Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [239 z 510]

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.353.2024.3.SJ

Obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w amerykańskiej spółce LLC.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w amerykańskiej spółce LLC.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce (posiada polską rezydencję podatkową) i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawczyni była udziałowcem spółki w Stanach Zjednoczonych. Spółka prowadzona jest w formie LLC. Zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych spółka LLC jest podmiotem, który nie posiada cech powodujących, że spółkę te można uznać za posiadająca osobowość prawną. LLC jest spółka transparentna podatkowo, tj. LLC nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatek ten jest rozliczany na poziomie wspólnika lub wspólników LLC.

Roczny przychód LLC nie przekraczał równowartości w PLN kwoty 2 mln EUR. LLC była zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych stosownie do amerykańskich przepisów. LLC nie otwierała w Polsce oddziału lub przedstawicielstwa.

Wnioskodawczyni prowadziła ewidencję zdarzeń w LLC w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów przypadających na Nią, co pozwoliło określić dochód, podstawę obliczenia podatku oraz wysokość należnego podatku. Powyższa ewidencja prowadzona była w formie arkusza kalkulacyjnego.

Pytanie

Czy, a jeśli tak, to jakie księgi podatkowe powinna prowadzić w Polsce Wnioskodawczyni w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni, przepisy podatkowe nie nakładają na Wnioskodawczynię żadnych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych w Polsce w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC. Jednakże, w celu odpowiedniego rozliczania PIT w Polsce, Wnioskodawczyni winna prowadzić ewidencję zdarzeń w LLC w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów LLC przypadających na Wnioskodawczynię, a tym samym określenie dochodu Wnioskodawczyni, podstawy obliczenia podatku oraz wysokości należnego podatku.

Przychody Wnioskodawczyni z udziału w LLC, będą na gruncie ustawy o PIT kwalifikowane jako przychody z udziału w spółce niebędącej osoba prawna, a tym samym przychody Wnioskodawczyni z tego tytułu będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 5b ust. 2 ustawy o PIT).

Ze względu na miejsce zamieszkania Wnioskodawczyni (polska rezydencja podatkowa), dochody Wnioskodawczyni z LLC podlegają opodatkowaniu w Polsce (art. 3 ust. 1 ustawy o PIT), z zastrzeżeniem postanowień umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z umową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi z 8 października 1974 r. o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178; „Umowa”), jeśli działalność LLC będzie stanowić zakład Wnioskodawczyni na terytorium Stanów Zjednoczonych (art. 6 Umowy), to zyski tego zakładu mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych (art. 8 ust. 2 Umowy; w praktyce, ze względu na regulacje podatkowe w Stanach Zjednoczonych, zyski LLC nie będą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych albo poziom tego opodatkowania będzie niewielki). Aby uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów Wnioskodawczyni osiąganych za pośrednictwem LLC, Umowa przewiduje metodę, zgodnie z którą Wnioskodawczyni będzie uprawniona do zaliczenia na poczet polskiego PIT odpowiednich kwot ewentualnych podatków zapłaconych od tego dochodu w Stanach Zjednoczonych (art. 20 ust. 1 Umowy; tzw. metoda kredytu) - metoda to jest również przewidziana w polskich przepisach (art. 30c ust. 4 ustawy o PIT).

Na gruncie ww. przepisów nie ma zatem wątpliwości, że Wnioskodawczyni była zobowiązana do rozliczania w Polsce podatku dochodowego z tytułu udziału w LLC. W związku z tym pojawia się wątpliwość, czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do prowadzenia w Polsce jakichkolwiek ksiąg podatkowych w rozumieniu przepisów podatkowych.

Ustawa o PIT stanowi, że zasadą w przypadku podmiotów wykonujących działalność gospodarczą jest prowadzenie ksiąg podatkowych w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ustawa stanowi, że obowiązek ten obejmuje m.in. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarcza (art. 24 ust. 1 ustawy o PIT). Podmioty te, po przekroczeniu progu przychodu określonego w ustawie o rachunkowości, są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych na zasadach wynikających z ustawy o rachunkowości.

Wnioskodawczyni jako wspólnik LLC, nie kwalifikowała się do żadnej z kategorii wykazanej w poprzednim akapicie - zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego działalność gospodarcza prowadzona jest nie przez Wnioskodawczynię, a przez LLC, tj. spółkę prawa amerykańskiego, która nie jest osobą fizyczną, spółką cywilną osób fizycznych, spółką jawną ani spółką partnerską.

W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, dokonując odpowiednich uzgodnień wyniku rachunkowego do wyniku podatkowego (art. 24 ust. 1 ustawy o PIT). Katalog podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych w Polsce jest określony w ustawie o rachunkowości - ustawa ta nie obejmuje jednak swoim zakresem LLC, ponieważ jest to spółka prawa amerykańskiego i podlega amerykańskim wymogom w zakresie rachunkowości. Ustawa o rachunkowości nie obejmuje również Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym należy uznać, że polskie przepisy podatkowe nie nakładają na Wnioskodawczynię żadnych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych w Polsce. Jednakże ze względu na to, że Wnioskodawczyni będzie osiągała dochody z udziału w LLC, które to dochody będą podlegać opodatkowaniu w Polsce, Wnioskodawczyni winna prowadzić ewidencję zdarzeń w LLC (na podstawie ksiąg tej spółki prowadzonych zgodnie z odpowiednimi przepisami amerykańskimi) w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów LLC przypadających na Wnioskodawczynię, a tym samym określenie dochodu Wnioskodawczyni, podstawy obliczenia podatku oraz wysokości należnego podatku. Forma prowadzenia takiej ewidencji pozostaje do uznania Wnioskodawczyni.

W tym zakresie pozycja Wnioskodawczyni będzie podobna do wspólnika - osoby fizycznej polskiej spółki osobowej zobowiązanej do prowadzenia ksiąg rachunkowych (np. spółka komandytowa). W takim przypadku to taka spółka prowadzi księgi rachunkowe i na podstawie tych ksiąg dochodzi od ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów poszczególnych wspólników tej spółki. Sami wspólnicy nie są zobowiązani do prowadzenia żadnych ksiąg podatkowych, ale są zobowiązani do rozliczenia podatku dochodowego związanego z ich udziałem w takiej spółce.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5a ust. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

U podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 24a ust. 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3, 5 i 5a, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

W myśl art. 6 ust. 1 Umowy dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisana w Waszyngtonie (Dz. U. 1976 Nr 31 poz. 178):

Dla celów niniejszej Umowy określenie „zakład” oznacza stałe miejsce, w którym całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność gospodarczą przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 i ust. 2 ww. Umowy:

Zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa powinny być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

W myśl art. 20 ww. Umowy podwójnego opodatkowania dochodów będzie się unikać w następujący sposób:

Zgodnie z postanowieniami prawa polskiego i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad) Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczanie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z postanowieniami prawa Stanów Zjednoczonych i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad) Stany Zjednoczone zezwolą obywatelom lub osobom mającym miejsce zamieszkania lub siedzibę w Stanach Zjednoczonych na zaliczanie na poczet podatku w Stanach Zjednoczonych odpowiednich kwot podatku zapłaconego w Polsce, a w przypadku spółek Stanów Zjednoczonych, posiadających co najmniej 10% akcji z prawem głosu w polskich spółkach, od których otrzymują one dywidendy w jakimkolwiek roku podatkowym, Stany Zjednoczone zezwolą na zaliczenie odpowiednich kwot podatku, zapłaconych w Polsce przez spółkę polską z zysków, z których wypłacane są dywidendy. Taka odpowiednia kwota będzie oparta na kwocie podatku zapłaconego w Polsce, ale kwota zaliczona nie może przekraczać tej części podatku w Stanach Zjednoczonych, która zależna jest od dochodu netto takiego obywatela lub osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Stanach Zjednoczonych, pochodzącego ze źródeł w Polsce, lub dochodu pochodzącego ze źródeł spoza Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do jego całkowitego dochodu netto w tym samym roku podatkowym. Celem stosowania w Stanach Zjednoczonych zaliczenia podatków zapłaconych w Polsce podatki wymienione w postanowieniu artykułu 2 ustęp 2 litera a niniejszej Umowy będą traktowane jako podatki dochodowe.

Zgodnie z Umową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, była Pani zobowiązana do rozliczania w Polsce podatku dochodowego z tytułu udziału w LLC.

Pani przychody z udziału w spółce LLC, były na gruncie ustawy o PIT kwalifikowane jako przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, a tym samym Pani przychody z tego tytułu były przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z art. 24 ust. 1a ustawy ww. ustawy, osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe.

Zatem jako wspólnik LLC, nie kwalifikowała się Pani do żadnej z kategorii wykazanej w poprzednim akapicie - zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego działalność gospodarcza prowadzona była nie przez Panią, a przez spółkę LLC. Jednocześnie katalog podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych w Polsce również nie obejmował swoim zakresem LLC, ponieważ jest to spółka prawa amerykańskiego i podlega amerykańskim wymogom w zakresie rachunkowości.

W konsekwencji, należy stwierdzić, że polskie przepisy podatkowe nie nakładały na Panią żadnych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych w Polsce. Jednakże ze względu na to, że osiągała Pani dochody z udziału w LLC, które to dochody podlegały opodatkowaniu w Polsce, prawidłowo prowadziła Pani ewidencję zdarzeń w LLC (na podstawie ksiąg tej spółki prowadzonych zgodnie z odpowiednimi przepisami amerykańskimi) w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów LLC przypadających na Panią.

W związku z powyższym Pani stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00