Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.575.2024.2.DJD
Opodatkowanie przychodu uzyskiwanego z tytułu umowy o świadczenie usług zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan pismem z 28 sierpnia 2024 r. (wpływ 3 września 2024 r.) oraz pismem z 12 września 2024 r. (wpływ 16 września 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną podlegającą na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 r. nr 80 poz. 350 ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”).
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której od lipca 2024 r., jako lekarz specjalista, świadczy usługi medyczne na rzecz Kliniki (...) (dalej: „Kontrahent”), na podstawie umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych (dalej: „Umowa o świadczenie usług”). W zamian za świadczenie ww. usług otrzymuje Pan miesięczne wynagrodzenie. W roku poprzedzającym bieżący rok podatkowy (tj. do grudnia 2023 r.), przed uzyskaniem tytułu specjalisty i przed zawarciem Umowy o świadczenie usług, był Pan zatrudniony u Kontrahenta na podstawie umowy o pracę (dalej: „Umowa o pracę”) na stanowisku lekarz rezydent.
Cele stanowiska były następujące:
·realizacja szkolenia specjalizacyjnego, zgodnie z programem specjalizacji, pod kierunkiem kierownika specjalizacji;
·nabycie wiedzy w zakresie określonym programem specjalizacji;
·nabycie umiejętności praktycznych objętych programem specjalizacji;
·nabycie umiejętności nawiązywania właściwych relacji (w tym komunikacji interpersonalnej) z pacjentami i ich bliskimi;
·doskonalenie podstawy etycznej zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej:
·nabycie umiejętności dalszego, ciągłego doskonalenia zawodowego;
·uzyskanie uprawnień do zdawania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.
Zakres Pana obowiązków w ramach Umowy o pracę był zgodny z zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia programem specjalizacji i obejmował:
·opiekę nad chorymi i odpowiedzialność za należyte jej wykonanie;
·opiekę nad chorymi przed, w trakcie i po transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych, pod nadzorem lekarza specjalisty hematologa/transplantologa prowadzenie dokumentacji lekarskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami;
·przeprowadzanie konsultacji chorych;
·zlecanie badań diagnostycznych i leczniczych;
·asystę przy wykonywaniu zabiegów i procedur medycznych określonych programem specjalizacji, pełnienie dyżurów, zgodnie z programem specjalizacji;
·udział w kursach obowiązkowych do specjalizacji;
·systematyczne samokształcenie;
·korzystanie z aktualnych podręczników i czasopism naukowych, a także z innych źródeł wiedzy wskazanych przez kierownika specjalizacji;
·udział w wydarzeniach edukacyjnych: konferencjach, seminariach, warsztatach, posiedzeniach naukowych;
·realizację staży kierunkowych w jednostkach akredytowanych w ilości zgodnej z programem specjalizacji,
·dbanie o powierzone mienie i racjonalną gospodarkę sprzętem medycznym;
·wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonego;
·przestrzeganie etyki lekarskiej.
Wykonując ww. czynności podlegał Pan kierownikowi specjalizacji. Za wykonywane przez Pana czynności odpowiadał kierownik specjalizacji. Zobowiązany był Pan do przedstawiania swoich pisemnych obserwacji lekarzom specjalistom, którzy oceniali ich poprawność i zlecali ewentualne modyfikacje.
Obecny zakres obowiązków wykonywanych na podstawie Umowy o świadczenie usług jest częściowo zbieżny z zakresem obowiązków w ramach Umowy o pracę. W szczególności, czynności wykonywane przez Pana w ramach Umowy o świadczenie usług obejmują opiekę nad chorymi oraz przyjmowanie i przeprowadzanie konsultacji chorych, a także zlecanie badań diagnostycznych i leczniczych, przy czym ponosi Pan pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności, a ww. czynności wykonywane są jedynie w trybie dyżurowym (tj. w godzinach popołudniowych i nocnych). Natomiast nie są już wykonywane czynności obejmujące obowiązkowe elementy kształcenia w ramach specjalizacji.
Z uwagi na uzyskanie tytułu specjalisty, zakres Pana uprawnień, a tym samym zakres czynności wykonywanych w ramach Umowy o świadczenie usług, uległ rozszerzeniu względem czynności wykonywanych w ramach Umowy o pracę.
Obecnie do zakresu czynności wykonywanych przez Pana należy również m.in.:
·kwalifikowanie i zlecanie chemioterapii i leczenia z Programów Lekowych;
·orzekanie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, czasowej niezdolności do pracy, uszczerbku na zdrowiu, wydawanie zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia pacjentom ubiegającym się o przyznanie świadczeń z zabezpieczenia społecznego choroby i jej następstw;
·przygotowanie opinii, zaświadczeń i wniosków dotyczących leczonych chorych;
·kierowanie wniosków o zastosowanie leku w ramach ratunkowego dostępu do terapii leczniczej do konsultanta krajowego/wojewódzkiego;
·prowadzenie czynności konsultacyjnych w zakresie onkologii klinicznej na zlecenie konsultanta krajowego lub wojewódzkiego;
·udzielanie konsultacji lekarskich w dziedzinie onkologii klinicznej lekarzom innych specjalności.
Powyższe usługi, świadczone przez Pana na podstawie Umowy o świadczenie usług powinny zostać sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako: PKWiU 86.21 - Usługi w zakresie praktyki lekarskiej oraz PKWiU 86.22 - Usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej.
Zakres czynności wykonywanych przez Pana wcześniej w ramach Umowy o pracę odpowiada jedynie obecnie świadczonym usługom klasyfikowanym jako PKWiU 86.21 - Usługi w zakresie praktyki lekarskiej.
W Pana przypadku spełniony jest warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dokonał Pan skutecznego wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że wniosek dotyczy stanu faktycznego. Działalność we wskazanym zakresie rozpoczął Pan w lipcu 2024 r. Świadczy również usługi w zakresie analogicznym do opisanych we wniosku na rzecz innych podmiotów. Prowadzi Pan ewidencję przychodów oraz wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożył Pan w październiku 2021 r. jako, że w późniejszym okresie działalność pozostawała zawieszona. Z ostrożności ponownie złożył Pan ww. oświadczenie w marcu 2024 r. Obecnie współpracuje Pan z pięcioma podmiotami medycznymi. Zakończył Pan pracę jako lekarz rezydent 4 grudnia 2023 r. Nie jest już Pan związany umową o pracę z Kontrahentem wskazanym we wniosku. Zarówno czynności wykonywane wcześniej w ramach Umowy o pracę, jak i wykonywane obecnie w ramach Umowy o świadczenie usług obejmują opiekę nad chorymi oraz przyjmowanie i przeprowadzanie konsultacji chorych, a także zlecanie badań diagnostycznych i leczniczych. Obecnie jednak ponosi pełną Pan odpowiedzialność za wykonywane czynności, a ww. czynności wykonywane są jedynie w trybie dyżurowym (tj. w godzinach popołudniowych i nocnych).
Przedmiotem Pan wątpliwości (co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie postawionym przez Pana we wniosku i zaktualizowanym pytaniu) jest możliwość opodatkowania przychodu uzyskiwanego w ramach Umowy o świadczenie usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a tym samym uzyskanie stanowiska w zakresie tego, czy zakres czynności wykonywanych w ramach Umowy o świadczenie usług odpowiada czynnościom wykonywanym wcześniej w ramach Umowy o pracę. Jednocześnie, przedstawił Pan szczegółowy zakres wykonywanych w obu przypadkach czynności. Usługi przez Pana świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 86.22.19.0 - Pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej.
Pytanie (postawione w uzupełnieniu wniosku)
Czy ma Pan prawo do opodatkowania przychodu, uzyskiwanego w ramach umowy o świadczenie usług, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Pana stanowisko (przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Pana zdaniem, ma Pan prawo do opodatkowania przychodu uzyskiwanego w ramach Umowy o świadczenie usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy , osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 cytowanej ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Jednocześnie, w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazany został szereg okoliczności, które wyłączają możliwość stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z ust. 1 ww. artykułu, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylony)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylony)
e)(uchylony)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony).
Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stosownie do art. 9 ust. 1b ww. ustawy, dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1. dotyczy również łat następnych, chyba że w kolejnych lalach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.
W myśl art. 9 ust. 1c ww. ustawy, oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEiDG”.
Mając na uwadze powołane przepisy wskazuje Pan, że spełnia wszelkie warunki stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie, w stosunku do Pana nie znajdują zastosowania ograniczenia w stosowaniu ryczałtu, wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W szczególności, w stosunku do Pana nie znajduje zastosowania ograniczenie, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zawarty w ww. artykule zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).
Jak Pan wskazał w opisie stanu faktycznego, obecnie świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy, przy czym zakres obecnie wykonywanych czynności jest jedynie częściowo zbieżny z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, a także zawiera dodatkowe czynności, których wcześniej nie mógł Pan wykonywać, z uwagi na brak stosownych uprawnień.
Mając na uwadze powyższe, ma Pan prawo do opodatkowania przychodu uzyskiwanego w ramach umowy o świadczenie usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylony
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) – e) uchylony
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony).
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
3)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
4)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jak wynika z powyższego możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Zgodnie z art. 9 ust. 1b ww. ustawy:
Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.
W myśl art. 9 ust. 1c ww. ustawy:
Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. 2022 poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której od lipca 2024 r., jako lekarz specjalista, świadczy usługi medyczne na rzecz Kontrahenta na podstawie umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Ponadto, do 4 grudnia 2023 r. pracował Pan na rzecz Kontrahenta, na podstawie umowy o pracę na stanowisku - lekarz rezydent, realizując szkolenie specjalizacyjne. Zakres Pana obowiązków w ramach umowy o pracę był zgodny z zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia programem specjalizacji. Szczegółowo przedstawił Pan zakres wykonywanych czynności i obowiązków w ramach rezydentury. Ponadto, wykonując ww. czynności podlegał Pan kierownikowi specjalizacji, a za wykonywane przez Pana czynności odpowiadał kierownik specjalizacji. Zobowiązany był Pan do przedstawiania swoich pisemnych obserwacji lekarzom specjalistom, którzy oceniali ich poprawność i zlecali ewentualne modyfikacje. Obecnie nie jest już Pan związany umową o pracę z Kontrahentem wskazanym we wniosku. Natomiast, zakres świadczonych usług obecnie wykonywanych przez Pana na rzecz Kontrahenta w ramach umowy o świadczenie usług, uległ rozszerzeniu względem czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę i obejmuje w szczególności, czynności opieki nad chorymi oraz przyjmowanie i przeprowadzanie konsultacji chorych, a także zlecania badań diagnostycznych i leczniczych, przy czym ponosi Pan pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności, a czynności te wykonywane są jedynie w trybie dyżurowym (tj. w godzinach popołudniowych i nocnych). Tym samym, zakres obowiązków wykonywanych Przez Pana na podstawie umowy o świadczenie usług jest częściowo zbieżny z zakresem obowiązków wykonywanych uprzednio w ramach rezydentury. Świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 86.22.19.0 - Pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej. Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożył Pan w marcu 2024 r. Spełnia Pan warunki określone w art. 6 ust. 4 tej ustawy. Nie występują u Pana okoliczności wskazane w art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, wyłączające możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zauważyć w tym miejscu należy, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).
Z analizy przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że obecnie świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy, przy czym zakres obecnie wykonywanych czynności jest tylko częściowo zbieżny z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Obecnie jednak zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o świadczenie usług uległ rozszerzeniu względem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy i zawiera dodatkowe czynności, których wcześniej nie mógł Pan wykonywać, z uwagi na brak stosownych uprawnień.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy na tle przedstawionych okoliczności sprawy stwierdzić należy, że skoro zakres czynności, które świadczy Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz kontrahenta, na podstawie umowy o świadczenie usług, różni się od czynności wykonywanych do 4 grudnia 2023 r. w ramach stosunku pracy z tym samym kontrahentem w czasie szkolenia specjalizacyjnego, tj. świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz kontrahenta, nie są tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan w ramach umowy o pracę, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wyłączające możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Tym samym,ma Pan prawo do opodatkowania przychodu uzyskiwanego z tytułu umowy o świadczenie usług zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), w przedmiotowej sprawie wydając interpretację prawa podatkowego nie jestem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę, odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pan ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right