Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [494 z 604]

Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.251.2024.2.MK

Skutki podatkowe uzyskania przychodu od firmy amerykańskiej.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodu uzyskanego od firmy amerykańskiej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jako osoba fizyczna, za pośrednictwem firmy amerykańskiej (...) dokonuje Pan (...). Wypracowany zysk będzie Pan mógł wypłacić w walucie USD na swoje konto w Polsce. Firma nie odprowadza podatku w USA od wypłaconych kwot, ani nie udostępnia żadnych potwierdzeń/faktur. Prowadzi Pan działalność gospodarczą związaną z (...), jednak współpracuje Pan z firmą A jako osoba fizyczna.

Uzupełnienie wniosku

Usługi (...), które świadczy między innymi firma A (...)z USA, to (...) umożliwiające uczestnikom zarabianie na (...). Do rozpoczęcia (...) potrzebny jest znaczny kapitał. Dzięki (...) można dokonywać (...).

Firmy te umożliwiają (...). Pierwszym etapem jest potwierdzenie swoich umiejętności (...), co polega na (...), na którym uczestnik ma do osiągnięcia (...). Na tym etapie nie ma możliwości wypłacenia żadnych zysków. Jest to etap potwierdzający umiejętności.

Jeśli uda się go zrealizować, uczestnik po wpłaceniu (...) zostaje (...). Jednak na tym etapie wypracowany (...) zysk po spełnieniu odpowiednich warunków (...) może zgłosić wniosek do firmy (...) o wypłacenie części (...) w rzeczywistej walucie (...). Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, rzeczywista kwota zostanie przelana na wskazany przez uczestnika rachunek bankowy.

Transakcje są (...). Są one (...). Można stwierdzić, iż jest to gra giełdowa oparta o rzeczywiste dane.

Opisane powyżej usługi są nowością w szczególności na rynku polskim.

W roku podatkowym, do którego odnosi się opis zdarzenia, będzie przebywał Pan na terytorium Polski dłużej niż 183 dni. Pana centrum interesów życiowych (osobistych lub gospodarczych) jest i będzie w Polsce.

Przeprowadzane (...) , na podstawie których może Pan (...) . Dokonuje ich Pan na udostępnionym przez firmę (...) (...) . Nie otrzymuje Pan żadnych stałych dochodów z tytułu (...). Może Pan (...) . Jeśli spełni Pan odpowiednie wymagania, może Pan zwrócić się do firmy o wypłatę części (...) zysku w rzeczywistych kwotach (przelew bankowy). Częstotliwość (...) zależy tylko od Pana. (...) nie są w żaden sposób związane z Pana działalnością gospodarczą w zakresie (...).

Wypracowany zysk oznacza kwoty przelewów na Pana rachunek bankowy. Tylko część wirtualnego zysku ze sprzedaży wirtualnych (...) terminowych może Pan zgłosić do firmy (...) o wypłatę/przelew.

Transakcji dokonuje Pan za pośrednictwem (...). (...) te bazują na realnych danych, jednak (...). Jest to jedynie środowisko symulujące prawdziwą giełdę i nie mają charakteru instrumentów finansowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c-i ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

W przypadku wypracowania wirtualnego zysku może Pan złożyć wniosek do firmy (...) o wypłatę części tego zysku w rzeczywistych pieniądzach. Muszą jednak być spełnione odpowiednie warunki. Po ich akceptacji firma (...) pomniejsza Pana wirtualne konto o wypłaconą rzeczywistą kwotę - przelaną na Pana rachunek bankowy.

Przez „dochód w USD uzyskany od firmy amerykańskiej” rozumie Pan realną/rzeczywistą kwotę przesłaną przez firmę (...) na Pana rachunek bankowy, pomniejszoną o koszty związane z opłatami za challenge/wyzwaniami i aktywacjami.

Przychód to kwota wynikająca z przelewów bankowych, które zostaną dokonane przez firmę (...) na Pana rachunek bankowy. Wypłaty (kwoty przelewów) są zgłaszane do Amerykańskiego Urzędu Skarbowego (...) przez firmę (...).

Koszty uzyskania przychodu to wydatki na opłaty związane z (...).

Pytanie

W jaki sposób opodatkować potencjalny dochód w USD uzyskany od firmy amerykańskiej, który zostanie przelany na Pana konto w Polsce?

Pana stanowisko w sprawie

Uzyskany przychód udokumentowany przelewami bankowymi na Pana rachunek bankowy i koszty rozliczy Pan w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36 pozycja E.10 - Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 9 (w tym emerytury - renty z zagranicy), w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Stosownie do art. 3 ust. 2a ww. ustawy:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Podlegają oni obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast jeśli podatnik będzie miał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

Art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Umowa z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178) nie zawiera odrębnego artykułu dotyczącego opodatkowania opisanych transakcji w symulowanym/wirtualnym środowisku.

Oznacza to, że tego rodzaju dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z postanowieniami art. 5 ww. Umowy („Ogólne zasady opodatkowania”).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. Umowy:

Osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie może być opodatkowana przez drugie Umawiające się Państwo z tytułu dochodu pochodzącego ze źródeł tego drugiego Umawiającego się Państwa i tylko z tytułu takiego dochodu, zgodnie ze wszystkimi ograniczeniami zawartymi w niniejszej Umowie.

Stosownie do art. 5 ust. 2 ww. Umowy:

Postanowienia niniejszej Umowy nie będą w żaden sposób stwarzały ograniczenia wobec wyłączeń, zwolnień, zmniejszeń, zaliczeń lub innych przywilejów, przyznanych obecnie lub w przyszłości przez:

a)prawo jednego z Umawiających się Państw przy określeniu podatków pobieranych przez to Umawiające się Państwo lub

b)przez każdą inną umowę zawartą pomiędzy Umawiającymi się Państwami.

W myśl art. 5 ust. 3 ww. Umowy:

Bez względu na postanowienia niniejszej Umowy, z wyłączeniem ustępu 4, Umawiające się Państwo może opodatkować obywatela tego Umawiającego się Państwa lub osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym Umawiającym się Państwie (zgodnie z zasadami artykułu 4), tak jakby niniejsza Umowa nie weszła w życie.

Jak wynika z art. 5 ust. 4 lit. a) Umowy:

Postanowienia ustępu 3 nie mają zastosowania w stosunku do korzyści przyznanych przez Umawiające się Państwo w artykułach 20, 21 i 22.

Opisane we wniosku dochody otrzymane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce stosownie do art. 5 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podlega opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i w USA.

W Polsce opisane przez Pana dochody z tytułu transakcji w symulowanym/wirtualnym środowisku podlegają opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Katalog źródeł przychodów zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl pkt 9 tego przepisu:

Źródłem przychodów są m.in. inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 powołanej ustawy:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12–14 i art. 17.

W świetle art. 11a tej ustawy:

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W konsekwencji opisany przez Pana przychód uzyskany od firmy (...) należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód ten, stosownie do treści art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien Pan wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG składanym za rok podatkowy, w którym go Pan uzyskał, łącznie z pozostałymi dochodami osiągniętymi przez Pana w roku podatkowym w Polsce.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00