Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [305 z 625]

Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.272.2024.3.AZ

Koszty nabycia przez Wnioskodawcę sprzętu specjalistycznego, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, o którym mowa we wniosku, za wyjątkiem kosztów nabycia materiałów pomocniczych używanych w badaniach stanowią dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a updop.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy w zakresie Grupy 1, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 Ustawy o CIT - jest prawidłowe;
  • czy koszty ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Nowymi Zleceniami, tj. koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, koszty materiałów i surowców, koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością - stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT w części nieobejmującej należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16):
  • w części dotyczącej zaliczenia kosztów materiałów pomocniczych używanych w badaniach do kosztów nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - jest nieprawidłowe;
  • w pozostałej części - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo - rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na dwa wezwania:

1.pismem z 16 lipca 2024 r. (data wpływu 16 lipca 2024 r.);

2.pismem z 14 sierpnia 2024 r. (data wpływu 14 sierpnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą na terytorium Polski (polskim rezydentem podatkowym) i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zgodnie z Ustawą o CIT.

Spółka prowadzi działalność z zakresu tworzenia i produkcji standów, palet oraz materiałów POS (ang. Point of Sale). Działalność ta polega na nabywaniu, łączeniu kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności doświadczenia Spółki (jej Pracowników) w procesie projektowania, konstruowania, ulepszania produktów i procesów (oraz ich poszczególnych części) w ramach świadczonych usług w branży.

W ramach prowadzonej działalności Spółka zajmuje się dostarczaniem m.in. następującego asortymentu towarów:

  • standy tekturowe,
  • wobblery, hangery, ekspozytory, toppery, traye oraz wiele innych materiałów wspierających sprzedaż,
  • palety kartonowe do transportowania i magazynowania różnego rodzaju towarów.

W skład parku maszynowego Spółki, przy pomocy którego realizuje ona swoją działalność wchodzą takie specjalistyczne maszyny jak:

  • drukarki wielkoformatowe;
  • plotery;
  • półautomaty sztancujące;
  • kaszerownice;
  • sztanctygiel;
  • klejarki.

W parku maszynowym Spółka posiada kilkanaście produkcyjnych maszyn prototypowych, które wykonano na jej zamówienie w wyniku prac badawczo-rozwojowych i które obecnie wykorzystywane są efektywnie w produkcji.

Spółka zapewnia kontrahentom pełną obsługę na każdym etapie realizacji sprzedaży. Począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez projekt konstrukcji, opracowanie graficzne, wizualizacje, testy prototypów, aż do końcowej produkcji.

Od początku działalności Spółka pracuje nad wykorzystaniem palet kartonowych do transportowania i magazynowania różnego rodzaju towarów.

Spółka tworzy rozwiązania w oparciu o zrozumienie impulsów zakupowych, znajomość potrzeb sektora sprzedaży detalicznej, a także umiejętne połączenie unikalnego projektowania i zaawansowanych technologii. Działania prowadzone przez Spółkę obejmują również analizowanie celów biznesowych klientów, wykonywanie prototypów rozwiązań, produkcję projektu oraz wsparcie w instalacji rozwiązań w punktach sprzedaży.

W celu utrzymania pozycji rynkowej oraz stałego zwiększania konkurencyjności swojej oferty, a także zapewnienia klientom najwyższej jakości produktów i usług, Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami produktowymi.

Spółka realizuje równolegle wiele projektów (dalej „Projekty”). Jako przykład można wskazać prowadzenie prac koncentrujących się na zindywidualizowanym określeniu wszelkich parametrów surowców i środków trwałych niezbędnych do realizacji procesu technologicznego, w tym dokonaniu prób i produkcji próbnej (dalej: Nowe Zlecenia).

Projekty prowadzone przez Spółkę podzielić można na dwie grupy:

1)Grupa 1 - Projekty, tj. prace mające na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań, w tym także prace ukierunkowane na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych w Spółce.

2)Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów jest wprowadzenie okresowych zmian i ulepszeń do rozwiązań i produktów, które zostały wcześniej opracowane przez Spółkę (np. obejmują zmiany w zakresie kolorystyki produktów, naprawę błędów). Prace te mają charakter rutynowy.

Działalność Spółki prowadzona w ramach czynności z Grupy 2 nie stanowi w ocenie Spółki działalności badawczo-rozwojowej i nie jest objęta niniejszym wnioskiem.

Prace prowadzone przez Spółkę w ramach Projektów Grupy 1 (Projekty) dotyczą zasadniczo trzech kluczowych obszarów:

  • prace koncepcyjne związane z tworzeniem nowych/ulepszonych produktów w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez poszczególnych klientów (obszar I),
  • prace nad rozwijaniem oferty produktowej Spółki, podejmowane z inicjatywy własnej Spółki (obszar II).

Obszar I i II obejmuje opracowywanie nowych i ulepszonych produktów.

Zarówno prace prowadzone w obszarze I, jak i II związane są z rozwijaniem oferty produktowej Spółki. Podstawowa różnica między pracami prowadzonymi we wskazanych obszarach związana jest przede wszystkim ze sposobem rozpoczęcia prac (w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie klienta albo w wyniku inicjatywy własnej).

Prace w obszarze I związane są przede wszystkim ze skonkretyzowanym zapotrzebowaniem określonego klienta, zgłoszonym w ramach zamówienia, a rezultat niezbędnych prac niejednokrotnie ma charakter unikatowy (dostosowany ściśle do konkretnego kontrahenta). W przypadku prac podejmowanych w wyniku wewnętrznej inicjatywy Spółki (obszar II), prowadzone są one przede wszystkim na podstawie przeprowadzonej analizy zapotrzebowania rynkowego oraz zidentyfikowanych możliwości technologicznych (identyfikacja ta jest skutkiem m.in. udziału pracowników Spółki w szkoleniach i konferencjach branżowych), a ich rezultaty - co do zasady - mają charakter poszerzenia oferty produktowej Spółki.

Zarówno prace w ramach obszaru I, jak i II wiążą się z koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, obejmujących analizę możliwości wdrożenia nowego rozwiązania produktowego, zaprojektowanie go - z wykorzystaniem wiedzy zdobywanej przez pracowników Spółki, a następnie opracowywanie wersji testowych (prototypów) i ich walidację, obejmującą badania i testy produktów wyprodukowanych w ramach serii próbnych (testowych).

Prace prowadzone we wskazanych obszarach mogą skutkować zarówno tworzeniem całkowicie nowych produktów, jak i poprawą parametrów dotychczasowych rozwiązań, wzbogaceniem o dodatkowe funkcje lub właściwości.

Przykładami konkretnych działań podejmowanych w ramach Spółki mogą być następujące projekty (poniższa lista stanowi ilustrację prowadzonej przez Spółkę działalności i nie wyczerpuje zakresu realizowanych obecnie, jak i w przyszłości projektów o podobnym charakterze):

  • opracowanie indywidualnego rozwiązania ekspozytora kartonowego dla danej, każdorazowo innej, grupy sprzedażowej, w celu dostarczenia na rynek unikatowego rozwiązania;
  • prace koncepcyjne w zakresie tworzenia nowych display mające na celu opracowanie nowych produktów i rozszerzenie portfolio oferowanego przez Wnioskodawcę. W ramach tej działalności tworzone są szkice koncepcyjne (wykonywane odręcznie lub w programach graficznych), które uwzględniają najnowsze trendy rynkowe.

Wnioskodawca szacuje, że na moment sporządzenia niniejszego wniosku ok. 70% produkcji to indywidualne projekty, określane w dalszej części wniosku mianem Nowych Zleceń.

Każde Nowe Zlecenie polega na przeprowadzeniu prac koncentrujących się na takim dobraniu wszelkich parametrów surowców i środków trwałych, które pozwolą na osiągnięcie zakładanych rezultatów w działalności operacyjnej.

Kluczowymi kosztami kwalifikowanymi przypisanymi do realizacji Nowych Zleceń są:

  • odpisy amortyzacyjne środków trwałych używanych w czasie realizacji prac;
  • koszty wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców;
  • wartość zużytych surowców do produkcji (elementy metalowe - wykrojniki, karton o różnej gramaturze, etc.).

Dane pozwalające na identyfikację części kosztów, które można przypisać projektowi są agregowane przez Spółkę i możliwe do odtworzenia. Ewidencja godzin pracy poszczególnych pracowników - z podziałem na projektu - opiera się na miesięcznym zestawieniu czasu pracy poświęconej na Projekty.

Spółka korzysta z oprogramowania (m.in. (…)), przy pomocy którego ewidencjonuje i dokumentuje prowadzone przez siebie prace rozwoju produktu.

Sam proces rozwoju produktu można sprowadzić do następujących kluczowych elementów:

1)identyfikacja parametrów kluczowych do realizacji założonego projektu,

2)próby technologiczne rozumiane jako m.in. ustawienie maszyny, ustawienie kątów cięcia i gięcia materiałów, miejsca wycinania otworów itp.,

3)produkcja próbna.

Produkcja próbna, która zakończy się nieosiągnięciem oczekiwanych wyników zostaje odnotowana jako próba nieudana, a cały wyżej opisany proces rozwoju produktu zaczyna się od początku. Produkcja próbna, która kończy się osiągnięciem oczekiwanych wyników definitywnie kończy proces rozwoju produktu, kończąc tym samym proces Nowego Zlecenia.

Powyższy opis wskazuje na niepewność co do osiąganych wyników, będący immanentną cechą prac rozwojowych. W przypadku stwierdzenia przez pracownika Spółki, iż realizacja danego projektu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia testów powiązanych z niepewnością co do osiągnięcia założonego wyniku, pracownik określa projekt jako element działalności związanej z rozwojem produktu i oznacza ten fakt w dokumentacji spółki.

Nowe Zlecenie jest długofalowym projektem, którego realizację przewidziano w perspektywie wieloletniej.

Przykładowe działania w zakresie Projektu:

  • prace koncepcyjne obejmujące opracowywanie i analizę założeń i parametrów, które musi spełniać dane rozwiązanie,
  • budowa prototypów produktu - zarówno w formie wizualizacji, jak i fizycznych modeli,
  • przeprowadzenie testów obciążeniowych na próbce produktu.

Wykonywane prace, mają charakter twórczy oraz prowadzone są w sposób systematyczny. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, iż mimo systematycznego prowadzenia prac, nie mają one charakteru rutynowych i okresowych zmian. Każdorazowo stanowią one realizację zindywidualizowanego zapotrzebowania Spółki lub jej klientów.

Na potrzeby realizacji projektu Spółka nabywa szereg maszyn i urządzeń technicznych. Nabyte składniki majątku stanowią środki trwałe i są amortyzowane przez Spółkę. Wspomniane maszyny i urządzenia techniczne służą realizacji Projektów.

Wnioskodawca zaznacza, iż poniesione w ramach realizacji projektu koszty, które Podatnik chciałby odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowią dla Niego koszty uzyskania przychodu oraz nie zostały one zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Co więcej Spółka jest w stanie określić jakie koszty i w jakiej proporcji zostały poniesione na opisaną działalność, gdyż prowadzi ona odrębną ewidencję, w której wyodrębnia koszty opisanej działalności.

Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jakimi są zwolnienia dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia oraz osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu w zakresie wydatków objętych niniejszym wnioskiem.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Pismem z 16 lipca 2024 r. (data wpływu 16 lipca 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie:

Pytanie 1:

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 ze zm.) w związku z tym nie prowadzi prac w jego ramach.

Pytanie 2:

Spółka nie uzyskuje i nie zamierza uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych, w stosunku do których zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Pragnąc uściślić powyższe stanowisko, spółka nie uzyskuje i nie zamierza uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych, w stosunku do których zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Wnioskodawca ma świadomość, że ulga nie przysługuje w stosunku do przychodów z zysków kapitałowych.

Pytanie 3:

Wnioskodawca prowadzi działalność, którą uważa za badawczo-rozwojową od roku 1 czerwca 2022 r. Należy nadmienić, że Wnioskodawca prowadził działalność, którą uważał za działalność badawczo-rozwojową jeszcze przed przekształceniem działalności w spółkę z o.o., co miało miejsce (…) 2022 r. Pierwsze prace tego typu zostały przeprowadzone w (…) 2017 r. Na potrzeby niniejszego wniosku należy jednak przyjąć, że prace rozpoczęto (…) 2022 r.

Pytanie 4:

Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej za okres od (…) 2022 roku do bliżej niesprecyzowanego okresu w przyszłości.

Pytanie 5:

W zakresie zadanego we wniosku pytania nr 1 Wnioskodawca nie oczekuje interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego obowiązujących przed datą 1 października 2018 r.

Pytanie 6:

Oryginalność i innowacyjność tworzonych przez Wnioskodawcę rozwiązań/ produktów/ towarów polega w szczególności na:

  • Optymalizacji zużycia materiałów: Produkty są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej materiałów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości i wytrzymałości;
  • Dostosowaniu do specyficznych warunków: Produkty muszą spełniać odpowiednie warunki techniczne i jednocześnie wyróżniać się designem;
  • Zróżnicowaniu konstrukcji: Produkty różnią się konstrukcją, co jest wynikiem celowego projektowania uwzględniającego różne czynniki użytkowania i transportu;
  • Innowacyjnym podejściu do transportu: Wielofazowy transport i poddawanie produktów obciążeniom dynamicznym wymaga prac rozwojowych, które mają na celu zapewnienie, że towary składowane na produktach nie ulegną uszkodzeniom podczas transportu;
  • Prowadzeniu testów każdego produktu: realizowane testy zapewniają, że wybrany kierunek produkcji jest prawidłowy;
  • Indywidualnym charakterze każdego produktu: W Grupie 1 nie ma dwóch takich samych produktów. Każdy produkt jest unikalny pod względem wymiarów, ciężaru, grubości, wytrzymałości i innych czynników.

Każde z tych rozwiązań/produktów/towarów, które Wnioskodawca zaliczył do Projektów Grupy 1 stanowi rozwiązanie niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub jest na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już funkcjonujących w jego przedsiębiorstwie.

Jak wskazano we wniosku:

„Projekty prowadzone przez Spółkę podzielić można na dwie grupy:

1.Grupa 1 - Projekty, tj. prace mające na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań, w tym także prace ukierunkowane na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych w Spółce.

2.Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów jest wprowadzenie okresowych zmian i ulepszeń do rozwiązań i produktów, które zostały wcześniej opracowane przez Spółkę (np. obejmują zmiany w zakresie kolorystyki produktów, naprawę błędów). Prace te mają charakter rutynowy.

Działalność Spółki prowadzona w ramach czynności z Grupy 2 nie stanowi w ocenie Spółki działalności badawczo-rozwojowej i nie jest objęta niniejszym wnioskiem.”

Wnioskodawca bowiem intencjonalnie podzielił realizowane przez spółkę projektu na noszące znamiona prac badawczo-rozwojowych oraz te, które nie mają takich cech.

Pytanie 7:

Działalność Wnioskodawcy polegająca na tworzeniu wskazanych we wniosku rozwiązań/produktów/towarów zaliczanych przez niego do Projektów Grupy 1 każdorazowo stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Pytanie 8:

Prace, które Wnioskodawca prowadzi nad tworzeniem rozwiązań/produktów/towarów wskazanych we wniosku i zaliczonych do Projektów Grupy 1, są i będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowią oraz nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej,

d)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

e)działalności wspomagającej/pomocniczej,

f)innych prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

g)czynności:

  • testowania produktu/produktów,
  • wykonanie badań produktu/produktów,
  • oceny produktu/produktów,
  • bądź innych tego typu prac,

h) czynności serwisowych,

i) promowania ulepszeń dokonywanych już w Państwa działalności.

Wnioskodawca pragnie nadmienić, że w przypadku gdyby którykolwiek z Projektów Grupy 1 zmienił swoją charakterystykę tracąc przymiot projektu badawczo-rozwojowego, zostałby zaliczony do Projektów Grupy 2 a wydatki z nim związane nie byłyby zaliczane do kosztów kwalifikowanych.

Pytanie 9:

W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, którą uważa on za działalność badawczo-rozwojową, powstaje i postanie nowa wiedza. Jest i będzie to wiedza z następujących dziedzin / dyscyplin:

  • Nauki inżynieryjne
  • Nauki techniczne
  • Znajomość rozwiązań konstrukcyjnych
  • Znajomość surowców i ich właściwości
  • Nowa wiedza dot. unikalnych fal tektur
  • Nowa wiedza nt. wielkości ugięcia materiału względem celowej konstrukcji i jej planowanych obciążeń.

Pytanie 10:

Wnioskodawca przed rozpoczęciem działalności o której mowa we wniosku dysponował następującymi zasobami:

  • powszechna wiedza w zakresie konstrukcyjnym.

W toku prowadzonych prac opisanych we wniosku, Wnioskodawca pozyskał następujące zasoby wiedzy:

  • unikalne rozwiązania konstrukcyjne w zakresie prowadzonej działalności.

Pytanie 11:

W ramach opisanej we wniosku działalności Wnioskodawca zdobywa, rozwija i wykorzystuje następujące rodzaje wiedzy i umiejętności:

  • wiedza nt. rozwiązań konstrukcyjnych.

Pytanie 12:

Koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych nie zostały i nie zostaną odliczone przez Wnioskodawcę od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Pytanie 13:

Pytanie nr 2 we wniosku dotyczy następujących wydatków:

  • poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową:
  • Tektura
  • Drewno
  • Plastik i inne tworzywa sztuczne
  • Metale, w tym: Stal węglowa, Stal nierdzewna, Stal austenityczna, Stal żarowytrzymała, Mosiądz, Miedź, Brąz, Stopy aluminiowe (w formie płyt, profili, odlewów i odkuwek), Stopy magnezu
  • Wykrojniki z ww. materiałów
  • nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Pytanie 14:

Pytanie nr 2 z wniosku dotyczy również „poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu”.

Wniosek dotyczy następujących należności i składników wynagrodzeń:

  • wynagrodzenie zasadnicze
  • wynagrodzenie chorobowe
  • wynagrodzenie urlopowe
  • premie
  • składki społeczne określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Wszystkie wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie 15:

Wniosek w zakresie pytania nr 2 dotyczy następujących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:

  • drukarki wielkoformatowe;
  • plotery;
  • półautomaty sztancujące;
  • kaszerownice;
  • sztanctygiel;
  • klejarki.

Przykładowe materiały i surowce to m.in.:

  • Stal węglowa
  • Stal nierdzewna
  • Stal austenityczna
  • Stal żarowytrzymała
  • Mosiądz
  • Miedź
  • Brąz
  • Stopy aluminiowe (w formie płyt, profili, odlewów i odkuwek)
  • Stopy magnezu
  • Karton / tektura o różnej gramaturze
  • Drewno
  • Plastik i tworzywa sztuczne.

Wnioskodawca nadmienia, że odpisy od wartości niematerialnych i prawnych będą odnosiły się do zdarzenia przyszłego i obejmą licencje dotyczące oprogramowania wspomagającego nadzór nad realizacją prac rozwojowych.

Pytanie 16:

Wszystkie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy wniosek, stanowią i będą stanowiły przyjęte do użytkowania środki trwałe i wartości niematerialne i prawne i zostały oraz zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz podlegają i będą podlegały amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 oraz art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a odpisy amortyzacyjne stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Pytanie 17:

Wszystkie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy wniosek, są i będą przez Spółkę bezpośrednio wykorzystywane do realizacji działań w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wskazano we wniosku, środki trwałe i wartości niematerialne i prawne nie są i nie będą wykorzystywane wyłącznie (w całości) w działalności badawczo-rozwojowej, lecz są one również wykorzystywane w ogólnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

W takim przypadku Wnioskodawca dokona odpowiedniej alokacji poprzez ustalenie, jaka część czasu pracy danego składnika majątku jest związana z pracami badawczo-rozwojowymi, a jaka część jest wykorzystywana w tzw. ogólnej działalności gospodarczej.

Na podstawie tak określonej proporcji, do kosztów kwalifikowanych zaliczona zostanie tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada części zaangażowania danego składnika majątku w prace badawczo-rozwojowe.

Pytanie 18:

W ramach ulgi B+R Wnioskodawca dokonuje i zamierza dokonywać odpisów od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłącznie w części, w jakiej były, są i będą one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, a nie w części, w której są i będą one wykorzystywane do pozostałej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Wnioskodawca nadmienia, że odpisy od wartości niematerialnych i prawnych będą odnosiły się do zdarzenia przyszłego i obejmą licencje dotyczące oprogramowania wspomagającego nadzór nad realizacją prac rozwojowych.

Pytanie 19:

Wydatki ponoszone na działalność, którą Wnioskodawca uważa za badawczo-rozwojową Wnioskodawca odpisuje i planuje odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.

Natomiast pismem z 14 sierpnia 2024 r. (data wpływu 4 sierpnia 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu poprzez jednoznaczne wskazanie, że:

Pytanie 1:

Wnioskodawca pragnie wskazać, że pytanie nr 2 we wniosku obejmuje następujące kategorie kosztów:

  • poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, które stanowią:
  • tektura,
  • drewno,
  • plastik i inne tworzywa sztuczne,
  • metale, w tym: Stal węglowa, stal nierdzewna, stal austenityczna, stal żarowytrzymała, mosiądz, miedź, brąz, stopy aluminiowe (w formie płyt, profili, odlewów i odkuwek),stopy magnezu,
  • wykrojniki z ww. materiałów,
  • nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, które stanowią:

a)narzędzia do testowania wytrzymałości kartonu: wagi elektroniczne do pomiaru masy poszczególnych elementów, ręczne narzędzia do pomiaru grubości kartonu (np. mikrometry, suwmiarki),

b)naczynia i przybory laboratoryjne: pojemniki do mieszania klejów i powłok ochronnych, probówki i zlewki do przechowywania oraz mieszania chemikaliów używanych do obróbki materiałów (np. klejów, lakierów), pipety i dozowniki do precyzyjnego odmierzania składników chemicznych,

c)sprzęt do przeprowadzania prób materiałowych: zestawy do testów wytrzymałościowych (np. próbki do testów odporności kartonu na zgniatanie pionowe i ugięcia), materiały do symulacji warunków użytkowych standów (np. elementy symulujące obciążenie, wilgotność, ekspozycję na światło),

d)urządzenia pomiarowe: ręczne skanery 3D do pomiarów prototypów i oceny dokładności wykonania, urządzenia do pomiaru kolorów i odcieni (kolorymetry), służące do oceny jakości nadruku na standach, termometry i higrometry do monitorowania warunków testów (np. temperatury i wilgotności podczas badań wytrzymałości standów),

e)materiały pomocnicze używane w badaniach: próbki różnorodnych rodzajów klejów, farb i lakierów do testowania ich właściwości w praktycznych zastosowaniach, materiały do prototypowania, takie jak folie ochronne, różne rodzaje tektury i papieru, których używa się w eksperymentach z nowymi technikami produkcji standów,

  • środki trwałe:
  • drukarki wielkoformatowe,
  • plotery,
  • półautomaty sztancujące,
  • kaszerownice,
  • sztanctygiel,
  • klejarki.

Wnioskodawca nadmienia, że odpisy od wartości niematerialnych i prawnych będą odnosiły się do zdarzenia przyszłego i obejmą licencje dotyczące oprogramowania wspomagającego nadzór nad realizacją prac rozwojowych.

Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wskazać, że pytanie nr 2 we wniosku nie dotyczy kosztów wynagrodzeń zleceniobiorców, co zdaniem Wnioskodawcy wynika z literalnego brzmienia pytania - opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego bowiem opisuje wszystkie aspekty przedmiotowej sprawy, przy czym nie ogranicza się jedynie do kwestii budzących wątpliwości Wnioskodawcy – te ostatnie bowiem materializują się w postawionym przed Organem pytaniu.

Pytanie 2:

Pytanie nr 2 wniosku dotyczy również możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Jako przykładowy sprzęt tej kategorii wymienili Państwo sprzęt wskazany już w odpowiedzi na pytanie nr 1 organu. Nadto dodali Państwo, że ten sprzęt specjalistyczny niebędący środkami trwałymi jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej przez Państwa działalności, którą uznają Państwo za działalność badawczo-rozwojową.

Pytanie 3:

Pytanie nr 2 wniosku nie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową wydatków z tytułu wynagrodzenia zleceniobiorców/osób współpracujących z Wnioskodawcą na podstawie umowy o dzieło.

Pytania

1)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy w zakresie Grupy 1, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 Ustawy o CIT?

2)Czy koszty ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Nowymi Zleceniami, tj. m.in. koszty materiałów i surowców oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością - stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT?

Ta interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie nr 1 oraz pytanie nr 2 z wyłączeniem części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16). W tej części odnośnie do pytania nr 2 wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Ad.1.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w zakresie projektów Grupy 1 przedstawiona w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym, uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: „Ulga B+R”) - w szczególności, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona działalność powinna zostać uznana za działalność badawczo rozwojową (dalej: „działalność B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT działalność B+R oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie natomiast z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

a)działalność ta musi mieć charakter twórczy,

b)działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

c)działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Wnioskodawca pragnie wskazać, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d Ustawy o CIT, co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji/narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że prace prowadzone w ramach działalności Wnioskodawcy podejmowane są przez pracowników Wnioskodawcy w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących u Wnioskodawcy.

Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne związane z opracowywaniem nowych produktów/wyrobów oraz innowacji procesowych, a także tworzenie prototypów (w ramach opracowywania prototypów i urządzeń demonstracyjnych), które następnie są testowane przez pracowników Wnioskodawcy.

Należy przy tym zauważyć, że opracowywanie prototypów, oraz ich testowanie i walidacja zostały wyróżnione w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Wnioskodawcy przejawia się w fakcie, że rozwiązania w ramach prowadzonych projektów powstają jako wynik kreatywnej działalności pracowników Wnioskodawcy, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w tworzonych analizach, planach wykonania/produkcji, dokumentacji technicznej oraz raportach.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach opisywanych projektów spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

a)w znaczeniu pierwszym w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

b)w znaczeniu drugim w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w powoływanych już Objaśnieniach MF, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. w świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Wnioskodawca uważa, że w jego przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w oparciu o wypracowaną metodykę, w tym wewnętrzne procedury postępowania, w ramach których do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (w szczególności wykwalifikowana kadra).

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie wskazać, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który przykładowo w interpretacji indywidualnej z 4 listopada 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2022.2.JG) wskazał, że: „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według „pewnego systemu”, a spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.”

Wnioskodawca wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Wnioskodawcę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca prowadzi prace twórcze w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

Konsekwentnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez niego spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc powyższe do sytuacji Wnioskodawcy, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy. Pracownicy Wnioskodawcy wykorzystują zdobywaną wiedzę do opracowywania nowych rozwiązań produktowych oraz innowacji procesowych.

Nierutynowany charakter projektów realizowanych przez Wnioskodawcę wynika z faktu, że prowadzone prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Wnioskodawcy często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji.

Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wymaga od pracowników Wnioskodawcy samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, która nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek dotyczących działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym spełnia ustawowe ramy działalności B+R.

Z powyższych względów, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż działalność przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w ramach projektów z obszarów B+R, stanowi/będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT, która uprawnia Wnioskodawcę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy o CIT.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność w zakresie projektów Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Ad.2.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność B+R. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

b)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,

c)odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl, art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 ustawy o CIT.

W myśl art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT, podatnicy są uprawnieni do odliczenia 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3 ustawy o CIT, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT.

Z kolei, art. 8 ust. 1b ustawy o CIT wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R - co też w zakresie prowadzonego projektu Spółka czyni.

W rezultacie, podatnikowi podatku CIT przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym pod warunkiem, że:

a)poniósł koszty na działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy,

b)koszty działalności B+R stanowiły dla niego KUP w rozumieniu ustawy o CIT,

c)koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 oraz art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT,

d)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

e)wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

f)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,

g)koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w jakiekolwiek formie.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka spełnia wszystkie powyższe warunki.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wskazane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wydatki związane z realizacją Projektu, poniesione przez Spółkę, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R. Tym samym, przepis pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R kosztów poniesionych na nabycie materiałów i surowców. Warunkiem jest, jednak ich bezpośrednie związanie z prowadzoną działalnością B+R.

„Zgodnie z opisem stanu faktycznego/zdarzeniu przyszłego Wnioskodawca do kosztów materiałów i surowców związanych z opisaną działalnością zalicza:

  • Tektura
  • Drewno
  • Plastik i inne tworzywa sztuczne
  • Metale, w tym:
  • Stal węglowa
  • Stal nierdzewna
  • Stal austenityczna
  • Stal żarowytrzymała
  • Mosiądz
  • Miedź
  • Brąz
  • Stopy aluminiowe (w formie płyt, profili, odlewów i odkuwek)
  • Stopy magnezu
  • Wykrojniki z ww. materiałów

- jako elementy niezbędne do zrealizowania zamierzonych prac”.

W ocenie Wnioskodawcy, opisane materiały i surowce są niezbędne do prowadzenia działalności uznawanej przez Spółkę za B+R oraz do opracowania i wytwarzania nowych produktów, a tym samym, związane są bezpośrednio z działalnością uznawaną przez Spółkę za B+R. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do uznania materiałów i surowców bezpośrednio wykorzystanych w ramach prowadzonych prac zarówno w procesie tworzenia prototypów produktów/usług, jak i procesie udoskonalania produktów/usług za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretację podatkowe m.in.

a.Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15 stycznia 2018 r. znak 0111-KDIB1-3.4010.397.2017.2.IZ,

b.Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15 stycznia 2018 r. znak 0111-KDIB1-3.4010.397.2017.2.IZ,

c.Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 14 grudnia 2017 r. znak: 0115-KDIT2-3.4010.347.2017.2.PS,

d.Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 23 marca 2017 r. znak: 0461-ITPB3-4510.687.2016-2.PS.

Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do KUP, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności uznawanej przez Spółkę za badawczo-rozwojową, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Wnioskodawca nadmienia, że odpisy od wartości niematerialnych i prawnych będą odnosiły się do zdarzenia przyszłego i obejmą licencje dotyczące oprogramowania wspomagającego nadzór nad realizacją prac rozwojowych.

Na gruncie powyższego przepisu można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby odpisy amortyzacyjne od środków trwałych/WNiP stanowiły koszty kwalifikowane. I tak, odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od postawy opodatkowania w ramach ulgi B+R pod warunkiem, że:

a)zostały zaliczone do KUP oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym,

b)nie dotyczą środków trwałych/WNiP wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, oraz

c)środek trwały/WNiP, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności rozwojowej.

Oznacza to, że kosztem kwalifikowanym może być, jedynie taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję KUP, określoną w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Ponadto, specyfika odpisów amortyzacyjnych powoduje obowiązek uwzględniania także postanowień art. 15 ust. 6 ustawy o CIT. Zgodnie z powołanym przepisem, KUP są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz WNiP (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o CIT. Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi B+R powinny dotyczyć tych aktywów, które spełniają definicję środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto, aktywa nie mogą zostać wymienione w negatywnym katalogu środków trwałych/WNiP niepodlegających amortyzacji, ujętym w art. 16c ustawy o CIT. Jak wskazano w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Spółka do działalności uznawanej przez Spółkę za B+R wykorzystywać a także wytwarzać może środki trwałe oraz WNiP, od których odpisy amortyzacyjne zaliczać będzie do KUP.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do uznania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i WNiP wykorzystywanych bezpośrednio w prowadzonej działalności uznawanej przez Spółkę za B+R, w przypadku, gdy nie będą one samochodami osobowymi oraz budowlami, budynkami i lokalami będącymi odrębną własnością, za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Wnioskodawca ponosi tego rodzaju wydatki, zaliczając do nich m.in. wydatki na:

  • Narzędzia do testowania wytrzymałości kartonu:
  • Wagi elektroniczne do pomiaru masy poszczególnych elementów.
  • Ręczne narzędzia do pomiaru grubości kartonu (np. mikrometry, suwmiarki).
  • Naczynia i przybory laboratoryjne:
  • Pojemniki do mieszania klejów i powłok ochronnych.
  • Probówki i zlewki do przechowywania oraz mieszania chemikaliów używanych do obróbki materiałów (np. klejów, lakierów).
  • Pipety i dozowniki do precyzyjnego odmierzania składników chemicznych.
  • Sprzęt do przeprowadzania prób materiałowych:
  • Zestawy do testów wytrzymałościowych (np. próbki do testów rozciągania kartonu).
  • Materiały do symulacji warunków użytkowych standów (np. elementy symulujące obciążenie, wilgotność, ekspozycję na światło).
  • Urządzenia pomiarowe:
  • Ręczne skanery 3D do pomiarów prototypów i oceny dokładności wykonania.
  • Urządzenia do pomiaru kolorów i odcieni (kolorymetry), służące do oceny jakości nadruku na standach.
  • Termometry i higrometry do monitorowania warunków testów (np. temperatury i wilgotności podczas badań wytrzymałości standów).
  • Materiały pomocnicze używane w badaniach:
  • Próbki różnorodnych rodzajów klejów, farb i lakierów do testowania ich właściwości w praktycznych zastosowaniach.
  • Materiały do prototypowania, takie jak folie ochronne, różne rodzaje tektury i papieru, których używa się w eksperymentach z nowymi technikami produkcji standów.

Ten sprzęt specjalistyczny niebędący środkami trwałymi jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, którą uznaje on za działalność badawczo-rozwojową.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do uznania ww. wydatków za koszty kwalifikowane w związku z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w zakresie ustalenia:

  • czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy w zakresie Grupy 1, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 Ustawy o CIT - jest prawidłowe;
  • czy koszty ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Nowymi Zleceniami, tj. koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, koszty materiałów i surowców, koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością - stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT w części nieobejmującej należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16):
  • w części dotyczącej zaliczenia kosztów materiałów pomocniczych używanych w badaniach do kosztów nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - jest nieprawidłowe;
  • w pozostałej części - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):

Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przy odniesieniu wskazanych przepisów na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, konieczne jest przeprowadzenie analizy nakierowanej na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Wobec tego ocena czy prace, które Państwo prowadzą i zamierzają prowadzić, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazują Państwo, że Państwa Spółka prowadzi działalność z zakresu tworzenia i produkcji standów, palet oraz materiałów POS (ang. Point of Sale). Projekty prowadzone przez Państwa Spółkę podzielić można na dwie grupy: Grupa 1 i Grupa 2. Grupa 1 obejmuje Projekty, tj. prace mające na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań, w tym także prace ukierunkowane na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych w Spółce. Działalność Spółki prowadzona w ramach czynności z Grupy 2 nie stanowi w ocenie Spółki działalności badawczo-rozwojowej i nie jest objęta niniejszym wnioskiem. Prace prowadzone przez Spółkę w ramach Projektów Grupy 1 (Projekty) dotyczą zasadniczo trzech kluczowych obszarów: prace koncepcyjne związane z tworzeniem nowych/ulepszonych produktów w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez poszczególnych klientów (obszar I) oraz prace nad rozwijaniem oferty produktowej Spółki, podejmowane z inicjatywy własnej Spółki (obszar II). Obszar I i II obejmuje opracowywanie nowych i ulepszonych produktów. Prace w obszarze I związane są przede wszystkim ze skonkretyzowanym zapotrzebowaniem określonego klienta, zgłoszonym w ramach zamówienia, a rezultat niezbędnych prac niejednokrotnie ma charakter unikatowy (dostosowany ściśle do konkretnego kontrahenta). W przypadku prac podejmowanych w wyniku wewnętrznej inicjatywy Spółki (obszar II), prowadzone są one przede wszystkim na podstawie przeprowadzonej analizy zapotrzebowania rynkowego oraz zidentyfikowanych możliwości technologicznych, a ich rezultaty - co do zasady - mają charakter poszerzenia oferty produktowej Spółki.

Jak wskazali Państwo we wniosku, zarówno prace w ramach obszaru I, jak i II wiążą się z koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, obejmujących analizę możliwości wdrożenia nowego rozwiązania produktowego, zaprojektowanie go - z wykorzystaniem wiedzy zdobywanej przez pracowników Spółki, a następnie opracowywanie wersji testowych (prototypów) i ich walidację, obejmującą badania i testy produktów wyprodukowanych w ramach serii próbnych (testowych). Prace prowadzone we wskazanych obszarach mogą skutkować zarówno tworzeniem całkowicie nowych produktów, jak i poprawą parametrów dotychczasowych rozwiązań, wzbogaceniem o dodatkowe funkcje lub właściwości. Szacują Państwo, że na moment niniejszego wnioski 70% produkcji to indywidualne projekty, określane przez Państwa mianem Nowych Zleceń.

W uzupełnieniu wniosku natomiast doprecyzowali Państwo, że oryginalność i innowacyjność tworzonych przez Państwa Spółkę rozwiązań/ produktów/ towarów polega w szczególności na:

  • Optymalizacji zużycia materiałów: Produkty są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej materiałów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości i wytrzymałości;
  • Dostosowaniu do specyficznych warunków: Produkty muszą spełniać odpowiednie warunki techniczne i jednocześnie wyróżniać się designem;
  • Zróżnicowaniu konstrukcji: Produkty różnią się konstrukcją, co jest wynikiem celowego projektowania uwzględniającego różne czynniki użytkowania i transportu;
  • Innowacyjnym podejściu do transportu: Wielofazowy transport i poddawanie produktów obciążeniom dynamicznym wymaga prac rozwojowych, które mają na celu zapewnienie, że towary składowane na produktach nie ulegną uszkodzeniom podczas transportu;
  • Prowadzeniu testów każdego produktu: realizowane testy zapewniają, że wybrany kierunek produkcji jest prawidłowy;
  • Indywidualnym charakterze każdego produktu: W Grupie 1 nie ma dwóch takich samych produktów. Każdy produkt jest unikalny pod względem wymiarów, ciężaru, grubości, wytrzymałości i innych czynników.

Każde z tych rozwiązań/produktów/towarów, które Państwo zaliczyli do Projektów Grupy 1, stanowi rozwiązanie niewystępujące dotychczas w Państwa praktyce gospodarczej lub jest na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już funkcjonujących w jego przedsiębiorstwie.

Zatem działalność, którą Państwa Spółka prowadzi w zakresie realizacji projektów z Grupy 1, tj. prac mających na celu poszerzenie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań, w tym także prac ukierunkowanych na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych w Spółce, ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza :

(i) robiący coś regularnie i starannie,

(ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

(iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu. Wobec tego najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Z opisu sprawy wynika, że wykonywane prace prowadzone są w sposób systematyczny. Nowe Zlecenie jest długofalowym projektem, którego realizację przewidziano w perspektywie wieloletniej. Przykładowe działania w zakresie Projektu:

  • prace koncepcyjne obejmujące opracowywanie i analizę założeń i parametrów, które musi spełniać dane rozwiązanie,
  • budowa prototypów produktu - zarówno w formie wizualizacji, jak i fizycznych modeli,
  • przeprowadzenie testów obciążeniowych na próbce produktu.

Sam proces rozwoju produktu można sprowadzić do następujących kluczowych elementów:

1.identyfikacja parametrów kluczowych do realizacji założonego projektu,

2.próby technologiczne rozumiane jako m.in. ustawienie maszyny, ustawienie kątów cięcia i gięcia materiałów, miejsca wycinania otworów itp.,

3.produkcja próbna.

Produkcja próbna, która zakończy się nieosiągnięciem oczekiwanych wyników zostaje odnotowana jako próba nieudana, a cały wyżej opisany proces rozwoju produktu zaczyna się od początku. Produkcja próbna, która kończy się osiągnięciem oczekiwanych wyników definitywnie kończy proces rozwoju produktu, kończąc tym samym proces Nowego Zlecenia.

To potwierdza zatem, że spełnione jest i będzie przez Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac z zakresu reaizacji projektów z Grupy 1.

Omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności. Ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach prowadzonej przez Państwa działalności, którą uważają Państwo za działalność badawczo-rozwojową, powstaje i postanie nowa wiedza. Jest i będzie to wiedza z następujących dziedzin / dyscyplin: nauki inżynieryjne, nauki techniczne, znajomość rozwiązań konstrukcyjnych, znajomość surowców i ich właściwości, nowa wiedza dot. unikalnych fal tektur, nowa wiedza nt. wielkości ugięcia materiału względem celowej konstrukcji i jej planowanych obciążeń. Przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, dysponowali Państwo zasobami w postaci powszechnej wiedzy w zakresie konstrukcyjnym. W toku prowadzonych prac opisanych we wniosku pozyskali Państwo zasoby wiedzy w postaci unikalnych rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie prowadzonej działalności. W ramach opisanej we wniosku działalności Państwa Spółka zdobywa, rozwija i wykorzystuje wiedzę nt. rozwiązań konstrukcyjnych.

Zatem to pozwala uznać, że Państwa Spółka będzie wykorzystywać istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość tych czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sami Państwo wskazali w uzupełnieniu wniosku, Państwa działalność polegająca na tworzeniu wskazanych we wniosku rozwiązań/produktów/towarów zaliczanych przez Państwa do Projektów Grupy 1, każdorazowo stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Nadto, wykonywane prace, mają charakter twórczy oraz prowadzone są w sposób systematyczny. Jednocześnie zaznaczyli Państwo, iż mimo systematycznego prowadzenia prac, nie mają one charakteru rutynowych i okresowych zmian. Każdorazowo stanowią one realizację zindywidualizowanego zapotrzebowania Spółki lub jej klientów.

Zatem pozwala to uznać, że opisane przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu prace podejmowane w ramach realizacji projektów z Grupy 1 spełniają warunki do uznania ich za prace rozwojowe.

Wobec tego, realizowana przez Państwa w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność w zakresie realizacji projektów z Grupy 1, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Ad 2

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 dotyczą możliwości odliczenia w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową poniesionych przez Państwa i wskazanych we wniosku wydatków.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Na podstawie art. 18d ust. 3 updop:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Z kolei w świetle art. 18d ust. 3k updop:

Do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl art. 15 ust. 6 updop:

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Innymi słowy, wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie są kosztem uzyskania przychodów, chyba że dochodzi do odpłatnego zbycia tych wartości (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop). Wydatki te mogą być zaliczane w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane zgodnie z przepisami podatkowymi (art. 15 ust. 6 updop). Przy czym - co wymaga szczególnego podkreślenia - odpisy amortyzacyjne stanowią odrębną kategorię kosztów podatkowych, bowiem ustawodawca odrębnie uregulował ich potrącalność.

Na mocy art. 16a ust 1 updop:

1. Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z kolei w świetle art. 16b ust 1 updop:

1. Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1) (uchylony)

2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3) (uchylony)

4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5) licencje,

6) prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7) wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie zaś z art. 16f ust. 3 updop:

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wobec tego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z opisu sprawy wynika, że pytanie nr 2 wniosku obejmuje:

  • poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową: tektura, drewno, plastik i inne tworzywa sztuczne, metale, w tym: stal węglowa, stal nierdzewna, stal austenityczna, stal żarowytrzymała, mosiądz, miedź, brąz, stopy aluminiowe (w formie płyt, profili, odlewów i odkuwek), stopy magnezu, wykrojniki z ww. materiałów;
  • nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Wniosek dotyczy następujących należności i składników wynagrodzeń:

  • wynagrodzenie zasadnicze
  • wynagrodzenie chorobowe
  • wynagrodzenie urlopowe
  • premie
  • składki społeczne określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Jak Państwo doprecyzowali w uzupełnieniu wniosku, wszystkie wydatki ponoszone przez Państwa z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, i nagrody, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 updof, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Jak wynika z opisu sprawy, prowadzona przez Państwa ewidencja spełnia warunki ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop.

Wskazać także należy, że składkami na ubezpieczenia społeczne, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należnymi z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 updop i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Wobec tego mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, a tym samym odliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 updop wskazane we wniosku i jego uzupełnieniu koszty pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę ponoszone przez Państwa oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W odniesieniu do możliwości zaliczania do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W tym przypadku konieczne jest, aby były one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej przez Państwa prowadzonej.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Sformułowanie to oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W opisie sprawy wskazali Państwo, na potrzeby realizacji projektu Spółka nabywa szereg maszyn i urządzeń technicznych. Nabyte składniki majątku stanowią środki trwałe i są amortyzowane przez Spółkę. Wspomniane maszyny i urządzenia techniczne służą realizacji Projektów. Jak doprecyzowali Państwo w uzupełnieniu wniosku, w zakresie pytania nr 2 dotyczy on następujących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:

  • drukarki wielkoformatowe;
  • plotery;
  • półautomaty sztancujące;
  • kaszerownice;
  • sztanctygiel;
  • klejarki.

Nadto, odpisy od wartości niematerialnych i prawnych będą odnosiły się do zdarzenia przyszłego i obejmą licencje dotyczące oprogramowania wspomagającego nadzór nad realizacją prac rozwojowych.

Z uzupełnienia wniosku wynika także, że wszystkie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy wniosek, stanowią i będą stanowiły przyjęte do użytkowania środki trwałe i wartości niematerialne i prawne i zostały oraz zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz podlegają i będą podlegały amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 oraz art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a odpisy amortyzacyjne stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów. Wszystkie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy wniosek, są i będą przez Spółkę bezpośrednio wykorzystywane do realizacji działań w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne nie są i nie będą wykorzystywane wyłącznie (w całości) w działalności badawczo-rozwojowej, lecz są one również wykorzystywane w ogólnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. W takim przypadku dokonają Państwo odpowiedniej alokacji poprzez ustalenie, jaka część czasu pracy danego składnika majątku jest związana z pracami badawczo-rozwojowymi, a jaka część jest wykorzystywana w tzw. ogólnej działalności gospodarczej. Na podstawie tak określonej proporcji, do kosztów kwalifikowanych zaliczona zostanie tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada części zaangażowania danego składnika majątku w prace badawczo-rozwojowe.

Nadto z uzupełnienia wniosku wynika, że odpisy od wartości niematerialnych i prawnych będą odnosiły się do zdarzenia przyszłego i obejmą licencje dotyczące oprogramowania wspomagającego nadzór nad realizacją prac rozwojowych.

W tym miejscu raz jeszcze należy wskazać, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl art. 18d ust. 3 updop, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem zacytowane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis sprawy pozwalają uznać, że koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością stanowią dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop w takiej części, w jakiej są wykorzystywane do prowadzonych przez Państwa prac rozwojowych.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 jest również to, czy mogą Państwo zaliczać do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową koszty poniesione na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do realizowania projektów.

Raz jeszcze należy wskazać na przepis art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, zgodnie z którym

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach tej ustawy, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W związku z brakiem definicji pojęcia „surowce” na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego. Tak zatem „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” odwołać należy się do definicji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 120 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor:

materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że pytanie nr 2 obejmuje także nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, tj.:

  • Tektura
  • Drewno
  • Plastik i inne tworzywa sztuczne
  • Metale, w tym: Stal węglowa, Stal nierdzewna, Stal austenityczna, Stal żarowytrzymała, Mosiądz, Miedź, Brąz ,Stopy aluminiowe (w formie płyt, profili, odlewów i odkuwek) Stopy magnezu.

W tym miejscu należy wskazać, że organ przyjmuje za Państwem jako element stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, że wymienione przez Państwa elementy stanowią materiały i surowce, co nie stanowi przedmiotu interpretacji indywidualnej.

Wobec zacytowanych przepisów prawa podatkowego oraz wskazanego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, należy uznać, że mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop wymienione materiały i surowce.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 jest również ustalenie, czy koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego stanowią tzw. koszty kwalifikowane ulgi badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.

Wg internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.

Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.

Aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

  • sprzęt nie stanowi środka trwałego,
  • zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz
  • jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Skoro zatem w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest definicji „sprzętu specjalistycznego”, a jedynie w treści art. art. 18d ust. 2 pkt 2a ww. ustawy dokonano wyliczenia przykładowych rodzajów takiego sprzętu, poprzez wymienienie naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, zaś katalog ten pozostaje otwarty, to zgodnie z poglądem organu, istotnym czynnikiem kwalifikowania danego sprzętu jako sprzętu specjalistycznego jest specyfika branży, w której są prowadzone badania.

Wskazać należy, że koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a updop mogą stanowić wyłącznie wydatki poniesione na sprzęt specjalistyczny nie stanowiący u podatnika środka trwałego.

Natomiast, jeżeli sprzęt taki stanowi środek trwały kosztem kwalifikowanym mogą zostać wyłącznie odpisy amortyzacyjne w myśl art. 18d ust. 3 updop, w części w jakiej sprzęt jest wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, które stanowią:

a)narzędzia do testowania wytrzymałości kartonu: wagi elektroniczne do pomiaru masy poszczególnych elementów, ręczne narzędzia do pomiaru grubości kartonu (np. mikrometry, suwmiarki),

b)naczynia i przybory laboratoryjne: pojemniki do mieszania klejów i powłok ochronnych, probówki i zlewki do przechowywania oraz mieszania chemikaliów używanych do obróbki materiałów (np. klejów, lakierów), pipety i dozowniki do precyzyjnego odmierzania składników chemicznych,

c)sprzęt do przeprowadzania prób materiałowych: zestawy do testów wytrzymałościowych (np. próbki do testów odporności kartonu na zgniatanie pionowe i ugięcia), materiały do symulacji warunków użytkowych standów (np. elementy symulujące obciążenie, wilgotność, ekspozycję na światło),

d)urządzenia pomiarowe: ręczne skanery 3D do pomiarów prototypów i oceny dokładności wykonania, urządzenia do pomiaru kolorów i odcieni (kolorymetry), służące do oceny jakości nadruku na standach, termometry i higrometry do monitorowania warunków testów (np. temperatury i wilgotności podczas badań wytrzymałości standów),

e)materiały pomocnicze używane w badaniach: próbki różnorodnych rodzajów klejów, farb i lakierów do testowania ich właściwości w praktycznych zastosowaniach, materiały do prototypowania, takie jak folie ochronne, różne rodzaje tektury i papieru, których używa się w eksperymentach z nowymi technikami produkcji standów.

Jak sami Państwo wskazali w uzupełnieniu wniosku, ten sprzęt specjalistyczny niebędący środkami trwałymi jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej przez Państwa działalności, którą uznają Państwo za działalność badawczo-rozwojową.

Z uwagi na powołane przepisy prawa podatkowego, a także przedstawiony opis sprawy, nie można uznać, że materiały pomocnicze używane w badaniach: próbki różnorodnych rodzajów klejów, farb i lakierów do testowania ich właściwości w praktycznych zastosowaniach, materiały do prototypowania, takie jak folie ochronne, różne rodzaje tektury i papieru, których używa się w eksperymentach z nowymi technikami produkcji standów należą do kategorii sprzętu specjalistycznego. Jak sami Państwo wskazali, są to materiały. W sytuacji, w której materiały te są związane bezpośrednio z prowadzoną przez Państwa działalnością badawczo - rozwojową, mogą Państwo rozważyć zaliczenie kosztów ich nabycia do kategorii kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop.

Tym samym należy stwierdzić, że koszty nabycia przez Państwa sprzętu specjalistycznego, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, o którym mowa we wniosku, za wyjątkiem kosztów nabycia materiałów pomocniczych używanych w badaniach stanowią dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a updop.

Tym samym, Państwa stanowisko w odniesieniu do pytania nr 2 wniosku w zakresie ustalenia, czy koszty ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Nowymi Zleceniami, tj. koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, koszty materiałów i surowców, koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością - stanowią dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT w części nieobejmującej należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16):

  • w części dotyczącej zaliczenia kosztów materiałów pomocniczych używanych w badaniach do kosztów nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - należało uznać za nieprawidłowe;
  • w pozostałej części - należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytań. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej, rozpatrzone.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia te nie są wiążące dla organu i dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Organ jest zobowiązany rozpatrywać każdą sprawę indywidualnie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00