Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [119 z 604]

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.275.2024.2.MM

Przekazanie przedmiotów i pakietów materiałów (…) w ramach podziękowania za przystąpienie do „D.” i „C.” oraz dobrowolne wsparcie działalności statutowej A., nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i tym samym nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wskazania, czy przekazanie przedmiotów oraz pakietów (…), na rzecz darczyńców, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 czerwca 2024 r. (wpływ 17 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Stowarzyszenie A. (dalej: Stowarzyszenie lub A. lub Wnioskodawca) powstało (…), a zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym (…) i wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Stowarzyszeń (…). Od (…) Stowarzyszenie jest wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako organizacja pożytku publicznego.

Stowarzyszenie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia, jego podstawowym celem jest realizowanie zadań wynikających z (…), uchwalonej przez (…) i przyjętej przez (…), do których należy w szczególności: (…) w zakresie (…).

Misją Stowarzyszenia jest min. (…).

Dochody Stowarzyszenia pochodzą m.in. (…).

Należy jednocześnie zaznaczyć, że działalność gospodarcza Stowarzyszenia ma charakter uboczny względem działalności statutowej.

Mając na uwadze realizację wskazanych wyżej celów, Stowarzyszenie podejmuje szereg kampanii, w tym kampanii (…).

Obecnie, Stowarzyszenie planuje uruchomienie i wdrożenie dwóch akcji (…) pod roboczymi nazwami: „C.” oraz „D.”. Ich celem jest pozyskanie (…) wsparcia działalności A. przez darczyńców.

(…)

Poniżej Wnioskodawca przedstawia opis tych akcji.

1.„C.”

„C.” (dalej „Akcja”) będzie dedykowana szerokiej grupie potencjalnych oraz aktywnych regularnych darczyńców w ramach funkcjonującego już (…) regularnego wparcia B.

(…).

Założenie Akcji jest takie, że informacja o ciekawej formie podziękowania, stanowić będzie dodatkową zachętę dla potencjalnych darczyńców, aby dołączali do (…) regularnego wsparcia B., a w przypadku aktywnych regularnych darczyńców, aby podwyższyli kwotę przekazywanej już darowizny. W przypadkach określonych w regulaminie Akcji, darczyńca jednorazowo otrzymałby w podziękowaniu przedmiot/materiał (…). Poza zachętą do wsparcia materiał/przedmiot miałby też (…).

Planuje się, aby osoby, które dokonają rejestracji do B. (…) i przy tym zadeklarują (…) wsparcie w wysokości określonej w regulaminie Akcji kwoty minimalnej, w podziękowaniu jednorazowo otrzymają taki przedmiot/materiał, po wpłacie (…) darowizny. Podobnie będzie w przypadku aktywnych regularnych darczyńców. Oni również otrzymają taki przedmiot/materiał, po zadeklarowaniu zwiększenia kwoty (…) darowizny o co najmniej określoną w regulaminie Akcji kwotę minimalną. Przedmiot/materiał taki byłby przekazywany darczyńcy zgodnie z regulaminem Akcji (…).

2.„D.”

Drugi z planowanych (…), tj. „D.” (dalej: „D.”), będzie skierowany głównie do (…). Założeniem jest (…).

Darczyńcy, którzy dołączą do „D.”, zgodnie z określonymi w regulaminie „D.” zasadami, w podziękowaniu za przekazywane (…) darowizny, będą otrzymywać (…), poprzez które „D.” będzie realizował również poniższe cele:

·(…)

Cały „D.” będzie się składać (…), np. (…)

W (…) następującym po przekazaniu (…) darowizny, darczyńca otrzyma (…). Przed odebraniem (…), darczyńca otrzyma (…). Po otrzymaniu ostatniego z (…), darczyńca - zgodnie z regulaminem „D.” - pozostanie uczestnikiem (…) dla darczyńców regularnych B. Założenie jest takie, aby darczyńca kontynuował przekazywanie (…) darowizn i otrzymywał standardową komunikację dedykowaną dla darczyńców indywidualnych.

Warunkiem przystąpienia darczyńcy do „D.” będzie (…).

Przystępując do „D.”, darczyńca (…).

Minimalna kwota darowizny zostanie ustalona w odniesieniu do aktualniej wartości średniej darowizny oraz kwoty, na jaką najczęściej decydują się darczyńcy dołączający do B.

Promocja (…) będzie kluczowym kanałem dotarcia do potencjalnych darczyńców w tym „D.”. (…).

Stowarzyszenie może dokonywać zmian w trakcie realizacji „D.” takich jak wydłużenie lub skrócenie czasu trwania „D.”, czy modyfikacje treści i ilości przesyłanych pakietów z materiałami (…).

(…)

Darczyńca dołączając do „D.” podejmuje zobowiązanie regularnego wsparcia, które z założenia jest wsparciem długoterminowym.

Z uwagi na ponoszone w „D.” przez Stowarzyszenie koszty produkcji materiałów, propozycję tę Stowarzyszenie kieruje do darczyńców, którzy są zdecydowani przekazywać regularne wsparcie (…). Niemniej jednak, darczyńca z ważnych dla siebie przyczyn w każdym momencie może zrezygnować z uczestnictwa w „D.”. W takiej sytuacji darczyńca może skontaktować się ze Stowarzyszeniem (…).

(…)

Darczyńcy uczestniczący już w (…) regularnego wsparcia B., którzy chcieliby otrzymywać materiały w nowym „D.”, mogą to zrobić w sposób określony w regulaminie „D.”, np. poprzez założenie kolejnego zobowiązania stałego (…).

Darczyńcy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w „D.”, w tym także kosztów przesyłki.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W odpowiedzi na pytanie: Jakie przedmioty i materiały będzie otrzymywał darczyńca w ramach „C.”?, wskazali Państwo:

W ramach „C.” darczyńca może otrzymywać różnego rodzaju materiały papierowe takie jak certyfikaty, kalendarze, naklejki i broszury w temacie działań i (...) oraz drobne przedmioty o symbolicznej wartości, jak np. magnes czy opaska na rękę. Materiały i przedmioty te będą symbolicznym wyrazem podziękowania dla darczyńcy i zachętą do pogłębiania jego zaangażowania oraz wiedzy w zakresie działań i (…).

W odpowiedzi na pytanie: Czy w momencie dokonywania rejestracji do B. czy D. darczyńca wie, że dokonując pierwszej wpłaty oraz następnych (…) wpłat (w przypadku D.) otrzyma od Państwa przedmiot/materiał/pakiet (…)?, wskazali Państwo:

Na (…), na której darczyńca będzie mógł dokonać rejestracji do „D.” i tym samym automatycznie dołączyć do „D.” dla darczyńców regularnych B., darczyńca będzie informowany o tym, że po przekazaniu (…) darowizn będzie zgodnie z regulaminem otrzymywać materiały, poprzez które darczyńca i jego bliscy (np. (…)) będą mogli w atrakcyjnej formie dowiadywać się więcej o misji A. i działaniach na rzecz (…), realizowanych właśnie dzięki wsparciu darczyńców.

W odpowiedzi na pytanie: Czy darczyńca przystępując do „C.” i „D.” musi zaznaczyć w formularzu rejestracyjnym, że chce otrzymywać przedmiot/materiał/pakiet (…) za dokonanie wpłaty w określonej wysokości, czy też przedmiot/materiał/pakiet (…) przekazywany jest bez zgody darczyńcy zawsze?, wskazali Państwo:

Przystąpienie do „D.” lub „C.” jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymanie określonych materiałów (…).

W odpowiedzi na pytanie: Jaka jest przybliżona wartość przekazywanych darczyńcom przedmiotów/materiałów/pakietów (…)?, wskazali Państwo:

Przybliżona wartość rozumiana jako koszt produkcji / wydruku jednorazowego pakietu/przedmiotu/materiału wahać się może w okolicach (…) do około (…) w zależności od „C.”/„D.” oraz skali i aktualnych wycen produkcji.

W odpowiedzi na pytanie: Czy przekazywane w ramach „C.” i „D.” przedmioty/materiały/pakiety (…) będą miały dla darczyńców wartość materialną (użytkową), a ich przekazanie zaspokaja potrzeby konsumenckie tych darczyńców?, wskazali Państwo:

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazywane przedmioty/materiały/pakiety nie zaspokajają potrzeb konsumenckich darczyńców a ich wartość użytkowa nie jest istotna. Z perspektywy darczyńcy wartość materiałów jest raczej symboliczna/sentymentalna, a ich głównym celem jest edukacja w zakresie (…).

(…)

W odpowiedzi na pytanie: Czy wartość przekazywanego darczyńcy przedmiotu/materiału jest zawsze taka sama czy też jest uzależniona od wysokości kwoty jaką darczyńca wpłaci w ramach „C.”, tj. czy wpłacając np. minimalną kwotę przewidzianą w regulaminie „C.” otrzyma ten sam przedmiot/materiał, jak w sytuacji, gdyby wpłacał kwotę wyższą od kwoty minimalnej przewidzianej w regulaminie?, wskazali Państwo:

W ramach konkretnej „Akcji” wartość materiałów jakie otrzyma darczyńca będzie niezależna od wysokości kwoty przekazywanej darowizny, a w związku z tym wartość tych materiałów będzie taka sama zarówno dla darczyńców przekazujących kwotę minimalną przewidzianą w regulaminie „C.”, jak i darczyńców przekazujących kwoty wyższe.

W odpowiedzi na pytanie: Czy i jaką korzyść osiąga darczyńca przystępując do „C.” i „D.”, a jaka korzyść wystąpi po Państwa stronie w związku z przystąpieniem darczyńców do „C.” i „D.”?, wskazali Państwo:

Darczyńca w ramach „D.” lub „C.” osiąga przede wszystkim korzyści (…). Wynikają one z pogłębiania w atrakcyjnej formie wiedzy darczyńcy oraz jego bliskich (np. (…)) w zakresie (…).

Stowarzyszenie z kolei pozyskuje nowego darczyńcę regularnego i środki na realizację celów statutowych.

(…)

W odpowiedzi na pytanie: Czy przedmiot/materiał/pakiet (…) może otrzymać tylko darczyńca, który przystąpił do „C.” lub „D.” (…) czy też każdy inny darczyńca, który wpłacił dobrowolną kwotę bez przystąpienia do „C.” i „D.”? jeśli są dostępne dla wszystkich darczyńców, to czy są one przesyłane nieodpłatnie czy też za odpłatnością?, wskazali Państwo:

Przedmioty/materiały/pakiety (…) będą przekazywane tylko tym darczyńcom, którzy przystąpią do konkretnej „C.”/„D.” (…). Nie są one dostępne odpłatnie ani nieodpłatnie dla innych osób. A. nie udostępnia materiałów odpłatnie.

W odpowiedzi na pytanie: Czy „D.” jest przewidziany zawsze na ściśle określony czas powiązany z okresem wysyłania pakietów? czy w sytuacji, gdy „D.” trwa np. (…) to darczyńcy przez (…) otrzymują pakiety czy może trwa np. (…) a darczyńcy otrzymują pakiety tylko przez np. (…)?, wskazali Państwo:

„D.” jest przewidziany na ściśle określony czas powiązany z okresem wysyłania pakietów materiałów np. (…). To oznacza, że w sytuacji gdy „D.” trwa np. (…) to darczyńcy otrzymują pakiety przez (…). Gdyby „D.” trwał np. (…), to darczyńcy otrzymywaliby pakiety przez (…). Po otrzymaniu ostatniego z pakietów materiałów, darczyńca zgodnie z regulaminem „D.” pozostaje uczestnikiem „D.” dla darczyńców regularnych B. (czas nieokreślony), kontynuuje przekazywanie (…) darowizn i otrzymuje standardową komunikację dla darczyńców indywidualnych (zazwyczaj jest to korespondencja elektroniczna z podziękowaniem/informacjami o A. i jej działaniach czy np. (…)).

W odpowiedzi na pytanie: Czy w przypadku, gdy „D.” trwa (….) a pakiety są otrzymywane przez darczyńcę (zgodnie z regulaminem) przez okres (…) (po dokonywanych przez (…) wpłatach), w sytuacji, gdy (…) lub w kolejnych (…) zaprzestanie wpłat, darczyńca będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanych pakietów?, wskazali Państwo:

Darczyńca nie będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanych pakietów w żadnym przypadku. Darczyńca w każdym momencie może zrezygnować z uczestnictwa w „D.”.

W odpowiedzi na pytanie: Czy w przypadku, gdy darczyńca w ramach „D.” trwającego np. (…) nie dokona wpłaty przez określony w regulaminie „D.” czas, to czy musi zwracać otrzymany wcześniej pakiet materiałów (…)?, wskazali Państwo:

Darczyńca nie będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanych pakietów w żadnym przypadku. Jeśli darczyńca dokona rezygnacji przed otrzymaniem ostatniego z pakietów, zgodnie z regulaminem kolejne pakiety nie będą do niego przesyłane.

W odpowiedzi na pytanie: Czy w przypadku „C.”, gdy darczyńca uiści (…) darowiznę na Państwa konto i otrzyma przedmiot/materiał, jednak nie uiści kolejnych wpłat, to czy jest zobowiązany do zwrotu otrzymanego przedmiotu/materiału?, wskazali Państwo:

Darczyńca nie będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanego przedmiotu/materiału w żadnym przypadku.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, przekazanie przez Wnioskodawcę przedmiotów oraz pakietów (…)., na rzecz darczyńców, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm., (dalej: ustawa o VAT), i tym samym jest ono czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Stowarzyszenia, przekazywanie darczyńcom przedmiotów oraz pakietów (…), w ramach opisanych w stanie faktycznym: „D.” oraz „C.”, nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, lecz jest to czynność nieodpłatna. Tym samym, nie podlega ona opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dalej, stosownie do treści art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary, według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z kolei, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Należy zauważyć, że z treści powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że dostawa towarów i świadczenie usługi co do zasady podlegają opodatkowaniu wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie.

Aby uznać dostawę towarów lub dane świadczenie za odpłatne musi istnieć stosunek prawny pomiędzy dostawcą / świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za dostawę / wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie.

Obydwa warunki muszą być spełnione łącznie, aby dostawa / świadczenie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kwestia „odpłatności” była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W wyroku z 15 lipca 1982 r. w sprawie Hong-Kong Trade Development Council TSUE stwierdził, że czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy zostały wykonane odpłatnie.

Analizując głębiej ten problem TSUE w wyroku z 8 marca 1988 r. w sprawie Apple and Pear Development Council stwierdził, że czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem.

Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług/dostawy towaru należy rozumieć prawo podmiotu świadczącego usługę/dostawcy towaru do żądania od odbiorcy usługi / towaru lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Innymi słowy, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy danym świadczeniem, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną czynność świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia, czyli wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia. Tak więc, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje za to świadczenie.

Powyższe znajduje potwierdzenie w utrwalonym orzecznictwie, zgodnie z którym świadczenie usług dokonywane odpłatnie w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok TSUE z 29 lipca 2010 r. w sprawie C-40/09 Astra Zeneca UK).

TSUE, w wyroku z 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG, ECLI:EU:C:2011:700 wskazał: (...) należy przypomnieć, że w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem, jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT. W tym świetle świadczenie usługi następuje „odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKGKraftfahrzeuge-Factoring, pkt 47).

Tymczasem, w niniejszej sprawie pozyskane przez A. środki pieniężne nie stanowią wynagrodzenia za przekazanie przedmiotów oraz pakietu materiałów (…). Jak wyraźnie wskazano w opisie stanu faktycznego niniejszego wniosku, celem „C.” oraz „D.” jest zgromadzenie środków finansowych na działalność statutową Stowarzyszenia poprzez zwiększenie szans na pozyskanie i długoterminowe utrzymanie jak największej liczby darczyńców, którzy regularnie, tj. co miesiąc, wspieraliby działania na rzecz (…), podejmowane przez A.

Jak już wskazano w opisie stanu faktycznego, każdy darczyńca, który dobrowolnie zdecydowałby się na podjęcie takiego zobowiązania, czyli na dokonywanie regularnych (…) wpłat, jest niezwykle cenny i ważny dla Stowarzyszenia.

Dlatego, w ramach szczególnych podziękowań, otrzymałby przedmiot lub pakiet materiałów (…) tematycznie powiązanych z działalnością A.. Przedmioty oraz pakiety materiałów stanowią zatem formę podziękowania i są wyrazem wdzięczności za pomoc przekazywaną (…) poprzez regularne wspieranie darowiznami działalności A. Mają one wyróżniać tych darczyńców, którzy przystąpili do „D” i tym samym podjęli się długoterminowego wspierania działalności statutowej A.

Jednocześnie materiały te pogłębiają zaangażowanie darczyńców w pomoc (…) i edukują w zakresie tematów powiązanych z misją A. - takich jak (…) oraz obszary działań A. na rzecz (…).

A zatem, zdaniem Wnioskodawcy, nie występuje tutaj związek przyczynowo skutkowy pomiędzy przekazywanymi przedmiotami oraz pakietami (…) a wpłatami darczyńców dokonywanymi w ramach „D.” oraz „C.”. Otrzymane wpłaty nie są bowiem konsekwencją przekazania tych przedmiotów i pakietów. Przedmioty i pakiety te, mają raczej charakter symbolu/pamiątki w związku z uczestnictwem w ww. „D.” lub „C.”.

Należy podkreślić, że darczyńca ma od początku wiedzę i świadomość, że przekazywane przez niego środki pieniężne nie są wynagrodzeniem za te przedmioty i pakiety, lecz są darowizną na cele statutowe A. Kwoty wpłacane przez darczyńcę jedynie przy okazji przekazania tych przedmiotów i pakietów, nie są zapłatą za nie, a więc nie mogą one przesądzać o odpłatnym charakterze „D.” i „C.”.

Argumentem świadczącym o braku bezpośredniego związku między wpłatą darczyńcy a przekazywanym mu w ramach podziękowań przedmiotem i pakietem materiałów jest również fakt, że bez względu na zadeklarowaną kwotę wpłaty, przedmiot i zawartość pakietu jest stała.

Innymi słowy, przedmiot lub materiały jakie otrzyma każdy darczyńca uczestniczący w ww. „D.” lub „C.” będą takie same bez względu na to, jaką kwotę darczyńca będzie wpłacał na działalność statutową Stowarzyszenia. Darczyńca sam dokonuje wyboru kwoty z zastrzeżeniem (…).

A zatem, niezależnie od wysokości wpłaty, każdy darczyńca otrzyma taki sam przedmiot lub pakiet materiałów. W przypadku „D.” pakiet ten będzie przekazywany darczyńcy sukcesywnie zgodnie z regulaminem „D.”, np. (…). Pakiet składać się będzie (…).

Natomiast w przypadku „C.”, przedmiot/materiał powiązany tematycznie z (…) będzie przekazywany jednorazowo po dokonaniu (…) wpłaty regularnej lub po przekazaniu (…).

Należy również podkreślić, że po zakończeniu uczestnictwa darczyńcy w „C.” lub „D.”, nadal będzie on objęty B. To będzie wiązać się z dalszym regularnym wspieraniem przez darczyńcę działań podejmowanych przez A.

Nie ulega więc wątpliwości, że przekazywany w ramach podziękowań pakiet ma znaczenie drugorzędne - nie ma on bowiem dla darczyńcy realnej wartości ekonomicznej. Pełni natomiast rolę (…) w zakresie działań i misji A., przyczyniając się do skuteczniejszego pozyskiwania regularnych darczyńców i środków na realizowane przez A. (…). Tym samym, odbiorcę ww. przedmiotów i pakietów należy postrzegać jako darczyńcę, zaś podmiot przekazujący jako podmiot obdarowany.

Reasumując, w świetle przedstawionych okoliczności faktycznych oraz prawnych uznać należy, że przekazanie przedmiotów i pakietów materiałów (…) w ramach podziękowania za przystąpienie do „D.” i „C.” oraz dobrowolne wsparcie działalności statutowej A., nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i tym samym nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musicie się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00