Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [105 z 510]

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.229.2024.2.AZ/KW

Realizowane przez Wnioskodawcę prace wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, które uprawniają Państwa do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy Państwa działalność podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT- jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 kwietnia 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z 1 kwietnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy Państwa działalność podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 13 czerwca 2024 r. (data wpływu 14 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stany faktycznego

A. jest (…) polską firmą posiadającą polską rezydencję podatkową w Polsce. Zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem informatycznych systemów zarządzania (dalej: System) w przedsiębiorstwach branży handlowej poszerzających i usprawniających ich możliwości logistyczne. Spółka jest producentem Systemów:

  • Y., w tym Y. z modułem dostępu WWW oraz dla E-commerce;
  • Y./X.
  • M.
  • T.

Dzięki ścisłej specjalizacji Spółka osiągnęła rozpoznawalność i renomę jako jeden z liderów projektantów rynku logistycznego w Polsce. Poniżej w formie przedstawiono proces działalności programistycznej spółki A.:

Identyfikacja potrzeby na rynku

Odpowiedzialność za identyfikację potrzeb na rynku, w zależności od ich rodzaju, spoczywa na dziale handlowym, logistycznym albo projektantem, które tworzą wyspecjalizowane w danym zakresie grupy osób. Jest to pierwszy etap procesu programistycznego Spółki, który ma charakter ciągły i nieustający, bowiem identyfikowanie trendów i nowinek technologicznych trwa cały czas od chwili powstania Spółki.

Sposób pozyskiwania informacji z rynku należy podzielić na dwie grupy:

informacje pozyskane bezpośrednio od klientów w związku z zaistnieniem potrzeby dokonania zmian w Systemie (grupa pierwsza); informacje pozyskane bezpośrednio z rynku w ramach postępującego trendu technologicznego w branży (grupa druga).

Do przykładów z grupy pierwszej należy zaliczyć sytuację, w której to klient bezpośrednio przedstawia Spółce uwagi oraz propozycję zmian, które mogą usprawnić funkcjonowanie Systemu w ramach działalności tego klienta.

Z kolei do przykładów z grupy drugiej należy zaliczyć komunikaty rynkowe (trendy) mające swe źródło w wykorzystywaniu przez konkurencje nowych technologii, czy nowych koncepcji logistycznych lub handlowych, możliwych do inkorporacji do systemu.

Celem niniejszego procesu jest więc pozyskanie wiedzy w zakresie umożliwiającym dokonanie zmian funkcjonalnych w Systemie poprzez pozyskanie stosownych uwag i pomysłów bezpośrednio od klientów, a także odpowiednio szybkie zidentyfikowanie trendów pojawiających się na rynku w zakresie technologicznym i koncepcyjnym w branży. Poszczególne uwagi i pojawiające się trendy badane i identyfikowane są przez wyspecjalizowane wydziały (logistyczne, handlowe lub technologiczne) w zakresie im przypisanym.

Etap ten kończy się zidentyfikowaniem nowych koncepcji potencjalnie możliwych do implementacji w Systemie. Informacje te są przekazywane dalej w celu ich skonkretyzowania.

Oprócz powyższych sposobów pozyskiwania danych Spółka może również zwołać specjalną grupę roboczą, która, na podstawie dotychczas sporządzonych projektów programistycznych dla klientów, podejmie próbę ustandaryzowania wykorzystanych pomysłów i nowych funkcji poprzez próbę wprowadzenia ich do podstawowej wersji Systemu.

Specyfikacja i konkretyzacja

Etap specyfikacji i konkretyzacji rozpoczyna się z chwilą przekazania uporządkowanych i udokumentowanych danych z pierwszego etapu do wyspecjalizowanego działu logistycznego, handlowego albo technologicznego, ewentualnie do powoływanych w ramach ww. działów wyspecjalizowanych komórek roboczych, które zajmują się wypadkowymi problemami powstałymi w ramach realizacji procesu programistycznego. Przykładowo wskazano, że po otrzymaniu przez grupę wyspecjalizowanych logistyków odpowiednich dokumentów wypracowany zostaje logistyczny proces obsługi magazynowej. Następnie gotowy plan logistyczny przekazywany jest do działu IT, w którym omawia się sposób jego technicznej implementacji do Systemu. W ramach tego etapu dochodzi więc do łączenia, kształtowania oraz wykorzystywania dostępnej aktualnej wiedzy i doświadczenia.

Natomiast podstawowym celem tego etapu jest sporządzenie specyfikacji projektu i jego skonkretyzowanie, poprzez przekształcenie surowych danych w gotowy plan projektowy (wytworzenie koncepcji umożliwiającej późniejsze wdrożenie), który następnie poddany zostanie próbie realizacji w dziale IT przez wyspecjalizowanych programistów.

Produkcja

Na tym etapie kluczowym czynnikiem jest odpowiednio opracowany plan implementacji rozplanowania logistycznego do Systemu, który umożliwi precyzyjne odwzorowanie skonkretyzowanej koncepcji w procesie pisania kodu źródłowego. Dział programistyczny tworzy grupa techniczna, na którą składają się przede wszystkim seniorzy-programiści, a także architekt. Za iterację oraz za konieczność przeprowadzenia wypadkowych testów oprogramowania odpowiadają zarówno programiści i młodsi logistycy. Co istotne, programowanie nie polega wyłącznie na tworzeniu określonego produktu, ale również na jego aktualizacji oraz potrzebie naniesienia poprawek wynikającej z doświadczenia w używaniu danego Systemu. Prace te mają charakter twórczy, gdyż wykorzystując posiadaną wiedzę zespół programistów dąży do zaimplementowania nowych rozwiązań systemowych. Wynik prac jest ponadto niepewny, gdyż podstawowe założenia projektu mogą okazać się błędne, co w ostateczności może skutkować gruntowną zmianą jego koncepcji i przeprowadzeniem procesu od początku.

Co ważne, powyższy proces programistyczny następuje na podstawie metody (...) odznaczającą się pracą w krótkich odcinkach i niedługich terminach. Dlatego też realizacja projektu skutkuje dostarczaniem prac sukcesywnie w niewielkich, jednakże użytecznych przyrostach. Proces ten sprzyja planowaniu krótkoterminowemu, umożliwia wykonywanie pracy w sposób systematyczny i metodyczny, co przekłada się na możliwość opracowania harmonogramu.

Wszelkie dokonane czynności opisywane są w dokumentacjach elektronicznych o docelowo niewielkiej objętości w systemie B, w którym znajdują się informacje m.in. o osobie odpowiedzialnej, a także opis oraz datę dokonania czynności i wynikach prac. Tak udokumentowany proces programistyczny umożliwia jego odtworzenie w przyszłości, a także gwarantuje przenoszalność uzyskanych wyników prac.

W punkcie tym należy wspomnieć o alternatywnym sposobie produkcji, tj. ustandaryzowaniu projektu poprzez jego ogólną implementację w podstawową wersję Systemu. Standaryzacja pozwala uniknąć ponownych prac aplikacyjnych w podobnym zakresie, a ponadto poszerza możliwości podstawowej wersji Systemu, co w przyszłości ułatwi potencjalne prace dostosowawcze do specyfiki działalności klienta. W ramach standaryzacji wykorzystuje się koncepcje z wcześniej przeprowadzonych projektów badawczo-rozwojowych.

Testy

Etap testowy jest ściśle powiązany z produkcją, gdyż wszelkie końcowe testy, które nie zakończą się pomyślnie, skutkują automatycznym przekazaniem projektu do tego etapu. Za ich realizację odpowiadają zarówno programiści odpowiedzialni za spisanie kodu źródłowego, jak i młodsi logistycy, którzy kontrolują realizację ostatecznej wersji projektu z wcześniej opracowanymi założeniami logistycznymi.

W razie pozytywnego zakończenia etapu testowego projekt podlega implementacji do Systemu klienta albo jest przeznaczany do implementacji do podstawowej wersji Systemu w celu ustandaryzowania wytworzonej koncepcji.

Wnioskodawca nie korzysta i nie będzie korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej sfery ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482).

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 z późn. zm.).

Koszty realizacji prac rozwojowych działalności badawczo-rozwojowych były/są/będą ponoszone zawsze ze środków własnych, które nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca uzyskuje i będzie uzyskiwał przychody z zysków kapitałowych, jednakże nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tego źródła przychodów.

W związku z zamiarem skorzystania z ulgi Wnioskodawca wyodrębni koszty działalności badawczo-rozwojowej, poprzez przygotowanie ewidencji kosztów działalności badawczo-rozwojowej za lata, w których będzie korzystał z ulgi. W związku z tym warunek prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT zostanie spełniony.

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca ponosił/ponosi/będzie ponosić szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością i ich funkcjonowaniem. Wydatki zasadniczo można zaliczyć do jednej z następujących kategorii:

  • wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów o dzieło oraz umów zlecenia, oraz inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników, będące przychodami ze stosunku pracy lub z działalności wykonywanej osobiście, a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 963 z późn. zm. dalej: "USUS"), których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Wnioskodawcę,
  • wydatki na nabycie surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej a także koszty wytworzenia Produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz koszt nabycia wyrobów konkurencyjnych,
  • wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia niezbędnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,
  • wydatki związane z kosztami uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • wydatki na nabycie urządzeń oraz praw wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W stosunku do ponoszonych kosztów spełnione są wszystkie warunki z art. 18d ustawy o CIT, w celu zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

1. Działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzona jest od 1 stycznia 2020 roku i trwa do chwili obecnej. Planuje się również kontynuowanie tych prac w przyszłości.

2. Zamierzają Państwo skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową za okres 2020-2024 oraz w latach następnych.

3. Nie oczekują Państwo interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego obowiązujących przed datą 1 października 2018 r.

4. Wniosek dotyczy tworzenia informatycznych systemów zarządzania w całości (programów komputerowych), jak również elementów i modyfikacji tych systemów, dalej łącznie jako "oprogramowanie”:

Chodzi dokładnie o:

1. Y. - System Zarządzania Magazynem:

  • Y.: System zarządzania magazynem - system klasy Y. (W.) - zaawansowane oprogramowanie do zarządzania, w czasie rzeczywistym, całością procesów magazynowych oraz zapasem magazynowym

2. Y./X. - System zarządzania magazynem i przepływami w produkcji

  • System Zarządzania magazynem (Y.) rozszerzony o funkcjonalności obsługi przepływów w produkcji: zaopatrzenie produkcji, odbiór wyrobów i półwyrobów z produkcji, zarządzanie buforami i przepływami między produkcyjnymi

3. Y. e-commerce:

  • System zarządzania magazynem (Y.) zaprojektowany i dedykowany dla magazynów dystrybucyjnych obsługujących kanał e-commerce.

4 Y. z dostępem online:

  • System Zarządzania magazynem (Y.) rozszerzony o moduł WWW umożliwiający bezpośrednią komunikację online kontrahentów magazynu z Y..

5. System M. (M.):

  • System informatyczny należący do systemów klasy M., przeznaczony do sterowania urządzeniami automatyki magazynowej.

6. System T. (T.):

  • System informatyczny przeznaczony do wsparcia spedycji.
  • Planowanie tras, zarządzanie zleceniami transportowymi, monitorowanie kosztów.

5. Narzędzia i rozwiązania

Tworzą Państwo oprogramowanie korzystając z następujących narzędzi i rozwiązań:

  • Technologie i języki programowania: Dobierane indywidualnie do każdego projektu w zależności od specyficznych potrzeb.
  • Framework programistyczny: Własny, zbudowany od podstaw framework, który przyspiesza prace nad rozwojem funkcjonalności.

Koncepcja

Państwa oprogramowanie jest budowane w oparciu o unikalną koncepcję techniczno- architektoniczną. Zawiera ono autorski kod programistyczny, co zapewnia ich oryginalność i unikatowość.

Różnice w Porównaniu do Istniejących Rozwiązań

Wytwarzane przez Państwa oprogramowanie różni się od istniejących już w ramach Państwa działalności gospodarczej rozwiązań poprzez:

  • Dostosowanie do unikalnych wymagań: Każde oprogramowanie jest projektowane zgodnie z unikalnymi i konkretnymi wymaganiami projektu.
  • Charakter twórczy i innowacyjny: Oprogramowanie zawsze ma charakter twórczy, ponieważ jest tworzone od podstaw i dostosowane do specyficznych potrzeb, co czyni je innowacyjnym.

Oryginalność , Nowatorskość, Unikatowość

Oryginalność, nowatorskość i unikatowość Państwa oprogramowania przejawia się przede wszystkim w:

Unikalnym zestawie funkcjonalności: Każde nowe oprogramowanie różni się od istniejących rozwiązań poprzez zastosowanie unikalnych funkcjonalności.

  • Innowacyjne podejście: Wykorzystują Państwo innowacyjne podejście w projektowaniu i wdrażaniu oprogramowania
  • Rozwiązywanie niespotykanych problemów:

Oprogramowanie rozwiązuje problemy, które dotąd nie były rozwiązywane w Państwa praktyce gospodarczej.

6. Cel to stworzenie oprogramowania, które będzie działało sprawnie, bezbłędnie i będzie zawierało wszelkie zaplanowane funkcjonalności oraz będzie konkurencyjne cenowo zarówno, jeżeli chodzi o wdrożenie jak i późniejszy serwis.

7. Za każdym razem te same cele zostały osiągnięte, czyli stworzenie oprogramowania spełniające ustalone wymagania. Spółka dysponuje i dysponowała odpowiednim kapitałem ludzkim (pracownicy i współpracownicy) i finansowym (Dochody z prowadzonej działalności), zasobami wiedzy w organizacji oraz wyposażeniem, które umożliwiają prowadzenie działalności nakierowanej na tworzenie oprogramowania.

8. Prace prowadzone są w sposób systematyczny - metodyczny, zaplanowany, uporządkowany według harmonogramu. Cały proces stanowi nierozerwalny spójny ciąg prac. Spółka posiada wewnętrzne procedury, które regulują cały przebieg prac związanych z realizacją projektów. Świadczy to o tym, że przebieg prac jest jasny i etapowy, spójny i nastawiony na przyszły wynik.

9. Prace opisane we wniosku prowadzone są w oparciu o harmonogramy. Harmonogramy są opracowywane na początku każdego projektu i obejmują cały okres jego realizacji. Harmonogramy były, są i będą opracowywane (od 2020 r. do br., a także w latach następnych). Wszystkie harmonogramy opracowane do tej pory zostały faktycznie zrealizowane zgodnie z założeniami, co obejmuje ukończenie poszczególnych etapów prac w określonych terminach oraz osiągnięcie zaplanowanych celów projektowych. Co ważne, proces programistyczny następuje na podstawie metody (...) odznaczającą się pracą w krótkich odcinkach i niedługich terminach. Dlatego też realizacja projektu skutkuje dostarczaniem prac sukcesywnie w niewielkich, jednakże użytecznych przyrostach. Proces ten sprzyja planowaniu krótkoterminowemu, umożliwia wykonywanie pracy w sposób systematyczny i metodyczny, co przekłada się na możliwość opracowania harmonogramu.

10. W wyniku tworzenia oprogramowania nabyli i nabywają Państwo nową wiedzę w zakresie technologii informatycznych, programowania, projektowania, logistyki, metodyki zarządzania projektami, obsługi procesów biznesowych, architektury technicznej systemów teleinformatycznych, którą wykorzystujemy w prowadzonej działalności uznawanej za badawczo-rozwojową.

11. Przed rozpoczęciem prac, których dotyczy wniosek posiadali Państwo profesjonalną wiedzą w zakresie programowania, popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym.

12. Prace opisane we wniosku są ukierunkowane na nowe odkrycia, w szczególności ich celem jest poszerzenie wiedzy i umiejętności prowadzące do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów. Wnioskodawca zwiększa zasoby swojej wiedzy, którą następnie wykorzystuje do tworzenia nowego/zmiany lub ulepszenia oprogramowania. Dzięki temu Wnioskodawca jest w stanie zaoferować swojemu klientowi rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej tego podmiotu, które dają mu przewagę konkurencyjną w branży opartej na systemach zarządzania.

  • Działania objęte wnioskiem (mają charakter twórczy i są oparte na oryginalnych hipotezach i koncepcjach - dyskutowanych i opracowanych przez zespół w ramach procesu). Nie jest bowiem możliwe, aby efekt prac był wynikiem rutynowych działań, lecz wymaga określonych procesów myślowych i wymaga od pracowników Spółki kreatywności.
  • Rynek jest rynkiem bardzo konkurencyjnym, zatem prace mają na celu wytworzenie ulepszonych lub nowych, bardziej innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które klient Wnioskodawcy będzie mógł wykorzystać. Niewątpliwie efekty prac przekładają się na zwiększenie konkurencyjności klienta Wnioskodawcy zarówno na poziomie jego przedsiębiorstwa jak i na poziomie świata.
  • Charakter Państwa prac nad oprogramowanie cechuje się wysoką nieprzewidywalnością. Przy rozpoczęciu takich prac Spółka może zakładać prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu, ale nigdy nie mają Państwo stu procentowej pewności, że zamierzony efekt zostanie osiągnięty. Co więcej, nie ma również pewności, jaki dokładnie będzie końcowy wynik naszych działań.
  • Prace nad programami komputerowymi mają twórczy charakter i są innowacyjne, co w połączeniu z Państwa stosowaną metodyką wyklucza powtarzalność wyników. Każdy projekt jest unikalny i dostosowany do specyficznych potrzeb. Oryginalność i nowatorskość Państwa działań wykluczają możliwość osiągania identycznych rezultatów w kolejnych projektach.
  • Prowadzone przez Państwa prace nie stanowią rutynowych i okresowych zmian, tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Każdy projekt obejmuje badania, rozwój i implementację nowatorskich funkcji, które nie były wcześniej stosowane, co odróżnia Państwa prace od rutynowych działań serwisowych i drobnych modyfikacji.
  • Państwa prace nad oprogramowanie nie stanowią czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów, rozwiązań czy procesów. Państwa projekty są zatem nowatorskie i unikatowe, wykraczając poza standardowe czynności wdrożeniowe, i skupiają się na tworzeniu nowych, niepowtarzalnych rozwiązań.

13. Efekty prac objętych wnioskiem zawsze odznaczają się i będą się odznaczać, w okresie, którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem.

  • Zawsze są i będą kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej produktu,
  • Nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
  • Nie są/nie będą jedynie "techniczną", a są/będą "twórczą", realizacją szczegółowych projektów.

14. W wyniku tworzenia przez Państwa oprogramowania dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego, to znaczy w wyniku twórczego charakteru podejmowanych czynności dokonuje się postęp technologiczny i powstaje nowe/zmienione/ulepszone oprogramowanie.

15. Działalność opisana we wniosku, na każdym jej etapie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

16. Zamierzają Państwo dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 updop. 

Pytanie

Czy działalność Wnioskodawcy podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

W opinii Wnioskodawcy prace projektowe realizowane przez A. wypełniają definicję prac badawczo- rozwojowych w rozumieniu ustawy o CIT, z uwagi na poniższe:

Nie ma wątpliwości, że opisany ma charakter twórczy, a prace wykonywane w ramach procesu mają charakter oryginalny i indywidualny i są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji w ramach oferowanych funkcji Systemu. Natomiast, jak zostało wcześniej wskazane w stanie faktycznym, Spółka odpowiada za cały proces tworzenia od inspiracji albo identyfikacji potrzeb na rynku po cyfrowy produkt. Proces ten jest długotrwały i żmudny, gdyż zgodnie z metodą (...) implementowany jest fragmentarycznie na podstawie szczegółowo opracowanego planu logistycznego i technicznego. Jak już wskazano, to na Spółce ciąży obowiązek wytworzenia koncepcji, zaprojektowania, zaprogramowania i przeprowadzenia testów, na które następnie nanosi się poprawki w kodzie źródłowym lub w samej koncepcji, co otwiera drogę do jego bezpośredniej implementacji do Systemu klienta lub komercjalizacji licencyjnej ustandaryzowanego projektu (tak zwany czysty rozwój). Tym samym nie sposób uznać, że prowadzone prace projektowe są czynnościami odtwórczymi, który uniemożliwiałyby zastosowanie ulgi B+R, przy uwzględnieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 CIT.

Prace wykonywane w ramach opisanego procesu stanowią również prace rozwojowe obejmujące kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie technologii, logistyki i programowania do planowania i zaprojektowania funkcjonalnego Systemu.

Prace prowadzone są w sposób systematyczny metodyczny, zaplanowany, uporządkowany według harmonogramu. Cały proces stanowi nierozerwalny spójny ciąg prac. Spółka posiada wewnętrzne procedury, które regulują cały przebieg prac związanych z realizacją projektów. Świadczy to o tym, że przebieg prac jest jasny i etapowy, spójny i nastawiony na przyszły wynik. Każdy etap prac jest przez Spółkę rejestrowany za pomocą elektronicznego systemu B.

Prace prowadzone przez spółkę stanowią również kryterium rezultatu działalności badawczo-rozwojowej tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, bowiem prowadząc przeprowadzając proces A. rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Ponadto prace te cechują się swoją nieprzewidywalnością co oznacza, że nie jest znany ostateczny wynik prowadzonych prac. Niepewność co do prowadzania prac jest bardzo istotną cechą działalności B+R.

Uzyskana w ten sposób wiedza jest przenoszalna, gdyż prace projektowe oraz ich wyniki są odpowiednio dokumentowane, a zatem mogą zostać przeniesione na każdy inny podmiot oraz przez niego odtworzone. Każdy etap prac jest przez Spółkę rejestrowany za pomocą elektronicznego systemu B.

Powołując się z kolei na definicję innowacyjności, etapem najbardziej charakterystycznym dla tego pojęcia jest etap specyfikacji i konkretyzacji. Wynika to z faktu, że to na tym etapie dochodzi do identyfikacji poszczególnych rozwiązań funkcjonalnych na podstawie przygotowanego planu logistycznego, a następnie dobieranie i testowanie określonych funkcji w celu wyboru najoptymalniejszego i najbardziej innowacyjnego rozwiązania. W tym celu bada się niezawodność (brak błędów) produktu, a ponadto jego rzeczywistą użyteczność w realiach do których jest przeznaczony - innowacyjność na skale przedsiębiorstwa i rynku.

Powyższe potwierdza wiele interpretacji indywidualnych wydanych w podobnym stanie faktycznym w zakresie samej logistyki magazynowej np. Pismo z dnia 24.10.2022 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-3.4010.666.2022.2.JG, Pismo z dnia 26.03.2021 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-3.4010.28.2021.2.IZ, a także w kwestii tworzenia oprogramowania: Pismo z dnia 27.05.2020 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM.

Reasumując, podejmowana przez Wnioskodawcę działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p., która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia czy Państwa działalność podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 18d ust. 3 updop:

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,

9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 updop:

Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc powyższe przepisy na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z opisu sprawy zawartego we wniosku i uzupełnieniu wniosku wynika, że Państwa Spółka zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem informatycznych systemów zarządzania w przedsiębiorstwach branży handlowej poszerzających i usprawniających ich możliwości logistyczne.

Wobec powyższego ocena czy prace, które Państwo prowadzą i zamierzają prowadzić, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazują Państwo, że odpowiedzialność za identyfikację potrzeb na rynku, w zależności od ich rodzaju, spoczywa na dziale handlowym, logistycznym albo projektantem, które tworzą wyspecjalizowane w danym zakresie grupy osób. Sposób pozyskiwania informacji z rynku należy podzielić na dwie grupy: informacje pozyskane bezpośrednio od klientów w związku z zaistnieniem potrzeby dokonania zmian w Systemie (grupa pierwsza); informacje pozyskane bezpośrednio z rynku w ramach postępującego trendu technologicznego w branży (grupa druga). Celem niniejszego procesu jest więc pozyskanie wiedzy w zakresie umożliwiającym dokonanie zmian funkcjonalnych w Systemie poprzez pozyskanie stosownych uwag i pomysłów bezpośrednio od klientów, a także odpowiednio szybkie zidentyfikowanie trendów pojawiających się na rynku w zakresie technologicznym i koncepcyjnym w branży. Etap ten kończy się zidentyfikowaniem nowych koncepcji potencjalnie możliwych do implementacji w Systemie. Informacje te są przekazywane dalej w celu ich skonkretyzowania. Natomiast podstawowym celem kolejnego etapu jest sporządzenie specyfikacji projektu i jego skonkretyzowanie, poprzez przekształcenie surowych danych w gotowy plan projektowy (wytworzenie koncepcji umożliwiającej późniejsze wdrożenie), który następnie poddany zostanie próbie realizacji w dziale IT przez wyspecjalizowanych programistów. Na tym etapie kluczowym czynnikiem jest odpowiednio opracowany plan implementacji rozplanowania logistycznego do Systemu, który umożliwi precyzyjne odwzorowanie skonkretyzowanej koncepcji w procesie pisania kodu źródłowego.

Charakter Państwa prac nad oprogramowanie cechuje się wysoką nieprzewidywalnością. Przy rozpoczęciu takich prac Spółka może zakładać prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu, ale nigdy nie mają Państwo stu procentowej pewności, że zamierzony efekt zostanie osiągnięty. Co więcej, nie ma również pewności, jaki dokładnie będzie końcowy wynik naszych działań.

Prace nad programami komputerowymi mają twórczy charakter i są innowacyjne, co w połączeniu z Państwa stosowaną metodyką wyklucza powtarzalność wyników. Każdy projekt jest unikalny i dostosowany do specyficznych potrzeb. Oryginalność i nowatorskość Państwa działań wykluczają możliwość osiągania identycznych rezultatów w kolejnych projektach.

Prowadzone przez Państwa prace nie stanowią rutynowych i okresowych zmian, tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Każdy projekt obejmuje badania, rozwój i implementację nowatorskich funkcji, które nie były wcześniej stosowane, co odróżnia Państwa prace od rutynowych działań serwisowych i drobnych modyfikacji.

Państwa prace nad oprogramowanie nie stanowią czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów, rozwiązań czy procesów. Państwa projekty są zatem nowatorskie i unikatowe, wykraczając poza standardowe czynności wdrożeniowe, i skupiają się na tworzeniu nowych, niepowtarzalnych rozwiązań.

Efekty prac objętych wnioskiem zawsze odznaczają się i będą się odznaczać, w okresie, którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem.

  • Zawsze są i będą kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej produktu,
  • Nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
  • Nie są/nie będą jedynie "techniczną", a są/będą "twórczą", realizacją szczegółowych projektów.

W wyniku tworzenia przez Państwa oprogramowania dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego, to znaczy w wyniku twórczego charakteru podejmowanych czynności dokonuje się postęp technologiczny i powstaje nowe/zmienione/ulepszone oprogramowanie.

Zatem działalność, którą Państwa Spółka prowadzi i będzie prowadziła w zakresie tworzenia produktów/rozwiązań/procesów, wskazana w opisie stanu faktycznego ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnili Państwo, że pierwszy etap procesu programistycznego Spółki, ma charakter ciągły i nieustający, bowiem identyfikowanie trendów i nowinek technologicznych trwa cały czas od chwili powstania Spółki. Następnie sporządzenie specyfikacji projektu i jego skonkretyzowanie, poprzez przekształcenie surowych danych w gotowy plan projektowy (wytworzenie koncepcji umożliwiającej późniejsze wdrożenie), który następnie poddany zostanie próbie realizacji w dziale IT przez wyspecjalizowanych programistów. Prace prowadzone są w sposób systematyczny - metodyczny, zaplanowany, uporządkowany według harmonogramu. Cały proces stanowi nierozerwalny spójny ciąg prac. Spółka posiada wewnętrzne procedury, które regulują cały przebieg prac związanych z realizacją projektów. Świadczy to o tym, że przebieg prac jest jasny i etapowy, spójny i nastawiony na przyszły wynik. Prace opisane we wniosku prowadzone są w oparciu o harmonogramy. Harmonogramy są opracowywane na początku każdego projektu i obejmują cały okres jego realizacji. Harmonogramy były, są i będą opracowywane (od 2020 r. do br., a także w latach następnych). Wszystkie harmonogramy opracowane do tej pory zostały faktycznie zrealizowane zgodnie z założeniami, co obejmuje ukończenie poszczególnych etapów prac w określonych terminach oraz osiągnięcie zaplanowanych celów projektowych. Powyższy proces programistyczny następuje na podstawie metody (...) odznaczającą się pracą w krótkich odcinkach i niedługich terminach. Dlatego też realizacja projektu skutkuje dostarczaniem prac sukcesywnie w niewielkich, jednakże użytecznych przyrostach. Proces ten sprzyja planowaniu krótkoterminowemu, umożliwia wykonywanie pracy w sposób systematyczny i metodyczny, co przekłada się na możliwość opracowania harmonogramu.

Powyższe potwierdza zatem, że spełnione jest przez Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego, uzupełnionego na wezwanie organu, wynika że celem ww. procesu jest pozyskanie wiedzy w zakresie umożliwiającym dokonanie zmian funkcjonalnych w Systemie poprzez pozyskanie stosownych uwag i pomysłów bezpośrednio od klientów, a także odpowiednio szybkie zidentyfikowanie trendów pojawiających się na rynku w zakresie technologicznym i koncepcyjnym w branży. Poszczególne uwagi i pojawiające się trendy badane i identyfikowane są przez wyspecjalizowane w działy (logistyczne, handlowe lub technologiczne) w zakresie im przypisanym. Zatem powyższe pozwala uznać, że Spółka wykorzystuje istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań. Prace opisane we wniosku są ukierunkowane na nowe odkrycia, w szczególności ich celem jest poszerzenie wiedzy i umiejętności prowadzące do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów. Wnioskodawca zwiększa zasoby swojej wiedzy, którą następnie wykorzystuje do tworzenia nowego/zmiany lub ulepszenia oprogramowania. Dzięki temu Wnioskodawca jest w stanie zaoferować swojemu klientowi rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej tego podmiotu, które dają mu przewagę konkurencyjną w branży opartej na systemach zarządzania.

Prowadzone przez Państwa prace nie stanowią rutynowych i okresowych zmian, tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Każdy projekt obejmuje badania, rozwój i implementację nowatorskich funkcji, które nie były wcześniej stosowane, co odróżnia Państwa prace od rutynowych działań serwisowych i drobnych modyfikacji.

Działalność opisana we wniosku, na każdym jej etapie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że Spółka wykorzystuje istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sami Państwo wskazują we wniosku i jego uzupełnieniu prowadzone przez Państwa prace nie stanowią rutynowych i okresowych zmian, tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Każdy projekt obejmuje badania, rozwój i implementację nowatorskich funkcji, które nie były wcześniej stosowane, co odróżnia Państwa prace od rutynowych działań serwisowych i drobnych modyfikacji. Państwa prace nad oprogramowanie nie stanowią czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów, rozwiązań czy procesów. Państwa projekty są zatem nowatorskie i unikatowe, wykraczając poza standardowe czynności wdrożeniowe, i skupiają się na tworzeniu nowych, niepowtarzalnych rozwiązań.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana we wniosku działalność polegająca na projektowaniu i wdrażaniu informatycznych systemów zarządzania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W stosunku do ponoszonych kosztów spełniają Państwo wszystkie warunki z art. 18d ustawy o CIT, w celu zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W świetle powyższego, realizowane przez Państwa prace wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które uprawniają Państwa do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy o CIT.

Tym samy, Państwa stanowisko w zakresie zadanego we wniosku pytania - jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który przedstawili Państwo i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały także wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00