Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [84 z 387]

Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.557.2024.2.KD

Ustalenie momentu powstania przychodu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 12 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia momentu powstania przychodu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 sierpnia 2024 r. (wpływ 21 sierpnia2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą pod nazwą (…), zarejestrowaną w CEiDG pod numerem NIP (…). Działalność gospodarcza obejmuje:

·PKD 47.91.Z - Sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,

·PKD 46.47.Z - Sprzedaż hurtową mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego,

·PKD 47.59.Z - Sprzedaż detaliczną mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

W ramach prowadzonej działalności dokonuje Pan sprzedaży krzeseł i mebli biurowych w sklepie stacjonarnym oraz przede wszystkim przez sklep internetowy (…).

Klient dokonując zamówienia w Pana sklepie internetowym wybiera interesującą go kombinację produktu. Klient wybiera: kolor i rodzaj tapicerki, rodzaj mechanizmów, podłokietników, podparcia lędźwi, wersję krzesła z zagłówkiem lub bez, rodzaj podstawy pięcioramiennej, rodzaj kółek, rodzaj siedziska - tapicerowane, ze sprężynami, czy z systemem ..., profile boczne, czy inne systemy ruchowe jak .... Produkty składają się z bardzo wielu kombinacji, które klient wybiera według indywidualnej potrzeby. W momencie, gdy klient zdecyduje się na zakup skonfigurowanego przez siebie produktu dodaje je do „koszyka” i dokonuje 100% płatności za wybrany towar. Nie jest Pan producentem tych mebli, a jedynie ich dystrybutorem, a więc na moment złożenia przez klienta zamówienia przez sklep internetowy (zawarcie umowy na odległość) nie jest Pan posiadaczem tego towaru, a dopiero rozpoczyna Pan proces jego pozyskania. Dokonuje Pan zamówienia towaru u producenta, ustala czas realizacji zamówienia oraz sposób dostawy. Czas realizacji zamówień przez Pana producentów bywa bardzo różny i może trwać nawet do 10 tygodni w zależności od rodzaju krzesła, wybranych parametrów, czy aktualnej sytuacji obciążenia linii produkcyjnej. W takiej sytuacji występuje duża rozbieżność czasowa pomiędzy otrzymaniem przez Pana zapłaty od klienta internetowego, a otrzymaniem od producenta towaru oraz faktury kosztowej za jego wyprodukowanie. Klient po zakupie zostaje poinformowany jaki jest orientacyjny czas realizacji zamówienia i może dokonać ewentualnej rezygnacji oraz otrzymać zwrot wpłaconej zaliczki. Fakt otrzymania zaliczki potwierdzany jest dla celów podatku VAT wystawieniem faktury zaliczkowej. Długi czas produkcji złożonych modeli powoduje sytuacje, że towar często wysyłany jest do klienta w innym miesiącu niż dokona on płatności za niego, a więc definitywne zakończenie transakcji następuje w przyszłym okresie. Na przełomie roku kalendarzowego będzie dochodzić do sytuacji, że klient będzie otrzymywał towar dopiero w kolejnym roku, a więc zapłata będzie miała miejsce w innym okresie sprawozdawczym niż dostawa towaru. Prowadzi Pan działalność dopiero od kilku miesięcy i zachowawczo, aby uniknąć ewentualnego uszczuplenia podatku wszystkie wpłaty traktował Pan dla potrzeb podatku dochodowego jako przychód już w momencie otrzymania całościowej zapłaty, a nie w momencie faktycznej realizacji zamówienia.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że przychody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem liniowym. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR).

Otrzymana zapłata opiewa na 100% wartości zamówienia, ale nie ma charakteru definitywnego, ponieważ klient może nie zaakceptować długości zaproponowanego mu terminu realizacji, który znany jest dopiero po wdrożeniu procesu realizacji zamówienia, zrezygnować z transakcji i otrzymać zwrot całej kwoty. Pan również może wycofać się z transakcji, gdy np. otrzyma informację od producenta, że nie może przygotować dla Pana danego zamówienia (np. z powodu braku wybranej tapicerki, czy braku obecnie innego komponentu) i wówczas również zwraca Pan całą kwotę.

Pytanie

Czy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych przychód powstanie w dacie otrzymania przedpłat - zaliczki w wysokości 100% wartości zamówienia, niezależnie od momentu dostawy towaru?

Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Uważa Pan, że wpłaty (mimo, że wynoszą 100%) należy traktować jako zaliczki na poczet dostaw w okresach przyszłych i zaliczyć je do przychodu dopiero w momencie wysyłki towaru do klienta, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy:

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

W myśl ww. przepisu, przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi.

Wyjątek od tej zasady stanowi:

·wystawienie faktury przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,

·uregulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonaniem usługi albo częściowym wykonaniem usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Regulacje zawarte w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią zatem odstępstwo od ogólnej reguły ustalania przychodu z działalności gospodarczej, a warunkiem jego zastosowania jest okoliczność, że otrzymane lub należne kwoty mają charakter zaliczek (przedpłat) na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Według „Popularnego słownika języka polskiego” (pod red. prof. Bogusława Dunaja, Wydawnictwo Wilga) - „przedpłata” oznacza określoną sumę pieniędzy, stanowiącą część ceny towaru lub usługi, wypłaconą z góry w celu uzyskania gwarancji zakupu lub wykonania usługi w określonym terminie. Z kolei „zaliczka” to część pieniędzy wpłaconych lub wypłaconych na poczet czegoś. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze wcześniejsze otrzymanie należności (przed ostatecznym wykonaniem usługi) oznacza zaliczkę lub przedpłatę, która nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

O kwalifikacji otrzymanej zapłaty jako przychodu lub jako przedpłaty (zaliczki) decyduje charakter tej zapłaty. Przysporzenie uważane za przychód podatkowy musi mieć charakter definitywny, podczas gdy przedpłata, zaliczka nie mają takiego charakteru ze względu na każdorazową możliwość ich zwrotu przed terminem wykonania usług, na poczet których zostały wpłacone. Fakt, że dana wpłata stanowi zaliczkę (przedpłatę) na poczet konkretnej usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym, musi zatem wynikać z postanowień zawartej umowy i powinien znaleźć odzwierciedlenie w treści dokumentacji.

Co do zasady zatem, kwoty otrzymanych zaliczek nie stanowią przychodu dla celów podatku dochodowego. Jeżeli jednak otrzymana zapłata ma charakter definitywny i ostateczny, tj. z góry następuje zapłata za zakupiony towar lub wykonanie usługi, to zgodnie z powyższym przepisem, zapłata ta, jako związana z uregulowaniem należności przed wysłaniem towaru lub wykonaniem usługi, nie może być potraktowana, jako nieuznana za przychody podatkowe, wpłata na poczet dostawy towarów, czy usług, które dostarczone będą (wykonane) w okresie późniejszym. Otrzymana zapłata (uregulowana należność) niemająca charakteru zaliczki (przedpłaty), podlegającej w późniejszym terminie rozliczeniu lub zwrotowi, stanowi bowiem już w momencie jej otrzymania lub utraty przez nią charakteru zaliczki - przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z opisu wniosku wynika, że prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą, która obejmuje: PKD 47.91.Z - sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet, PKD 46.47.Z - sprzedaż hurtową mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego, PKD 47.59.Z - sprzedaż detaliczną mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Przychody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem liniowym. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności dokonuje Pan sprzedaży krzeseł i mebli biurowych w sklepie stacjonarnym oraz przede wszystkim przez sklep internetowy. Klient dokonując zamówienia w Pana sklepie internetowym wybiera interesującą go kombinację produktu. Klient wybiera: kolor i rodzaj tapicerki, rodzaj mechanizmów, podłokietników, podparcia lędźwi, wersję krzesła z zagłówkiem lub bez, rodzaj podstawy pięcioramiennej, rodzaj kółek, rodzaj siedziska. Produkty składają się z bardzo wielu kombinacji, które klient wybiera według indywidualnej potrzeby. W momencie, gdy klient zdecyduje się na zakup skonfigurowanego przez siebie produktu dodaje je do „koszyka” i dokonuje 100% płatności za wybrany towar. Nie jest Pan producentem tych mebli, a jedynie ich dystrybutorem, a więc na moment złożenia przez klienta zamówienia przez sklep internetowy (zawarcie umowy na odległość) nie jest Pan posiadaczem tego towaru, a dopiero rozpoczyna Pan proces jego pozyskania. Dokonuje Pan zamówienia towaru u producenta, ustala czas realizacji zamówienia oraz sposób dostawy. Czas realizacji zamówień przez Pana producentów bywa bardzo różny i może trwać nawet do 10 tygodni w zależności od rodzaju krzesła, wybranych parametrów, czy aktualnej sytuacji obciążenia linii produkcyjnej. W takiej sytuacji występuje duża rozbieżność czasowa pomiędzy otrzymaniem przez Pana zapłaty od klienta internetowego, a otrzymaniem od producenta towaru oraz faktury kosztowej za jego wyprodukowanie. Klient po zakupie zostaje poinformowany jaki jest orientacyjny czas realizacji zamówienia i może dokonać ewentualnej rezygnacji oraz otrzymać zwrot wpłaconej zaliczki. Fakt otrzymania zaliczki potwierdzany jest dla celów podatku VAT wystawieniem faktury zaliczkowej. Długi czas produkcji złożonych modeli powoduje sytuacje, że towar często wysyłany jest do klienta w innym miesiącu niż dokona on płatności za niego, a więc definitywne zakończenie transakcji następuje w przyszłym okresie. Na przełomie roku kalendarzowego będzie dochodzić do sytuacji, że klient będzie otrzymywał towar dopiero w kolejnym roku, a więc zapłata będzie miała miejsce w innym okresie sprawozdawczym niż dostawa towaru. Otrzymana zapłata opiewa na 100% wartości zamówienia, ale nie ma charakteru definitywnego, ponieważ klient może nie zaakceptować długości zaproponowanego mu terminu realizacji, który znany jest dopiero po wdrożeniu procesu realizacji zamówienia, zrezygnować z transakcji i otrzymać zwrot całej kwoty. Pan również może wycofać się z transakcji, gdy np. otrzyma Pan informację od producenta, że nie może przygotować dla Pana danego zamówienia (np. z powodu braku wybranej tapicerki, czy braku obecnie innego komponentu) i wówczas również zwraca Pan całą kwotę.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny uznać należy, że wpłaty otrzymane przez Pana przed realizacją zamówienia, stanowią przedpłaty (zaliczki) na poczet usług, które zostaną wykonane na rzecz zamawiających w następnych okresach sprawozdawczych. W konsekwencji, co do zasady, ich otrzymanie - zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie powoduje uzyskania przychodu podatkowego. Przychód podatkowy związany z wpłaconymi przez zamawiających zaliczkami powinien być rozpoznany przez Pana w dacie najwcześniejszego z powstałych zdarzeń wskazanych w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedstawionym stanie faktycznym będzie to dzień wysyłki towaru do klienta, gdyż z wniosku wynika, że dana płatność pomimo, że wynosi 100% wartości zamówienia, stanowi zaliczkę na poczet zakupu, gdyż otrzymana zapłata nie ma charakteru definitywnego, ponieważ klient może nie zaakceptować długości zaproponowanego mu terminu realizacji, który znany jest dopiero po wdrożeniu procesu realizacji zamówienia, zrezygnować z transakcji i otrzymać zwrot całej kwoty. Pan również może wycofać się z transakcji, gdy np. otrzyma Pan informację od producenta, że nie może przygotować dla Pana danego zamówienia (np. z powodu braku wybranej tapicerki, czy braku obecnie innego komponentu) i wówczas zobowiązany jest Pan do zwrotu całej kwoty.

Zatem, Pana stanowisko, zgodnie z którym, wpłaty (mimo, że wynoszą 100%) należy traktować jako zaliczki na poczet dostaw w okresach przyszłych i zaliczyć je do przychodu dopiero w momencie wysyłki towaru do klienta, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00