Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [109 z 545]

Interpretacja indywidualna z dnia 20 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.379.2024.2.ESZ

Podział przez wydzielenie należy uznać za transakcję ZCP.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy wyodrębniona działalność w ramach podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a jej zbycie będzie transakcją podlegającą wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 1 sierpnia 2024 r. (wpływ 1 sierpnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przedmiotem wniosku jest wydanie interpretacji indywidualnej dla Wnioskodawcy (dalej również jako Spółka Dzielona) dotyczącej przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 t. j. z 13 marca 2024 ze zm.) - dalej „Ustawa o VAT”, to jest art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych, wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wraz zespołem ludzkim, będących przedmiotem wydzielenia dokonywanego w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t. j.: Dz. U. 2024.18 t.j. z 5 stycznia 2024 dalej : „k.s.h.”), poprzez przeniesienie części majątku Wnioskodawcy związanego z pełnym wyodrębnieniem działalności związanej z X. oraz Y. (których opis znajduje się poniżej) w zamian za akcje Spółki Przejmującej (zgodnie z definicją poniżej), które obejmą akcjonariusze Wnioskodawcy w okolicznościach wynikających z niniejszego Wniosku, będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”), a opisany w niniejszym wniosku podział przez wydzielenie należy uznać za transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów Ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca jest spółką publiczną (...). Wnioskodawca jest częścią Grupy Kapitałowej (...) (dalej jako: „Grupa Kapitałowa”), w skład której wchodzą następujące podmioty:

  • A. S.A. (Wnioskodawca) - podmiot dominujący, jednostka najwyższego szczebla,
  • B. Sp. z o.o. - podmiot zależny, w 100% kontrolowany przez Wnioskodawcę,
  • C., s.r.o. - podmiot zależny, w 100% kontrolowany przez.

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca niniejszym wskazuje, iż prowadzi obecnie działalność gospodarczą w trzech głównych segmentach, wymienionych poniżej.

Pierwszym segmentem działalności jaki prowadzi Wnioskodawca jest działalność obejmująca sprzedaż sprzętu (...) i rozwiązań informatycznych wraz ze związaną z tym działalnością usługową, w ramach której Wnioskodawca zajmuje się:

i.sprzedażą sprzętu (...),

ii.opracowywaniem własnych rozwiązań informatycznych,

iii.świadczy usługi serwisowo-pomiarowe wybranych produktów z oferowanego sprzętu (...).

Drugim segmentem działalności jaki prowadzi Wnioskodawca jest działalność obejmująca produkcję i sprzedaż (...).

Trzecim segmentem działalności jaki prowadzi Wnioskodawca jest (...) (dalej „Y.”), w ramach którego (...).

Jednocześnie Y. zajmuje się opracowywaniem nowych produktów (...), które nie wymagają procesu prowadzenia badań klinicznych (tzw. (...), oparte o procedury (...)). W Y., na podstawie zawartych umów z podmiotami zewnętrznymi, są wytwarzane (...).

Dodatkowo, w ramach kompetencji i doświadczeń wypracowanych wewnętrznie w czasie prac badawczych i rozwojowych nad X. (zgodnie z definicją poniżej), Wnioskodawca zbudował wewnętrznie wartość i potencjał w obszarze poszukiwania (...) (dalej: „(...)” lub „Y.”).

Y. zajmuje się poszukiwaniem nowych innowacyjnych (...), które po selekcji i przeprowadzeniu pełnego procesu badań przedklinicznych i klinicznych będą podlegały procesowi wprowadzenia i rejestracji na wybranych rynkach geograficznych. Y. świadczy usługi dla podmiotów zewnętrznych (oraz w ramach Grupy Kapitałowej) w zakresie współpracy naukowej związanej z poszukiwaniem nowych innowacyjnych (...) wprowadzenie danego produktu (...) do obrotu. Przyszły proces ich wytwarzania i sprzedaży będzie prowadzony przez firmy trzecie na bazie umów współpracy w zakresie udzielenie licencji dla wybranych produktów (...).

Przedmiotowy podział na poszczególne segmenty działalności jest już od lat prezentowany publicznie przez Wnioskodawcę, między innymi w sprawozdaniach finansowych i w innych informacjach wynikających z faktu (...). Stanowi on też podstawę do wewnętrznych dekretów księgowych w ramach prowadzonej rachunkowości zarządczej Wnioskodawcy oraz oceny rentowności poszczególnych dziedzin działalności operacyjnej. Pozwala to Wnioskodawcy na prawną i ekonomiczną kontrolę poszczególnych procesów i ich wartości dla niego

Y. nie stanowi formalnie wyodrębnionej w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy jednostki. Jednym z najbardziej istotnych elementów prowadzonej działalności (Y.) Wnioskodawcy są prace badawcze nad (...) stosowanym do badań (...) („Y.”). (...).

Pozwala też przeprowadzić analizę (...) stopień zaawansowania zmian (...). Wnioskodawca posiada wyłączne prawa do produkcji i sprzedaży na całym świecie innowacyjnego znacznika do (...).

Wnioskodawca dąży do pełnego wyodrębnienia działalności związanej z X. oraz Y., a za tym idących aktywów, kompetencji, wiedzy i doświadczeń, które umożliwią prowadzenie badań nad poszukiwaniem (...) (Y.) oddzielnie od pozostałych segmentów swojej działalności.

Działalność związana ze sprzedażą sprzętu (...) i rozwiązań informatycznych wraz ze związaną z tym działalnością usługową, działalność związana z produkcją i sprzedażą (...) (pierwszy i drugi segment działalności Wnioskodawcy, które zostały opisane powyżej), a także część działalności związana z (...) w zakresie poszukiwania (...) (z wyłączeniem X. i Y.), a co za tym idzie ogół aktywów i pasywów składający się na wskazane części przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zamierza pozostawić w ramach Wnioskodawcy.

Natomiast pozostałą część działalności związanej z (...), w zakresie w jakim obejmuje ona Y. i Y. - a co za tym idzie ogół aktywów i pasywów składający się na wskazane części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy - Wnioskodawca zamierza przenieść jako część majątku Wnioskodawcy (dalej łącznie zwane jako: „Działalność Wydzielana”) na inną spółkę (dalej jako „Spółka Przejmująca”) w zamian za akcje Spółki Przejmującej, które obejmą akcjonariusze Wnioskodawcy tzw. podział przez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4) k.s.h. (dalej jako „Podział”).

Przyczyną oraz celem Podziału Wnioskodawcy jest wyodrębnienie ze Spółki Dzielonej, działalności związanej z X. oraz Y., co umożliwi:

  1. pełną ekonomizację przychodów i kosztów związanych z (...),
  2. uzyskanie wiarygodnych rynkowych wycen zarówno działalności Spółki Dzielonej tj. sprzedaży sprzętu (...) stosowanego w (...), która powinna skutkować lepszym wynikiem finansowym pozostającej w Spółce Dzielonej działalności, a tym samym wzrost wyceny wartości pozostałej części działalności;
  3. potencjalnym inwestorom dokonanie wyboru profilu działalności gospodarczej w ramach aktywności Wnioskodawcy lub Spółki Przejmującej; w szczególności z uwzględnieniem innego stopnia ryzyka związanego z (...), a pozostałą działalnością Wnioskodawcy, tym samym ułatwienie pozyskania środków finansowych na prowadzenie działalności w obu obszarach, albowiem każdy z obszarów posiada inwestorów o innym profilu inwestycyjnym związanym z różnym poziomem ryzyka inwestycyjnego, ułatwienie pozyskania inwestorów pozwoli na zwiększenie skali prowadzonej działalności i szybsze osiąganie ekonomicznych celów,
  4. Działalność Wydzielana funkcjonująca obecnie w ramach Spółki Dzielonej, z uwagi na prowadzone prace nad (...). Z uwagi na powyższe wydzielenie wskazanych kosztów do Spółki Przejmującej pozwoli Wnioskodawcy na umocnienie swojej pozycji jako spółki dywidendowej o wyższej rentowności.

Intencją Zarządu Wnioskodawcy jest, by w ramach procedury podziału, akcje Spółki Przejmującej, zostały dopuszczone i wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez (...).

Działalność Wydzielana działać będzie na bazie majątku, który organizacyjnie i funkcjonalnie, służył i służyć będzie prowadzeniu działalności związanej z X. oraz Y. Na Działalność Wydzielaną składać się będą przypisane do niej aktywa, zobowiązania oraz umowy związane z działalnością Wnioskodawcy w zakresie X. oraz Y.

Do Działalności Wydzielanej przypisani zostaną również pracownicy, których zakres obowiązków związany będzie ściśle z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością w ramach wydzielanej części przedsiębiorstwa. Wydzielane, w wyniku Podziału, składniki majątku Wnioskodawcy zostaną wyczerpująco wyliczone w prospekcie związanym z ofertą publiczną akcji Spółki Przejmującej.

Wśród przypisanych do Działalności Wydzielanej pracowników/współpracowników znajdą się osoby pracujące na stanowiskach takich jak: (...).

Przejęcie pracowników Spółki Dzielonej, którzy świadczą pracę związaną z Działalnością Wydzielaną przez Spółkę Przejmującą nastąpi w trybie art. 23(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz.U.2023.1465 z dnia 2023.07.31).

Do Działalności Wydzielanej przypisane zostaną ponadto m.in. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, inne aktywa, w tym składniki majątku obrotowego, należności i zobowiązania (rezerwy na zobowiązania).

Zakładane jest, że do Działalności Wydzielanej przypisane zostaną środki trwałe wykorzystywane w działalności badawczo - rozwojowej nad X., a także wykorzystywane przez Y., jak poniżej:

1.wyposażenie do wytwarzania, w tym syntezy, nowych produktów na które składają się w szczególności następujące środki trwałe:

(...)

2.wyposażenie do procesów kontroli jakości, w tym bezpieczeństwa na które składające się, w szczególności następujące środki trwałe:

(...)

3.wyposażenie do procesu transportu, przechowywania na które składają się, samochody osobowe, a także inne środki trwałe w szczególności:

(...)

4.pozostałe wyposażenie na które składają się, w szczególności, następujące środki, trwałe:

(...)

Do wartości niematerialnych i prawnych przypisanych do Działalności Wydzielanej należą w szczególności patenty, w tym:

(...)

Do Działalności Wydzielanej zostaną także przypisane prawa i obowiązki wynikające z umów (ok. 100 umów), których obecnie lub w przyszłości stroną jest/będzie Wnioskodawca, w tym m.in.: szereg umów na świadczenie usług, szereg umów na prowadzenie badań (umowa na prowadzenie badania (...)), umowa na prowadzenie badania (...), umowa na prowadzenie badania (...), umowa na prowadzenie badania (...) (umowa na prowadzenie badania (...)), szereg umów o zachowanie poufności oraz umowy podwykonawcze w badaniu (...) podpisane przez D.

Ze względu na sposób prowadzenia rachunkowości i wydzielanie wewnętrznych pionów rozliczeń koszty i przychody są wyodrębnione na osobnych kontach księgowych.

Do Działalności Wydzielanej zostaną przypisane odrębne rachunki bankowe, za pośrednictwem których prowadzone będą rozliczenia kosztów i przychodów Działalności Wydzielanej po dniu wydzielenia, a także gromadzone będą środki niezbędne dla funkcjonowania Działalności Wydzielanej i dokonywania rozliczeń.

Na etapie wydzielenia Działalność Wydzielana zostanie wyposażona również w gotówkę - środki finansowe, w zakresie zabezpieczającym jej funkcjonowanie na etapie bezpośrednio po dniu wydzielenia, tak aby było możliwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa Spółki Przejmującej przez zakładany okres 12 miesięcy, gdzie po tym okresie zakładane jest stopniowe zwiększanie przychodów Spółki Dzielonej w związku z funkcjonowaniem Y. oraz komercjalizacją X.

Na moment planowanego Podziału zakładanym jest, iż Działalność Wydzielana nie będzie w ogóle generowała przychodów z działalności operacyjnej lub generowane przychody z tej działalności nie będą istotne. Sytuacja taka wynika z faktu, że głównym strumieniem przychodów w Działalności Wydzielanej jest proces komercjalizacji X., który jest możliwy po zakończeniu etapu badań klinicznych niezbędnych dla procesu rejestracji i wprowadzenia do obrotu X. Tak więc przyszłe przychody ze sprzedaży będą związane z procesem wytwarzania już zarejestrowanego produktu (...) (X.) lub też udzielenia licencji na wytwarzanie i sprzedaż przez zewnętrzne podmioty (tzw. umowa partneringowa na wybranych rynkach lub globalnie).

Należy podkreślić, że jest to typowa sytuacja biznesowa w podmiotach prowadzących badania kliniczne gdzie największe przychody pojawią się w przypadku wprowadzenie produktu f(...) do obrotu.

Działalność Wydzielana będzie więc kontynuowała dotychczasowe badania kliniczne jak również procesy zmierzające do komercjalizacji przejętych produktów (Y.). Na początku działalności tj. po podziale osiągane przychody nie pozwolą na pokrycie całości kosztów Spółki Przejmującej prowadzącej przedsiębiorstwo oparte o składniki majątkowe wchodzące w skład Działalności Wydzielanej.

Początkowo w ramach projektu Y. rozwijano zarówno produkt znakowany (...). W zakresie (...) wydatki z tym związane Wnioskodawca kwalifikował jako koszty podatkowe. Ostatecznie dokonano wyboru znakowania (...) i w konsekwencji projekt z wykorzystaniem (...) nie jest kontynuowany. Obecnie w ramach projektu Y. opartego o (...) wydatki związane z tym projektem nie są kwalifikowane jako koszty podatkowe.

Po podziale część działalności pozostająca u Wnioskodawcy będzie funkcjonować jako przedsiębiorstwo prowadzone przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca nadal będzie prowadził działalność gospodarczą w trzech wskazanych powyżej segmentach z wyłączeniem działalności związanej z X. oraz Y.

Po wyodrębnieniu z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zespołu składników tworzących Działalność Wydzieloną tj. po podziale, w ramach Wnioskodawcy pozostaną aktywa, zobowiązania, rezerwy na zobowiązania oraz umowy związane z działalnością Wnioskodawcy (z wyłączeniem działalności w zakresie X. oraz Y.)

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działalności Wydzielanej nie jest obecnie wydzielony w sposób formalny tj. nie został przyjęty akt wewnętrzny, który stanowiłby, że Działalność Wydzielana stanowi dział, oddział czy wydział. Działalność Wydzielana w ramach Spółki Dzielonej funkcjonuje obecnie i będzie funkcjonować na moment transakcji przeniesienia na inną spółkę w sposób wyodrębniony nieformalnie.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że przed dniem transakcji (Podziału) przeniesienia na inną spółkę Działalności Wydzielanej, stosownie do treści par. 12 ust.7 lit. b) oraz k) Statutu Wnioskodawcy, wymagane będzie uzyskanie zgody Rady Nadzorczej na: (i) zbycie przez Spółkę Dzieloną zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC, oraz (ii) podział Spółki Dzielonej.

Dodatkowo, na podstawie art. 541 par. 3 Kodeksu spółek handlowych podział Spółki Dzielonej jako spółki będącej spółką publiczną wymagać będzie uchwały walnego zgromadzenia Spółki Dzielonej powziętej większością dwóch trzecich głosów, a także uchwały walnego zgromadzenia Spółki Przejmującej, jako spółki niebędącej spółką publiczną podjętej, stosownie do treści art. 541 par. 1 Kodeksu spółek handlowych większością trzech czwartych głosów, przedstawiających co najmniej połowę kapitału zakładowego.

W oparciu o składniki majątkowe i niemajątkowe wchodzące w skład Działalności Wydzielonej na moment przeniesienia (podziału), Wnioskodawca będzie prowadził działalność związaną z X., która to działalność będzie polegała na kontynuowaniu badań nad X. oraz w ramach Y. Wnioskodawca będzie prowadził działalność polegającą na poszukiwaniu i prowadzeniu badań nad (...).

Pełne wyodrębnienie przez Wnioskodawcę działalności związanej z X. oraz Y. a za tym idących aktywów, kompetencji, wiedzy i doświadczeń, umożliwia Wnioskodawcy oddzielnie tej działalności od pozostałych segmentów jego działalności, opisanych we wniosku. Badania prowadzone przez Wnioskodawcę w powyższym zakresie oparte są o personel Wnioskodawcy a także o umowy które zostały wskazane we wniosku. Działalność Wnioskodawcy w zakresie Działalności Wydzielonej z założenia doprowadzić ma do komercjalizacji X. a także do odkrycia, przebadania i następnie komercjalizacji innych - (...), co z założenia prowadzić ma do generowania w przyszłości przychodów z tego tytułu.

Podsumowując, na moment przeniesienia - podziału, Wnioskodawca w ramach Działalności Wydzielonej prowadzić będzie działalność w zakresie:

  • Y. czyli: (i) poszukiwania nowych (...), jakościowych i rejestracyjnych związanych z procesem wprowadzenia danego produktu (...) do obrotu.
  • X. czyli: prowadzenia prac nad (...) stosowanym do badań (...).

Wskazane we Wniosku składniki majątkowe i niemajątkowych wchodzące w skład Działalności Wydzielonej pozwalają na samodzielną realizację zadań gospodarczych w zakresie wyżej opisanym. Zadania te realizowane będą jedynie w oparciu o przypisane w strukturze Wnioskodawcy składniki majątkowe i niemajątkowe, bez konieczności uzależnienia realizacji tych zadań gospodarczych od udziału innych podmiotów lub też innych - dodatkowych składników majątkowych.

Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 1 powyżej, dokonanie przeniesienia Działalności Wydzielonej w ramach opisanego we Wniosku podziału dla swojej skuteczności wymagać będzie uzyskania zgody Rady Nadzorczej Wnioskodawcy na zbycie przez Wnioskodawcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC, stąd w tym znaczeniu Działalność Wydzielana wpisuje się w zakres tego pojęcia.

W oparciu o wyodrębnione składniki majątku Działalności Wydzielanej, Spółka Przejmującą będzie prowadziła, a tym samym również kontynuowała działalność prowadzoną dotychczas przez Wnioskodawcę związaną z X., która to działalność będzie polegała na kontynuowaniu badań nad X. oraz w ramach Y., będzie prowadziła działalność polegającą na poszukiwaniu i prowadzeniu badań nad (...). Szczegółowy zakres działalności Spółki Przejmującej obejmować będzie:

  • Y. czyli: (i) poszukiwanie nowych innowacyjnych (...), które po selekcji i przeprowadzeniu pełnego procesu badań (...), jakościowych do obrotu.
  • Y. czyli: prowadzenie prac nad (...) stosowanym do badań (...).

Spółka Przejmująca będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas z wykorzystaniem składników majątkowych związanych z Działalnością Wydzielaną w zakresie X. oraz Y., w oparciu o składniki będące przedmiotem przeniesienia, bez konieczności angażowania innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji.

W pierwszym okresie po Podziale nie jest zakładane podejmowanie dodatkowych działań faktycznych lub prawnych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ z założenia Spółka Przejmująca zostanie wyposażona we wszystkie konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej zasoby, w tym środki finansowe niezbędne do kontynuowania badań na okres około 12 miesięcy, po tym okresie zakładane jest stopniowe zwiększanie przychodów Spółki Przejmującej w związku z funkcjonowaniem Y. oraz komercjalizacją X.

Jak wskazano powyżej Spółka Przejmująca będzie prowadziła działalność gospodarczą w oparciu o wydzielone składniki kontynuując w tym zakresie obecny model biznesowy Spółki Dzielonej dotyczący funkcjonowania Y. oraz zmierzający do komercjalizacji X., tylko że odbywać się to będzie w ramach działalności Spółki Przejmującej.

Dalszy model finansowania Działalności Wydzielonej funkcjonującej po Podziale w ramach działalności Spółki Przejmującej będzie zależał od postępu komercjalizacji X. i wyniku kontynuowanych prac badawczych w ramach Y. Spółka Przejmująca w zależności od efektów tych prac może mieć konieczność pozyskania dodatkowego finansowania działalności. Zależeć to będzie od osiągnięcia wyników sprzedażowych, do czasu osiągnięcia odpowiedniego poziomu przychodów Spółka Przejmująca w razie konieczności będzie się finansować analogicznie jak inne tożsame podmioty działające na rynku. Do tych sposobów w szczególności może należeć zawarcie umów partneringowowych, jak również pozyskanie finansowania zewnętrznego bez udziału w efektach przedsięwzięcia w zakresie prowadzonych prac badawczych, ewentualnie finansowanie może mieć źródło w otrzymanych dotacjach, w wyemitowanych obligacjach względnie w zaciągniętych kredytach lub poprzez emisję nowych akcji. Niewykluczone jest podjęcie innych działań zmierzających do osiągniecia założonego celu w postaci komercjalizacji X. i (...).

Pytanie

Czy składniki majątkowe i niemajątkowe, wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wraz zespołem ludzkim, wchodzące w skład Działalności Wydzielonej będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a opisany podział przez wydzielenie należy uznać za transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zgodnie z którym to przepisem Ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Państwa stanowisko

Składniki majątkowe i niemajątkowe, wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wraz zespołem ludzkim, wchodzące w skład Działalności Wydzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a opisany podział przez wydzielenie należy uznać za transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jednocześnie art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Według art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem transakcji zbycia. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług, pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT ilekroć w dalszych przepisach ustawy o VAT jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść działu II k.s.h.

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 k.s.h. spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Stosownie do art. 531 § 1 k.s.h. spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

Zgodnie z art. 531 § 2 k.s.h. na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział dokonany przez wydzielenie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub do spółki nowo zawiązanej powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonych części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy - przeniesienie własności.

W świetle powyższych regulacji dokonany, na podstawie k.s.h., podział przez wydzielenie poszczególnych części majątku Spółki Dzielonej zdaniem Wnioskodawcy na gruncie Ustawy o VAT nie jest czynnością obejmującą zdarzenia podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyjaśnić należy, że w sytuacji, gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie gdzie przedmiotem przeniesienia własności jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji Ustawy o VAT.

W przypadku planowanego i opisanego w niniejszym wniosku Podziału przez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą stanowiącą Działalność Wydzielaną transakcja ta, zdaniem Wnioskodawcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z literalnym brzmieniem powyższego przepisu z opodatkowania podatkiem VAT wyłączone jest zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Na uwagę zasługuje wykorzystanie przez ustawodawcę sformułowania zbycie. To pojęcie posiada szeroki zakres zastosowania i nie ogranicza się do sprzedaży. Pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT w którym zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego czyli aportu. Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Należy przyjąć, że zbycie obejmuje wszelkie czynności prawne, które prowadzą do przeniesienia wszelkich praw i obowiązków wchodzących w skład przedsiębiorstwa (A. Kidyba, Prawo handlowe, Warszawa 2002, s. 27).

Niewątpliwie planowane przez Wnioskodawcę wyodrębnienie składników majątkowych i niemajątkowych stanowiących Działalność Wydzielaną i wniesienie jej jako majątku wydzielonego w ramach podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie do Spółki Przejmującej w zamian za akcje tej spółki, należy uznać za czynność należącą do zakresu pojęcia zbycie.

Potwierdzenie takiego stanowiska dotyczącego podziału przez wydzielenie znajduje się w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego, np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lutego 2019 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.822.2018.2.MD, gdzie wskazano: Przez transakcje zbycia, o której mowa w ww. przepisie na gruncie ustawy o VAT należy rozumieć wszelkiego rodzaju transakcje, na skutek których dojdzie do przeniesienia prawa do dysponowania przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstw jako właściciel. Powyższe stanowisko znajduje również uzasadnienie w literaturze, a także orzecznictwie sądów administracyjnych.

Jak wskazuje A. Bartosiewicz, Jeżeli wyodrębniona część przedsiębiorstwa, jak i jego pozostałość mogą funkcjonować w obrocie gospodarczym samodzielnie, wówczas należy uznać, iż oderwana część stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (A. Bartosiewicz, VAT. Komentarz LEX. Warszawa 2013, str. 70).

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawartym w ww. interpretacji wyodrębnienie organizacyjne w strukturze prowadzonej działalności gospodarczej nie jest tożsame z wyodrębnieniem formalnoprawnym. W efekcie, aby określona część przedsiębiorstwa mogła być wyodrębniona organizacyjnie nie musi ona stanowić samodzielnego podmiotu prawnego, jednostki organizacyjnej, czy oddziału.

Podobne stanowisko zostało wyrażone także w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 stycznia 2010 r., znak IPP/415-B33/09-4/MT.

Wskazać należy, że wyodrębnienie finansowe, nie oznacza całkowitej samodzielności finansowej ZCP. Tak wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 26 stycznia 2014 r., w sprawie o sygn. akt I SA/Wr 1823/15, gdzie wskazano że: Wyodrębnienie finansowe nie oznacza całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie do zorganizowanej części przedsiębiorstwa przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań”. W przepisach nie występuje definicja wyodrębnienia finansowego, a samo pojęcie jest swoiste dla prawa podatkowego. Należy zatem przyjąć, że dla uznania za ZCP określonych składników majątkowych przedsiębiorstwa wystraczające jest jakiekolwiek wyodrębnienie finansowe w ramach struktury prowadzonej działalności, istnienie możliwości przedstawienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej. Powyższe znajduje potwierdzenie w indywidualnej interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 marca 2016 r. znak IBPP3/4512-13/16/KG).

Należy podkreślić, że dla stwierdzenia wyodrębnienia finansowego ZCP nie jest wymagane prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych. Taki wymóg dotyczy wyłącznie oddziałów wpisanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Potwierdzenie tego stanowiska następuje również w literaturze podatkowej, i tak Witold Modzelewski wskazuje, że Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a nie do poszczególnych przedsiębiorstw, które podatnik prowadzi lub w których posiada udziały. (W. Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług. Komentarz. Wyd. 15, Warszawa 2019, Legalis). Powyższa okoliczność ma miejsce w opisanym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa - Działalność Wydzielana ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Oznacza to, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada odrębność finansową, pozwalającą na zarządcze wyodrębnienie elementów kosztowych i przychodowych związanych z działalnością ZCP od reszty przedsiębiorstwa.

W zdarzeniu przyszłym opisanym w niniejszym wniosku w pełni możliwe będzie przyporządkowanie do ZCP osiąganych przychodów czy też potencjalnych przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Tym samym ZCP związana z Działalnością Wydzielaną będzie wyodrębniona finansowo od reszty przedsiębiorstwa.

Wydzielona Działalność będzie zdolna do realizacji określonego zadania gospodarczego, a co za tym idzie wpisuje się w ustawową definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa z art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy czynność prawna polegająca na przeniesieniu składników majątkowych wchodzących w skład Działalności Wydzielanej będzie stanowić zbycie zorganizowanej cześć przedsiębiorstwa i w następstwie Podziału na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wskazać, należy, że w zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sari, w którym stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego.

W kontekście uregulowań wspólnotowych oraz orzecznictwa TSUE należy wskazać, że nie ma podstaw do przyjęcia, że jeżeli w danym momencie w skład składników materialnych i niematerialnych nie wchodzą należności z tytułu działalności operacyjnej, bo w danym momencie one nie występują to nie jest to okolicznością dyskwalifikującą uznanie danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ jeśli dany zespół składników będzie zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, to spełnione zostaną przesłanki pozwalające uznać, z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności i doszło do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zdaniem Wnioskodawcy specyfika danej działalności prowadzonej w ramach zespołu składników materialnych i niematerialnych może powodować, iż w pewnym okresie nie występują przychody i związane z nimi należności.

Zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część przechodzi na własność nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. Wynika to również z treści przepisu art. 91 ust. 9 Ustawy o VAT, który stanowi, że - w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Kontynuowanie działalności gospodarczej przy zbyciu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć, jako sytuację, w której nabywca w związku z dokonanym nabyciem nadal prowadzi przedsiębiorstwo, a taka okoliczność niewątpliwie będzie miała miejsce po dokonaniu planowanego przez Wnioskodawcę Podziału.

Przy czym nie chodzi tu o prowadzenie jakiejkolwiek działalności z wykorzystaniem składników nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, a o prowadzenie nabytego przedsiębiorstwa.

Podsumowując status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  • jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Jak wskazano, o wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział a w przypadku Wnioskodawcy to Y.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową. Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa możliwe jest zatem w sytuacji jednoczesnego spełnienia wszystkich powyższych przesłanek określonych.

Zdaniem Wnioskodawcy okoliczność, iż na moment planowanego Podziału, Działalność Wydzielana nie będzie w ogóle generowała przychodów z działalności operacyjnej lub generowane przychody z tej działalności nie będą istotne, nie zmienia faktu, iż w wyniku Podziału w obrocie gospodarczym będzie funkcjonowało samodzielne przedsiębiorstwo Spółki Przejmującej charakteryzujące się pełną odrębnością organizacyjną i finansową.

Wnioskodawca wskazuje, że Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych opisanych powyżej.

W ocenie Wnioskodawcy dokonanie Podziału przez wydzielenie Działalności Wydzielanej do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., przy jednoczesnym pozostawieniu we Wnioskodawcy pozostałej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, będzie po stronie Spółki Dzielonej stanowiło na gruncie Ustawy o VAT zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz Spółki Przejmującej.

Wskazać należy, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wnioskodawca uzasadnia założenie, że Działalność Wydzielana stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust 27e Ustawy o VAT następującymi okolicznościami:

1.na moment przeprowadzenia Podziału, przenoszony zespół składników majątkowych i niemajątkowych będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:

a)w zakresie wyodrębnienia organizacyjnego - wyodrębnienie organizacyjne ZCP nastąpi na podstawie uchwały podjętej przez Zarząd Spółki;

b)w zakresie wyodrębnienia finansowego - prowadzony przez Spółkę Dzieloną sposób ewidencji zdarzeń gospodarczych pozwala i będzie pozwalać na przyporządkowanie do działalności ZCP odpowiednio przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z działalnością w zakresie X. oraz Y.;

c)w zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego - wyodrębnione składniki majątku posiadają i posiadać będą pełną zdolność do niezależnego funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo, a w konsekwencji Spółka Przejmująca będzie kontynuowała działalność w zakresie X. oraz Y.;

2.na dzień wydzielenia zespół składników majątkowych i niemajątkowych, jaki pozostanie w Spółce Dzielonej, będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy:

a)organizacyjne wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej - pozostająca w Spółce Dzielonej działalność będzie stanowiła wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania w opisanych powyżej trzech segmentach;

b)funkcjonalne wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy - pozostające w Spółce Dzielonej trzy segmenty działalności również po Podziale wyposażone będą w składniki majątku posiadające pełną zdolność do niezależnego funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo. Działalność we wskazanych powyżej trzech segmentach będzie kontynuowana bez konieczności angażowania innych, dodatkowych środków materialnych lub niematerialnych ani podejmowania żadnych dodatkowych działań;

c)finansowe wyodrębnienie - prowadzony przez Spółkę Dzieloną sposób ewidencji zdarzeń gospodarczych pozwala i będzie pozwalać na przyporządkowanie do działalności prowadzonej w trzech segmentach przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą działalnością Wnioskodawcy;

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, wydzielony do Spółki Przejmującej, jak i pozostały w Spółce Dzielonej zespół składników materialnych oraz niematerialnych, w tym zobowiązań, będzie stanowił wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie przedsiębiorstwo.

Po przeprowadzeniu Podziału, w oparciu o otrzymany majątek, Spółka Przejmująca będzie kontynuować działalność w zakresie X. oraz Y., natomiast Spółka Dzielona będzie mogła kontynuować dotychczas prowadzoną działalność w zakresie trzech segmentów na majątku pozostałym w Spółce Dzielonej.

Tym samym, zarówno Działalność Wydzielana, jak i pozostająca w Spółce Dzielonej działalność w zakresie trzech segmentów będą zdaniem Wnioskodawcy stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Celem planowanego Podziału przez wydzielenie jest to, że Spółka Dzielona nie przestanie istnieć, a nastąpi przeniesienie części jej majątku funkcjonującego jako zorganizowana część przedsiębiorstwa na inny podmiot - Spółkę Przejmującą przy zachowaniu struktury właścicielskiej w zasadzie tożsamej ze strukturą właścicielską Spółki Dzielonej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w niniejszym wniosku winno zostać uznane przez organ interpretacyjny za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00