Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [366 z 484]

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.387.2024.4.MS2

Opisana działalność gospodarcza, spełnia warunki niezbędne dla uznania jej za działalność usługową z zakresie handlu. Wnioskodawca nabywa towary w celu ich dalszej odsprzedaży, co jest warunkiem uznania świadczonych przez Pana usług za usługi w zakresie handlu, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a rodzaj prowadzonej działalności nie jest wyłączony w art. 8 ww. ustawy.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 30 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wniosek uzupełniono pismem z 13 lipca 2024 r. (wpływ 15 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

1. Uwagi wstępne

Prowadzi Pan jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą (…). Posiada Pan stałe miejsce zamieszkania tylko na terytorium Polski i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest Pan również zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Złożył Pan w odpowiednim terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, w związku z czym przychody osiągane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach wskazanych w Rozdziale 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.; dalej: Ustawa o ryczałcie). Spełnia Pan warunki, o których mowa w Ustawie o ryczałcie (w tym w szczególności nie przekracza Pan progów przychodu, o których mowa w art. 6 ust. 4 Ustawy o ryczałcie oraz nie zachodzą wyłączenia wskazane w art. 8 Ustawy o ryczałcie).

Głównym przedmiotem Pana działalności jest świadczenie usług informatycznych. Dokonuje Pan również sprzedaży towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dotychczas, dokonywał Pan sprzedaży głównie urządzeń informatycznych na rzecz klientów prowadzących działalność gospodarczą (B2B). Niemniej jednak, obecnie rozważa Pan poszerzenie swojej działalności o sprzedaż towarów za pośrednictwem sieci Internet - w tym w szczególności na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (B2C).

W związku z powyższym, Pana intencją jest potwierdzenie konsekwencji podatkowych, jakie będą wiązać się z nowym modelem biznesowym, który planuje Pan wdrożyć.

2. Planowana działalność w zakresie sprzedaży internetowej

1.1. Założenia modelu biznesowego

Planuje Pan prowadzić wspomnianą działalność w oparciu o tzw. dropshipping. Oznacza to, że nie będzie Pan nabywał towarów do własnego magazynu, ale będzie współpracował z wybranymi hurtowniami, które będą odpowiedzialne za przesłanie towaru bezpośrednio do klienta, po złożeniu przez niego zamówienia u Pana.

W praktyce zatem:

Będzie oferował Pan określone towary za pośrednictwem sieci Internet. W tym zakresie planuje Pan w szczególności wystawianie ofert sprzedaży na platformie (…), ale w przyszłości nie wyklucza również korzystania z innych platform, jak również uruchomienia sklepu internetowego pod własną domeną.

W przypadku korzystania przez Pana z zewnętrznej platformy handlowej, dla celów niniejszego wniosku należy przyjąć, że podatnicy prowadzący te platformy będą ułatwiali sprzedaż poprzez użycie interfejsu elektronicznego w rozumieniu art. 7a ust. 1 ustawy o VAT (dalej: Platforma).

Będzie otrzymywał Pan zamówienia na towary od osób zainteresowanych ich kupnem. W praktyce, końcowymi klientami będą mogły być zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą (B2B), jak i nieprowadzące takiej działalności (B2C) zlokalizowane w różnych krajach (dalej: Klienci).

Jakkolwiek w przyszłości nie wyklucza Pan transakcji, w których towar będzie wysyłany do innych krajów, niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie sytuacji, w których jako miejsce dostawy wskazany zostanie adres na terytorium Polski (tj. miejscem zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy będzie każdorazowo terytorium kraju).

Po złożeniu zamówienia przez Klienta przyjmie Pan od niego należność, a następnie, zamówi konkretny towar od tzw. dostawcy bazowego (hurtowni; dalej: „Dostawca”), który dokona wysyłki towarów bezpośrednio do Klienta.

Możliwe są przy tym sytuacje, w których Dostawca dokona wysyłki towarów do ostatecznego Klienta z terytorium:

a) Polski (dalej: Model A);

b) innego kraju Unii Europejskiej niż Polska (dalej: Model B);

c) kraju trzeciego (dalej: Model C) - w takim przypadku towary będą dopuszczane do obrotu (importowane) każdorazowo na terytorium Polski.

Dla celów przedmiotowych transakcji, będzie Pan każdorazowo posługiwał się polskim numerem VAT.

1.2. Odpowiedzialność wobec Klienta

W omawianym modelu biznesowym, będzie Pan podmiotem występującym wobec Klienta jako sprzedawca odpowiedzialny za prawidłową realizację transakcji.

Powyższe oznacza, że Klient będzie każdorazowo kontaktował się z Panem w związku z zamówionym towarem (komunikacja ta będzie dotyczyła zarówno samego towaru, jak i realizacji zamówienia - przykładowo ustalenia terminu dostawy, zgłoszenia uszkodzenia produktu, chęci dokonania zwrotu lub reklamacji, itp.).

Jakkolwiek w praktyce może zdarzyć się, że dany Dostawca wyrazi zgodę na to, aby przyjmować zwroty/reklamacje dokonane bezpośrednio przez Klienta, co do zasady to Pan będzie podmiotem występującym w tym zakresie jako strona transakcji (tj. formalnie będzie Pan zobowiązany wobec kupującego do tego, aby przyjąć zwrot /reklamację, a jednocześnie to Pan będzie podmiotem uprawnionym do dokonania takiego zwrotu /reklamacji u Dostawcy).

W praktyce może się zatem zdarzyć, że niektóre towary zwrócone Panu przez Klienta (na przykład takie, co do których zaakceptuje Pan zwrot /reklamację pomimo braku analogicznej zgody ze strony Dostawcy) zostaną fizycznie dostarczone na Pana adres lub będą musiały zostać odebrane przez Pana od Dostawcy. W takim przypadku, co do zasady będzie dążył Pan do ponownej sprzedaży otrzymanego towaru.

1.3. Sposób organizacji transportu

Dokonując zamówienia u Pana, Klient każdorazowo będzie wybierał sposób dostawy spośród dostępnych opcji oraz uiszczał ustaloną kwotę za dostawę na rzecz Pana. Możliwe opcje dostawy będą natomiast każdorazowo obejmowały dostawę za pośrednictwem różnych firm kurierskich lub poczty - do punktu odbioru, takiego jak przykładowo paczkomat lub pod adres wskazany przez Klienta.

Następnie, dokonując zamówienia u Dostawcy:

Będzie wskazywał Pan analogiczny sposób dostawy (tj. odzwierciedli Pan intencję Klienta w tym zakresie) wraz z adresem wskazanym przez Klienta, a za zorganizowanie transportu będzie odpowiedzialny Dostawca (tj. zawrze on odpowiednią umowę przewozu z firmą kurierską); lub wygeneruje Pan właściwą etykietę dla kuriera ze wskazaniem miejsca odbioru oraz miejsca dostawy oraz prześle ją do Dostawcy (tj. w tym przypadku to Pan zawrze odpowiednią umowę przewozu z firmą kurierską).

Innymi słowy, za organizację transportu w praktyce będzie odpowiedzialny Dostawca lub Pan (tj. organizacja transportu nie będzie leżała w gestii Klienta).

1.4. Zapłata za towar

W praktyce, możliwe będą następujące sposoby zapłaty za towar:

W formie przedpłaty, dokonywanej przed wysyłką towarów do Klienta, na Pana rachunek bankowy lub za pośrednictwem systemu płatności internetowych (w tym przypadku kwota przedpłaty wpływa na Pana rachunek bankowy za pośrednictwem operatora płatności internetowych);

Za pośrednictwem systemu płatności udostępnianego przez Platformę (np. …), dzięki któremu Klient może korzystać z ochrony płatności (w sytuacji, gdy środki są zablokowane przez operatora do momentu potwierdzenia transakcji), z rozłożenia płatności na raty lub odroczonego terminu płatności. Z Pana perspektywy, również w takim przypadku kwota należna za towar wpływa każdorazowo na Pana rachunek bankowy za pośrednictwem operatora Platformy;

Za pobraniem - tj. Klient uiszcza zapłatę za towar listonoszowi lub kurierowi dostarczającemu towar, w momencie jego odbioru. Z Pana perspektywy, w takim przypadku kwota należna za towar wpływa każdorazowo na Pana rachunek bankowy za pośrednictwem firmy kurierskiej /poczty.

Będzie prowadził Pan ewidencję otrzymanych zapłat wraz z informacją jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana dostawa (dane nabywcy, w tym jego adres).

3. Faktury otrzymywane przez Pana

W Modelu A będzie otrzymywał Pan od Dostawców faktury dokumentujące sprzedaż towarów na jego rzecz, z wykazanym polskim VAT. Jednocześnie należy zauważyć, że:

  • faktury te będą wystawiane przez istniejące podmioty, prowadzące działalność gospodarczą i niekorzystające z podmiotowego zwolnienia z VAT;
  • dostawa towarów wykazanych w przedmiotowych fakturach nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT;
  • faktury będą dotyczyły towarów, które zostały faktycznie wysłane i doręczone do Klienta;
  • faktury będą opiewały na kwotę, jaką będzie zobowiązany Pan uiścić na rzecz Dostawcy (tj. ustaloną cenę towarów wraz z ewentualnym kosztem dostawy);
  • faktury nie będą dotyczyły czynności, co do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego.

4. Oferowane towary

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż początkowo planuje Pan oferować szeroki wachlarz produktów z różnych branż, aby zweryfikować zapotrzebowanie na konkretne towary oraz zidentyfikować te, co do których istnieje największy popyt wśród Klientów. Tym samym, nie jest możliwe wskazanie konkretnych produktów / rodzajów produktów, jakie będą oferowanie przez Pana.

Należy jednak wskazać, iż przedmiotem transakcji realizowanych przez Pana nie będą towary wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2023 r. poz. 2605 z późn. zm.; dalej: Rozporządzenie o zwolnieniach z kas), środki transportu, w tym motocykle /części i akcesoria do nich, ani nieruchomości. Przedmiotem sprzedaży nie będą również towary wraz z instalacją/montażem.

Towary oferowane przez Pana nie będą przez Pana w żaden sposób przetwarzane (może się przy tym zdarzyć, że dokona Pan ich przepakowania - w sytuacjach, w których wejdzie w fizyczne posiadanie towaru, na przykład na skutek otrzymanego zwrotu).

Uzupełnienie zdarzenia przyszłego

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego Wniosku, początkowo planuje Pan oferować szeroki wachlarz produktów z różnych branż, aby zweryfikować zapotrzebowanie na konkretne towary oraz zidentyfikować te, co do których istnieje największy popyt wśród Klientów. Tym samym, nie jest możliwe wskazanie konkretnych produktów/rodzajów produktów, jakie będą oferowanie przez Pana. Niemniej, jako przykładowe kategorie towarów, których sprzedaż na ten moment planuje Pan prowadzić (w zależności od zidentyfikowanego popytu) można wskazać: akcesoria turystyczne i sportowe, sprzęt elektroniczny, sprzęt sportowy, akcesoria do domu i ogrodu, zabawki i akcesoria dziecięce, odzież, obuwie, itp.

Będzie Pan oferował za pośrednictwem sieci Internet określone produkty, znajdujące się w ofercie danego Dostawcy. Po otrzymaniu zamówienia przez Klienta na dany towar, złoży Pan analogiczne zamówienie u Dostawcy, który posiada ten towar w swojej ofercie. Złoży Pan zamówienie w swoim imieniu (wskazując swoje dane), natomiast jako miejsce dostawy wskazane zostaną dane podane Panu przez Klienta. Towary będą wysyłane bezpośrednio od Dostawcy do Klienta, a w łańcuchu dostaw nie występują inne podmioty pośredniczące oprócz Pana.

Będzie znajdował Pan Dostawców za pośrednictwem sieci Internet, tj. będzie Pan wyszukiwał podmioty, które oferują interesujący go asortyment oraz prowadzą współpracę na zasadach tzw. dropshipping. Następnie, będzie Pan analizował warunki, jakie dany Dostawca proponuje podmiotom współpracującym w oparciu o dropshipping (tj. w szczególności rabaty, jakie dany Dostawca może zaoferować Panu, stosowane metody dostaw, polityka zwrotów i reklamacji, czas realizowania przesyłek, warunki płatności, itp.). Na tej podstawie, nawiąże Pan współpracę z wybranymi Dostawcami. Co do zasady, nastąpi to poprzez rejestrację przez Pana na stronie internetowej danego Dostawcy - zarejestruje się Pan jako kontrahent współpracujący w oparciu o model dropshipping (bądź też - w wyjątkowych przypadkach - poprzez złożenie zamówienia na konkretny produkt, bez dokonywania rejestracji).

Składając zamówienie u Dostawcy będzie dokonywał Pan zamówienia posługując się danymi swojej firmy, a oprócz tego będzie wskazywał dane adresowe klienta do wysyłki towaru.

Będzie zamawiał Pan towar u Dostawcy co do zasady za pośrednictwem jego strony internetowej (bądź też może się zdarzyć, że zamówi Pan towar oferowany przez Dostawcę za pośrednictwem platformy - takiej jak przykładowo (…) lub za pośrednictwem wiadomości e-mail).

Dostawca będzie posiadał Pana dane jako podmiotu składającego zamówienie oraz Klienta jako podmiotu będącego ostatecznym nabywcą.

Nawiąże Pan współpracę z danym Dostawcą poprzez rejestrację na stronie internetowej danego Dostawcy - zarejestruje się Pan jako kontrahent współpracujący w oparciu o model dropshipping (bądź też - w wyjątkowych przypadkach - poprzez złożenie zamówienia na konkretny produkt, bez dokonywania rejestracji). W obu przypadkach, będzie akceptował Pan regulamin dokonywania transakcji, udostępniony przez Dostawcę. Niemniej jednak, regulamin ten nie będzie przewidywał żadnego wynagrodzenia dla Pana, które miałoby zostać wypłacone przez Dostawcę. Będzie on natomiast przewidywał, że to Pan będzie zobowiązany uiścić na rzecz Dostawcy ustaloną cenę za zamówione towary.

Najpierw nabędzie Pan towary od Dostawcy w swoim imieniu, a następnie dokona ich dostawy na rzecz Klienta. Będzie Pan odpowiedzialny za kontakt z Dostawcami i zapewnienie przesyłki towarów. W tym celu przekaże Pan Dostawcy szczegóły zamówienia, a Klientowi właściwe potwierdzenie, a także wyda Dostawcy polecenie dostarczenia towarów na konkretny adres dostawy (tj. nabywając towary od Dostawcy będzie miał Pan prawo do jego odsprzedaży na rzecz wybranego podmiotu, który złożył zamówienie). W Pana ocenie, powyższe okoliczności wskazują, że będzie Pan nabywać oraz następnie przekazywać prawo do rozporządzania jak właściciel tymi towarami.

Prawo do rozporządzania towarem jak właściciel będzie przenoszone pomiędzy Panem a Klientem w momencie dostarczenia towarów do Klienta.

Co do zasady, również prawo do rozporządzania towarem jak właściciel pomiędzy Dostawcą a Panem będzie przenoszone w momencie dostarczenia towarów do Klienta. Innymi słowy, zasadniczo będzie przejmował Pan władztwo nad towarami bezpośrednio przed ich dostawą do Klienta (tzw. flash title) - oznacza to, że nie będzie Pan dysponował fizycznie towarami, a jedynie będzie nabywał do nich tytuł prawny, który natychmiast przeniesie na rzecz Klienta.

Niemniej jednak, w wybranych przypadkach, ryzyko uszkodzenia/przypadkowej utraty towaru będzie ponoszone przez Pana w trakcie transportu towarów - w przypadkach, gdy to Pan zawiera umowę przewozu towarów z przewoźnikiem. Tym samym, w Pana ocenie, w takich przypadkach prawo do rozporządzania towarem jak właściciel będzie przenoszone pomiędzy Dostawcą a Panem w momencie wydania przez Dostawcę towarów przewoźnikowi (natomiast prawo do rozporządzania towarem jak właściciel pomiędzy Panem a Klientem również w takim przypadku przeniesione zostanie w momencie dostarczenia towarów do Klienta).

Będzie decydował Pan o zakresie i rodzaju oferowanych towarów oraz będzie umieszczał oferty ich sprzedaży za pośrednictwem sieci Internet. W tym zakresie, może Pan korzystać z opisów oraz zdjęć towarów udostępnionych przez Dostawców, niemniej będzie on konstruował ofertę sprzedaży we własnym zakresie - modyfikując otrzymane opisy / zdjęcia, jeśli będzie to konieczne w celu stworzenia atrakcyjnej oferty.

Klient będzie mógł zakupić od Pana towar, który został zamieszczony na stronach internetowych.

Dostawca nie będzie miał prawa dokonania zmian w opisie towarów lub do jakiejkolwiek ingerencji w oferty zamieszczone na stronie internetowej przez Pana (jakkolwiek Dostawca może zmieniać opisy oraz inne dane w ofertach zamieszczanych w sieci Internet bezpośrednio przez Dostawcę, w żaden sposób nie obliguje to Pana do dokonywania analogicznych zmian w swoich ofertach tego towaru).

Nie będzie otrzymywał Pan żadnej formy wynagrodzenia od Dostawcy. Będzie Pan natomiast zobowiązany do uiszczenia na rzecz Dostawcy ustalonej ceny za zamawiany towar. Wynagrodzenie Pana będzie otrzymywane od Klienta. Dostawca nie ma wpływu na wysokość ceny, jaką będzie oferował Pan Klientowi.

Cenę oferowanych przez Pana towarów na stronie internetowej będzie ustalał Pan, biorąc pod uwagę takie elementy cenotwórcze jak: cena, jaką będzie zobowiązany uiścić na rzecz Dostawcy (uwzględniając potencjalne rabaty otrzymane od Dostawcy), koszt dostawy, prowizje portalu, za pośrednictwem którego towary będą wystawione (bądź też koszt pozyskania klienta w przypadku sprzedaży za pośrednictwem własnego sklepu on-line), pozostałe koszty ogólne prowadzonej działalności (takie jak np. licencja z tytułu korzystania z programów wykorzystywanych w działalności, koszty bankowe, itp.).

Dostawca będzie wystawiał na Pana rzecz fakturę (w Modelu A oraz B) lub tożsamy dokument sprzedaży, na podstawie przepisów obowiązujących w kraju Dostawcy (w Modelu C).

W przypadku potwierdzenia, że nie będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, będzie on co do zasady dokumentował sprzedaż dokonaną na rzecz Klientów za pomocą potwierdzenia sprzedaży, rachunku bądź faktury. Na dokumencie sprzedaży będą wykazane towary, jakie zamówił Klient.

W związku ze sprzedażą towarów za pośrednictwem sieci Internet będzie Pan w stanie zidentyfikować kto i za jaki towar dokonał płatności o określonej wartości.

Planuje Pan, że pierwszy przychód z działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży towarów za pośrednictwem sieci Internet, o której mowa we wniosku osiągnie nie wcześniej niż w sierpniu 2024 r.

W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskuje Pan również przychody z tytułu świadczenia usług informatycznych oraz sprzedaży towarów (głównie sprzętu informatycznego na rzecz podmiotów gospodarczych), które nie są objęte Wnioskiem. Dodatkowo, uzyskuje Pan również dochody podlegające opodatkowaniu z tytułu prywatnego najmu nieruchomości oraz zysków kapitałowych (obejmujących w szczególności odsetki uzyskane z tytułu deponowania środków pieniężnych na kontach oszczędnościowych).

Będzie prowadził Pan działalność według modelu opisanego w zdarzeniu przyszłym Wniosku. Nie będzie natomiast podpisywał Pan umów o pośrednictwo z żadnym z Dostawców, Klientów, ani z żadnym innym podmiotem trzecim (a tym samym, nie będzie uzyskiwał Pan przychodów z tytułu pośrednictwa – innych niż pośredniczenie w sprzedaży towarów w rozumieniu takim, jak opisany we Wniosku). Będzie otrzymywał Pan wynagrodzenie w postaci ceny towarów uiszczonej na jego rzecz przez Klienta.

Prowadzi/będzie prowadził Pan ewidencję przychodów, w której będzie w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja).

Klasyfikuje Pan działalność opisaną we Wniosku do właściwego grupowania działu 47 PKWiU „Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi” (w zależności od towaru, będącego przedmiotem sprzedaży, który może należeć do różnych kategorii – zgodne uwagami przedstawionymi we Wniosku).

Pytania

1.Czy transakcje realizowane przez Pana w Modelu A oraz w Modelu B będą stanowiły dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, dokonywaną na rzecz Klientów, a tym samym będzie zobowiązany Pan do ich opodatkowania VAT traktując jako podstawę opodatkowania kwotę należną od Klienta (tj. ustaloną cenę za towar wraz z kosztem transportu)?

2.Czy w przypadku przesyłek oferowanych w kanale B2C bez pośrednictwa Platformy lub o wartości rzeczywistej przekraczającej wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 150 euro, transakcje realizowane przez Pana w Modelu C będą stanowiły dla Pana sprzedaż na odległość towarów importowanych w rozumieniu art. 2 pkt 22b) Ustawy o VAT?

3.Czy w przypadku przesyłek o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 150 euro, oferowanych w kanale B2C za pośrednictwem Platformy, transakcje realizowane przez Pana w Modelu C będą pozostawały poza zakresem opodatkowania VAT w Polsce?

4.Czy nie będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących?

5.Czy w Modelu A, będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących sprzedaż na Pana rzecz towarów, otrzymanych od Dostawców?

6.Czy transakcje realizowane przez Pana w Modelu A, B oraz C będą stanowiły działalność usługową w zakresie handlu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) Ustawy o ryczałcie, a tym samym przychód osiągany przez Pana z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 6 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Na pytania nr 1, 2, 3, 4 i 5 w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

Transakcje realizowane przez Pana w Modelu A, B oraz C będą stanowiły działalność usługową w zakresie handlu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) Ustawy o ryczałcie, a tym samym przychód osiągany przez Pana z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, przychody osiągane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach wskazanych w Rozdziale 2 Ustawy o ryczałcie.

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) Ustawy o ryczałcie, „ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi: 3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3”.

Stosownie natomiast do definicji wskazanej w art. 4 ust. 1 pkt 3 Ustawy o ryczałcie, przez działalność usługową w zakresie handlu rozumie się „sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników”.

W Pana ocenie zatem, planowany model sprzedaży wpisuje się w powyższą definicję. Należy bowiem zauważyć, iż wszelkie oferowane przez Pana towary będą uprzednio nabyte od Dostawców (zgodnie z uzasadnieniem Pana stanowiska do pytania nr 1) i będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym (co do zasady nie wejdzie Pan nawet w fizyczne posiadanie towarów, a tym samym jego przetworzenie nie byłoby w praktyce możliwe). Jedynie w przypadku, gdy w wyjątkowych przypadkach towary znajdą się w Pana posiadaniu (na przykład na skutek zwrotu) mogą one zostać przepakowane.

Jednocześnie - jakkolwiek asortyment oferowany przez Pana może być bardzo szeroki i obejmować różne branże/rodzaje towarów - mając na względzie wskazane w opisie zdarzenia przyszłego towary, których sprzedaż nie będzie prowadzona przez Pana, w Pana ocenie zastosowania nie znajdą również przepisy art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 Ustawy o ryczałcie.

Mając na względzie powyższe, należy zatem uznać, iż transakcje realizowane przez Pana w Modelu A, B oraz C będą stanowiły działalność usługową w zakresie handlu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) Ustawy o ryczałcie, a tym samym przychód osiągany przez Pana z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

  • ­prowadzenia aptek,
  • ­działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
  • działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej;

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto zauważyć należy, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy;

- 3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3 - art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ww. ustawy.

W treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r. poz. 2453 z 2018 r. poz. 2440 z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

­wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

­wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Natomiast, stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalności usługowej w zakresie handlu oznacza - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Jeżeli chodzi o działalność usługową w zakresie handlu opodatkowaną według stawki 3% od przychodu, ustawodawca nie odwołuje się do żadnej klasyfikacji statystycznej, celem precyzyjnego określenia zakresu przedmiotowego tej działalności. Oznacza to, że każda działalność, która nie spełnia przesłanek zawartych w definicji działalności usługowej w zakresie handlu, niezależnie czy do takiej działalności została zakwalifikowana w PKWiU, dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego nie może być uznana za działalność handlową podlegającą opodatkowaniu według stawki 3%.

Użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy precyzuje termin „towary handlowe”, zgodnie z którym towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Z wniosku wynika, że rozważa Pan poszerzenie swojej działalności o sprzedaż towarów za pośrednictwem sieci Internet w oparciu o tzw. dropshipping. Nie będzie Pan nabywał towarów do własnego magazynu, ale będzie współpracował Pan z wybranymi hurtowniami, które będą odpowiedzialne za przesłanie towaru bezpośrednio do klienta, po złożeniu u Pana zamówienia. Będzie otrzymywał Pan zamówienia na towary od osób zainteresowanych ich kupnem. Po złożeniu zamówienia przez Klienta przyjmie Pan od niego należność, a następnie zamówi konkretny towar od tzw. dostawcy bazowego, który dokona wysyłki towarów bezpośrednio do Klienta. W omawianym modelu biznesowym, będzie Pan podmiotem występującym wobec Klienta jako sprzedawca odpowiedzialny za prawidłową realizację transakcji. Najpierw nabędzie Pan towary od Dostawcy w swoim imieniu, a następnie dokona ich dostawy na rzecz Klienta. Nabywając towary od Dostawcy będzie miał Pan prawo do jego odsprzedaży na rzecz wybranego podmiotu, który złożył zamówienie. Będzie Pan nabywać oraz następnie przekazywać prawo do rozporządzania jak właściciel tymi towarami. Towary oferowane przez Pana nie będą przez Pana w żaden sposób przetwarzane. Nie będzie otrzymywał Pan żadnej formy wynagrodzenia od Dostawcy. Będzie Pan natomiast zobowiązany do uiszczenia na rzecz Dostawcy ustalonej ceny za zamawiany towar. Wynagrodzenie Pana będzie otrzymywane od Klienta. Dostawca nie ma wpływu na wysokość ceny, jaką będzie oferował Pan Klientowi.

Wobec powyższego opisana we wniosku działalność gospodarcza, spełnia warunki niezbędne dla uznania jej za działalność usługową z zakresie handlu. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego nabywa Pan towary w celu ich dalszej odsprzedaży, co jest warunkiem uznania świadczonych przez Pana usług za usługi w zakresie handlu, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a rodzaj prowadzonej działalności nie jest wyłączony w art. 8 ww. ustawy.

W związku z powyższym, stawką właściwą dla opodatkowania przychodów ze wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego zakresu działalności będzie stawka wynosząca 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na opisie przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00