Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [97 z 545]

Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.322.2024.2.BZ

Umowa sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu – nieruchomości niezabudowanej.

Interpretacja indywidualna   – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

28 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu – nieruchomości niezabudowanej.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. Sp. z o.o. (dalej jako: Sprzedający)

NIP: (…)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. Sp. z o.o. (dalej jako: Kupujący)

NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Sprzedający”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Głównym przedmiotem działalności Sprzedającego jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupujący”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.

Sprzedający wraz z Kupującym zwani są dalej łącznie „Zainteresowani”.

Kupujący planuje nabyć nieruchomość zlokalizowaną w (…) (dalej: „Nieruchomość”), której użytkownikiem wieczystym jest Sprzedający (dalej: „Transakcja”). Na moment składania wniosku nie doszło do zawarcia w tym przedmiocie umowy (przedwstępnej lub warunkowej).

Sprzedający nabył Nieruchomość od podmiotu trzeciego na podstawie umowy sprzedaży zawartej (…) r. Dostawa była opodatkowana podatkiem od towarów i usług i Sprzedającemu (jako nabywcy) przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego VAT z tytułu jej nabycia.

Zainteresowani pozostaną czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług na dzień dokonania Transakcji. W skład Nieruchomości wchodzić będzie prawo użytkowania wieczystego gruntów, wpisanych do:

a)księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych pod numerem (…), obejmującej:

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

b)księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych pod numerem (…), obejmującej:

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

c)księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla (…) (...) Wydział Ksiąg Wieczystych pod numerem (…) obejmującej:

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…),

d)księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych pod numerem (…) obejmującej:

-działkę nr (…), położoną w obrębie ewidencyjnym nr (…).

Nieruchomość nie jest i nie będzie zabudowana na moment dokonania Transakcji.

Na Nieruchomości (z wyjątkiem działek nr (…), (…) oraz (…)) znajdują się obiekty liniowe w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, tj. nieczynna sieć wodociągowa niebędąca własnością Sprzedającego (dalej: „Wodociąg”). Zgodnie z oświadczeniem właściciela wodociągu, zostanie on docelowo zlikwidowany. Nawet jeżeli wodociąg nie zostanie zlikwidowany do momentu zawarcia Transakcji, nie będzie on jej przedmiotem.

Dla Nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony na podstawie uchwały Rady Miasta (…) nr (…) (…) r.

Przeznaczenia według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w odniesieniu do każdej z działek wchodzących w skład Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji są następujące:

-działki nr (…), (…), (…), (…), (…) znajdują się w granicach terenów oznaczonych symbolem C4.ZP – zieleń urządzona,

-działki nr (…), (…), (…), (…), (…), (…) znajdują się w granicach terenów oznaczonych symbolem C4.ZP – zieleń urządzona oraz symbolem 16.KD-L – drogi publiczne klasy lokalnej,

-działka nr (…) znajduje się w granicach terenów oznaczonych symbolem 16.KD-L– drogi publiczne klasy lokalnej.

W odniesieniu do terenów oznaczonych jako C4.ZP, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ustalono przeznaczenie terenu: zieleń urządzona. W zakresie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu zgodnie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:

i.zakazuje się realizacji obiektów kubaturowych poza obiektami małej architektury;

ii.ustala się realizację ciągów pieszych w formie alej parkowych i placyków pieszych;

iii.ustala się realizację głównych ciągów pieszo-rowerowych w rejonach oznaczonych na rysunku planu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

iv.dla terenu jako przestrzeni publicznej:

a) nakazuje się dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych urządzeń i powierzchni przeznaczonych dla ruchu pieszego, takich jak: chodniki, pochylnie, schody zgodnie z § 11 pkt 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

b) nakazuje się stosowanie jednakowych elementów wyposażenia powtarzalnego zgodnie z § 11 pkt 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

v.ustala się wskaźnik minimalnej powierzchni biologicznie czynnej - 70%;

vi.nakazuje się zachowanie zwartych grup zadrzewień na 60% powierzchni terenu;

vii.dopuszcza się częściowo rekompozycję istniejących drzew, po spełnieniu przepisów odrębnych;

viii.nakazuje się kształtowanie zwartych grup zieleni od strony dróg publicznych 1.1. KD-GP, 16 KD-L;

ix.zakazuje się grodzenia terenu;

x.zakazuje się rozmieszczenia reklam;

xi.zakazuje się rozmieszczenia szyldów;

xii.ustala się zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego zgodnie z § 9 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W odniesieniu do terenów oznaczonych jako 16.KD-L, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ustalono przeznaczenie terenu: droga publiczna klasy lokalnej. W zakresie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu zgodnie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:

i.ustala się linie rozgraniczające o szerokości minimum 12,0 m na odcinku od 13.KD-L ul. (...) do północnej linii rozgraniczającej terenu C5.U;

ii.ustala się południowo-wschodnią linię rozgraniczającą drogi na odcinku od rejonu północnej linii rozgraniczającej terenu C5.U do 4.KD-L projektowanej 1;

iii.ustala się jednojezdniowy przekrój drogi;

iv.ustala się powiązania poprzez skrzyżowania następującymi drogami:

a)4.KD-L projektowaną 1,

b)13.KD-L ul. (...),

c)17.KD-D projektowaną 4;

v.ustala się prowadzenie chodników po obu stronach jezdni;

vi.dopuszcza się parkowanie przyuliczne, w formie zatok postojowych, po północno-zachodniej stronie jezdni.

Po nabyciu, Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Przedmiot Transakcji nie stanowi odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach działalności prowadzonej przez Sprzedającego, w tym na podstawie statutu, regulaminu, uchwały lub innego podobnego dokumentu. Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do przedmiotu Transakcji odrębnych ksiąg rachunkowych dla celów statutowych.

Sprzedający nie zatrudnia żadnych pracowników.

Niezależnie od zawarcia Transakcji, Sprzedający będzie nadal posiadał zestaw składników majątkowych umożliwiających dalsze prowadzenie dotychczasowej działalności. W szczególności, przedmiotem Transakcji nie będą m.in.:

i.umowa o przygotowanie projektu komercyjnego;

ii.umowa zlecenia dotycząca m.in. koordynacji oraz zarządzania pracami projektowymi i budowlanymi, pozyskiwania klientów na najem powierzchni komercyjnych, doradztwa finansowego, obsługi księgowej, obsługi obowiązków sprawozdawczych, wsparcia procesu pozyskiwania finansowania, prowadzenie rozliczeń podatkowych oraz sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych dla Sprzedającego;

iii.umowy na obsługę prawną, czy też umowy najmu lokalu, gdzie zarejestrowana jest siedziba Sprzedającego;

iv.środki pieniężne na rachunkach bankowych Sprzedającego;

v.prawa i obowiązki z rachunków bankowych Sprzedającego;

vi.know-how Sprzedającego;

vii.księgi rachunkowe Sprzedającego;

viii.prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono Sprzedającemu finansowania dłużnego związanego z Nieruchomością.

Niezależnie od powyższego, przedmiotem Transakcji nie będą żadne wierzytelności, jak i zobowiązania Sprzedającego.

Po nabyciu Nieruchomości, Kupujący zamierza wykorzystywać ją w działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Sprzedający i Kupujący nie są przedsiębiorcami przesyłowymi w rozumieniu art. 3051 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Dla działek będących przedmiotem Transakcji wskazali Państwo, że została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z (…) r., sygn. (…) dla Sprzedającego przy ich nabyciu, potwierdzająca opodatkowanie ich podatkiem od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i tym samym nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Jak wynika z ww. przepisów, w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, dla wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych konieczne jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę, że sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług), nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia Nieruchomości.

Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołali Państwo wydaną interpretację indywidualną.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży – przy umowie sprzedaży – na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi – przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

1) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

2) innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie „podatek od towarów i usług” oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest, z tytułu tej czynności z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy).

Jednocześnie z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z zastrzeżeniem wyjątku). Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa towaru lub świadczenie usługi, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Sprzedający) planuje sprzedaż na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Kupującego) prawa użytkowania wieczystego gruntu – nieruchomości niezabudowanej składającej się z dwunastu działek gruntu – działki nr (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…) oraz (…) (określonego łącznie we wniosku jako „Nieruchomość”).

Należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: (…) wydanej w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

- dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług;

- dostawa Nieruchomości, składającej się z działek nr (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…) oraz (…) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług jako dostawa terenów przeznaczonych (zgodnie z MPZP) pod zabudowę, do której nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana we wniosku planowana sprzedaż będzie w całości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką właściwą i nie będzie z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji sprzedaży Nieruchomości znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Państwa wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością  (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00