Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [18 z 510]

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.279.2024.2.AP

Zbycie nieruchomości nabytej w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 26 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 7 czerwca 2024 r. (wpływ 11 czerwca 2024 r.) oraz z 7 czerwca 2024 r. (wpływ 27 czerwca 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania: X

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: Y

Opis zdarzenia przyszłego

X (Zainteresowana będąca stroną postępowania) oraz Y (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania) nabyły w ramach spadkobrania po matce B zmarłej w 1988 r. m.in. dwie działki gruntu o numerze 1 oraz 2, położone przy ulicy (…) w P. Działka 1 (będąca przedmiotem wniosku) została następnie podzielona na cztery działki gruntu: 1/1 o powierzchni (…), 1/2 o powierzchni (…), 1/3 o powierzchni (…) i 1/4 o powierzchni (…), razem o powierzchni (…).

Działka nr 1/1 o powierzchni (…) położona jest na obszarze oznaczonym w planie miejscowym symbolem A (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) oraz B (tereny dróg publicznych dojazdowych). Północno-zachodni narożnik działki nr 1/1 znajduje się w odległości około xx m od granicy obszaru leśnego (C). Wymagana przepisami minimalna odległość zabudowy od granicy obszaru leśnego C wynosi 20 m. Południowo-zachodnia część działki nr 1/1 przylega do obszaru kolejowego oznaczonego symbolem D. Wymagana przepisami minimalna odległość zabudowy od obszaru kolejowego wynosi 10 m, natomiast wymagana przepisami minimalna odległość od osi skrajnego toru wynosi 20 m (te odległości zostały uwzględnione w planie miejscowym poprzez wprowadzenie nieprzekraczalnej linii zabudowy od strony obszaru kolejowego). Działka nr 1/2 o (…) ha położona jest na obszarze oznaczonym w planie miejscowym symbolem A (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), E (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), F (tereny dróg publicznych dojazdowych) oraz G (tereny dróg publicznych lokalnych). Działka nr 1/3 o powierzchni (…) położona jest na obszarze oznaczonym w planie miejscowym symbolem E (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), H (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) oraz G (tereny dróg publicznych lokalnych). Działka nr 1/4 o powierzchni (…) położona jest na obszarze oznaczonym w planie miejscowym symbolem H (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej). Od strony południowej znajduje się budynek mieszkalny zlokalizowany w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki nr 1/4.

Działki nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, P, obręb 0, położone są na obszarze objętym ustaleniami uchwały nr (…) z dnia (…) w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w obszarze ulic (…) – część I. Działki położone są na (…). Atutami położenia działek jest widok na (…), sąsiedztwo zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej o niskiej intensywności od wschodu oraz sąsiedztwo terenów przeznaczonych pod zieleń otwartą (ZO) od zachodu i północy – z zakazem zabudowy kubaturowej i możliwością lokalizacji gruntowych ścieżek pieszych, rowerowych i konnych. Mankamentem jest położenie południowej części terenu przy czynnej linii kolejowej.

Zainteresowane, X i Y, zamierzają sprzedać działkę 1 jednemu nabywcy, ponieważ nie wiążą swoich przyszłych planów życiowych z P. Przeprowadziły analizę działek nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 położonych w P pod kątem ich podziału na mniejsze działki, tj. na 20 działek o pow. ok. (…) i 5 działek o pow. (…) – w razie gdyby nie udało się sprzedać tej nieruchomości jako całości jednemu kupującemu. Na razie nie planują podziału działek na mniejsze, ale taka potrzeba może się pojawić w razie braku nabywcy na całą nieruchomość. W celu znalezienia kupca lub kupców, Zainteresowane nawiązały współpracę z jednym biurem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Nie prowadziły kampanii reklamowych mających na celu uatrakcyjnienie sprzedaży, nie rozpoczęły, jak również i nie mają w planach budowy systemów infrastruktury technicznej zapewniających możliwość przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i gazowej poszczególnych działek. Nie wybudowały dróg, nie ogrodziły terenu. Zainteresowane X i Y, nie zamierzają zbywać działek oznaczonych numerem 2/1 otrzymanych także w spadku, położonych w P.

W uzupełnieniu wniosku z 7 czerwca 2024 r. doprecyzowała Pani opis sprawy o następujące informacje:

1.Czy posiadają Państwo nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)?

Odpowiedź: Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Wnioskodawczyni X objęta jest nieograniczonym obowiązkiem podatkowym zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Zainteresowana Y objęta jest ograniczonym obowiązkiem podatkowym zgodnie z treścią art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), albowiem Zainteresowana nie posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania.

2.W jaki sposób wykorzystywali i wykorzystujecie Państwo niezabudowane nieruchomości gruntowe będące przedmiotem sprzedaży o numerach: 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, powstałych w wyniku podziału działki 1, od momentu dziedziczenia, czyli od roku 1988? Powyższą informację proszę wskazać dla wszystkich nieruchomości, w szczególności:

a)czy korzystali lub korzystacie z nich Państwo dla celów prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli tak, w jakim okresie lub okresach i w jaki sposób Państwo z nich korzystali lub korzystacie?

b)czy korzystali lub korzystacie Państwo z nich dla swoich celów osobistych (w jaki sposób)?

c)czy oddawali lub oddajecie je Państwo w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów? Jeśli tak, to proszę wskazać: W jakim okresie udostępniali Państwo nieruchomości (działki) osobom trzecim? Czy udostępniali Państwo nieruchomości (działki) odpłatnie czy bezpłatnie?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni oraz Zainteresowana nie wykorzystywały w żaden szczególny sposób niezabudowanej nieruchomości gruntowej będące przedmiotem sprzedaży o numerach: 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, powstałych w wyniku podziału działki 1, od momentu dziedziczenia, w tym:

a)nie korzystały i nie korzystają z nich dla celów prowadzenia działalności gospodarczej;

b)działki były wykorzystywane w celach osobistych, wykorzystywanie tych działek w celach osobistych polegało na ich posiadaniu w majątku prywatnym, działki te służyły jako łąka i pastwisko na potrzeby własnego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez ojca Wnioskodawczyni i Zainteresowanej;

c)przedmiotowe działki nie były przedmiotem umów obligacyjnych w przeszłości. Od marca 2024 r. w związku z koniecznością stałego dbania o działkę, koszenia traw, niszczenia chwastów, działka 1 została oddana do nieodpłatnego używania sąsiadowi na 1 rok, tj. do marca 2025 r.

3.W odniesieniu do działek o numerach: 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 proszę wskazać, czy prowadzili lub prowadzą Państwo jakieś działania, żeby uatrakcyjnić nieruchomości (działki) dla celów sprzedaży lub podnieść ich wartość? Jeżeli tak, to jakie i kiedy prowadzili Państwo te działania?

Odpowiedź: W odniesieniu do działek o numerach: 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 Wnioskodawczyni X oraz Zainteresowana Y nie prowadziły żadnych działań, aby uatrakcyjnić nieruchomości (działki) dla celów sprzedaży oraz podnieść ich wartość. Przeprowadziły na własne potrzeby decyzyjne wyłącznie analizę podziału działek nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 na mniejsze działki, tj. na 20 działek o pow. ok. (…) i 5 działek o pow. (…) – w razie gdyby nie udało się sprzedać tej nieruchomości jako całości jednemu kupującemu.

4.Czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, którym objęte są nieruchomości (działki) będące przedmiotem sprzedaży, został ustalony na Państwa wniosek?

Odpowiedź: Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, którym objęte są nieruchomości (działki) będące przedmiotem sprzedaży, nie został ustalony na wniosek Wnioskodawczyni i Zainteresowanej.

5.Jakie okoliczności wpłynęły na decyzję o sprzedaży przedmiotowych nieruchomości, tj. działek o numerach: 1/1, 1/2, 1/3, 1/4?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni X oraz Zainteresowana Y nie wiążą swojej przyszłości z P, gdyż podatniczki zlokalizowały swój ośrodek życiowy w innych miejscowościach. Wnioskodawczyni X mieszka od lat w K, a Zainteresowana Y mieszka w N. Posiadanie działek w P w dniu dzisiejszym jest tylko problemem, albowiem o te działki trzeba również dbać, doglądać, kosić.

6.Czy sprzedawali Państwo inne nieruchomości (zabudowane lub niezabudowane)? Jeśli tak, to proszę podać ile nieruchomości Państwo sprzedawali i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości:

a)kiedy i w jaki sposób Państwo ją nabyli? W jakim celu Państwo ją nabyli?

b)w jaki sposób wykorzystywali ją Państwo od momentu nabycia do chwili sprzedaży?

c)kiedy ją Państwo sprzedali? Z jakiego powodu Państwo ją sprzedali?

d)czy nieruchomość była niezabudowana czy zabudowana? Jeśli była zabudowana – czy była nieruchomością mieszkalną czy użytkową?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni w 2016 r. sprzedała mieszkanie znajdujące się K, w którym mieszkała od lat, przeprowadzając się do innej nieruchomości – nowego mieszkania. Zainteresowana Y w maju 2024 r. sprzedała zabudowaną budynkiem mieszkalnym nieruchomość w P przy ul. (…), którą otrzymała w spadku po rodzicach. Obie transakcje odbyły się w ramach zarządu majątkiem osobistym podatniczek.

7.Czy posiadacie Państwo inne nieruchomości (działki) przeznaczone w przyszłości do sprzedaży? Jeśli tak, proszę podać ile nieruchomości (działek), jakiego rodzaju i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości (działek):

a)kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu nabyli Państwo nieruchomość (działkę)?

b)w jaki sposób wykorzystywali i wykorzystujecie Państwo tę nieruchomość (działkę)?

c)czy nieruchomość (działka) jest niezabudowana czy zabudowana? Jeśli jest zabudowana – czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni oraz Zainteresowana oświadczają, że nie posiadają nieruchomości (działek) przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży. Podatniczki są jeszcze właścicielkami działek oznaczonych numerem 2/1 i 2/2 otrzymanych także w spadku, położonych w P. Działki te nie są jednak przeznaczone do sprzedaży.

8.Czy zamierzacie Państwo nabywać inne nieruchomości w celu ich sprzedaży?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni oraz Zainteresowana nie zamierzają w przyszłości nabywać innych działek gruntu zabudowanych i niezabudowanych – w celu ich sprzedaży.

9.Czy prowadzą Państwo działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? W przypadku odpowiedzi twierdzącej:

-w jakim dokładnie zakresie prowadzą Państwo taką działalność (np. w zakresie obrotu nieruchomościami)?

-czy sprzedaż przedmiotowych nieruchomości nastąpi w ramach wykonywania tej działalności?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni X oraz Zainteresowana Y nie wykonują żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzedaż działek o numerach: 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 nie nastąpi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni X od czerech lat osiąga przychody z najmu dwóch nieruchomości mieszkalnych, które rozlicza w źródle przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (najem prywatny).

Pytanie

Czy sprzedaż niezabudowanych nieruchomości gruntowych o numerach 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, zlokalizowanych w P, o powierzchni łącznie (…), jeśli zostaną podzielone na ok. 25 mniejszych działek, będzie podlegała przez Zainteresowane X i Y zaliczeniu do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych X i Y, sprzedaż nieruchomości 1 oraz wchodzących w jej skład działek o numerach 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 nie będzie stanowić dla podatniczek działalności gospodarczej prowadzonej w sposób ciągły w celu osiągnięcia zysku. Sprzedaż działek, nawet jeśli zostaną one podzielone na 25 mniejszych powierzchniowo działek, odbywać się będzie w ramach zarządu majątkiem prywatnym i stanowić będzie dla Zainteresowanych wykonywanie prawa własności, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f. Zainteresowane mają przy tym świadomość, że ocena, czy sprzedaż jest działalnością gospodarczą czy wykonywaniem prawa własności, wymaga każdorazowo przeanalizowania okoliczności towarzyszących danej sprawie.

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżniono kilka źródeł przychodów uzyskiwanych przez podatników. Do źródeł tych zaliczono m.in.:

1)pozarolniczą działalność gospodarczą – art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

2)odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie – art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.

Zaliczenie przychodu do każdego z tych źródeł odbywa się na innych zasadach i na podstawie innych przesłanek. Ustawodawca również zastrzega, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f określający odpłatne zbycie, jako odrębne źródło przychodów – nie ma zastosowania w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (tutaj gruntowych), wykonanych w ramach działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza – oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Mając powyższe na uwadze należy przyjąć, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana będzie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., tylko wówczas, gdy będzie stanowiła dla podatnika działalność gospodarczą. Wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi działalność gospodarczą tylko wówczas, jeżeli jest dokonywane w sposób profesjonalny i ciągły, dla celów zarobkowych. Na tle tej regulacji w orzecznictwie sądów administracyjnych określono kryteria decydujące o zaliczeniu danej aktywności podatnika do działalności gospodarczej. Przede wszystkim podkreślono, że powyższa definicja pozarolniczej działalności gospodarczej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter autonomiczny. Oznacza to, że w zakresie objętym przedmiotem regulacji u.p.d.o.f. ma podstawowe i wyłączne znaczenie dla kwalifikowania, w oparciu o zawarte w niej kryteria, aktywności podatnika, jako pozarolniczej działalności gospodarczej i to bez względu na to, czy podmiot prowadzący działalność kwalifikowaną na podstawie u.p.d.o.f. jako pozarolnicza działalność gospodarcza, faktu jej prowadzenia nie zgłosił do ewidencji, ani też nie zgłosił obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Istotne jest bowiem podejmowanie faktycznych działań o wskazanych w u.p.d.o.f. cechach uzasadniających obiektywne kwalifikowanie ich jako działalności gospodarczej, bez konieczności udowadniania zamiaru przyświecającego podatnikowi przy podejmowaniu tych czynności (wyrok NSA z 20 listopada 2012 r., sygn. akt II FSK 683/11).

Tym samym, nie będzie działalnością gospodarczą zwykła wyprzedaż majątku osobistego, która nie wykracza poza normalne czynności jakie wykonuje właściciel w celu upłynnienia posiadanego majątku. Taką sprzedaż należy zaliczyć do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.

Zainteresowane uważają, że sprzedaż nieruchomości oznaczonych numerami 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, położonych w P nie będzie sprzedażą wykonywaną w ramach działalności gospodarczej, ponieważ:

1)nie można tej sprzedaży przypisać przymiotu ciągłości, a sprzedaż nie ma na celu maksymalizacji zysku (zarobku), polega tylko na upłynnieniu posiadanych przez Zainteresowane aktywów;

Liczba zawartych transakcji sprzedaży działek przez Zainteresowane nie ma wpływu na ocenę, czy wykonują one czynności zbycia w ramach działalności gospodarczej. Liczba transakcji jest bowiem uzależniona od tego, czy trafi się jeden inwestor czy kilku. X i Y próbują znaleźć jednego inwestora, który kupiłby nieruchomość gruntową 1, jednakże ze względu na jej wielkość (… ha) oraz cenę ziemi, nie udało się im do tej pory znaleźć żadnego kupca.

W orzecznictwie sądowo-administracyjnym podkreśla się, że zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym oznacza prowadzenie działalności w sposób metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń w sposób ciągły. Tego rodzaju działania, nie mogą mieć ze swej istoty charakteru przypadkowego, incydentalnego. Wymagają one podejmowania szeregu zaplanowanych i przemyślanych działań oraz czynności. Ponadto cechą charakterystyczną działalności gospodarczej jest również jej ukierunkowanie na zbyt (por. wyrok WSA w Szczecinie z 16 października 2013 r., sygn. akt. SA/Sz 331/13).

W konsekwencji trzeba przyjąć, że aby sprzedaż majątku uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar wykonywać takie czynności wielokrotnie, a sprzedawane dobra zostały nabyte w celu wykorzystania ich w działalności. Nie z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

2)Zainteresowane nie podejmowały działań wykraczających poza zwykłe formy aktywności, przedsiębrane zazwyczaj przy sprzedaży nieruchomości, co nie przesądza o działalności handlowej podatniczek;

Działania podjęte przez Zainteresowane cechuje brak zorganizowania. Podatniczki nawiązały współpracę z jednym biurem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, poszukując pomocy przy sprzedaży przedmiotowych działek. Nie prowadziły akcji reklamowych, marketingowych dotyczących zbycia, nie przedsięwzięły również żadnych kroków celem przystosowania działek do sprzedaży: nie uzbroiły terenu, nie doprowadziły do poszczególnych działek mediów ani w żaden inny sposób nie uatrakcyjniły tych działek celem sprzedaży. Zauważyć należy, że jednostkowe zlecenie sprzedaży rzeczy profesjonalistom, nie wykracza poza normalny zarząd własnymi sprawami majątkowymi (por. wyrok WSA w Białymstoku z 10 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 250/14).

3)pomiędzy nabyciem przedmiotowych działek w formie spadku, a ich późniejszą sprzedażą upłynął długi okres czasu, pozwalający na stwierdzenie, że sprzedaż nie ma charakteru handlowego, planowanemu zbyciu nie przyświeca cel komercyjny mający uczynić z posiadanego majątku źródło zarobkowania.

Pozarolnicza działalność gospodarcza to zjawisko obiektywne. Zamiar prowadzenia takiej działalności uzewnętrznia się poprzez dokonywanie czynności faktycznych i prawnych o określonym charakterze. Rzeczywisty charakter tych czynności, a nie subiektywne przekonanie podatnika decyduje o tym czy wykonywane przez daną osobę działania stanowią działalność gospodarczą (por. wyrok NSA z 30 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2243/10).

Analizując konkretną aktywność podatnika w zakresie obrotu nieruchomościami należy brać pod uwagę wszelkie czynności związane z nieruchomością, podjęte do czasu jej zbycia. Należy więc ustalić, czy do zbycia nieruchomości dochodzi w celach zarobkowych oraz w warunkach „zorganizowania”, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o u.p.d.o.f.

Jeżeli skala podjętych przez podatnika czynności dotyczących nieruchomości (w tym formalnych, inwestycyjnych i in. faktycznych działań) nie wykracza w sposób ewidentny poza normalne czynności, jakie podejmuje właściciel, a nadto, że działania te nacechowane są ciągłym (trwałe źródło zarobkowania) i nieokazjonalnym charakterem, to zasadne jest uznanie, że przychody uzyskane ze zbycia nieruchomości (lub jej poszczególnych części) nie stanowią przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Sprzedaż poszczególnych działek o numerach 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 powinna zostać uznana za zwykły zarząd majątkiem prywatnym. Skoro sprzedaż czterech działek przez Zainteresowane nie zostałaby uznana za wykonywanie działalności gospodarczej, to również sprzedaż tych samych nieruchomości podzielonych na mniejsze działki geodezyjne, adekwatne wielkością do swojego przeznaczenia, tj. zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, nie będzie stanowić wykonywania działalności gospodarczej, a zatem zawodowej płaszczyzny podatniczek.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz zawarty we wniosku opis sprawy wskazać należy, że X i Y będą zbywać składniki majątku osobistego. Dokonując zbycia działek o numerach 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 położonych w P, nawet jeśli działki ostatecznie zostaną podzielone na ok. 25 mniejszych działek, będzie zatem wypełniać definicję określoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na mocy art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W myśl art. 3 ust. 2a ww. ustawy:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 2b pkt 4 ww. ustawy:

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości.

Według art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Zainteresowana niebędąca stroną postępowania – Pani Y – jako osoba mająca miejsce zamieszkania w N planuje sprzedaż nieruchomości położonej w Polsce, zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12 poz. 90).

Jak wynika z art. 6 ust. 1 ww. umowy:

Dochód, osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

W myśl art. 6 ust. 2 cytowanej umowy:

Określenie „majątek nieruchomy” ma takie znaczenie, jakie nadaje mu prawo tego Umawiającego się Państwa, na terytorium którego dany majątek jest położony. Określenie to obejmuje w każdym przypadku mienie przynależne do majątku nieruchomego, żywy i martwy inwentarz gospodarstw rolnych i leśnych, prawa, do których zastosowanie mają przepisy prawa powszechnego dotyczące nieruchomości gruntowych, prawa użytkowania nieruchomości, jak również prawa do stałych lub zmiennych świadczeń z tytułu eksploatacji lub prawa do eksploatacji złóż mineralnych, źródeł i innych zasobów naturalnych; statki morskie, statki żeglugi śródlądowej i statki powietrzne nie stanowią majątku nieruchomego.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ww. umowy:

Zyski osiągane przez osobę mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego w rozumieniu artykułu 6 i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Użycie w umowie sformułowania „może być opodatkowany” oznacza, że dochód z majątku nieruchomego jest opodatkowany w Polsce, o ile polskie ustawy podatkowe przewidują ich opodatkowanie.

W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przychody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce przez osobę zamieszkałą w Niemczech podlegają opodatkowaniu w Polsce, według zasad wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Według natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

d)innych rzeczy,

 jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis ten formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – dokonane poza działalnością gospodarczą – przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

-odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

-zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.

Wskazuję, że treść definicji zawartej w cytowanym powyżej przepisie daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków:

-po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,

-po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz

-po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednak brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie natomiast czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie”, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji), angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy). Zakwalifikowanie do źródła przychodów ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodów, możliwość odliczenia kosztów ich uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp.

Podkreślić należy, że przyjęcie, iż dana osoba fizyczna – sprzedając nieruchomości (działki) – działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu, podjęcie działań marketingowych, korzystanie z usług podmiotów w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności.

Dlatego też w celu właściwego zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – skutków działań podjętych przez Państwa do właściwego źródła przychodów należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, będących przedmiotem wniosku.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że nabyli Państwo w ramach spadkobrania po zmarłej w 1988 r. matce m.in. dwie działki gruntu o numerze 1 oraz 2. Działka 1 (będąca przedmiotem wniosku) została następnie podzielona na cztery działki gruntu: 1/1, 1/2, 1/3 i 1/4. Zamierzają Państwo sprzedać działkę 1 jednemu nabywcy. Przeprowadzili Państwo na własne potrzeby decyzyjne wyłącznie analizę podziału działek nr 1/1, 1/2, 1/3 i 1/4 na mniejsze działki, tj. na 20 działek o pow. ok. (…) i 5 działek o pow. (…) – w razie gdyby nie udało się sprzedać tej nieruchomości jako całości jednemu kupującemu. W celu znalezienia kupca lub kupców, nawiązali Państwo współpracę z jednym biurem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Nie prowadzili Państwo kampanii reklamowych mających na celu uatrakcyjnienie sprzedaży, nie rozpoczęli, jak również i nie mają w planach budowy systemów infrastruktury technicznej zapewniających możliwość przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i gazowej poszczególnych działek. Nie wybudowali Państwo dróg, nie ogrodzili terenu. Nie wykorzystywali Państwo w żaden szczególny sposób niezabudowanej nieruchomości gruntowej będące przedmiotem sprzedaży o numerach: 1/1, 1/2, 1/3 i 1/4, powstałych w wyniku podziału działki 1, od momentu dziedziczenia, w tym nie korzystali i nie korzystają z nich dla celów prowadzenia działalności gospodarczej; działki były wykorzystywane w celach osobistych, wykorzystywanie tych działek w celach osobistych polegało na ich posiadaniu w majątku prywatnym, działki te służyły jako łąka i pastwisko na potrzeby własnego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez Państwa ojca; przedmiotowe działki nie były przedmiotem umów obligacyjnych w przeszłości. Od marca 2024 r. w związku z koniecznością stałego dbania o działkę, koszenia traw, niszczenia chwastów, działka 1 została oddana do nieodpłatnego używania sąsiadowi na 1 rok, tj. do marca 2025 r. Nie prowadzili Państwo żadnych działań, aby uatrakcyjnić nieruchomości (działki) dla celów sprzedaży oraz podnieść ich wartość. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, którym objęte są nieruchomości (działki) będące przedmiotem sprzedaży, nie został ustalony na Państwa wniosek. Nie posiadają Państwo nieruchomości (działek) przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży. Są Państwo jeszcze właścicielami działek oznaczonych numerem 2/1 i 2/2 otrzymanych także w spadku, jednak działki te nie są przeznaczone do sprzedaży. Nie zamierzają Państwo również w przyszłości nabywać innych działek gruntu zabudowanych i niezabudowanych w celu ich sprzedaży. Nie wykonują Państwo żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzedaż działek o numerach: 1/1, 1/2, 1/3 i 1/4 nie nastąpi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wątpliwość Państwa budzi kwestia, czy sprzedaż niezabudowanych nieruchomości gruntowych o numerach1/1, 1/2, 1/3 i 1/4, zlokalizowanych w P, o powierzchni łącznie (…), jeśli zostaną podzielone na ok. 25 mniejszych działek, będzie podlegała przez Państwa zaliczeniu do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, w celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych z ww. sprzedaży należy rozważyć, czy czynności sprzedaży powyższych działek, mają znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Podnieść trzeba, że zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o okoliczności przedstawione we wniosku, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Państwa nieruchomości (działek) odziedziczonych po zmarłej matce to rozporządzanie majątkiem prywatnym. Bowiem planowane przez Państwa czynności wskazują, że nie będą one miały charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem prywatnym. Nie prowadzą Państwo w sposób profesjonalny, zorganizowany i ciągły działań w celu przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Działania Państwa nie stanowią aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Zatem, okoliczności dotyczące nabycia przedmiotowych nieruchomości (spadek) i planowanej ich sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie sprzedaży przedmiotowych udziałów w nieruchomościach do działalności gospodarczej.

O zaliczeniu uzyskanych przez podatnika przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może w sposób zasadniczy i wyłączny decydować taka okoliczność jak podział działek na mniejsze. Podział w Państwa przypadku spowodowany może być niemożnością znalezienia nabywcy dla całej nieruchomości gruntowej. Sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym przychody ze sprzedaży niezabudowanych nieruchomości gruntowych o numerach 1/1, 1/2, 1/3 i 1/4, nawet w sytuacji gdy zostaną podzielone na mniejsze działki, nie będą kwalifikowane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Państwa, skutki podatkowe odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości, należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy powtórzyć, że z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przedmiotowej sprawie, aby stwierdzić, czy sprzedaż przez Państwa przedmiotowej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne znaczenie ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Użyty w powołanym powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy termin „nabycie” oznacza każde uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub każde uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa) bez względu na fakt czy jest to nabycie w części ułamkowej, czy w całości. Poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika. Nabyć nieruchomość lub prawo majątkowe można np. zakupując je, bądź uzyskując pod tytułem darmym (w formie darowizny, w drodze spadku, działu spadku, poprzez zasiedzenie).

Według art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

W myśl art. 10 ust. 7 cytowanej ustawy:

Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Na podstawie art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

W świetle art. 1035 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Zgodnie z art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego:

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

Zatem pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował, a nie od końca roku, w którym został otwarty spadek (w którym zmarł spadkodawca).

Z opisu sprawy wynika, że działka nr 1, która została następnie podzielona na 4 mniejsze działki o numerach 1/1, 1/2, 1/3 i 1/4 została przez Państwo nabyta w ramach spadkobrania po zmarłej w 1988 r. matce.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przychód uzyskany z planowanej sprzedaży niezabudowanych nieruchomości gruntowych o numerach 1/1, 1/2, 1/3 i 1/4, zlokalizowanych w P, o powierzchni łącznie (…), jeśli zostaną podzielone na ok. 25 mniejszych działek, nie będzie podlegał zakwalifikowaniu do źródła przychodu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie będzie więc stanowił dla Państwa źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważplanowane zbycie odziedziczonej nieruchomości nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 5 ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznaczam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwo w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swoją aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowaną, która jest stroną postępowania

Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00