo działać, ale również być optymalny pod względem szybkości działania oraz zużycia zasobów. Wszystko to sprawia, że powstałe funkcjonalności (moduły) programów są unikalne i innowacyjne. Wytworzenie produktów poprzedza wnikliwa analiza oraz projektowanie zmian w kodzie, które mają zostać zaimplementowane w oparciu o dotychczasowe doświadczenie oraz praktyczną wiedzę, która nie jest powszechna.

Prowadząc działalność opisywaną w niniejszym wniosku, osiąga Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co oznacza, że przenosi Pan, na podstawie odrębnej umowy, autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych podlegających ochronie na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), na Zleceniodawcę. Przeniesienie majątkowych praw autorskich do programu komputerowego każdorazowo (zarówno w przypadku tworzenia jak i rozwijania/ulepszania), następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Na podstawie umowy o świadczenie usług na rzecz Zleceniodawcy, wystawia Pan faktury, w których wyodrębnia się wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac.

Rozliczenie wynagrodzenia wypłacanego na rzecz Pana za przeniesienie praw autorskich do stworzonych programów komputerowych następuje na podstawie zestawienia godzinowego w ramach szeregu szczegółowo opisywanych przez Pana aktywności.

W ramach prowadzonej działalności świadczy Pan również czynności managerskie, które polegają m.in. na zarządzaniu zespołem czy uczestnictwie w różnego rodzaju spotkaniach służbowych i otrzymuje Pan z tego tytułu wynagrodzenie. Czynności managerskie są wyodrębnione w zestawieniu godzinowym. Z zestawienia godzinowego wynika precyzyjnie jaka część czasu pracy została przeznaczona na czynności managerskie, jakie na tworzenie i rozwijanie oprogramowania. Prowadzi Pana wyodrębnioną ewidencję przychodów i kosztów, dotyczących kwalifikowanego IP zgodną z wymogami art. 30cb ustawy PDOF i w konsekwencji jest w stanie precyzyjnie ustalić dochód będący podstawą opodatkowania preferencyjną stawką 5%.

Ponosi Pan koszty zakupu specjalistycznego oprogramowania oraz sprzętu potrzebnego do wykonywania prac opisanych we wniosku. Wydatki te są niezbędne do stworzenia opisanych we wniosku programów komputerowych, są bezpośrednio związane z wytworzeniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Uzupełnienie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W piśmie przesłanym 9 września 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania.

1)Jakiego roku/lat podatkowych dotyczy Pana wniosek w zakresie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego?

Odpowiedź:Wniosek dotyczy całego roku podatkowego 2024 i lat podatkowych następnych, kiedy będzie realizowana działalność opisana we wniosku. Działalność opisana we wniosku będzie realizowana kilka lat, jednakże nie potrafi Pan wskazać dokładnej liczby lat.

2)Jaka jest/będzie forma opodatkowana Pana działalność gospodarczej w okresie, którego dotyczy wniosek (wg skali podatkowej, tzw. podatkiem „liniowym”,)?

Odpowiedź: Od 2024 r. włącznie jest i będzie Pan opodatkowany w następnych latach podatkowych tzw. podatkiem liniowym, czyli w okresie którego dotyczy wniosek, a zatem przez cały okres kiedy będzie Pan uzyskiwał dochody uzyskane z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do efektów pracy w postaci programów komputerowych.

3)Czy w okresie którego dotyczy przedmiotowy wniosek tworzy oraz ulepsza/modyfikuje Pan „program komputerowy” w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Należy zauważyć, że przedmiotem Pana zapytania jest możliwość zastosowania 5% stawki opodatkowania wobec dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskanych z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania wytwarzanego/rozwijanego przez Pana. Przy tak sformułowanym pytaniu, Organ nie rozstrzyga, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową. Informacje w tym zakresie winny być elementem przedstawionego opisu stanu faktycznego.

Odpowiedź: Tak, tworzy Pan oraz ulepsza programy komputerowe w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegającej na działalności podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w postaci projektowania oraz tworzeniu modularnego systemu rozszerzeń do produktu będącego agregatem rozwiązań … pozwalających na skomponowanie sklepu internetowego w oparciu o uniwersalną i niezależną od silnika … ….

4)W jakim okresie powstawało „Oprogramowanie”, o którym mowa we wniosku?

Odpowiedź:Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku powstaje od lipca 2023 r.

5)Czy uczestniczy Pan we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Uczestniczy Pan we własnych pracach polegających na wytwarzaniu i rozwijaniu „Oprogramowania”.

6)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija Pan program komputerowy obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług? Jeżeli tak, należy wskazać jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności?

Odpowiedź: Tak, działalność w ramach której tworzy Pan oprogramowanie obejmuje łączenie i wykorzystywanie wiedzy na temat działania silników … oraz kształtowanie/tworzenie wiedzy na temat możliwości ich konsolidacji za wspólną warstwą …. Drugim zakresem wiedzy i umiejętności które wykorzystuje Pan oraz rozwija to wiedza na temat tworzenia systemów modularnych wraz ze wszystkimi problemami i możliwościami które z nich wynikają, czyli instalacja i zarządzanie oraz współzależności. Wiedza ta służy do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów.

7)Czy Pana prace są podejmowane są w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań? Jeśli tak, to :

Odpowiedź: Tak, będzie Pan podejmował systematyczne prace w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

a)Jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych programów komputerowych w poszczególnych latach oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odpowiedź: Pierwszym celem było przygotowanie wersji …działającego systemu modułów wraz z implementacją modułów pokrywających funkcjonalności w sklepach … w … do kwietnia 2024 r. Drugim celem było zaprojektowanie oraz naniesienie poprawek do architektury systemu modułów oraz wspierającego go narzędzia … do początku 2025 r. Na kolejne lata planowany jest rozwój zarówno systemu modułowego jak narzędzi wspomagających, ale dokładne plany zostaną określone dopiero w następnym roku. Źródłem finansowania zaplanowanych prac są środki własne Pana i środki Zleceniodawcy.

b)Jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych latach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź: Został zrealizowany pierwszy cel w postaci przygotowania wersji … działającego systemu modułów wraz z implementacją modułów pokrywających funkcjonalności w sklepach … do kwietnia 2024 r. Drugi cel w postaci zaprojektowania oraz naniesienia poprawek do architektury systemu modułów oraz wspierającego go narzędzia …do początku 2025 r. jest w trakcie realizacji. Na kolejne lata planowany jest rozwój zarówno systemu modułowego jak narzędzi wspomagających ale dokładne plany zostaną określone dopiero w następnym roku. Cele zostały wykonane wykorzystując zasoby rzeczowe i finansowe własne oraz zasoby ludzkie, rzeczowe i finansowe należące do kontrahenta.

c)Jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych latach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?

Odpowiedź: Został zrealizowany harmonogram służący realizacji celu w postaci przygotowania wersji … działającego systemu modułów wraz z implementacją modułów pokrywających funkcjonalności w sklepach … do kwietnia 2024 r. Drugi harmonogram służący realizacji celu w postaci zaprojektowania oraz naniesienia poprawek do architektury systemu modułów oraz wspierającego go narzędzia … do początku 2025 r. jest w trakcie realizacji. Na kolejne lata planowany jest rozwój zarówno systemu modułowego jak narzędzi wspomagających, ale dokładne plany zostaną określone dopiero w następnym roku.

8)W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan programy komputerowe proszę wyjaśnić:

a)Jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych programów komputerowych?

Odpowiedź: Przed rozpoczęciem realizacji miał Pan wiedzę na temat działania silników e-commerce-owych oraz wiedzę domenową związaną z tworzeniem oprogramowania w (..).

b)Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone, rozwinięte/ulepszone programy komputerowe od już istniejących?

Odpowiedź: W ramach swojej działalności wykorzystuje Pan i rozwija wiedzę na temat możliwości tworzenia rozwiązań unifikowania … systemów …. Wnioskodawca wykorzystuje innowacyjne technologie w postaci …. Przy użyciu tych rozwiązań i technologii powstają nowe zastosowania i usprawnienia odróżniające od programów komputerowe od już istniejących.

c)Jaki jest sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego nowego, rozwiniętego/ulepszonego programu komputerowego? (jaka wiedza została wykorzystana?)

Odpowiedź: Przy użyciu wiedzy na temat rozwiązań … oraz …jest tworzona warstwa zunifikowanego … o którym była już mowa powyżej. To rozwiązanie oraz wiedza na temat … jest wykorzystywana do wytworzenia aplikacji … współpracujących z każdym wspieranych … (…) oraz … wyszukiwania w aplikacji …..

d)Jakie produkty, usługi procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedź: W swojej działalności dotychczas oferował Pan projektowanie oraz tworzenia aplikacji …, …oraz … systemów.

e)Na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź: Powyższe były wykorzystane przy pomocy technologii (…, oraz wiele innych)

f)Co Pan planował?

Odpowiedź:Plany zostały ujęte w harmonogramie, który zakładał przygotowanie wersji … działającego systemu modułów wraz z implementacją modułów pokrywających funkcjonalności w sklepach … do kwietnia 2024 r. Harmonogram zakłada również zaprojektowanie oraz naniesienie poprawek do architektury systemu modułów oraz wspierającego go narzędzia …do początku 2025 r. Na kolejne lata planowany jest rozwój zarówno systemu modułowego jak narzędzi wspomagających ale dokładne plany zostaną określone dopiero w następnym roku. … systemu modułowego zostało ukończone, drugi cel na ten rok jest w trakcie realizacji.

g)Jakie cele Pan postawił?

Odpowiedź: Pierwszym celem było przygotowanie wersji … działającego systemu modułów wraz z implementacją modułów pokrywających funkcjonalności w sklepach … do kwietnia 2024 r. Drugim celem było zaprojektowanie oraz naniesienie poprawek do architektury systemu modułów oraz wspierającego go narzędzia …do początku 2025 r. Cele były tworzone indywidualnie przez Pana przy minimalnych nakładach finansowych i przy użyciu laptopa. Cele zostały wykonane wykorzystując zasoby własne oraz zasoby należące do kontrahenta. Na kolejne lata planowany jest rozwój zarówno systemu modułowego jak narzędzi wspomagających ale dokładne plany zostaną określone dopiero w następnym roku. … systemu modułowego zostało ukończone, drugi cel na ten rok jest w trakcie realizacji. Działania techniczne zawsze miały na celu wypełnienie założeń produktowych, biznesowych oraz jakościowych. Cele jakościowe definiowane są jako odpowiednia wydajność, testowalność, rozszerzalność oraz użyteczność wytworzonego rozwiązania i one były najczęściej wynikiem planowania w których brał Pan udział.

h)W jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź: Zaplanowane przedsięwzięcia były realizowane w oparciu o jak najnowszą wiedze techniczną i domenową i z zachowaniem należytej staranności. Przedsięwzięcie było realizowane poprzez planowanie rozwiązania, analizę wymagań, modelowanie programu oraz implementację warstwy …, które dokonywane było i jest w sposób planowany, stały, ciągły oraz uporządkowany, a także zgodny z przyjętym harmonogramem, którego realizacja ma prowadzić do zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

i) Co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanych projektów?

Odpowiedź:Przy realizacji opisanych projektów zostało wytworzone nowe rozwiązanie warstwy … unifikującej najpopularniejsze silniki … oraz system modułów do wcześniej opisanej warstwy … oraz wytworzonych równolegle aplikacji ….

9)Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do programów komputerowych następował/następuje/będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

Odpowiedź: Tak, sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do programów komputerowych następował/następuje/będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.

10)Czy ponosił Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Kontrahent)?

Odpowiedź: Ponosił Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy wyłącznie w stosunku do kontrahenta.

11)Czy usługi świadczone przez Pana dla Kontrahenta, zgodnie z zawartą umową, były wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności?

Odpowiedź:Usługi świadczone przez Pana przez Kontrahenta zgodnie z zawartą umową nie były wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

12)Czy wykonując usługi, opisane we wniosku, ponosił Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odpowiedź: Tak, ponosił Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

13)W jaki sposób umowa z Kontrahentem reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego stworzonego przez Pana „Oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „Oprogramowania” i przeniesienie praw do tego oprogramowania na Kontrahenta? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Kontrahent?

Odpowiedź: Zgodnie z umową wszelkie majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania wytworzonego przez Pana przenoszone są na Zleceniodawcę po wytworzeniu tego Oprogramowania. Oprogramowanie jest wyodrębniane przez Pana na laptopie, a następnie wprowadzane przez Pana na platformę kierowaną przez Zleceniodawcę. W ten sposób następuję przeniesienie majątkowych praw autorskich do Oprogramowania.

14)Jakie „okresy rozliczeniowe” przewidywały poszczególne umowy ze Kontrahentami? Czy:

a)były to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne)?

Odpowiedź: Był to okres miesięczny

b)zakończenie okresu rozliczeniowego miało miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) – jeśli tak, proszę wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznaczało koniec okresu rozliczeniowego?

Odpowiedź:Zakończenie okresu rozliczeniowego nie miało miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie

19)Czy Zleceniodawca, o których mowa we wniosku, jest podmiotem polskim, czy zagranicznym (z jakiego kraju?)?

Odpowiedź: Zleceniodawca jest podmiotem polskim.

20)Jeśli Zleceniodawca jest podmiotem zagranicznym, to czy usługi dla tego podmiotu są wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę?

Odpowiedź: Zleceniodawca nie jest podmiotem zagranicznym.

21)Jeśli usługi są wykonywane w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę, to, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?

Odpowiedź: Usługi są wykonywane w Polsce. Zleceniodawca ma siedzibę w Polsce.

22)Od kiedy prowadzi Pan odrębną ewidencję związaną z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Wyodrębnioną ewidencję związaną z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzi Pan od 1 stycznia 2024 r.

23)Czy ewidencja jest prowadzona od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz czy prowadzona była od momentu poniesienia pierwszych kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź:Wyodrębnioną ewidencję związaną z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzi Pan od 1 stycznia 2024 r. Ewidencja nie jest prowadzona od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP ani od momentu poniesienia pierwszych kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

24)Czy w prowadzonej przez Pana odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółowej ewidencji:

­wyodrębniał Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Odpowiedź: Tak, każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej wyodrębniał Pan w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółowej ewidencji.

­prowadził Pan przedmiotową ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Odpowiedź: Tak, prowadził Pan przedmiotową ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

­wyodrębniał Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Odpowiedź: Tak, wyodrębniał Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

25)Czy preferencyjną 5% stawką podatkową zamierza Pan objąć także wynagrodzenie za czynności managerskie, czy wyłącznie dochody uzyskane z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do efektów Pana pracy w postaci programów komputerowych?

Odpowiedź: zamierza Pan preferencyjną 5% stawką podatkową objąć wyłącznie dochody uzyskane przez Pana z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do efektów pracy w postaci programów komputerowych.

26)W odniesieniu do „schematów technicznych ” oraz „dokumentacji”, o których mowa we wniosku,:

a)Czy schematy techniczne oraz dokumentacja są nierozerwalnie związane z wytwarzanym przez Pana oprogramowaniem?

Odpowiedź: Tak schematy oraz dokumentacja są ściśle związane z wytwarzanym oprogramowaniem.

b)Czy obejmują przygotowawcze prace projektowe prowadzące do rozwoju programu komputerowego, których charakter jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie?

Odpowiedź: Tak, schematy techniczne oraz dokumentacja są wymagane przed rozpoczęciem pracy nad programem komputerowym. Częściowo mają charakter pozwalający na wykorzystanie ich później w dokumentacji publicznej.

c)Czy obejmują instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego?

Odpowiedź: W niektórych przypadkach tak, na przykład jeżeli jest mowa o dokumentach … albo schematach …, które często bezpośrednio opisują planowane działanie programu i na podstawie których następuje jego implementacja.

d)Czy w ramach Pana projektów powstały instrukcje komend adresowanych do komputera, czy też zbiór zleceń dla informatyków realizujących kolejne etapy projektu?

Odpowiedź: Tak, w ramach projektów powstają zarówno instrukcje komend adresowanych do komputera, jak i zbiór zaleceń dla informatyków realizujących kolejne etapy projektu.

e)Czy schematy techniczne oraz dokumentacja, które Pan tworzy, pozwalają odtworzyć instrukcje przeznaczone dla komputera i przekształcić je do postaci kodu źródłowego?

Odpowiedź: Tak, schematy techniczne oraz dokumentacja pozwala odtworzyć instrukcje przeznaczone dla komputera i przekształcić je do postaci kodu źródłowego.

f)Czy każda stworzona przez Pana dokumentacja oraz schematy techniczne podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Tak, stworzona przez Pana dokumentacja oraz schematy techniczne podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

27)Czy związku z tym, że wniosek dotyczy również dochodów za przyszłe okresy (lata następne), czy będą one uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku (jeżeli nie, należy wyczerpująco przedstawić okoliczności ich uzyskiwania)?

Odpowiedź: Tak, dochody za przyszłe okresy (lata następne) będą uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku. Prace rozwojowe tego systemu są zaplanowane na kolejne lata przez kontrahenta z którym Pan współpracuje, mimo tego ze szczegóły i kierunek w tym momencie nie może być w pełni określony to na pewno będą dotyczy zakresu który został przedstawiony we wniosku.

Pytanie

Czy w opisanym stanie faktycznym jest Pan uprawniony do zastosowania stawki 5 % podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania (autorskie prawo do programu komputerowego) wytwarzanego przez Pana?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem w opisanym stanie faktycznym jest Pan uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania (autorskie prawo do programu komputerowego) wytwarzanego przez Pana.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432; Dz. U. z 2020 r. poz. 288; Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl tych przepisów: prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy).

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

  • z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  • ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  • z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
  • z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

  • wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
  • prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  • wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
  • -dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
  • dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ww. ustawy).

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, nie podlegają ochronie.

Mając na względzie powyżej przedstawione przesłanki - tworząc oprogramowanie dla Kontrahenta, które podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest Pan uprawniony do zaliczenia tworzonego oprogramowania do kwalifikowanego IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 updof. Rezultat usług wykonywanych przez Pana ma charakter niepowtarzalny i zależy od indywidualnych Pana predyspozycji. Tworzone przez Pana programy spełniają definicję kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Pana stanowisko potwierdza m. in.:

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm. ze zm. ):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo -rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668; Dz. U. z 2020 r. poz. 85 ze zm.; Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.; Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695, 875 i 1086; Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668; Dz. U. z 2019 r. poz. 85 ze zm.; Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432; Dz. U. z 2020 r. poz. 288; Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231; Dz.U. z 2021 r. poz. 1062).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. Ministerstwa Finansów dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX: pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs, a także tezami znajdującymi się w doktrynie naukowej jak i w orzecznictwie, stanowiącymi, że:

  •  „materiały są traktowane jako jeden ze sposobów wyrażenia programu komputerowego, pod warunkiem że są szczegółowe w stopniu umożliwiającym postępującemu rutynowo programiście „zakodować” je do postaci kodu źródłowego bądź przeprowadzić tę operację za pomocą odpowiedniego oprogramowania (A. Michalak red., Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 - art. 74);
  • Nie ma natomiast znaczenia, jaki kształt bądź formułę przybiorą w konkretnym przypadku przygotowawcze materiały projektowe, przykładowo mogą być to odręczne notatki, wydruk, dokumentacja techniczna, wytwórcza bądź użytkowa (wyr. WSA w Łodzi z 4 lutego 2010 r., sygn. akt I ACa 912/09, niepubl.; wyr. WSA w Łodzi z 27 lutego 2013 r., sygn. akt I ACa 1157/12).

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Prowadzenie odrębnej ewidencji w rozumieniu art. 30cb ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez podatnika osiągającego dochody w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oznacza jej prowadzenie w sposób umożliwiający prawidłowe sporządzenie zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, w przewidzianym dla tej czynności terminie, a także dokonanie jego korekty.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej

– w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

W przedstawionym opisie sprawy wskazał Pan, że:

  • prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której tworzy, rozwija Pan oraz ulepsza programy komputerowe;
  • prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania oraz ulepszania programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • w efekcie prowadzonych przez Pana prac powstały utwory, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
  • prawa do programów komputerowych, o których mowa we wniosku, stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • w ramach umów z Zleceniodawcą przenosi Pan na Zleceniodawcę prawa do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie;
  • uzyskuje Pan dochody osiągnięte ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  •  prowadziPan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję od 1 stycznia 2024 r.

Tym samym, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że może Pan zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zeznaniu rocznym za 2024 r. i lata kolejne, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanego pytania, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.

Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różnić od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ..., ul. …, …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00