Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [484 z 510]

Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.121.2024.2.ASZ

Opodatkowanie właściwą stawką czynności Scrum Mastera.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 6 sierpnia 2024 r. (wpływ 6 sierpnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do ewidencji CEIDG na terytorium RP oraz ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju, w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od dnia 17.03.2021 r. (data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej) wykonuje Pan usługi związane ze stosowaniem metodyki Scrum w pracy zespołów IT jako Scrum Master (tj. ekspert od metodyki Scrum).

Głównym przedmiotem Pana działalności są usługi opisane pod kodem PKD: 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Dodatkowo jako Scrum Master wykonuje też Pan usługi sklasyfikowane pod kodem PKD: 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł Pan z innym podmiotem - spółką z o.o. (dalej jako "Zleceniodawca") umowę zlecenia na świadczenie usług Scrum Mastera. Przedmiotem umowy jest:

  • Współpraca z zespołem programistów, analityków i projektantów po stronie klienta oraz biznesu.
  • Uczestniczenie w spotkaniach i podsumowaniach zgodnie ze wskazaniami Klienta (szefa działu).
  • Wdrażanie metodyk zwinnych: prowadzenie szkoleń, edukacja, mentoring.
  • Prowadzenie / wsparcie zespołów zgodnie ze standardem firmy.

Usługi które Pan świadczy i zamierza świadczyć, sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 74.90.20.0.

Czym jest Scrum

Metoda pracy, określana jako Scrum jest oparta na zasadach:

  • przejrzystości (jednoznaczny opis planowanych efektów i elementów procesu, zrozumiały zarówno dla klienta definiującego potrzeby, jak i dla zespołu projektowego Zlecającego);
  • inspekcji (stała kontrola procesu w celu jak najszybszego zidentyfikowania nieprawidłowości);
  • adaptacji (jak najszybsza korekta wykrytych nieprawidłowości w celu ograniczenia dalszych odstępstw od założonych efektów).

Zwinna metoda Scrum w wytwarzaniu oprogramowania oznacza pracę nad nowymi rozwiązaniami lub poprawę działania istniejących w oparciu o podejście iteracyjne/ przyrostowe. Pracę dzieli się na małe fragmenty, przez co zmniejsza się ryzyko i zwiększa częstotliwość uzyskiwanej informacji zwrotnej od użytkownika. W wyniku podziału i dostarczenia małych fragmentów większej całości, w okresach pracy zwanych Sprintami, powstaje tzw. działający Przyrost (moduł, funkcja oprogramowania), który jest przekazywany do użytkownika. Kluczowymi elementami procesu Scrumowego jest Planowanie działań, wykonywanie prac programistycznych, prezentacja Przyrostu, Retrospektywa i kolejne Planowanie w którym uwzględniamy to czego się nauczyliśmy w poprzednim okresie pracy. Codziennie odbywają się też spotkania zespołu, tzw. Daily Standup (które stanowią analogię narady przed rozpoczęciem dnia pracy, jednak nie powinny przeradzać się w spotkanie statusowe/ raportowe).

Realizacja metody Scrumowej wymaga innego sposobu organizacji pracy w porównaniu do starych metod wytwarzania produktów pracy programistów. Jako Scrum Master zajmuje się Pan edukowaniem zespołu w zakresie stosowania metody Scrum w wytwarzaniu produktów oraz sposobów organizacji pracy według tej metody.

Ponadto:

  • zajmuje się Pan usuwaniem wszelkich przeszkód które zespół programistów napotyka na drodze wytwarzania produktu np. dostarczając narzędzi, rozwiązując konflikty, wspierając proces dekompozycji zadań (podział na mniejsze), wspierając pożądane zmiany w zespole i organizacji.
  • sam nie tworzy Pan oprogramowania, ale zajmuje się szkoleniem, mentoringiem tak by zespół stosował metodę Scrum,
  • wspiera Pan Zleceniodawcę i programistów w zarządzaniu projektem i wytwarzaniem, ale nie wyręcza ich Pan w tych działaniach (nie ma Pan roli managerskiej) , jedynie pokazując jak mogą to zrobić, w rozumieniu stosowania empirycznego podejścia do tworzenia produktów, wspierając proces planowania, zwiększając produktywność zespołów, wspierając wprowadzanie korzystnych zmian w zespole i organizacji.

Rozlicza się Pan na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 2023 r.

Ponosi Pan ryzyko gospodarcze z prowadzonej działalności gospodarczej oraz przewidzianą w art. 471 k.c. odpowiedzialność kontraktową za rezultat swojej pracy.

Nie wykonuje Pan wolnego zawodu w myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905, z późn. zm.); zwanej dalej: "ustawa o ryczałcie".

W ciągu całej działalności nie przekroczył Pan limitu przychodów wynoszących 2 000 000 euro rocznie. Nie zachodzą przesłanki określone w art. 8 ustawy o ryczałcie.

Oświadcza Pan, że w Pana sprawie, nie toczy się postępowanie podatkowe, i nie jest prowadzona kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa oraz, że sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.

Usługi które Pan świadczy i zamierza świadczyć, sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 74.90.20.0.

Przedmiotem zapytania jest stan faktyczny istniejący od stycznia 2023 r. i zdarzenia przyszłe.

Prowadzi i będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będzie Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja).

W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie będzie Pan świadczył usług na rzecz podmiotu, w którym jako osoba fizyczna występuj Pan w roli udziałowca/wspólnika/prezesa zarządu.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Pytanie Pana dotyczy działalności sklasyfikowanej pod kodami PKD: 70.22.Z oraz 85.59.B.

W ramach PKD: 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania: Prace Scrum Mastera obejmują szeroki zakres obowiązków, które mają na celu zapewnienie skuteczności zespołu Scrum i osiągnięcie maksymalnej wartości z procesu Scrum.

Oto szczegółowy opis na czym polegają prace Scrum Mastera, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem:

Facylitacja Procesu Scrum: Scrum Master organizuje i prowadzi wszystkie wydarzenia Scrum (Sprint Planning, Daily Scrum, Sprint Review, Sprint Retrospective) zapewniając, że są one efektywne i zgodne z zasadami Scrum.

Usuwanie przeszkód: Scrum Master identyfikuje i usuwa wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać zespołowi osiągnięcie celów sprintu.

Ukierunkowanie zespołu: Scrum Master pokazuje zespołowi jakie elementy metody Scrum można zastosować w danym aspekcie oraz pomaga nowym członkom zespołu szybko zrozumieć i wdrożyć się w procesy Scrum.

Prace Scrum Mastera dotyczą:

Liderstwo: Prace Scrum Mastera dotyczą dawania przykładu i wspierania zespołu developerskiego, Product Ownera oraz całej organizacji w kontekście implementacji Scrum.

Komunikacja i współpraca: Dotyczą także poprawy komunikacji i współpracy w zespole oraz między zespołem a interesariuszami, innymi zespołami, innymi działami organizacji (np. dział wsparcia klienta).

Jakość i efektywność: Skupiają się na poprawie jakości i efektywności procesu wytwarzania produktu, poprzez ciągłe doskonalenie praktyk zespołowych.

Zakres prac Scrum Mastera:

Zespół developerski: Scrum Master wspiera zespół developerski w organizacji pracy, zapewniając, że zasady Scrum są przestrzegane oraz że zespół ma wszystko, czego potrzebuje do efektywnej pracy.

Product Owner (rola podobna do Project Managera): Pomaga Product Ownerowi w zarządzaniu backlogiem produktu, planowaniu sprintów oraz w komunikacji z interesariuszami.

Organizacja: Prace obejmują także edukowanie i wspieranie całej organizacji w adopcji Scrum oraz promowanie wartości i zasad Scrum w szerszym kontekście organizacyjnym.

Efekty prac Scrum Mastera:

Zwiększona efektywność zespołu: Dzięki wsparciu Scrum Mastera, zespół pracuje bardziej efektywnie, co prowadzi do szybszego dostarczania wartościowych produktów.

Lepsza komunikacja: Efektem jest poprawa komunikacji i współpracy w zespole oraz z interesariuszami.

Ciągłe doskonalenie: Zespół regularnie analizuje swoje procesy i wprowadza usprawnienia, co prowadzi do ciągłego doskonalenia.

Wzrost wartości biznesowej: Produkty wytwarzane przez zespół Scrum są lepiej dopasowane do potrzeb klientów, co przekłada się na większą wartość biznesową. Jako Scrum Master pełni Pan więc kluczową rolę w zapewnieniu, że zespół Scrum pracuje zgodnie z zasadami Scrum, a procesy wytwarzania oprogramowania są efektywne i przynoszą maksymalną wartość dla organizacji.

W ramach PKD: 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane: Prace Scrum Mastera w kontekście kodu PKD 85.59.B obejmują organizację i prowadzenie szkoleń, warsztatów oraz innych form edukacyjnych, które nie są klasyfikowane jako tradycyjne szkolnictwo.

Scrum Master działa jako facylitator procesu nauczania, pomagając zespołom i jednostkom w lepszym zrozumieniu i implementacji metodyki Scrum. Często posługuje się przykładami z własnego doświadczenia lub z historii organizacji.

Prace Scrum Mastera polegają na:

Facylitacja Edukacyjna: Organizowanie i prowadzenie interaktywnych sesji edukacyjnych, takich jak warsztaty, seminaria i kursy dotyczące Scrum.

Mentoring: Wsparcie uczestników poprzez mentoring, pomagający im zrozumieć i wdrożyć zasady Scrum w praktyce.

Usuwanie Przeszkód Edukacyjnych: Identyfikowanie i rozwiązywanie problemów, które mogą utrudniać uczestnikom przyswajanie wiedzy o Scrum. Zabieganie o wsparcie organizacji w kwestii szkoleń i rozwoju pracowników.

Prace Scrum Mastera dotyczą:

Edukacja w Zakresie Scrum: Prace dotyczą edukacji na temat mety Scrum, jej zasad, ról, wydarzeń i artefaktów.

Rozwój Kompetencji Zespołowych: Skupiają się na rozwijaniu umiejętności zespołowych, takich jak komunikacja, współpraca i zarządzanie tworzeniem oprogramowania w kontekście Scrum.

Implementacja Scrum: Prace dotyczą wsparcia w praktycznym wdrażaniu Scrum w różnych środowiskach, od małych zespołów aż po całą organizację.

Zakres prac Scrum Mastera:

Szkolenia i Warsztaty: Scrum Master organizuje i prowadzi szkolenia i warsztaty dla różnych grup, od początkujących po zaawansowanych użytkowników Scrum.

Konsultacje i Wsparcie: Oferuje konsultacje i wsparcie indywidualne lub zespołowe w celu rozwiązania specyficznych problemów związanych z implementacją Scrum.

Materiały Edukacyjne: Wyszukuje powszechnie dostępne materiały edukacyjne właściwe dla danego kontekstu i problemu i dzielę się tym z zainteresowanymi.

Efekty prac Scrum Mastera:

Zwiększona Świadomość Scrum: Uczestnicy szkoleń zdobywają wiedzę na temat Scrum, co prowadzi do lepszego zrozumienia i efektywnego zastosowania tej metody.

Lepsza Efektywność Zespołów: Poprzez szkolenia, zespoły stają się bardziej efektywne i produktywne, co przekłada się na lepsze wyniki projektów.

Rozwój Kompetencji: Uczestnicy rozwijają kluczowe kompetencje, takie jak zarządzanie rozwojem oprogramowania, komunikacja i współpraca, które są wartościowe zarówno w kontekście zawodowym, jak i osobistym.

Poprawa Jakości Programów: Dzięki lepszemu zrozumieniu i zastosowaniu Scrum, jakość realizowanych programów ulega poprawie, co prowadzi do większej satysfakcji zespołów, klientów i interesariuszy.

Prace Scrum Mastera w kontekście kodu PKD 85.59.B są kluczowe dla promowania i wdrażania efektywnych metod zarządzania powstawaniem oprogramowania poza tradycyjnymi formami edukacji, przyczyniając się do ciągłego rozwoju zawodowego i organizacyjnego.

Opisane usługi są elementem kompleksowego, złożonego świadczenia.

Głównym celem umowy są usługi sklasyfikowane pod następującymi kodami PKWiU: 74.90.20.0 Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane oraz 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W umowie jest jedna stawka za godzinę świadczonych usług.

Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nie uzyskuje (uzyska) Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzyskuje Pan inne dochody z wynajmu mieszkania.

Pytanie

Czy świadczone przeze Pana, opisane we wniosku, usługi Scrum Mastera, podlegają opodatkowaniu stawką 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie zaś z art. 2 ust. 1 ustawy o ryczałcie, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie m.in. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ustawodawca w definicjach legalnych, tj. art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie wskazał, że przez działalność usługową rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU)wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554oraz z 2020 r., poz. 556).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym. W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ww. ustawy - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% w przypadku przychodów z działalności związanej ze świadczeniem usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85). W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Oznaczenie "ex" dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W Scrum Teamie pełni Pan rolę Scrum Mastera, czyli osoby odpowiedzialnej za promowanie i wspieranie stosowania metodyki Scrum poprzez pomaganie wszystkim członkom Scrum Teamu w zrozumieniu teorii Scruma, jego praktyk, reguł i wartości oraz coaching członków zespołu IT w zakresie jego stosowania. Pana zdaniem, usługi jakie świadczy Pan jako Scrum Master, można zakwalifikować pod względem PKWiU jako: PKWiU 74.90.20.0 Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane, tj. Wspieranie zespołów w stosowaniu zwinnego wytwarzania produktów.

Mając na względzie powyższe, przychody uzyskiwane ze świadczenia usług jako Scrum Master są opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w najnowszych interpretacjach Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 kwietnia 2023 r. 0113-KDIPT2-1.4011.90.2023.2.ID, z dnia 12 maja 2023 r. 0113-KDIPT2-1.4011.226.2023.2.RK., które dotyczyły podobnych stanów faktycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pozarolnicza działalność gospodarcza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług rozumie:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zauważyć należy, że wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że świadczone przez Pana usługi są sklasyfikowane symbolami PKWIU 74.90.20.0 oraz 85.59.19.0. Rozlicza się Pan na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 2023 r. W ciągu całej działalności nie przekroczył Pan limitu przychodów wynoszących 2 000 000 euro rocznie. Nie zachodzą przesłanki określone w art. 8 ustawy o ryczałcie. Wniosek dotyczy okresu od stycznia 2023 oraz zdarzenia przyszłego. Nie wykonuje Pan wolnego zawodu w myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzi i będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będę w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja). W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie będzie Pan świadczył usług na rzecz podmiotu, w którym jako osoba fizyczna występuję w roli udziałowca/wspólnika/prezesa zarządu.

Na podstawie powołanych przepisów i opisu sprawy stwierdzam, że właściwą stawką do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.90.20.0 - Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane, a także PKWiU 85.59.19.0 - Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, jest stawka 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a i c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W świetle powyższego przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.90.20.0 oraz pod symbolem 85.59.19.0 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

W związku z powyższym Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie co do określenia właściwej stawki opodatkowania, Organ bowiem przyjął za fakt, że aktualnie opodatkowuje się Pan w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W konsekwencji Organ nie odnosił się do możliwości stosowania takiej formy opodatkowania jako właściwej dla Pana działalności.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do wskazanego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego). W przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k - 14n Ordynacji podatkowej.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazuję, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), ul. (...), (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00