Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [67 z 545]

Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.391.2024.3.ASZ

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia działki otrzymanej w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 6 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia działki otrzymanej w spadku. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 7 sierpnia 2024 r. i kolejno pismem z 12 sierpnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego przedstawiony we wniosku i odpowiedzi na wezwania

Pani mama nabyła aktem poświadczenia dziedziczenia po zmarłym mężu (2012 r.) ¼ udziału w działce. Pozostali spadkobiercy to dzieci zmarłego z poprzedniego małżeństwa. Działka ta stała się wyłączną własnością Pani mamy w drodze ugody sądowej, w grudniu 2022 roku. Pozostali spadkobiercy dodatkowo musieli spłacić Pani mamę (do równowartości jej udziału w spadku), czyli działka mieści się w ramach udziału, jaki przypadał Pani mamie. Pani mama nie spłacała pozostałych trzech spadkobierców.

W grudniu 2023 roku Pani mama zmarła. Pani, jako jedyna spadkobierczyni, odziedziczyła przedmiotową działkę i złożyła w lutym 2024 r. SD-Z2. W marcu 2024 r. sprzedała Pani tą działkę.

Zmarły mąż Pani mamy działkę 111 (działka wspomniana we wniosku) wydzielił w 2011 roku ze swojej działki rolnej, którą otrzymał poprzez umowę przekazania gospodarstwa rolnego w 1984 roku po swoich rodzicach. Do nabycia działki doszło w ramach wspólności majątkowej, a następnie Pani mama otrzymała udział 1/4 w 2012 roku poprzez akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym mężu. Potem trwała sprawa o dział spadku po zmarłym, a następnie Pani mama stała się jedyną właścicielką w 2022 roku poprzez ugodę sądową z pozostałymi spadkobiercami, tj. 3 dzieci z poprzedniego małżeństwa.

Pomiędzy Pani mamą a jej mężem nie było umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność majątkową. Umowa poświadczenia dziedziczenia po zmarłym mężu Pani mamy była w tym samym roku, co zmarł, czyli w 2012 roku.

Pytania

1.Czy ma Pani obowiązek zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży odziedziczonej działki?

2.Od kiedy w Pani sytuacji liczy się 5 lat, by nie należał się podatek?

3.Czy należy złożyć PIT-39, gdy nie należy się podatek?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, nie ma Pani obowiązku opłacania podatku od sprzedanej działki, ponieważ od 2000 roku Pani mama zawierając związek małżeński stała się współwłaścicielką połowy majątku (nie było rozdzielności majątkowej), w 2012 roku nabyła udział 1/4 majątku, a w 2022 roku już całkowicie stała się właścicielką przedmiotowej działki.

Pani stanowisko co do rozstrzygnięcia od kiedy liczyć 5 lat jest takie, że należy przyjąć datę 2012 rok, ponieważ Pani mama była już wtedy wpisana w księdze wieczystej jako współwłaścicielka przedmiotowej działki. W związku z tym 5 lat już minęło i nie ma obowiązku opłacenia podatku od sprzedaży działki. Ponadto Pani mama nabyła resztę udziałów, tj. 3/4 tej działki, i jednocześnie stała się jedyną właścicielką tej działki, a pozostali spadkobiercy musieli również dopłacić Pani mamie kwotę wskazaną w ugodzie sądowej, ponieważ udział w majątku po zmarłym mężu był wart dużo więcej niż przedmiotowa działka 111.

Dlatego Pani zdanie jest takie, że nie musi Pani opłacać podatku od sprzedanej działki.

Pani zdaniem, nie powinna Pani składać PIT-39, ponieważ upłynęło już więcej niż 5 lat patrząc na to, że Pani mama była wpisana jako właściciel działki 111 od 2012 r. Otrzymała tą działkę na własność, a ponadto została spłacona przez pozostałych spadkobierców, by wyrównać wartość jej odziedziczonego udziału. Tak więc podatek się nie należy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie jest przedmiotem działalności gospodarczej) oraz

miało miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Aby wyliczyć pięcioletni okres, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży odziedziczonych nieruchomości, uwzględnia się:

1)okres posiadania nieruchomości przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, oraz

2)okres posiadania nieruchomości przez spadkodawcę.

Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył nieruchomość, do momentu, kiedy spadkobierca zbył tę nieruchomość, upłynęło 5 lat – sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Na podstawie art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061):

Spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Oznacza to, że momentem nabycia spadku jest chwila śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Z opisu sprawy wynika, że Pani mama nabyła w 2012 r. po zmarłym mężu ¼ udziału w działce. Działka ta stała się jej wyłączna własnością w 2022 r. w drodze ugody sądowej. Pani mama otrzymała tę działkę na własność i została spłacona przez pozostałych spadkobierców – do równowartości jej udziału w spadku. Stąd też nabycie w 2022 r. pełni prawa własności w opisanej działce przez Pani mamę nie stanowiło nabycia pozostałego udziału w działce (tj. ¾).

W opisanej przez Panią sytuacji sprzedaż działki 111 nie będzie Pani źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zbycie to nastąpiło bowiem po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w tym przepisie w związku z art. 10 ust. 5 ustawy. W przedstawionej sytuacji nie było nabycia ponad udział Pani mamy w spadku, więc okres 5 lat należy liczyć od momentu, kiedy zmarł mąż Pani mamy, czyli od 2012 r.

Zatem sprzedaż działki nie spowoduje powstania po Pani stronie obowiązków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma tym samym konieczności składania zeznania PIT-39.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00